close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Prosinec 2012

Vidlákovo elektro 22. Matematika v elektronice.

6. prosince 2012 v 5:40 | Petr |  Vidlákovo Elektro
Děcka - je mi to jasné - můžete chrlit slova typu PI** a KU*** i mnoho dalších, ve stovkách za minutu, ale mezi mládeží neexistuje sprostější slovo než "MATEMATIKA". Nicméně jsem ve 22. díle vidláků přišel na to co jsme měli probrat v 1. díle, protože se o tom skoro žádná literatura nezmiňuje, a pokud se to probere výslovně neboli "na plnou hubu" ušetříme si tím spoustu zmatků.

Takže když si otevřete nějakou "elektroniku pro učňák" tak v kapitole zesilování najdete, tak maximálně že to je řízení silného signálu slabým signálem a to je tak všechno. Proto abyste eventuelně dostali jedničku u tabule je to dost, ale pro pochopení jako obvody fungují, nebo dokonce pro jejich konstrukci je to žalostně málo.

Tedy: ANALOGOVÁ elektronika se jmenuje ANALOGOVÁ protože signály v obvodech jsou ANALOGIÍ dějů v reálném světě. Operní zpěvačka vříská na 4 kHz a my máme na osciloskopu "pokroucenou sinusovku" s amplitudou 1 Volt a frekvenci 4 kHz. Robot je od překážky metr - máme signál 5 Voltů, robot je od překážky 5 metrů - máme signál 1 Volt. Zatím jasné ?

Vtip je v tom, že my se signály vykonáváme různé operace, zesilujeme, zeslabujeme, fitlrujeme, mixujeme, a tyto operace s analogovým napětím mají svoji ANALOGII v matematických operacích s čísly.

Takže odporový dělič - už podle jména - dělí signál konstantou.
Zesilovače - z matematického hlediska - násobí signál konstantou.
Zesilovače s proměnným zesílením - Násobí signál proměnnou.
Usměrňovače - dělají absolutní hodnotu
Komparátory - porovnávají dvě hodnoty.
Invertory - násobí signál -1.
Ale pak začíná trochu zmatek
RC filtr - je elektronický ekvivalent exponenciálního klouzavého průměru - co to je ?
Přiklad numerického klouzavého filtru
Prumer (n) = 7/8 * Prumer (n-1) + 1/8 * Nova_Hodnota
LC filtr - nemá jasný matematický ekvivalent, ale vztah proud kontra indukčnost je ekvivalentem vztahu hmotnost kontra síla (zrychlení ) z fyziky.

Proč o tom vlastně píšu - když je to tak jasné? Bohužel moc jasné to právě není.
Co je to SMĚŠOVÁNÍ ? Cituju Wikipedii: "Směšovač je obvod, ve kterém smísením přijímaného signálu a signálu místního oscilátoru vzniká součtový a rozdílový kmitočet"
Ta co je to směšování A + B ? Nebo pokud se jedná o harmonické signály tak
sin (alfa) + sin (beta)
Jak ale vzniknou ty "rozdílové a součtové kmitočty". Sčítáním určitě ne - protože směšování - světe div se je NÁSOBENÍ dvou signálů. Česká elektronická terminologie úspěšně mate. Kromě násobení kterým vznikají součtové a rozdílové kmitočty tu máme "obvod se společným kolektorem" známý jako Emitorový sledovač atd.

Proto raději místo českého směšování používám otrocký překlad z angličntiyn - mixér - při představě mixéru je jasnější, že je to rozsekání jednoho signálu jiným signálem.

Jasně blondýny si už myslí - stréc vidlák se opájí jazykovou onanií, ale uvědomit si souvislosti má smysl : Mixování je násobení dvou signálů - zesilovač s proměnným zesílením také násobí jeden signál jiným ano ! Ano - a taky dobrý mixér se dá použít jako napětím řízený zesilovač.
Usměrňování je absolutní hodnota ze signálu - takže kladné hodnoty násobíme 1 a záporné násobíme -1. Dá se mixér použít k takovému násobení ? Anooo !!! Jak získáme signál 1 a -1 - zesílením vlastního signálu až do saturace kde máme 5 a -5V a pak mixováním s původní nezesílenou formou ? Anooo. Dá se takhle usměrňovat Anooo.....

Takže smysl je v tom, že pokud převedeme eklektronické obvody na jejich "matematický základ" nakonec zjistíme, že všechno se vším souvisí, protože v matematice taky nakonec skončíme u několika axiomů, ze kterých se dá všechno odvodit. Proto stačí mít v hlavě dokonale zažitých pár schémátek a postavíte od zapalování do Tráboše, po časovač k bombě všechno.

Zbývá už jenom tradiční rada pro brunety. Pokud je váš miláček chytrý a čestný - patrně bude mnohem chudší než miláček vaší kámošky, který je blbý ale svině. Přesto bude patrně bohatší než miláček jiné kámošky, který je blbý ještě k tomu čestný ....

Parazit revolucionářem.

4. prosince 2012 v 5:18 | Petr |  Filosofování
Přestože to vykládám neustále, musím to ještě jednou zopakovat. Společnost se dělí na vlky a ovce. Ovce vytvářejí hodnotu, kterou vlci konzumují. Z hlediska společnosti je nejvýhodnější aby všichni lide byli ovcemi, z hlediska každého jednotlivce je nejvýhodnější být vlkem a konzumovat bez práce. Pokud počet vlků přesáhne určitou mez - společnost se zhroutí.
Tento mechanismus je v nás hluboce zakořeněn, takže trestáme vlky i když tím sami sobě způsbobujeme újmu, pohrdáme jimi, ačkoliv ve skrytu duše bychom taky byli rádi "ve vatě"....

Vezměme ovšem situaci matematicky.
Představte si že si nejaký zaměstnavatel cení vaší práce na 27 000 kč. měsíčně. Zaplatí vám tedy 27 000 tzv. super-hrubé mzdy, ze které vy dostanete 20 000 kč. tzv. hrubé mzdy, z té zaplatíte odvody a zbyde vám 16 000 tzv. čisté mzdy, a za tu si po odečtení DPH koupíte zboží v hodnotě 12 000 kč. Děsivé ? Že 60% odměny za vaší práci skončí v chřtánu "laskavého státu" ?

Z 15 000 které musíte vyrobit, aby vám je stát mohl ukrást platíte přibližně 4500 na tzv. sociální pojištění, což v dnešním světe lží není žádné pojištění, ale tím platíte dnešní důchodce, kteří za bolševika místo práce - vytvářející hodnoty - vytáběli na sklad a "přikrádali" pro vlastní potřebu. Samozřejmě tak úplně nemohli za to že třeba Tesla Pardubice zuřivě vyráběla cívkové magnetofony, které jedněmi vraty šly z fabriky do skladu a druhými vraty ze skladu do spalovny ! Takže "sociální" pojištění mi připadá jako jediný morálně obhajitelný obolus z 15 tisícové státní zlodějiny. Vše ostatní lze zařídit daleko efektivněji na komerční bázi.

Že nelze ? Třeba Armáda - která naposledy vystřelila v roce 1621 na Bílé Hoře ? A dnes je to černá díra na padáky, tanky, pandury, gripeny a hídání Afgánského a Kosovského drogového byznysu ....
Nebo Policie ? Ano tak třeba ještě 500 měsíčně na policajty. A zbytek ?
Proč vůbec dávat tomuto zlodějskému režimu nadpoloviční hodnotu své práce ?
Není lepší se předvést se jako totální trotl, nechat se vyhodit a pak se jít přihlásit na pracák ?
Nejsou pohrdlivě označovaní - socky - paraziti - nefachčenkové ( v čechách mají krásné slovo "netáhlo" ) náhodu praví "revolucionáři", kteří opravdu nechtějí podporovat současné zlo ?
A nejsme my co mrzneme na zastávce cestou do práce náhodou nejenom voli, ale dokonce, ti, kterým budou budoucí generace nadávat, že jsme drželi současný mizerný režim v chodu ?

Poslední poznámka před závěrem - víte jak se liší hrdý dravec od ubohého parazita ?
Prakticky ničím jenom tím že je větší a žere kořist najednou a z venku zatímco parazit je menší a užírá kořist pomalu zevnitř. Takže držme palce parazitům ať co nejrychleji dosáhnou limitu zhroucení společnosti, která si nic jiného nezaslouží.

Sonary 1 - Jak to rozhodně nedělat.

2. prosince 2012 v 6:23 | Petr |  Roboti
Když politici mohou vykrádat kde koho aby snadno udělali diplomku na plzeňských právech, tak proč bych já nemohl vykrádat sám sebe a už předem vám nabídnout nesouvislé povídání o sonnarech z mé vlastní hlavy a to ZDE na stránkách robotické WIKI.

Minule jsem odvážně tvrdil, že komerčně dostupné sonary typu SRFxx jsou ty nejhorší možné a s jednou rukou v nose a druhou v zadku si postavíte lepší. Dnes bych měl své tvrzení obhájít, tedy přečtětě si nejprve článeček z odkazu nahoře jak se to má dělat a pak srovnejte s tím jak se to nemá dělat .
Tedy máme na obrázku schéma SRF04. Jednoduchá PICka píská ultrazvukovým reproduktorem přes MAX232 - to je nábojová pumpa a převodník úrovní z TTL na RS232 - takže použitím MAX 232 dosáhnete z 5V napájení amplitudy signálu až 20V - až doposud všecko v pořádku.
Pak se ale podiváte na přijímací cestu a poleje vás horko - jednotlivé zesilovací stupně mezi sebou vůbec nemají kondenzátory !!! Přestože zesilují jen střídavý signál!!! Takže LM1458, který použávají má vstupní napěťový offset až 6mV - to znamená, že posun stejnosměrné úrovně na konci řetězce - se násobí zesílením, které zde je kololem 500 takže odchylka stejnosměrné úrovně může dosahovat až 500 * 6 mV = 3 volty !!!
Stejnosměrný offset 3V ještě nemusí být taková katastrofa, ale je, vzhledem k vyhodnocení jaké SRF 04 používá.
Na konci přijímacího řetězce je komparátor zapojený jako Schmmidtův klopný obvod s mírnou hysterezí (zavedenou přes odpor R12). Referenční napětí, pro komparátor vzniká tak, že při zapískání se přes Diodu D1 vybije kondenzátor C10 až na -10V a pak se přes R6 pomaličku nabíjí až na 0V - tím je zajištěno, že komaprátor není citlivý na ohlušení vlastního mikrofonu pískáním vlastního reproduktoru.
Problém je v tom, že střídavý signál, který je ve stovkách milivoltů se sečte se stejnosměrným offsetem, který může být i ve voltech a to vše se porovnává s exponenciální křivkou napětí na C10. To je něco jako legendární věta z Járy Cimrmana - Jára zde byl přesně v 13. listopadu 1910 ve 3 hodiny +- 75 let....
Takže když jsem si stěžoval, že čidla typu SRF nedávají ani přibližnou informaci jak velkou překážku vlastně vidí - není se čemu divit, když tuto informaci "zahodí" už během analogového zpracování.

Řekli byste, že vyšší modely SRF budou lepší - nikoliv - ZDE je schéma SRF08 - které je řešené zcela stejně akorát mezi stupni zesilovače je digitální potenciometr, aby se dalo "nastavit zesílení" - problém s offsetem je tam zřejmě taky, protože Jirka Iša si letos na Robotour na toto čidlo stěžoval, že při určitém zesílení dává falešné echo ve vzdálenosti 80 cm i při zamíření z okna ven ve 3 patře.... Je zjevné čím to je - Jirka je smolař a koupil kousky s tak velkým napěťovým offsetem, že při určitém zesílení je napěťový offset větší než referenční napětí i bez přítomnosti jakéhokoliv signálu na vstupu !!!

Výrobce ušetřil za dva keramické kondy, a jeden AD převodník v procesoru - a my mu za to děkujeme. I když kluci zoufalci, na Robotour, kteří zaměřují koupené senrory do nebe pod úhlem 45 st., aby neměli falešná echa si to asi nemyslí....

Tradiční rada pro blondýny, co dočetly až sem : Pokud se v posteli trošku stydíte a nutíte chlapa aby měl "při tom" zavřené oči, kde berete jistotu, že si pod víčky nepředstavuje nějakou jinou ?