close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Filosofování

Od knihtisku k válce, k Internetu a nové válce.

11. února 2020 v 5:07 | Petr
Mojí chorobou je neustálé dejá-vu. Pocit historie, která se opakuje v současnosti. Slyšíte třeba dnešní oficiální propagandu, boj proti "fake news", "rozdělenou společnost" a do toho čtete o výstavbě mariánského sloupu v Praze, který pro jedny je symbolem "obrany Prahy před Švédy" a pro druhé ( včetně mně ) je symbolem vítěžství katolické menšiny nad protestantkou většinou - na našem území, a znamení násilné katolizace a germanizace, která následovala.

Takže začnete uvažovat takto : 1448 spustil Johanes Gutenberg svou první moderní tiskárnu. Do roku 1455 vydával jen drobné několika-stránkové tisky, ale 1455 vydal první tištěnou Bibli. Bible byla hlavní tiskovinou 15. a 16. století a je nejvydávanější knihou dodnes. Dříve nebo později se Bible ocitla v každé ( bohatší ) domácnosti, což nebylo v době ručně psaných "klášterních" biblí zvykem. Katolická církev halasně bila na poplach. Šíření ( náboženských ) informací mimo její dozor ( = "kacířství" ) - je třeba zasatvit a potrestat, protože to může "rozvrátit dosavadní svět".

Předpokládejme, že od určitého termínu měla každá gramotná rodina svou tištěnou Bibli, ve které si četli a nemohli si nevšimnout rozporů mezi - v Bibli popsanou "teorií" a mezi "praxí" provozovanou papežovými biskupy. Tento rozpor se dostal do lidového podvědomí většinové společnosti až nastal rok 1517 kdy Martin Luther tento rozpor zcela jasně "na plnou hubu" definoval a popsal ve svých 95 tezích, které se ( knihtiskem ) rozšířily po Evropě jako požár. Po roce 1517 člověk, který nechtěl plivnout na vlastní inteligenci musel dát za pravdu buď Papeži, nebo Lutherovi - třetí cesta už nebyla. Výsledkem byla vlna "exkomunikací kacířů" včetně samotného Luthera a vznik reformovaných / protestantských / Evangelických / Lutherských / Kalvínských církví.

Od roku 1517 protestantské náboženské hnutí rostlo a sílilo, včetně toho, že získalo vlastní šlechtu, inteligenci, kulturu, hospodářství ( výkonnější než katolické ), až situace došla k tomu, že pro obě větve křesťanského náboženství nebylo v Evropě fyzicky, mocensky a "byznysově" dosti místa. Výsledkem byla Třicetiletá Válka, která začala 1618 a skončila 1648. 1653 nechali Habsburkové na oslavu svého vítězství nad "kacíři z Česka" postavit Mariánský sloup, který v nadšení z osvobození od habsburské monarchie nechal strhnout pražský anarchista Franta Sauer v roce 1918 a lidi mu ochotně pomáhali. Dnes jiní lidi chtějí na stejném místě postavit jeho kopii, jakoby jsme se cizím vládcům a náboženstvím klaněli málo.

Nyní krátké matematické okénko : Od 1448 do 1517 = 68 let od knihtisku k reformaci. 2 * 68 = 136. A "shodou okolností" od 1517 do 1653 tedy od reformace po "oslavy konce" války = taky 136 let ?!? Tohle neberte jako šermování s čísly ve stylu "konspirační teorie", ale jako svéráznou rovnici, kterou budeme ještě potřebovat : ERGO - od změny technologie ke společenskému rozporu X let.... Od společenského rozporu k jeho krvavému vyústění 2 * X let - JASNÉ ?
Tedy máme dnešek. Kdy se rozšířil Internet - jako nové sdělovací médium ? Od roku 1998 ? Teď jsme v době, kdy bývalí monopolní "vykladači pravdy" křičí, že šíření informací mimo jejich dozor ( = "fake news" ) je třeba zastavit a potrestat, jinak dojde k "rozvratu dosavadního světa". Lidi si čtou na Internetu, cokoliv najdou, přemýšlejí o čem chtějí, bez regulace a státní kontroly. O rozporu mezi "mediální realitou" a pravdou si cvrlikají už i vrabci na střeše.

Nyní čekáme na "nového Luthera", který tento rozpor zcela jednoznačně definuje tak, že bude plivnutím na vlastní inteligenci - snažit se akceptova jeden i druhý výklad reality zároveň. Otázka je je jestli toto zásadní prohlášení bude mít podobu nějakého filosofického traktátu. Což takhle migrační krize 2015 a nezpochybnitelné lhaní kolem ní - není tohle moderní alternativa lutherovských 95 tezí ? Co nastane potom - porostou "alternativní" společenské struktury "fašistická" a "populistická" = "kacířská" inteligence, kultura, politická hnutí, která se budou drát o moc - až prostor pro aktivity obou frakcí bude tak malý, že vypukne válka ?

Takže počítejete se mnou : Od 1998 do 2015 je 17 let 2 * 17 = 34 let - bude trvat do konce války o pohled na současnou realitu. Tedy tato skončí kolem roku 2015 + 34 = 2049.

Podivuhodné : Jednak můžeme říci ve stylu Švejka, že "lidi jsou 4x rozumnější" než v 16. století protože "od knihtisku k Lutherovi" to trvalo PŘESNĚ 4x déle než od "Internetu k migrantům" ( 68 = 4 * 17 ). Za druhé : K roku 2049 alias 2050 se vztahuje obrovská hromada "ekologických", "anti-oteplovacích" "průmysl-ničících", "lidi - zotročujících a zbídačujících" opatření současné vládnoucí šlechty, takže s tuhnoucím útlakem před rokem 2050 roste pravděpodobnost nějaké té sedlácké bouře ( = občanské války ).

HMMM - když vám taková čísla táhnou hlavou - říkáte si - jestli budu žít stejně dlouho jako všichni příbuzní, umřu až v roce 2062. Takže jestli se pletu, budu rád, když se mi budete 12 let vysmívat do xichtu, ale jestli mám pravdu - byť s velikou časovou chybou - Bůh nás potěš...

Dvě poznámky na závěr :
 1. Na obrázku je renesanční tisk portrétu Karla Bonaventury Buquoye.
 2. Píšu vynález Internetu ! Nepíšu Facebook, Google a další, kteří jsou jen hniloba této původně svobodné technologie.

Jiný pohled na realitu.

17. prosince 2019 v 5:14 | Petr
Aktuální poznámka na úvod : Začínám si připadat jako Hlas Ameriky za bolševika. V Británii drtivě vyhráli konzervativci Borise Johnsona. Jejich "milion chvilek pro demokracii" - alias bojovníci za socialistu a práskače Jeremyho Corbyna a proti výsledkům demokratických voleb - okamžitě spustili násilné protesty, které trvají už několik dní. A na Internetu v Česku nebo dokonce na ČT24 - ticho jako v hrobě... Ticho jako vždycky, když to "100% bolševikům objektivním a nestranným novinářům" nevoní.

Následuje původní text původního článku :

Zřídka nechaji oligarchové - miliardáří nahlédnout pod pokličku svého byznysu. Notoricky známý otevřený člověk je Warren Buffet, který dokonce pronáší věci hraničící až s vidláctvím, a frustrovanou nevzdělaností - jakože "Internetové bubliny" typu Facebooku a spol - jednou prasknou, zatímco průmysl bude pořád průmysl.

Daleko chudší, zato ještě sdílnější je Robert Kiyosaki - etnicitou Japonec, pasem Američan, vietnamský válečný pilot a realitní magnát z Havaje. Ten proslul především "self improvement" knihou" Bohatý táta, chudý táta. Ne že bych byl příznivcem "motivační" literatury, protože její autoři jsou často zoufalci, kteří neuspěli pomocí vlastních rad. Nicméně některé názory Roberta Kiyosakiho jsou mimořádně zajímavé a podobně jako Buffetovy zavánějí až frustrovanými nevzdělanci, co volili Trumpa ( nebo a další neoblíbence "elit" ) :
 • Škola neučí lidi nic o penězích. Učí žáčky "základní ctnosti" : "tvrdě pracuj a spoř" ale myslíte si že kdokoliv dovede pracovat a spořit rychleji než státní banka dovede tiskem peněz jeho úspory znehodnocovat ? Kdo bohatne z lidí kteří tvrdě pracují a spoří ?
 • Úroky jsou záporné, banky nechtějí vaše peníze, protože jsou plné peněz, které si samy vytiskly.
 • Majetek jsou věci, které přinášejí výnos, nikoliv věci, za které platíte ( hypotéku ) Takové věci jsou závazek. Dům na hypotéku není majetek, ale závazek, což poznáte, když momentálně nemáte na splátky
 • Od pádu zlatého standardu jsou peníze dluh, zatímco dluh jsou peníze. Kdo umí obchodovat s dluhem nemá nikdy nedostatek peněz.
 • Školy učí zbav se dluhu, ale boháči naopak zvyšují své dluhy a na zákdě nich dělají profit.
 • Boháči nikdy neberou žádný plat a přímo nevlastní žádný majetek.
 • 1 dům na hypotéku je závazek, 10 000 domů na hypotéku je výnosné realitní impérium.
 • Když noviny říkají "ekonomika prosperuje", znamená to, že boháči bohatnou a všichni ostatní chudnou.
 • Amerika rozházela penzijní fondy zaměstnanců, protože najala portfoliové manažery z investičních fondů, kteří potichu vyvedli hodnotný majetek do vlastí kapsy a nahradili jej bezcennými dluhopisy.
 • Žijeme v době falešných peněz ( které jsou dluhem ), falešných učitelů ( kteří nikdy nedělali to, co učí ) a falešného majetku ( který přináší závazky místo výnosů )
 • Je třeba se přizbůsobit tomu, "jak jsou karty rozdané".
OK takže mi volá spolužák ze školy, že se "musíme sejít" a v hospodě u piva se začíná rozvíjet téměř neuvěřitelná historie člověka, který se na 999% přizpůsobil tomu "jak jsou karty rozdané".
 • Založil s.r.o. s nejasným předmětem podnikání, které vesměs spočívalo v tlumočení z angličtiny do češtiny pro Korejce z Hundaie a tak.
 • Pak nechal toto s.r.o. zkrachovat a přihlásil se na úřad práce.
 • Pak dostal dotaci na "boj proti nezaměstnanosti", aby původní s.r.o. opět založil
 • Pak požadoval ( a dostal ) Eurodotaci na výstavbu vlastního domu, který v dotačních papírech figuroval jako "sídlo firmy".
 • Pak horko tězko bruslil mezi paragrafy, když během rozvodu jeho manželka, udělala to, co manželky dělají - to jest ze "sídla firmy" ( =rodinného domu ) ukradla veškerý nábytek, aniž by věděla, ( nebo protože věděla ? ), že každá židle má nalepené inventrární číslo s vlaječkou s 12 hvězdičkami.
A tak dále a tak podobně. Dotaz na mně byl : "když děláš ty roboty, proč nevymyslíš něco složitého, čemu nikdo nerozumí a dají se na to brát Euro-dotace". Osvědčil jsem se jako frustrovaný hlupák "odsouzený k chudobě" dle Kiyosakiho, protože jsem prohlásil, že bych raději dělal něco užitečného, co se uživí bez dotací. A tak jsme se, bez většího vzájemného pochopení, zase rozešli.

Zcela nedávno jsem se v hospodě potkal s jiným známým - měli "firemní večírek" na kterém bylo - na Ostravsko - nápadné, až neskutečné množství jeho kolegů "zpívajících" pražským ( českým ) přízvukem. Tak jsem se ptal jak se lidi z Čech dostávají v takovém počtu na prochlastaný východ. Prý je to zcela běžné. S.r.o. se zaregistruje v Ostravě, když tu jsou ty "dotace proti nezaměstnanosti", ale nechat teplá - dotovaná - místa hloupým venkovanům - to by přece byla škoda. Takže peníze pro "problematický region" jsou přednostně přidělovány "ostravským firmám", které mají "kontakty v centru" a zajistí jejich "návrat do rodné stověžaté matičky."
Dění ve společnosti dává Kiyosakimu plně za pravdu. Celá republika Evropa svět je plný lidí, kteří pochopili a hrají podle toho "jak jsou karty rozdané". Možná některým frustrovaným nevzdělancům kubáčovského typu se to hnusí, a obávají se, že takhle si brzy s rozvojovým světem vyměníme místo - ve vyčůranosti plodící chudobu. Pokud ale budete hrát podle karet a zásady "get rich quick" (zbohatni rychle) - může vám být jedno, jestli vaše karibské finanční impérium vydělává na toku peněz ze západu na východ, nebo z východu na západ. Ba dokonce nemusíte ani nic zvláštního umět. Když budete potřebovat uklízečku, programátora, nebo dokonce kardiochirurga - najdete spoustu lidi, kteří se přerazí, aby "panstvu poloužili", protože splátky hypotéky "na majetek" jsou tíživější než si oligarcha dovede představit.

Poznámka při druhém čtení : svět celá tisíciletí fungoval, jak ( opět ) začíná fungovat dnes. To jest 99% chudáků žije od výplaty k výplatě ( od žní do žní, ze dne na den ) a nemá SÍLU cokoliv měnit, zatímco 1% boháčů ( šlechty ) nemá ZÁJEM něco měnit. Tato období byla občas vystřídáná obdobím, kdy lidé ( měšťané ) z chudých poměrů, židovští lichváři předělaní na renesanční bankéře, nebo později, Baťa, Ford, Edison.... vzali ( tehdejší ) oligarchii vítr z plachet a prudce urychlili vývoj společnosti. Čímž například ze šlechty učinili "zbytečnou třídu", která ještě generace přežívala z peněz po předcích v nepohodlných palácích, které jim pýcha nedovolila opustit. Doporučuji navštívit "Schwarzenberské knížecí apartmá na Hluboké", kde to na vás dýchne. I dnes může svět po generace fungovat tak, že polovina chudáků bude ( za nic ) brát sociální dávky aby nerušili druhou polovinu chudáků otročících kvůli hypotéce. I dnes můžeme ( téměř ) s jistotou tvrdit, že takto to oligarchie chce, protože oligarchie rozhodně nechce změnu, která je odřízne od jejich ( nezdaněných ) příjmů.

Problém pomalého vývoje je v tom, že vnější okolnosti nás nutí - zpřetrhat vazby s technologiemi průmyslové revoluce 19. století. V opačném případě nás ( oligarchií dotovaní ) aktivisi uvrhnou do bídy a tyranie. Proto nemáme čas na dalších pár set let, bez většího společenského a technologického pohybu, aby mezitím nenápadně vyrostla "nová třída", která prudce posune společnost a učiní "zbytečné lidi" z dnešních oligarchů.

Nad dopisy čtenářů.

3. prosince 2019 v 5:39 | Petr
Můj blog občas přebírají některé servery určené pro fašisty, rasisty, xenofoby, frustrované nevzdělance a vůbec všechny lidi, kteří stále ještě nepoplivali vlastní úsudek. Jedním z těchto serverů je D-fens ( čtu vás nepravidelně, ale děkuji ) kde byla zmínka o jednom z mých článků na téma emise CO2. To se stává relativně často a ( už ) to není nic překvapivého. Překvapivé bylo, že původní článek přebral ( i s odkazem na mně ) sever Neviditelný pes. Neodvažuji se soudit jací čtenářové čtou Neviditelného psa ( jsem jedním z nich ) nicméně asi jsou výrazně šťouravější než je na Intermetu zvykem, protože se mi sešlo několik reakcí na několik posledních článků, které jsem napsal.

Jeden člověk například reagoval na "Kubáčovy atomové cementárny" a ironicky mi psal, že takové věci nemá smysl psát česky u nás, ale má smysl přeložit je do Čínštiny a poslat na politbyro KSČ ( jako Komunistická strana Číny ). Ano v principu souhlasím a opakovaně píšu věci ve stylu : Evropa si hraje na "vzdělanostní společnost" což interpretuje jako hon za dotacemi pro genderové, eko- a další neziskovky - jejichž vedlejším produktem není nic hmatatelného, aní pozitivního a už vůbec ne technologický pokrok. Poslední "velká technologie" vzešlá z Evropy byly GSM mobily patentované už v roce 1990 !! Naopak evropská technologická zaostalost jde ruku v ruce s "technologickou nevzdělaností" ( příznakem budiž diskuse o učňovském školství nebo maturitě z matematiky ) Technologická nevzdělanost "hříchu nečiní", takže pak se dostáváme do absurdní situace, kdy zaostalost je zaostalci interpretována jako pokrok - a naopak.

Jinými slovy první jadernou cementárnu postaví Číňani. Následník Trumpa na ni uvrhne embargo a následnice Merkelové pojede do Pekingu - lézt soudruhovi do řiti pro licenci na výstavbu několika kusů v Porýní.

Pak se mi sešla hromada mailů na téma "ekonomické zaostalosti reálného socialismu". Mnoho čtenářů podráždilo srovnání výstavby silniční sítě a věta "bolševik investoval své skromné peníze překvapivě racionálně". Na to jsem dostal několik reakcí které zcela správně prohlašovaly, že významným faktorem pádu komunismu byla jeho ekonomická zaostalost. To nijak nerozporuji, jenom bych doporučil pozornosti čtenářstva následující fenomén:

Včera :
 • Optikou Rudého Práva z roku 1987 - vše bylo na nejlepší cestě ve stylu vtipu : "Kde je obchodní dům Globál ?" - "Proč se ptáte ?" - "Soudruh prezident říkal, že v globálu je zboží dost." Neboli i Rudé právo připouštělo "drobné problémy dodavatelsko-odběratelských vztahů, které vyřeší chozrasčot, glasnosť, pěrestrojka"
 • Vnějším pohledem byl socialisticý tábor - obr na hliněných nohou, který nebyl schopný pokrýt ani výdaje na zbrojení a kde docházelo ke komickým deficitům zboží ( hajzlpapír třeba )
 • Ti obyvatelné socialistického tábora, kteří na základě poslechu amerických "štvavých vysílaček" - Svobodná Evropa a Hlas Ameriky poukazovali na zaostalost socialismu byli označení za nepřátele režimu a byli režimem šíkanováni.
Dnes :
 • Optikou serveru Aktuálně.CZ nebo ČT24 - NYNÍ žijeme v té nejlepší možné době - ekonomika je vysoce výkonná, nezaměstnanost je nejnižší od začátku statistik. Hrubý domácí produkt roste mnoho let po sobě. Mírně rostou i daně. ERGO ( rostoucí ) HDP * ( rostoucí ) Daně = Babišovi ministři sedí na stále větším a větším balíku peněz !?
 • Vnějším pohledem ale v česku vidíte neschopnost zahájit, provést i dokončit jakoukoliv veřejnou stavbu, včetně oprav silničního systému zděděného po komunistech. Miliony lidí v exekucích, nemožnost pro mladé - vydělat si na bydlení a založit rodinu. Nemožnost založit malou firmu nebo živnost. Růst cen všeho ( mimo asijského šmejdu ). Naopak dominanci asijského šmejdu na trhu spotřebního zboží, bez kterého by náš trh byl zásoben hůře než "obchodní dům Globál" za Jakeše a Bilaka. Úpadek vzdělávacího systému, obrovské nerovnosti ve zdravotnictví, státní správou / protektorántí správou z Bruselu vynucované nesmysly a tak dále a tak podobně....
 • Ba dokonce v celé Evropě a možná v celém světě je situace podobná. Euro-politici si klepou po rameně jak se ekonomikám daří. Francouzští papaláši oslavují, že "přeročili nulu" ( směrem do kladných čísel ), ale "žluté vesty" - místo nadšení - reagují heslem : "Vy řešíte jak přežít do roku 2050. My řešíme jak přežít do výplaty."
 • I zaostalost je pravděpodobně globální - pokud by někdo měl přesto pocit, že v Evropě jsme jakkoliv na výši - doporučují některý z televizních dokumentů o čínské železnici do tibetské Lhasy, kde se jede po nestabilní věčně zamrzlé půdě nadmořskými výškami přes 5000 metrů, takže vagony musí být přetlakové - jako trup letadla, aby pasažéry nezabila výšková nemoc.
 • Pokud výše uvedené body zmíníte příliš nahlas - budou s vámi režimy evropských států zacházet jako s extremistou, šiřitelem "fake news" a vůbec nepřítelem státu.

OK - po prosperitě pozdního Rakouska Uherska a první Republiky - zůstala v česku mohutná výstavba z let 1860-1930 - v každém městě vidíte celé čtvrti domů z těchto dob. Aniž bych chtěl dráždit ( kterýkoliv ) vládní režim - musím se zeptat : Kde jsou prachy vybrané v době konjunktury "navíc" oproti předchozí krizi a stagnaci. A kde je výstavba typická pro dnešek, která ( jako Žižkov, Karlín, Vinohrady, nebo Jubilejní kolonie v Ostravě ) i za 100 let bude ukazovat, jak skvělou dobu právě žijeme ? Neboli odcituji sám sebe z jednoho z mailů : "není důvod chlubit se hospodářstvím, které je založeno na obchodu s výrobky které jsme sami nevymysleli ani nevyrobili - za peníze, které jsme sami nevydělali !"

Diskusi dnes nechávám otevřenou - moderovanou - mějte však, prosím ohled na mé časové možnosti.

30 let blbé nálady.

12. listopadu 2019 v 5:28 | Petr
Nedávno jsem četl zajímavý článek s tímto srováním : Prakticky pár let po roce 1918 byla První republika - světová průmyslová velmoc, 7. nejbohatší stát na světě, bohatší než Francie a Německo ( obě zničené válkou ). Dokonce 20 let po komunistickém převratu - v roce 1968 - vrcholila "zlatá šedesátá" - období ( relativní ) svobody a ( skutečné ) umělecké "kreativity" - šílenostem a vraždění bolševických 50. let navzdory.

Letos máme 30 let od ( údajného ) anti-komunistického převratu a nějaké vzepětí společnosti - nikde. Havlem vyhlášená "blbá nálada" trvá už od roku 1997 - a konce nevidět - spíše naopak. Cesty jsou rozbité ( více než za bolševika ). Kolegu - milovníka porevolučních vlád - ať už byly jakékoliv - s oblibou dráždím otázkou : "Dožiješ se, až "svaté ministerstvo", nebo "svatá EU" opraví dálnici D1 ?" Když sedím v ambulanci - nechávám babinám listovat 5 stránkovým seznamem léků, které mají "výpadek výroby" ( "jen" 150 přípravků z 5000, ale jsou to ty nejpoužívanější a za 60 z nich ani není žádná náhrada...) U toho vzpomínám jak máti vykládala o "VIP lékárně" za bolševika, což byla železná skříň s "nedostatkovými léky" pro "nemocné funkcionáře" - od které měl klíče jenom primář.... Společnost více nebo méně viditelně řídí společenská vrstva "nových papalášů", vzniklá rozkrádáním veřejných peněz, o jaké se "starým papalášům" - komunistického typu - s jejich vilami na Ořechovce, "medvědy" a Tuzexovými konty - nezdálo ani po nejdivočejší vodkové pitce v Moskvě. A tak dále a tak podobně....

Možná nyní - před velkými oslavami "převratu" je na čase popřemýšlet kam bychom se dostali, kdyby převrat nenastal a kam jsme se dostali, když převrat nastal.

Tedy otázka - co kdyby "převrat nenastal" je poměrně jednoduchá - máme dva státy - Severní Koreu a Čínu, které jsou moderní verze společností, kde "převrat nenastal" - lišící se jenom tím jakou míru "perestrojky" si tyto komunistické státy pustily do své společnosti. Tedy někde tam - na ose od opravdového teroru a hladu po "reálný socialismus" s divokým podnikáním, kde politika je 99,99% Číňanů úplě fuk - bychom se pohybovali. Problém je v tom, že už "sametová revoluce" naznačovala třetí směr vývoje. Komunistická věrchuška by vycítila spřízněnost se západními "pokrokovými intelektuály", takže bychom tu dnes měli "státní podníkání" - "se šmírovací prudou" jako v Číně a k tomu navíc "boj proti klimatu, boj proti letadlům, boj proti automobilům, boj proti masu a dětem" a vůbec boj proti všemu za co stojí žít a pracovat. K tomu by nám lidi jako Vasil Mohorita, Miloslav Štěpán nebo Marián Čalfa vykládali, že mizerné výsledky evropské ekonomiky jsou OK, protože "globální oteplování vyžaduje, abychom se uskromnili."

Jenomže převrat nastal a po 30 letech se zdá že "demokracie" nebo - nedej Bože - "liberální demokracie" má nějaké problémy projevující se nekonečnou "blbou náladou". Třeba současná (post)komunisitická věrchuška vycítila spřízněnost s "pokrokovými intelektuály" na Západě, takže tu máme euro-dotované ( = státní ) podnikání s nesmysly. Kolik "manažérů" v Praze žije jenom z plýtvání daňovými penězi ? Máme tady "šmírovací prudu" ba dokonce i boj proti letectví, automobilismu a z pohledu světové ekonomiky - mizeré ekonomické výsledky evropských států - které jsou OK, protože "globální oteplování vyžaduje, abychom se uskromnili". Naštěstí tady jsou ještě nějaké věci navíc :
 • Máme svobodu slova asi jako v notoricky známém Reaganovském vtipu : Američan říká : "Můžu přijít do Bílého domu a říct : Pane prezidente děláte to úplně špatně!" Rus říká : "Já můžu taky přijít do Kremlu a říct : Americký prezident to dělá úplně špatně!"... Tedy můžete veřejně kritizovat společenský (ne)řád, avšak jen ve stylu : "mírného pokroku v mezích zákona" - než vás Google, Twitter, Facebook nebo "údy" našeho laskavého státu "zakleknou".
 • Můžete před bolševickou euro-bahňačkou utéct kamkoliv, kde je situace ( kvůli "mezinárodní spřízněnosti pokrokových intelektuálů" ) stejná, nebo ještě horší.
Poslední výrazný rozdíl oproti "reálnému socialismu". Ten totiž měl svá hrůzná "aktivistická" 50. léta již za sebou. Proto lpěl na striktním rozdělení : "co je tajemníkovo - tajemníkovi, co je vidlákovo - vidlákovi". Ve společosti byla ostrá hranice mezi ideologickými "zlatými telaty" o kterých se nediskutovalo a mezi "zbytkem světa", kde mělo obyvatelstvo relativě volný prostor k existenci. Stejné to bylo i v oblasti "státního podnikání". Komunistický režim neměl peněz nazbyt, proto je vynakládal ( na dnešní dobu ) neobvykle racionálně. Proto se nám dodnes zachovaly sjízdné okresní silnice, mosty, přehrady, venkovské hasičárny, kulturáky a hospody, vysmívané paneláky, (o které začíná být znovu rvačka), fugující jatka, pekárny, mlýny, chemičky, ( které stály za "privatizaci" Babišovi ), hutě, ( které stály za "privatizaci" Chrenkovi ), doly, ( které stály za "privatizaci" Bakalovi ) , elekrárny ( které ČEZ opravil, odsířil a provozuje jako "rodinné stříbro" ). Naopak nikdy nevznikly předražené "tunelové stavby", dotovaná golfová hřiště, rozhledny v údolí, cyklostezky do nikam, pole zabraná "vilami" z provlhllého sádrokartonu, "logistická centra" skladující čínský šunt, nebo málo účinné leč silně dotované sluneční elektrárny...
Ostré dělení na "ideologickou" a "neideologickou" část společnosti bylo zcela univerzální - a skýtalo únik před ( tehdejší ) blbou náladou. Naopak smyslem existence "pokrokových aktivistů" dneška je "nedat plebsu úniku". Tím se dnešní "demokracie" vzdáleně podobá tehdejším 50. letům. Minus justiční vraždy a gulagy, na které už jsou dnešní bolševici příliš líní a zbabělí.... Měli jste v poslední době vepřo-knedlo-zelo ? Prděli jste po něm blaženě ? Jak jste mohli !! Víte kolik jste vyprodukovali skleníkového methanu !? Víte o kolik se tím přiblížil "konec světa" !? Víte co by na to řekla Greta Thurnbergová !? Ani šťourátka do ucha, ani igelitky v sámošce, ani ojetina koupená od souseda - nic nesmí zůstat ušetřeno, aby si plebs nemyslel, že před "převýchovou", "pokrokem" ( a blbou náladou ) tentokrát někam uteče.

Nejsem si jistý jestli obvyklá rada "kašlete na ně a žijte si svůj život" povede k lepšímu. Hrozí totiž, že současný prohnilý systém svým salámovým aktivismem pronike úplně všude, že nakonec i na vepřo-knedlo-zelo od manželky ( kvůli vepřovému masu a oteplování z prdění ) bude nějaká povolenka. Takže z jisté opatrnosti doporučuju opačný postup - seberte veškerou odvahu a řeknětě debilům, že jsou debili. Osobně a zejména u voleb, dokud si vrchnost na ně ještě hraje. Protože dnešní vrchnost to je stále ta stará, bolševická vrchnost, vkusně namaskovaná. Jen kabelky a Channel 5 už nekupují v Tuzexu ale za "diety" na cestách pro rozkazy do Belína a Bruselu.

Solaris

1. října 2019 v 5:44 | Petr
Je to drzé, ale napíšu to : Kolega - lékař a soused z blízkého Krakova - Stanislaw Lem - napsal v roce 1961 román Solaris : V nespecifikované vzdálenější budoucnosti je objevena planeta, která krouží kolem dvojhvězdy po dráze, která neodpovídá gravitačním zákonům. K planetě je vyslána výprava, která zjistí, že téměř celý povrch planety je pokryt oceánem, který má vlastnosti živého tvora, který je pravděpodobně vysoce inteligentní. Pravděpodobně daleko inteligentnější než všichni lidé dohromady. Zcela jiný než jakákoliv lidstvu známá forma života a pravděpodobně ovládá teorii relativity / kvantovou fyziku. "Ovládá" neznamená, že umí vzorečky, ale v každém bodě jeho mateřské planety běží čas jinou rychostí, planeta se pohybuje navzdory gravitaci a tak.

Samotný román začíná v okamžiku, kdy po více než sto letech málo úspěšného zkoumání tohoto tvora se odmlčí posádka výzkumné stanice, která obíhá kolem planety. Je vyslán psycholog, který přistane na výzkumné stanici, aby zjistil, že jeho kolega a učitel je mrtev a ostatní členové posádky jsou zamknutí ve svých kajutách a laboratořích a odmítají komunikovat. Letmým kontaktem mezi dveřmi s nejvíce kompenzovaným členem posádky dostane informaci : "počkej až to přijde" aniž by dostal přesnější popis co a jak má přijít.

Nicméně "to" brzy přijde, kdy psycholog začíná na stanici potkávat lidi, kteří by zjevně neměli existovat a za několik dnů se dokonce probudí v náručí své manželky, která spáchala dokonanou sebevraždu před 19 lety. "Manželka" jej přátelsky, ale nekompromisně pronásleduje po celé lodi, proto se rozhodne zavřít ji do transportní rakety. Osoba / halucinace však má tolik síly, že se zdá, že mnohatunovou raketu rozbije zevnitř, proto ji v panice odpálí na vysokou oběžnou dráhu kolem planety Solaris. Mezitím pomocí série složitých výpočtů, které by sám nezvládl ověřuje, zda je vůbec v bdělém stavu, nebo zdali halucinuje ve svém světě. Výsledkem je, že potvrdí že minimálně palubní počítač a tím pravděpodobně celá loď skutečně existuje mimo jeho vědomí, nicméně další den se vzbudí opět v náručí živé / mrtvé manželky, která je druhou kopií, protože odložené šaty první kopie má stále ve své kajutě.

Dojde k závěru, že "cizí lidé" pohybující se po kosmické lodi nejsou halucinace, ale že se pravděpodobně jedná o výtvory oceánu Solaris, který čte mozky kosmonautů a převádí jejich vzpomínnky do hmotné podoby. Postupně prochází celou literaturu kolem planety Solaris - "Solaristiku" a rekapituluje více než sto let neúspěšných snah o navázání komunikace s tímto podivuhodným tvorem. Ponořovali do oceánu liské stroje, jejich části oceán kopíroval, ale než vědci učinili jakýkoliv závěr tak s tím ( z nudy ? ) přestal. Na povrchu a pod hladinou oceánu se objevují tvary připomínající grafy ultra-složitých matematických funkcí, z nichž jenom nepatrná menšina je lidem srozumitelná. Po havárii prvního kosmonauta který se v oceánu utopil se na porchu objevily obrazy z jeho mysli - model jeho samého jako dítěte - zdeformované a gigantické, jeho rodiče a rodná ves. Pilot záchranné výpravy, který tyto věci viděl byl vyslýchán, jeho svědectví bylo odmítnuto a on sám zavřen na psychiatrii.

Nakonec hlavní hrdina analyzuje vzorek krve své "manželky" a dojde k závěru, že "kopie" není tvořena baryonovou hmotou, ze které jsme vytvořeni my i samotná planeta Solaris včetně živého oceánu, ale že je tvořena hmotou složenou z mezonů a neutrin, která pouze napodobuje strukturu běžné hmoty. Taková hmota je nestabilní a "hosté" existují pouze díky stabilizujícímu vlivu oceánu Solaris. Po tomto zjištění začnou kolegové hlavního hrdiny stavět "rušič" stabilizujícího vlivu oceánu Solaris, aby se mohli "hostů" na palubě výzkumné stanice zbavit. S tím však hlavní hrdina nesouhlasí, protože mezitím si na kopii zemřelé manželky zvykl natolik, že s ní chce nadále žít.

Kopie jeho manželky vychází z jeho vlastních vzpomínek na ni. Ona sama neví, že je kopie, postupem častu si však začne uvědomovat, že má ve svém vědomí obrovské mezery, na základě kterých zjistí, že není pravá manželka, což ji uvrhne do těžké deprese, při které od hlavního hrdiny uteče a během jeho spánku sama požádá jeho kolegy aby ji zničili přístrojem, který staví. Oceán Solaris čte v myslích svých výtvorů stejně jako v myslích lidí, na základě toho ( pravděpodobně ) pochopí princip individuality jedince, která mu jako jedinému - nesmrtelnému - tvoru na Solaris byla doposud neznámá a přestane další "hosty" vytvářet.
Moji čtenářové se samozřejmě mohou ptát, proč plýtvám jejich časem podrobným záznamem z čtenářského deníku. Genialita ROMÁNU Solaris je totiž v tom, že je stejně mnonovrstevný, nepochopitelný a myšlenky čtenáře zrcadlící jako OCEÁN Solaris. Pokusím se naznačit pár ideí :
 • Neschopnost komunikace mezi lidmi, zejména nesdělitelnost zkušeností a nedůvěra k bizarním zážitkům druhých.
 • Neschopnost komunikace napříč velkými rozdíly ve zkušenostech a inteligenci - my ( si myslíme, že ) vágně rozumíme pocitům a motivacím ptáčka na krmítku, ale naše mentalita je zcela mimo jeho obzor.
 • Sebestřednost lidí - cituji výstižný odstavec : "My nechceme dobývat vesmír, chceme pouze rozšířit Zemi k jeho hranicím. Jedny planety mají být pouštní jako Sahara, jiné ledové jako pól nebo tropické jako brazilská džungle. Pokládáme se za rytíře svatého Kontaktu. To je další licoměrnost. Nehledáme nikoho jiného než lidi. Nepotřebujeme jiné světy. Potřebujeme zrcadla. Nevíme, co s jinými světy dělat. Stačí nám jeden, i tím se zalykáme. Chceme nalézt svůj vlastní, idealizovaný obraz; tím mají být planety, civilizace dokonalejší než je naše, v jiných zase hodláme najít podobu naší primitivní minulosti. Jenže na druhé straně existuje něco, co nechceme přijmout, čemu se bráníme, ale vždyť jsme přivezli ze Země jen ryzí destilát ctností, hrdinský pomník lidstva! Přiletěli jsme sem takoví, jací skutečně jsme, a když nám druhá strana ukazuje pravdu - tu její část, kterou zamlčujeme -, nedokážeme se s tím smířit!"
 • Neplodnost avšak nepominutelnost převážné většiny vědeckého bádání, pokud bádáme nad věcmi jejich zákonitosti jsme ( zatím ) nepochopili.
A tak dále a tak podobně. Každému doporoučuji Solaris si přečíst a na konci intenzivně přemýšlet ( nikoliv ve stylu "rozboru díla" z gymnaziálních hodin češtiny ) co mu román říká. Je pozoruhodné jak Stanislav Lem "nastavuje zrcadlo" každému čtenáři včetně filmařů, kteří se pokusili román zfilmovat.

K tomu došlo celkem 3x z toho Tarkovského provedení z roku 1972 je považováno za filmové veledílo. Nejsem zastáncem toho že "ušlechtilá nuda" Tarkovského se nějak významněji dotýká podstaty románu. Obě mně známá filmová provedení spíše svědčí o tom, že fimaři daleko zaostávají za vzděláním a přehledem Stanislawa Lema a tak místo tíživé filosofické debaty na téma nesrozumitelnosti cizích myslí, kterou nepochoppili, pojali román jako soft erotiku a "dojení emocí" ze vztahu hlavního hrdiny a "kopie" jeho mrtvé manželky.

Intelektuálské "nepochopení" podstaty Solaris jde tak daleko, že k dnešnímu článku jsem nenašel ani ilustraci. Celý Internet je plný malůvek postav lomících rukama k nebesům a "chapadel z vesmíru" hrabajících se v lidské hlavě. Nakonec jsem si pomohl snímkem světélkujících mořských obrněnek noctiluca scintilans u pobřeží Hong Kongu, protože si myslím, že mezi "vědomím" nás a tohoto prvoka je ten správný, nepřekonatelný "mentální kaňon".

Zastaveno !

17. září 2019 v 5:31 | Petr
V roce 2016 došlo k notoricky známým událostem. V prezidenstkých volbách v USA proti sobě kadndidovali - jasná vítězka Hillary Clintonová a jasný poražený - šašek, idiot, sexista, rasista Donald Trump. Přesně takhle to viděly "elity národa Amerického", "mediální sféra", "politologové", "analytici" a všichni ostatní intelektuálové. Problém je v tom, že krom 3,5% intelektuálů a ( zatím jen ) 47% obyvatel ghett, kteří všichni jsou dislokování především v amerických vekoměstech existuje i 49,5% primitivů, venkovských vidláků a dalších zavrženíhodných existencí, kteří navíc ke špatnému charakteru jsou po Americe rozmístěni tak rovnoměrně, že ač je jich menšina - zajistili díky federálnímu volebnímu systému - Trumpovi vítězství.

V době kdy byl Trump zvolen jsem si užíval záběrů plačících feministek, obrýlených intelektuálek a další lepší společnosti, kteří nemohli uvěřit, že vyhrál člověk, pro kterého nehlasoval nikdo v širokém dalekém okolí jejich sociální bubliny. Těsně po vítězství spustil dosluhující prezident Obama vyšetřování zdali se na vítězství Trumpa nepodílely "cizí mocnosti" a byl si jistý, že na Trumpa 100% něco praskne, protože i samotná Obamova Demokratická strana kupovala od Rusáků kompromitující materiály na politické oponenty - včetně Trumpa - což na ně během vyšetřování prasklo.

Celé 2 roky, co vyšetřování probíhalo praskaly na Trumpa a jeho spolupracovníky jeden průser za druhým. Jako - "pral špinavé peníze pro Ukrajince" ( trumpův advokát ), nebo "jednal s ruským velvyslancem" ( trumpův poradce ), nebo "s psychopatickou Ruskou" ( trumpův syn ) nebo "Chlastal v Moskvě vodku a užíval si s děvkami" ( samotný Trump ) "a ještě jim platil" ( další trumpův advokát ). Takže bylo jasné, že je konec a cesta z Bílého domu do věznice je pro Donalda Trumpa jen otázkou času. Pak se ale rok 2016 téměř opakoval. Kráce po sobě dvě vyšetřovací komise - Senátu USA a FBI prohlásily unisono "nepodařílo se prokázat vliv cizí mocnosti". A nastal opět smutek, pláč televizních redaktorek na obrazovce, ba dokonce úpadek televizních stanic, které informovaly o "ruském vlivu" tak přesvědčivě, že když se neprokázal - přesvědčilo to jejich diváky, aby přepnuli na jiný program.

Mezitím u nás vyhrál několikery volby bývalý agent bývalé STB, privatizátor z divoké privatizace, oligarcha Andrej Babiš, ač Slovák - přesto zvaný západními médii "český Trump". "Náš Trump" - Babiš je prý o pohlavek bohatší než "jejich Trump", ale jinak vše kolem něj je tak nějak menší verzí situace v USA, přibližně v poměru velikosti USA / Česko.

Takže v USA nechává odstupující prezident nastupujícího prezidenta vyšetřovat FBI kvůli "vlastizradě". V Česku oligarcha-privaztizátor Bakala práská ( už v roce 2010 ) oligarchu-privatizátora Babiše v kauže "Čapí hnízdo" kvůli kradení prachů patřících protektorátní správě z Bruselu. Tam kde v USA si jde pár lidí sednout na pár let za zjištěné průsery, které se netýkaly "cizí mocnosti", tam v Česku - se státem vykrmení - nikdy nepracovavší - papaláši pohoršují kvůli "trestně stíhanému premiérovi". A tak dále a tak podobně. Až po ten konec, který se i v Česku pomalu blíží. To jest Městské státní zastupitelství Praha celou kauzu zastavuje, protože se "nepodařilo nalézt dostatek důkazů k podání obžaloby". Intelektuálové pláčou, sám jsem slyšel několik koktavých a zajíkavých rozhovorů s "analytiky", kteří "nedovedli pochopit" jak je možné že Čapí hnízdo nebylo dáno k soudu a Babiš do tepláků ( kam by patřil za zcela jiné věci ).
Trumpova ( i Babišova ) kauza byly natolik zábavné, že jsem je sledoval na Internetu, takže bych si dovolil rozebrat celkem tří věci.
 1. Co mají obě kauzy společného
 2. Proč Trump ani Babiš nepůjdou do tepláků
 3. Odhadnout ( na základě kauzy Trump ) co nás čeká v kauze Babiš.

Ad 1.+2.

Podnikatel, který "v tom umí chodit" jde do politiky proti lidem, kteří převážnou většinu svého života byli v pozici zaměstnance - často dokonce na státní výplatnici. Tedy Trumpova ani Babišova opozice nikdy nezažila ( morální ) dilema s tím "co napsat na firmu" a co napsat "na sebe". Navíc to jsou lidi považující vlastní etický standard za velice vysoký avšak jejich právní povědomí je často o to nižší. Proti nim stojí oligarchové, kteří umí "napnout právo" do krajnosti a s ( firemním ) advokátem jsou častěji než s manželkou.

Výsledkem je že Trumpovi / Babišovi oponenti byli morálně pohoršení z každého prdu aniž by si uvědomili, že tu máme takové právní instituty jako :
Z tohoto pohledu byla kauza "Čapí hnízdo" jasná od prvního dne. Je ilegální, aby velká akciovka založila malou dceřinnou společnost ? Je ilegální, aby ji pak prodala / předala / darovala komukoliv ? Je ilegální, aby tato darovaná akciovka žádala o Euro-dotace ? Proti tomu stojí otázka - je celý tento řetězec morální ? A s tím souvisí pod-otázka : Byl Babiš zvolen premiérem, protože je etalon morálky ?

Poznámka při druhém čtení : Svým způsobem máme s kriminalizací politických oponentů větší zkušenosti než USA - protože předehrou "kauzy Babiš" byla "kauza Nečas". Pád vlády tlakem policie, kde státní zástupci vykládali novinářům o stovkách milionů korun a desítkách kilogramů zlata ( z úplatků ? ), které při zatýkání našli. A kde to vše dnes je ? Kde je někdo odsouzen - krom rachomejtle Nagyové odsouzené za nezdaněné kabelky, které dostala úplatkem ? Právě tohle bylo dokonalé školení veřejnosti, která už ke každé další kauze bude zaujímat postoj : "počkáme až na výrok soudu", který do té doby používala druhá strana tj. politici k získání času na zametení půseru pod koberec.
Pozoruhodné na "kauze Nečas" je i to, že na výše zmíněné "právní instituty" zapomněli státní zástupci a speciální policejní vyšetřovatelé, z nichž byl vyhozen jenom jeden - Robert Šlachta, ačkoliv by za tento "výkon" měli být vyhozeni mnozí další.

Ad 3.

Přesně vím jak to bylo ( a dosud je ) v Americe. 3,5% intelektuálů byli mnoho měsíců stále více a více morálně pohoršeni z průserů odhalených v průběhu Trumpova vyšetřování. Pak zapracovaly "právní instituty" jako presumpce neviny a najenou je konec - případ se nestal. ( Jejich ) mozek ze vzpouzí vzít na vědomí, že sice není nic morálního na chlastání vodky a obcování s ruskými děvkami, ale ani nic vlastizrádného. Takže se začne "číst mezi řádky" vyšetřovací zprávy. V médiích se objeví náznaky "počkejte ještě není konec!" Až někteří jedinci kolem umírající kauzy rozvinou celou konspirační teorii jak Belzebuba přesto řídili Rusáci a on zase řídil vlastní vyšetřování. Nakonec se diskuse sveze na téma, že "nepodařilo se prokázat vinu" není totéž jako : "podařilo se prokázat nevinu", což je stejně každému jasné. Až celá věc skončí u filosofování jestli : "nekladl překážky vyšetřovacímu procesu". Jakoby bylo špatné že se ( Trump i Babiš ) sami neudali nejlépe ještě z té menšiny podezření, kterých se ( skutečně ) nedopustili.

A jaký je konec pohádky ? Česká i Americká společnost nyní prodělává "Léčbu Babišem / Trumpem". Jakože na malé ryby může redaktor novin patřících megakorporaci udělat: "bububu - máme na tebe složku" a on odstoupí, zhroutí se, onemocní a zemře. Ale od určité výše majetku nelze oligarchu / politika tahat za provázky, jako ostatní loutky, ale je nutno jej porazit volbami, což je problém, když jste opravdovou politiku s nasloucháním lidem léta nedělali, ba dokonce se jí štítíte neb ji považujete za "populistickou". Místo toho jste vystačili se sliby, pastelkovným a podlézáním korporacím, díky čemuž se vaše bublina "ne-populistických voličů" zmenšila natolik, že se celá vejde na Letenskou pláň a ještě zbyde místo.

Apollo 11 potřetí.

13. srpna 2019 v 5:11 | Petr
V mém super-oblíbeném románu Julese Verna - Ze země na měsíc je věta : "A potom ctihodný J.T. Maston pojednal o dělové kouli z pozice mravní." Přesně stejně chodím po ulicích a přemýšlím nad 50. výročím letů Apolla na Měsíc z nejrůznějších hledisek.

Například to, že už v době své přípravy budil projekt Apollo kritiku za nadměrné náklady z veřejných peněz. Pak se ten projekt úspěšně naplnil, ukončil a dnes techno-optimisti tvrdí, že si na sebe vydělal, protože stál u zrodu pozdější elektronické mikro-čipové revoluce. A že kalkulačka Casio za 199,- mnou tak oblíbená, je vlastně ideový potomek "Apollo guidance computer".

Princip byl tento : Prezident USA vyhlásil celonárodní projekt "ne protože to je snadné, ale protože to je obtížné". Pak stát vydal obrovské výdaje na ( přiznejme si to ) nesmysl. Ale pak projekt skončil a najedou tu bylo 400 000 lidí, kteří si díky projektu Apollo sáhli na nejmodernější technologie, které tehdejší průmyslu skýtal. Firma Playtex - výrobce podprsenek a menstruačních tampónů například šila měsíční skafandry. Má "skupina Energizer", která jako 999. překupník Playtex nyní vlastní, stále toto know-how ?!? Amerika tak vlastně upadající technologický náskok, který získala ve II. světové válce protáhla v čase až kam ? Do 90. let 20. století ? Do dneška, kdy Huawei začíná šlapat americkým technologickým obrům na krk ?

Představme si nyní "projekt Apollo - Brusel edition" - tedy jak Evropská unie rozhazuje daleko menší objem peněz na ( přiznejme si to ) nesmysly. Tedy máme grantovou agentůůůru, formuláře, komise, úředníky. Přihlašují se jednotlivé projekty typu : "Závislost skřehotání žab na svitu Měsíce". Výsledek ? Je v Evropě 400 000 inženýrů, kteří 10 let pracovali s nejmodernějšími technologiemi které průmysl skýtá ? Nebo jsme za své peníze dostali 400 000 "mladých vědců", kteří mají za dotace "publikaci v časopise s impakt fatorem", která se zabývá okrajovým problémem, který bude mít praktické využítí za 30 let ( nebo spíše nikdy ) ?

To je jedna věc, a pak je tu ještě druhá věc : Když máte dvě teorie skřehotání žab, které jsou ve vzájemném nesmiřitelném rozporu - je relativně těžké zjitit, která má pravdu, ale kosmonauta šlapajícího po povrchu Měsíce dovede poznat a pochopit i baba Dymáková. Otázkou tedy je jak má vypadat státní projekt "podpory moderních technologií" abychom se vyhnuli současné realitě, kdy peníze plynou a stát celá Evropa technologicky zaostává.
 • Asi je vhodné financovat jeden velký projekt technického typu, který vyžaduje řadu subdodavatelů z různých oborů než peníze dělit mezi stovky projektů od "kvákání žab" po "Genderovou analýzu filmu Sněhurka a lovec".
 • Asi je vhodné najít projekt typu: "ne protože je to snadné, ale protože je to obtížné" - tedy takový, který je dostatečně obtížný, nepříliš daleko, ale rozhodně za hranou současných možností.
 • Projekt s jasným zadáním a jednoduše hoditelným cílem. Přistál - nepřistál, aby bylo co nejméně prostoru pro zbytečné kecy ve stylu: "konsensus 97% vědců o globálním oteplování". S tím souvisí i další věci. Projekt by měl být časově i finančně omezen, aby bylo jasné, že pokud se nezadaří - penízky jednoho dne vyschnou. Protože opačný přístup - nekonečný tok pěněz na mlhavý a neustále se měnící cíl - to je současná akademická sféra ( a všechny státní "tunelové stavby" ).
Pokračujeme ve fantazírování - představte si že stát spravedlivě zdaní megakorporace a utržené peníze bude chtít někam investovat. Mně by se líbilo kdyby Zeman vystoupil v televizi a prohlásíl "vyrobíme fungující termojadernou elektrárnu, ne protože je to snadné, ale protože je to těžké". Nicméně musím uznat, že termojaderná energetika je ještě asi příliš daleko od "hrany současného poznání" Proto by mi stačilo kdyby vystoupil Babiš a prohlásil "do konce příštího desetiletí postavíme fungující Thoriovou jadernou elektrárnu, ne protože to je snadné, ale protože je to těžké" - to je plně v dosahu ( umírajících zbytků ) českého jaderného strojírenství, které kdysi postavilo Dukovany - jednu z nejspolehlivějších jaderných elektráren na světě. Navíc by to byl projekt s "globálním dosahem" protože Thorium je neuvěřitelně hojný a neuvěřitelně energeticky bohatý zdroj. Např. žulová dlažební kostka má díky Thoriu v žule větší energetický obsah než stejná váha černého uhlí - bez uvolnění jediné molekuly obávaného CO2.

Následuje Kubáčova oblíbená kapitola "a proto to nikdy nebude". Tedy mentalita ve společnosti je taková : "Hlavně aby kvetla řepka", "hlavně aby kůrovec sežral / nesežral lesy", "hlavně aby Čínští komunisti zaplatili Spartu" ( nebo které zbytečné kopálisty to platí ). Hlavně aby nás neodstavili od... ( vlády, státních penězovodů, eurodotací, České televize..... atd.... dosaď podle fantazie). Tedy žádat státní prachy na projekt, který směřuje za obzor reality momentálního okamžiku a ( snad ) neskončí jejich prožráním komisemi a poradci ? Takovou blbost může vymyslet leda idiot !!!

Jak ven z fašismu a oligarchie ?

6. srpna 2019 v 5:35 | Petr
Nejprve poznámka : - BLOG.CZ je prakticky mrtev - ani ten nejhorší počítačový systém v tom nejvíce zkrachovalém špitále s těmi nejhoršími ajťáky, který jsem kdy viděl - se nechová jako redační systém tohoto serveru. Proto se předem omlouvám za jakékoliv výpadky svého blogu. Ke cti TV NOVA - majitele toho serveru je třeba dodat : je to ( jejich ) neumětelství - nikoliv cenzura.

Nyní k meritu věci : projevem schisofrenie je "bludná nálada" : červený panáček na semaforu vám začne vysvětlovat geniální koncepci všehomíra, ze které logicky vyplývá, že sousedka je UFOn, který vaše činy hlásí Putinovi.... Přesně tak se někdy cítím, že všechno do sebe až podezřele zapadá. Například když jsem si před 14 dny dovolil poznamenat na adresu Apolla 11:
 1. Americký stát za své peníze rozkazoval megakoporacím - nikoliv naopak
 2. Americký stát zvládl financování války v Vietnamu a Apolla paralelně, navzdory tomu, že dnes mají západní státy problémy už i se zaplacením policajtů aby jim gauneři nepáchali kriminalitu ( a terorismus ) před zraky veřejnosti za bílého dne.
Do toho si takhle jedu autem na noční šichtu a ( já vidlák !! ) si poslouchám stanici Vltava, kde nějaký americký sluníčkář a intelektuál říká věci, které by se asi sluníčkářům a intelektuálům moc nelíbily :
 • Elity jsou odtržené od lidí ( proto byli tak překvapení zvolením Trumpa .... Babiše .... Zemana )
 • Majetková nerovnost je dnes obrovská
 • Zatímco bohatí zbohatli od 80. let o několik řádů - střední třída o 3% zchudla ( v USA )
 • Bohatí neplatí žádné daně.
 • Lidi na celém světě vidí úpadek podfinancovaných států a tak jsou naštvaní ( zatím často ne na ty pravé )
Aha - Nejbohatší Američan ( bohatší než dolních 50% populace ) je Jeff Bezos a místo aby své miliardy danil v USA ( jak to dělaly mega-korporace v době Apolla ) vydává nemalou část peněz právníkům a "poradcům" aby na Kajmanských ostrovech ( nebo v které prdeli ) neplatil nic. Proto nejsou peníze na moderní Apollo a nebudou ani na nic jiného.

Zde bych jenom poznamenal filosofický rozdíl mezi tím jak situaci vidím já a jak ji viděl ten rádiový intelektuál - Jeffrey Witnters,. Pro něho jako pro každého levičáka ,je majetek jednoho člověka větší než majetek poloviny lidí ve státě značný morální problém. Podle mně ať si kdo chce vydělává kolik chce, ale ať platí stejných 47,6% daní jako platím já ( a to ještě nepočítám DPH se kterým přicházím celkem o 58% své výplaty ).
OK takže Američani se naštvou a budou chtít Jeffa Bezose potrestat. V jeho případě se to jeví dětsky jednoduché, protože celý jeho byznys je založen na provozování megalo-e-shopu jménem Amazon, který jako všechny e-shopy je nepříliš důležitou a zbytnou součástí společnosti. Takže ( navzdory cenzuře na Facebooku i jinde ) se američtí vidláci domluví "od zítřka přes Amazon nekoupíme ani párátko" - a to byste viděli. Celý postup má však několik háčků.
 1. Už ruský car Mikuláš II. se při revoluci v roce 1905 ptal svých pobočníků "Proč demonstrují lidé na ulicích?" - "Proti majetku bohatých...." - "A proč neprotestují proti chudobě chudých ?" Ergo ožebračení jednoho chamtivého miliardáře pravděpodobně nepřínese "druhé polovině" USA - prakticky nic.
 2. Celá společnost a celá ekonomika je pokřivená - peníze uložené do cenných papírů mají vyšší výnos a menší daně než peníze uložené do podnikání. Což si vymohli si oligarchové rukama jimi placených - ( a námi volených !!! ) politiků. Takže majetek lidí se "starými penězi" se prakticky nedá dohnat jakkoliv usilovnou prací.
 3. nejedná se jenom o E-shop. Pokud by veřejnost měla bojkotovat oligarchy - měla by existovat nějaká ne-oligarchická výroba zboží. Tedy výroba v menší firmě někde v civilizovaném světě mimo asijské Sweatshopy ( a civilizovanému státu platící daně ). Což by brzy narazilo na problém s tím že výrobu převedenou do Asie bychom už neuměli vrátit zpátky do Evropy (USA) - mimochodem kvůli "společnosti služeb" a "vzdělanostní společnosti" a "kreativitě", což vše jsou ohlupující kecy, zakrývající fakt, že na západě už nikdo neumí ani šroubek vymyslet a dokonce ani zašroubovat, aby se ani teoreticky nemohl vymanit z pozice konzumenta "báječných produktů" vyrobených globálními korporacemi.
 4. Oligarchové si kupují politiky - a v případě krize moderních států vidíte dokonale "Kubáčův fenomén". Tedy aby úplatný politik dostal korunu ( dolar ) do své kapsy - způsobí státu, kterému má velet sloužit 100 korun ( dolarů ) škody. Politiky, kteří zcela zjevně profitují a slouží současnému korporátnímu fašismu je třeba důsledně nevolit - ať je to pravice, levice, Svatý Jan Zlatoústý, nebo kdokoliv.
 5. Nadnárodní molochy typu OSN nebo Evropské unie tvrdí, že stojí "na straně občana spotřebitele". Ve skutečnosti je to taky jenom marketingový kec. Naopak - vytvářením prostředí nepřátelského malým firmám zjevně stojí na straně oligarchie. Důkazem budiž to jak oligarchové tyto nevolené nadnárodní politické organizace úporně podporují a hájí.
Jaká je dle radiového intelektuála cesta k poklesu nezřízeného bohatství nezřízeně malé menšiny. Prý jenom krvavá - války - revoluce - přírodní katastrofy. je překvapivé že levicový intelektuál připouští možnost "řešení problému válkou". Ale doba je plná paradoxů protože mně - ultra-konzervativci - se jako ( alespon nějaké ) řešení jeví cla a daně razantně zaměřené na oligarchy, bankstery a mega-korporace. Když si mohou dovolit miliardy zisku - pak si mohou dovolit i 47.6 % daně - tím spíše, že tuto sazbu musí unést joudové s holou prdelí v Dacii Logan !

Chudoba výnosná a ztrátová

16. července 2019 v 5:43 | Petr
Ještě z doby průmyslové revoluce na konci 19. století nám tady zbyly taková ta hesla jako :"Chudoba cti netratí" nebo anglikánské : "Ďábel vždy vloží hřích do lenivých rukou tvých". Ale něco se asi od 19. století změnilo, protože Česko teď - na konci konjunktury - má nejnižší nezaměstanost od doby, kdy havlovský parlament zrušil komunistický "trest za soustavné vyhýbání se poctivé práci" - navzdory tomu jsou ulice stále plné různých santusáků, ometáků, chmatáků, feťáků, bezdomovců a další "lepší společnosti", které - zaměstnanost ne-zaměstanost - vůbec neubylo .

Vykládal jsem tohle jako zábavnou historku známým ze Slovenska a hned se mi dostalo odpovědi : Naše vláda podvádí se statistikami ještě více než ta vaše. Jinak by kvůli počtu ( a pracovitosti ) naší Romské národnostní menšiny statistika nezaměstannosti na Slovensku nikdy neklesla pod 10%. Takže se zdá, že v každé společnosti jsou dvojí nezaměstnaní.
 • Ti, které stát ještě honí do práce
 • Ti, nad kterými už zlomil hůl
Položím jedovatou otázku už teď - existovalo takové dělení v 19. století ? A ještě druhou : není to vlastně diskriminace ?
Lze tedy uvažovat, že část ( dnes již patrně menšina ) lidí, kteří se pohybují na hraně zaměstnanosti / nezaměstantosti jsou lidé typu "chudoba cti netratí". Tedy takoví, kteří se potýkají s těžkým osudem s otevřeným hledím. A pak je tady ta druhá skupina ( pozor zdaleka ne jen Rómové !!! ), kvůli kterým se musí falšovat statistiky nezaměstnanosti.

Ba dokonce když vezmene člověka, který dře za malý plat, aby nějak přežil on i jeho děti - mají z takového člověka globální megakorporace stejný zisk jako z osob typu : "po dávkách do Shopping Parku" ? Zdá se tedy, že "chudoba, která cti netratí" není dostatečně zisková a tudíž není ani korporacemi a jimi koupenými politiky dostatečně podporovaná.
Příklad : I Slováci mají momentálně konjunkturu, takže si představte, že jejich stát v rámci "boje o chybějící pracovní síly" by polovinu - to jest 5% svých nezaměstnatelných občanů přesto nahnal do práce. Tito by vydělávali sotva tolik, co nyní dostávají na sociálních dávkách a navíc by po práci následující po dlouhé nezaměstanosti byli příliš unavení, aby těžce vydělané peníze po výplatě jen tak rozházeli. Výsledek "konjunktury" by byl pokles zisku megakorporací o nula-nula-nic - což je v jejich obratu ( a jejich vnímání reality ) již závažná krize.

Lze tedy usoudit, že "ctnosti" 19. století jsou "nectnosti" dneška. Rodina s mužem, který pracuje a ženou, která ( k pracovitosti ) vychovává děti není dobrým základem globální ekonomiky.

Myslíte, že jsem se zbláznil ? Povšimněte si činnosti evropských vlád, včetně té naší : Trest za neochotu utrácet hned po dávkách ( výplatě ) v podobě nulových ( záporných ) úroků. Plány jak zrušit hotové peníze, aby se tomuto trestu nešlo vyhnout .... Matka jako "rodič 1" ..... Homosexuální aktivisti bojují za adopce svých - "hraček" vyrobených z darovaných vajíček v pronajatých dělohách .... Jana "Venezuela" Maláčová podporuje ženy v sexu ( a otěhotnění ) s "neznámou osobou" a to tím, že alimenty = často poslední zbytek rodičovské zodpovědnosti - bude platit stát.

Můžeme si zafantazírovat jak bude vypadat budoucnost. "Výnosná chudina" bude stále více a více jen "průtokovým ohřívačem" peněz na trase "státní tiskárna nekryté měny -> globální koporace -> bankovní účet v daňovém ráji". "Chudých" tohoto "nectného" typu bude přibývat a tím se "bezpečnostní situace" na ulicích bude zhoršovat. Navzdory tomu bude průtok pěněz tímto "pěnezovodem" příliš pomalý, takže některé korporace ( Agrofert a spol. ) začnou státní peníze požadovat ( a dostávat ) přímo.
Mohu klidně fantazírovat dále - sociální systém bude tvořit "bezpečný polštář" pro desítky procent obyvatel. To podryje ochotu lidí pracovat. Přesněji "opravdu pracovat". Současný "nedostatek pracovníků" od uklízeček pro doktory budiž varováním. Nedostatek lidí na skutečnou práci povede k ekonomické stagnaci, což státní správu povede k vrstvení po příčině nejdoucích státních regulací ve stylu "rovnák na ohýbák". Honění lidí k práci a k řádému životu - díky své ne-výnosnosti - však mezi nápravná opatření rozhodně patřit nebude. Případný ekonomický / společenský / bezpečnostní ( válečný ) otřes ve společnosti s výraznou menšinou nesamostatných - nic nedělajících - nic neumějících lídí .... chraň nás Bůh.

Ale vy tohle řešit nemusíte : Jestli vstáváve do práce ve 4.30, abyste mizerným platem uživili manželku a děti - tak už se sebou něco dělejte, abyste pílí a skromností přestali snižovat růst hrubého domácího produktu ! Teplákovka Addidas, tetování přes celá záda za mnoho tisíc, cigarety, drogy, chlast .... Znáte jméno svého otce ?!? HMM to je průser, ale nevadí zvýšeným poflakováním a větším děláním bordelu v ulicích to můžete odčinit. To by bylo abychom ten globální multi-kulturní ráj nakonec nevybudovali !

Debilopyramida

9. července 2019 v 5:50 | Petr
Mám pár zábavných historek, které pořád opakuju. Třeba jak se do našeho špitálu přihlásilo 64 slečen na místo "asistentky sekretářky" ( nebo "sekretářky asistentky" jestli je v tom rozdíl ), ale na místo primáře ORL alias Ušního-nosního-krčního , vypsané ve stejný den - se nepřihlásil nikdo. Nebo ten fascinující plíživý postup hajzloviny a korupce ze vzdálené Prahy až do Ostravy - to jsou věci, které člověka ovlivní na celý život.

Nicméně jsem si nedávno uvědomil, že společenský vývoj běží přímo před našima očima a ( někdy ) ani není těžké směr současného vývoje protáhnout až do budoucnosti. Příklad :

Bývaly doby, kdy gymnazista nastoupil na místo účetního do špitálu, 30 let dělal postupně účetního, vedoucího 3 účetních elévů, vedoucího nějakého sub-oddělení, pak celé účtárny, pak ekonomického náměstka a pak třeba ( po 40 letech zkušeností ) třeba i ředitele špitálu, pokud náhodou ředitěle špitálu nedělali vysloužílí doktoři - bývalí primáři těch nějvětších oddělení, které ve špitálu byly.

Pak se ale zjistilo, že tento systém není dobrý. Když firmu vede člověk, který firmě rozumí. Takový člověk bývá stižen "provozní slepotou" nebo je "zablokovaný" pro "kreativní řešení" problémů, které stojí před námi. Proto nastala éra "kinder-manažerů". Vysokým manažerem firmy s 3000 ( a více ) zaměstnanci se stávají 30 letí borci, kteří celou dobu od promoce na "negramotné univerzitě" pracovali v neziskovce se 3 ( a méně ) zaměstanci. Takoví lidi jsou "odblokovaní" - trochu podle katolického hesla : "nevědomost hříchu nečiní".

Stále ale byla doba, kdy podřízení těchto lidí byli ti dědci, kteří 40 let - den, co den doopravdy pracovali a tudíž si o "kreativitě" svých šéfů mysleli svoje. Nicméně, když hrozil průser - viděli jej ( díky svým zkušenostem ) měsíce dopředu a příslušného kinder-manažera s obrovským předstihem varovali. Tím ale vznikala hořkost na obou stranách. Na jedné straně "můj šéf je úplný vůl" a na druhé straně "cokoliv vymyslím - mi ten dědek shodí".

Takže v současnosti jsme svědky toho, že zkušení "dědci" nás postupně opouštějí do penze a na jejich místa přicházejí lidi, které si vybrali už příslušní kinder-manažeři. Ti vedeni "Parkinsonovým zákonem" si vybírají lidi, ještě daleko méně zkušené než jsou sami. Tím se nám "hranice blbosti" posouvá do nižších pater firem, až se dostává k pozicím těch lidí, kteří už doopravdy musí pracovat.

Hranice blbosti - je pojem, který si žádá podrobnější vysvětlení. Představte si firmu svážející odpadky. Úplně nejvyšší manažer může být nekompetentní "věšák na obleky" - politická tlačenka, která chodí po zasedáních obecních rad a vede řeči o "ekologické budoucnosti". Ale řidič popelářského auta, musí umět nastartovat, rozjet se, couvat a popeláři musí umět popelnici do auta vysypat, přes to "nejede vlak". Ergo když v nejvyšším patře firmy může být 100% nekompetence, která se směrem dolů snižuje a v nejnižším patře firmy musí být 100% kompetence, která směrem nahoru klesá - někde uprostřed hierarchie firmy je linie kde kompetence = nekompetence - a to je hranice blbosti.
Takže máme nekompetentního manažera, který svého "historicky zděděného" zkušeného podřízeného poslal do důchodu a vybral si někoho, kdo je stejně (ne)kompetentní jako on sám. Co se děje dále ? Podřízení na niždím stupni to vidí a uvažují takto - "proč bych se měl snažit věci rozumět, když věci nerozumí ani moji nadřízení - a tudíž jejich schopnost usvědčit mě z nekompetence je malá." Nakonec "hranice blbosti" poklesne až do nejnižích pater firmy, která takto přestává fungovat.

Příklad : Můj otec vymýšlel recepty na "křemíkovou ocel" ze které se pak válcovaly plechy do transformátorů. Fabrika, ze které odešel do důchodu však dnes vypadá tak, že každých 5 let ji koupí nějací jiní podvodníci z velkého byznysu z Indie i odjinud, avšak samotná výroba probíhá na strojích které tam namontoval Siemens a Halske v roce 1890, podle technologického postupu, který za Jakeše a Bilaka v roce 1980 vymysleli kolegové mého otce a "křemíkové oceli", plechu, nebo transformátorům nerozumí "v holdingu" - nikdo. Ideální příklad z moderního managementu, kdy termiti bez mozku míchají hlínu se slinami až - bez jakéhokoliv plánu - vyroste termitiště.

Ptáte se jaktože ve "vyspělé" západní Evropě, kde tyto procesy probíhají přece jenom o něco déle se ( technologická ) společnost ještě nezhroutila. Důvod je v globalizaci. V době kdy nízká "hranice blbosti" už viditelně komplikovala fyzickou výrobu v továrně - byl provoz jako "neefektivní" - "outsourcován" do rozvojového světa, kde návštěvy kinder-managementu probíhají ve stylu : "mister Wong sáhibovi nerozuměla" - a Asiati mají svoji hierargii zatím nezasaženou fenoménem "kreativity" vysokých ( a středních) ( a nižších) manažerů.

Po přečtení předchozího jistě tušíte kterým směrem půjde vývoj do budoucnosti. Pokud bystě měli pochybnosti - sledujte třeba školství. Sociologů je více než Instalatérů, protože když instalatérovi trubky kapou - veřejnost o něm smýšlí jako o nevzdělaném blbovi, zatímco sociolog může blábolit nesmysly celý život a ještě jej babiny obdivují, protože mu nerozumí. Nebo strojaři a chemičtí inženýři - exitují vůbec v kategorii "pod 26 let" ? Možná nemá smysl v letním parnu plýtvat pozorností čtenářů a za domácí úkol doporučit - na letní večer - na toto téma - můj oblíbený film : Idiokracie = Absurdistán.
 
 

Reklama