Jako obvykle jsem dopsal minulý článek a ještě pak chvíli uvažoval - je čas na to aby počítače rozměly datům, které zpracovávají ? Je čas aby textový editor rozuměl zadávanému textu - není to jenom předsíň k peklu jménem "automatické opravy" ve WORDU ? Je na čase ponořit se do dalšího kola bludných myšlenek z mé hlavy....
Představte si mládež, která si myslí, že matlání po displeji tabletu je "to nejlepší možné ovládání" - a dokonce poněkud pohrdají i "otcovu PC s myší" protože myš je proti matlání prstem už poněkud Uncool. Dokonce i lidi v počitačich relativně orientovaní si myslí, že GUI alias Graphic user interface se blíží dokonalosti, protože "máme svobodu kliknout kamkoliv". Počítač na druhou stranu "má svobodu kliknutí ignorovat" a tak je možná na čase, aby počítačový důchodce položil otázku - není "klikání kamkoliv" jenom svoboda vězně "chodit kamkoliv" uvnitř vězeňské cely ?
Příklad - stáhnete si z "AppMarketu" nějakou úžasnou "appku" spustíte ji v mobilu a ona vám nabídne dialog
Vyber si zvířátko :
- Pejsek
- Kočička
- Ptáček
A vlevo od toho budou "RadioButtony" - na které můžete "svobodně kliknout" ( nebo matlat ) dle vlastního výběru - skvělé ne ? Co když ale budu chtít / muset vybrat "koník". Co když to nebude kravina z appmarketu ale nějaký důležitý "produkční software" - jehož programátor byl na základě neustálých změn "korporátní strategie" už dávno vyhozen a tudíž není nikdo kdo by uměl dopsat řádku kódu aby se objevilo
- Pejsek
- Kočička
- Ptáček
- Koník
Vrátíme li se do časů 8 bitových počítačů s BASICem - tam se veškerá komunikace s uživatelem řešila "písemnou formou" a to příkazem ve stylu
10 INPUT " Vlož délku přepony a stiskni ENTER", A
Při tomhle příkazu se na obrazovce objevilo něco jako
Vlož délku přepony a stiskni ENTER ? _
A vy jste tam mohli klidně napsat
Soudružka učitelka je kráva - A po stisknutí ENTER se objevilo něco jako
ERROR - numeric data expected.
Pokud jste to chtěli udělat neprůstřelně - bylo třeba naprogramovat to takto
10 INPUT "Vlož délku přepony a stiskni ENTER", A$
A$ na konci příkazu znamenalo že vložená data nejsou numerická proměnná ale řetězec - a pak musel nastal váš "pokus o umělou inteligenci" tedy kousek kódu, který hledal, jaká je v řetězci vložená číselná hodnota a zda tam vůbec je.
Tohle s příchodem grafických rozhraní naprosto vymizelo a dneska je známkou zastaralosti programu když "proboha ono to ještě má příkazovou řádku"!!! Není pak větší trapárna,než když baba na poště loví na stole myš - místo aby napsala "složenka franta vopička" a poté by ji vyskočil seznam "složenek k proplacení" na jméno Franta Vopička.
Příkazová řádka to ještě zdaleka není vrchol toho jak může rychlé ovládání vypadat. To zjitíte teprve podkud jste radioamatér a používáte nějaký "kontestový program". Programy pro radioamatérské soutěže totiž někdy ví co se děje lépe než vy - nemáte čas přepínat klávesnice a omylem napíšete říí - progam ví jaké klávesy jste stiskl, a že ve skutečnosti to měl patrně být "report síly signálu" a tedy "říí" znamená "599". Software zná "prefixy" radioamatérských značek takže když zadáte okěbjj - do databáze spojení vám naskočí zcela správné OK2BJJ - prostě nelze udělat chybu a pokud se vám "názor softwaru" na to co jste mysleli nelíbí stisknete enter dvakrát - a do seznamu spojení vám skočí původní - jakkoliv zmršený - text v nezměněné podobě.
Takže až bude na nádraží fungovat příkaz ve stylu "pendolino praha zitra č.šě" - a na to bude počítačový systém ekvivalentě reagovat vyplněním formuláře pro jízdenku na Pendolíno číslo 516, stejně tak jako na větu "praha zitra č:šě pendolino" a jiné kombinace - pak budu opravdu spokojen.
Tvrdíte že je to blbost ? Kdo by programátorům bránil nechat dnešní "moderní" alias "sešněrované" klikací rozhraní jako nouzovou alternativu pro začátečníky, zapomětlivé, nevzdělatelné, pomatené a jinak postižené, kterých jsou v každé profesi mraky bude jich stále přibývat ?