Měření barvy světla zadarmo a správně !
18. února 2011 v 20:22 | Petr | PřírodaKomentáře
nezapomente, že z povrchu obarvených ledek může jít jinak nafiltrované světlo, než přes přesné filtry. asi bych volil spíše zapůlčit přesné cookiny...těším se na vaše další výzkumy!
Už Newton rozkladem světla na hranolech zjistil, že jedna (monochromatická) barva se nedá žádným filtrem změnit na jinou. LEDky vyzařují v tak úzkém pásu frekvencí, že mají stejné vlastnosti jako Newtonovo rozložené světlo. Výjimkou jsou bílé LEDky, kde modrá / UV vlnová délka LEDky ozařuje fosforovou vrstvu jako v zářivce. Proto s vámi nesouhlasím, přesože netuším, co jsou "přesné cookiny" - předpokládáte, že moje interferenční filtry jsou horší než to, co se používá k focení ??
Pozastavil jsem se nad slepotou dětí. Ono na tom asi něco je. Lidské oko má tři druhy čípku. Rozeznává tedy pouze tři barvy. Otázkou je jak vnímá např. červený čípek mirně posunutou zelenou barvu. Je totiž docela dobře možné, že se citlivost jednotlivých čípku překrýva. Myslim že zelený čipek častečne reaguje i na červenou i na modrou vlnovou délku. Tím že určitou vlnovou délku do oka nedostaneme. Nemusí znamenat neschopnost čípku jej vnímat. Určení finální barvy by pro mozek mělo byt stejné. Tudiž by se efekt barevné slepoty neměl dostavit. Jsem programátor. Ale tohle by mohla být dobrá otázka spíš pro biology a neurology. Je zvláštní si uvědomit, že bílé světlo existuje pouze v naší hlavě. Už dlouho jsem se při čtení članku tolik nedozvěděl. Děkuji.
Článek je to sice velmi zajímavý, ale musím se přiznat, že v případě, kdy téměř vůbec nepoužíváte interpunkci, jsem smysl některých souvětí chápal jen obtížně až po několika přečteních.
Dost to textu uškodilo...
naprosto sqělej nápad díky :)
Komentáře jsou uzavřeny.
Hezká hračka - taky si ten spektroskop musím udělat. Interferenční filtry sice nemám, ale myslím že mi to stačí nakalibrovat barevnýma ledkama. Všechny bílé ledky mají trochu nepřirozené spektrum - alespoň podle mojí ženy :-) tak jsem vymýšlel jak aspoň částečně vyplnit díru ve spektru na modrozelené. Už jsem o tom psal na fóru http://forum.fotonmag.cz/index.php?showtopic=1412&st=120 kde si lidi dělají LED osvětlení do baráku. Tam ale každý řeší kolik to má lumenů/W, ale kvalia světla nikoho moc nezajímá. Jenže ta moje chce teple bílou, pokud možno přesně světlo žárovky. Když do spektra ledky doplním modrozelenou, stoupne barevná teplota. Abych jí srazil, zkusím to kompenzovat ledkou PC Amber http://www.philipslumileds.com/uploads/265/DS68-pdf. Ledky Cree "teple bílé" jdou do růžova, tu žlutou by to přidat chtělo. Tak budu dělat pokusy...