Ačkoliv by to Václav Klaus nikdy nepřiznal ropa a ostatní fosilní paliva patrně opravdu docházejí.
Stále je ještě možné začít energií šetřit - jako staří slované, kteří měli v zemljankách aspoň kolem nuly zatímco první Přemyslovci mrzli na svých kamenných hradech. Taky je možné vrhnout se na fotovoltaické panely, nebo větrné elektrárny. Jejich energetická návratnost v naší oblasti je však patrně taková, že nejefektivnější využití materálu na stavbu větrné elektrárny je místo ní postavit jadernou elektrárnu a to je při současné vládě technofóbní facebookové mládeže problém, který vám může prohrát volby.
Pak je ještě možnost problém energetiky nevyřešit a vyvraždit se v nějaké válce o poslední barel ropy. Konec konců současná globální civilizace by nebyla první civilizace, která nepřekročila sama sebe.
No a pak je poslední možnost dneska vysmívaná - a to je termojaderná energetika. Sluníčko je fungující termojaderný reaktor tak poč jej nenapodobit. Problém je však, že kromě obskurních metod jako je studená fůze, nebo termojaderné reakce v Tokamaku, o kterém se posměšně říká, že už 50 let je to technologie, která za 30 let bude hotová, je tu pak ještě varianta mikroskopických termojaderných výbuchů - takzvané kinetické metody.
Princip slunce - vodík se obrovským tlakem a teplotou slučuje na helium - unikají neutrony, které narážejí do okolních jader vodíku a tím zahřívají jádro slunce na obrovské teploty.
Princip termojaderné elektrárny - "zapálíme" mikroskopické množství deuteria, nebo tritia, nebo heia3 tak aby došlo ke krátkodobé (probereme) nebo trvalé (v Tokamaku) termojaderné reakci jako ve slunci. Vtip je v tom, že termojaderné reakce jsou tak energeticky výtěžné, že paliva je mikro-množství, navíc reakci je velmi snadné "uhasit" a navíc nikdy nevznikají těžké radioaktivní prvky.
Nedávno jsem slyšle zajímavou přednášku o kinetických metodách termojadrné fůze. Pricipiálně - do kapsle z ušlechtilého kovu (zlato) dáme jeden mikrogram zmraženého deuteria a pak to buď laserem nebo paprskem urychlených iontů odpálíme - jeden mikrogram dá energii asi jako 1 kilo TNT. Tato technologie je známá už od 70 let jenomže není používaná, protože jaderným fyzikům se tehdy zdálo absurdní a příliš drahé stavět elektrárnu kolem termojaderných výbuchů tohoto typu. Není se čemu divit představte si 3 kilometry dlouhý lineární urychlovač, který odpaluje mikrogramová množství deuteria, která vybuchují jako kilogramová množství konvenční výbušniny a na tento pohon jede elektrárna - divoké pokud nejste na prahu energetické krize žejo?
Navíc čím větší termojadernou elektrárnu postavíte tím lépe vám pojede. To je asi skrytý důvod neůspechu Tokamaků - všichni stavějí elektrárnu o výkonu 1 gigaWatt (jako současné jaderné bloky) místo aby se vrhli na elektrárnu o výkonu 100 gigaWattů.
Rozpracovaný projekt firmy Fusion Power Corporation o tom mluví jasně - pokud investujete 10x vice než do současného 1 GW bloku dostanete 100X více energie. Což je tak mnoho energie, že nemá smysl z vyrábět elektřinu, ale má smysl tout energií pohánět třeba hutě, nebo štěpit vodu na vodík a reakcí s kysličníkem uhličitým ze vzduchu vyrábět methanol, který se dá použít jako náhrada ropy nejen jako tekuté palivo do auta. Elektřina by se pak vyráběla jen aby se zužitkovalo odpadní teplo těchto provozů - hezké ne ?
To je tak velké množství energie získané "ze vzduchu a vody" že bychom mohli reálně obnovit kosmický program, terraformovat a kolonizovat Mars, vydat se ke hvězdám, nebo mít každý 2 auta (bohužel). Problém celé akce je ale už v tom principu - za 10x více peněz získáte 100x tolik energie - tedy budete na kolenou prosit finančníky aby vám půjčili a přitom jim do finanční bilance napíšete, že chcete vyrábět tolik energie, že to způsobí masivní pokles její ceny a tím i vašeho zisku. Navíc je tu problém 2 - představte si ty rozběsněné lobby slunečníků, větrníků, měsíčníku, provozovatelů jaderných i všech dalších (ne)ekologických elektráren + rozběsněná ropná, železářská, nebo třeba cementářská lobby, která taky závisí na cenách energie.
Že to nikdy nebude, i kdyby se dala taková elektrárna posvařovat doma z trubek? Asi máte pravdu, ale pak si nezasloužíme být na této zemi a smrt ve válce o poslední barel ropy nám patří.
Jenom na úplný konec - příklad odjinud - elektromobil je taky jednoduchý a robustní jako facka. Životnost dobrého elektromobilu 100 let ? (viz historické tramvaje?) - taky asi nikdy nebude, protože by rozvrátil byznys automobilek, autosalonů, autoservisů, bazarů a dalších podvodníků z aut žijících.
Protože automobil je symbolem spolčenského statutu,je navržen hrozně.Životnost nedosahuje 10 let, ze společenských důvodů musí za 2, nebo 5 let pryč. U elektromobilu je takovýto přístup ještě iracionálnější. Kdyby se normalizovaly (namísto banánů) klíčové rozměry vozidla , bylo by možně měnit interiér a vnější vzhled, ekologicky nejhorší část by mohla zůstat.Železniční vozidla to praktikují běžně.