Dnes žijeme v té nejohleduplnější možné době. Takže když je někdo líný, jak veš, ještě blbější a jeho psychice dominuje neukojitelné ego velikosti galaxie - řekneme o takovém člověku, že má "soft skills". Soft skills by se daly přeložit jako "měkké schopnosti" - což bych já - přízemí idiot - hodnotil skoro jako krycí název pro "neumí nic". Dokonce jsou mezí námi podvraceči, kteří osoby s převahou "soft skills" označují velice sprostě jako "zmrdy".
Takže je čas rozebrat co to znamená mít "soft skills" a co to znamená pro Geeka přežít mezi lidmi se "soft skills". Tedy z definice je to něco jako ve starém bolševickém vtipu " vzdělaný policajt je ten, který zná někoho, kdo umí telefonovat "
Tedy "soft skiller" neumí nic, ale dovede si řešení všech problémů "vykomunikovat". Možná vás už napadlo jestli to není další z variací na mou oblíbenou hru na ovce a vlky a jestli vlastníci "soft skills" - vlastně nejsou ten "vlčí" - destabilizující element - zatímco ti, kteří jsou vlastníci "hard skills" - tedy opravdu něco umí nejsou vlastně vykořisťované ovce ??
Nebudeme se pouštět na nebezpečné pomezí matematiky a filosofování - v každém případě - ačkoliv není jasné, zdali vlastníci Soft skills jsou zmrdi z definice pana D-fense nebo ne - jednu vlastnost s nimi mají společnou a to snahu shlukovat se a sdružovat mezi sebou. Tudíž se zhusta stává že ten kdo (optimistickým pohledem) má nejvíce "soft skills" - se stává šéfem a z titulu této funkce určuje pravidla hry. Pak se není příliš čemu divit, že i lidi z profesí kde bez "hard skills" nelze existovat smysl toho - něco umět - zpochybňují.
Cituji kousek z výše uvdedeného linku doslova :
Možná si říkáte "sakra, vždyť někdo musí rozumět technice", ale není to doopravdy tak. Mnohem důležitější než být zašlapaný introvert, který je v reálně velké firmě, natož v podnikání absolutně nepoužitelný je lepší být někdo, kdo svoje znalosti s radostí sdílí s ostatními.
Aníž bych chtěl překrucovat - člověk, který něco umí je "zašlapaný introvert - absolutně nepoužitelný", zatímco prázdné měchuřiny - "své znalosti s radostí sdílí s ostatními".... Chápu správně ?
Pokud je situace taková - pak je otázka, proč ještě "hard skills" existují ? Osobně si tento paradox, že lidi pracují proti svému prospěchu, vysvětluji jako atavismus z minulosti. Schopnost lidstva přežít totiž tak dlouho závisela na schopnosti "něco umět", že naše psychika se zatím nepřizpůsobila faktu, že "něco umět" dnes znamená být považován za "zašlapaného introverta k ničemu nepoužitelného", což je jenom povrchní ospravedlnění toho, že takového člověka vlastníci "soft skills" využívají / zneužívají a místo "děkuji" mu servírují nelichotivá epiteta...
Přiklad z živočišné říše - je marné odnaučovat psa vrtět ocasem - má to vrozené a ať jej bijete sebevíce - vrtí stále. Stejně lidé se nejsou schopni zbavit - dnes už zbytečného - citu pro smysluplnost práce a vlastní existence. To znamená že jako vlastník "Soft skills" vždy nějakého "užitečného idiota", pro své záměry najdete.
Vzhledem k tomu, že jste dočetli až sem tipuju však druhou možnost - prostě jste v situaci, kdy litujete, že jste se něco naučili - což se stalo poukázkou pro vaši lehkou šikanu. Zažil jsem to taky - tak dlouho jsem dával najevo heslo "já jsem Ferda Mravenec - práce všeho druhu" až jsem se dostal do situace, kdy jako šéfovi v laboratoři mi volali řemeslníci, že na opravu kohoutků se jim chodit nechce, že je venku zima a oni stejně vědí, že si to umím spravit sám...
To byla jedna z kapek, která vedla k dramatické změně směru mé kariéry před 4 roky, je však otázkou co dělat, abyste se do takové situace nedostali.
Soukromě bych radil řídit se mým oblíbeným heslem "co společnost žádá, to společnost dostane". Máte mezi sebou "negociující idioty" - staňte se jedním z nich ! Když je průser, který umíte vyřešit - velmi opatrně si promyslete jak na to, ale nehněte ani brvou. Na venek dělejte to, co dělají ostatní - obviňujte z průseru někoho, kdo se nemůže bránit, zmatěně lítejte, vyvíjejte jinou horečnou a neúčelnou činnost, telefonujte a mailujte na všechny strany. Choďte na schůzky a "mítingy" vyrábějte prezentace - konec konců papír snese všechno, Excel a PowerPoint ještě více.... atd ..... Mimikry jsou požadavkem č. 1
Až situace vygraduje k neřešitelnosti - hlavně se sami do ničeho nevrhejte - začněte udělovat smysluplné rady - až rozkazy - vedoucí k řešení - ty uděláš toto - ty uděláš toto. Majitelé Soft skills to samozřejně nebudou chtít udělat - neb to umenšuje jejich ego - a pokud to neudělají - a průser dopadne špatně - vaše rekace musí být rezolutní - neposlechl`s - tvůj problém....
Že vám tento přístup je cizí ? Někomu něco přikazovat ? Pak musíte připustit že jediná druhá možnost je pozice "zašlapaného introverta - absolutně nepoužitelného". Vaše dosavadní ( a mylná ! ) představa, že dosáhnete kompromisu a korporátní hajzlíci vás nechají někde "stranou a v klidu" dělat, co umíte nejlépe - je stejně naivní - jako představa vejce stojícího na ostří břitvy.
Smutné, ale pochybuju, že vymyslíte něco lepšího. Variantu "být stejně blbý jako oni" - vám raději nenavrhuju, protože současný model společnosti pomalu končí a není nic horšího než "být generálem co bojuje v minulé válce". Navíc v nejisté budoucnosti bude možná obsah naší hlavy našim jediným majetkem - naplnit za těcho okolností hlavu jenom technologií podrazů - mi nepřipadá příliš produktivní.
Blog itefektivne.cz jsem si dal do čtečky více než před rokem, kdy jsem sledoval různé lidi, co se snažili podnikat na internetu. Z tohoto se ale brzy stal zaměstnanec, a na svém blogu začal udílet knížecí rady. Nejprve technického rázu (např. jak virtualizovat snadno a rychle a jen hlupák nevirtualizuje), které však měli tu nevýhodu, že jejich bezobsažnost byla příliš do očí bijící. Nyní se raději věnuje především osobnímu rozvoji a manažerským tlachům, kde se leccos ztratí.
Z čtečky jsem ho nevyhodil, zajímá mě, jestli jeho přístup povede k zisku širšího publika. Nebo dokonce k nálepce odborníka na nějakou (?) problematiku.
Podle mě to je prostě žvanil.
Jinak tvůj blog se mi líbí, nejvíce mě asi zaujal stereofonní ultrazvuk a obecně články o čidlech. Jak psali kdysi u nás na škole: "Bez měření není řízení" :)