close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Čtyřdírkový systém

1. srpna 2013 v 5:36 | Petr |  Roboti
V době integrovaných obvodů s milióny tranzistorů máte desku s elektronikou většinou menší než 10x10 cm - to většinou znamená, že pro roboty do rozměru asi tak 15x15 cm vystačíte s elektronikou na jediné desce. Od velikosti tak 20x20 cm však nastane problém, že je robota třeba rozumně rozdělit na jednotlivé moduly. Senzory do míst kde informace vznikají - snímače otáček k převodovkám, výkonovou elektroniku k baterce dálkoměry dopředu stavový displej dozadu nebo nahoru (podle to odkud "páníček" svého robota pozoruje), "velké červené tlačítko" někde nahoru atd....

Brzy přijdete na to, že třeba ten snímač otáček je dobré udělat tak, že i s analogovou elektronikou jej umísíte na malou destičku, které uděláte v rozích čtyři dírky na přišroubování. Pak vás napadne "racionalizační" idea - což takhle si udělat nějaké "univerzální" desky s elektronikou a čtyřni dírkami v rozích do zásoby. Robota pak postavíte z těchto modulů, které budete používat opakovaně. No a tím jste se stali asi tak 5 000 000 robotikem na zeměkouli, který vymyslel vlastní "čtyřdírkový systém".
Pokud vymýšlíte moduly, které právě potřebujete a snažíte se je zkombinovat s moduly, které jste vymysleli dříve, protože jste je dříve potřebovali - OK. Čtyřdírkový systém, ale velmi svádí k "systémovému návrhu" a k systematickém vymýšlení nových modulů se čtyřmi dírkami - což pak vede k příliš složitým robotům, kteří jsou propletencem drátů, na kterých visí milión "hloupých" destiček se čtyřmi dírkami.

Proto bych si dovolil filosofovat nad ideálním modulem se čtyřmi dírkami.
- je skvělé, když je to komplexní modul, který zcela řeší jeden problém.
- je skvělé, když na samostatné destičce je kompletní čidlo, které stejně nemůže být na hlavní desce - protože tam svá data nezíská
- je skvělé když interface takové destičky je přehledné a jednoduché - ideálně 4 piny 2 piny napájení a 2 piny data nebo analogové signály.

A teď naopak - čtyřdírkové destičky mají nezanedbatelný "pekelný potenciál" Jedna z hlavních pekelných idejí je začít čtyřdírkové destičky vyrábět komerčně a otevřít si e-shop s nimi ( s vidinou rychlého zbohatnutí )
Součástí téhle pekelné ideje je pak výroba modulů typu "akcelerometr" nebo "H-můstek" nebo "světlené čidlo" - což všechno je tentýž modul - alias jeden integrovaný obvod v katalogovém zapojení s jedním blokovacím kondenzátorem a lištou se čtyřmi piny ....
Součástí takové pekelné ideje pak může být i výroba "sofistikované procesorové jednotky" - která je o to více "překonstruovaná" o co jsou periferie více "nedokonstruované".

Proč je idea rychlého zbohatnutí nereálná ? Protože Pololu, Acroname, Lynxmotion, Farnell, Digikey, Hobbyrobot, Snailinstruments, eMZet-robotics, Mlab, Jbotbrain, Stavebnice.com, tihle a 100x více dalších už tuto ideu měli a všechny myslitelné i nemyslitelné integrované obvody - s jedním blokovacím konenzátorem už na desku se 4 dírkami a 4 piny připájeli a nyní nabízejí svůj "sofistikovaný systém".

Takže nebuďte smutní, zbývá ještě tradiční rada pro blondýny - jestli máte spadeno na výživný krém - ve slevě za 999 - nezapoměňte na to, že miláček váš mastný ksicht ( nebo obličej ) příliš neocení. Zato když koupíte Niveu za 79, plechovou pixlu mu dáte a za zbylých 920 mu koupíte součástky na rádio - to bude radosti ....
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama
 
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat