Chemie pro šílence 3. Kyanoakrylát
19. ledna 2014 v 6:11 | Petr | Chemie pro šílenceKomentáře
Díky za dva tipy, jednak už se nemusím zašívat a jednak konečně recept aby mi to pořád netuhlo.
Moc hezkej článek, až do dnešního dne jsem si myslel, že je to lepidlo jedovatý, když je tam ten kyan ...
..a ve stomatologii se též hodně používá. komu často vypadávaj korunky, ten to ví...
Normálně je asi OK, pěkný svinstvo je při velkym zahřátí - povedlo se mi jednou nechtěně zahřát kapičku "vteřiňáku" proudem 400 stupňů horkého vzduchu - po zásahu kouřem který se uvolnil se mi udělal černo před očima a začalo mi být na zvracení, blbě mi bylo ještě asi patnáct minut potom ...
[5]: No jo - pří 400 stupních je ke vzniku kyanovodíku jenom krok (reálně určitě vzniká), ale to je o 363 stupňů více než když lepíte pořezaný prst.
Abych preventivně uklidnil hypochondry - u kyanoakrylátu se náramně sleduje tzv. tkáňová toxicita - to jest fakt, že přímé zalití vteřiňákem se buňkám, které jsou takto zality moc nelíbí, ale daleko více se jim nelíbí i každá desinfekce - akorát tou se nelepí chlopně - proto se u desinfekce na přežití každé buničky v ráně tolik nelpí.
Mimochodem, kyanoakrylát se dá použít ke zviditelňování otisků prstů na kovových předmětech: http://web.natur.cuni.cz/~kudch/main/JPD3/forenznichemie.pdf
Také se dá s kyanokrylátem užít pěkný trapas http://petrapavlickova.blog.idnes.cz/c/391109/Kdyz-si-clovek-slepi-prel.html :-)
Trochu pozdě, ale přece: mohl byste naznačit, JAK se taková rána vteřiňákem lepí? Jaký je ten správný řemeslný postup?
Takový nějaký hlubší řez na dlani - to se lepidlem narve ta rána plná a na to kolík na prádlo, dokud to nevytuhne? Jak potom ty tkáně srostou, když je dělí vrstva lepidla? Nebo se opatrně zheftne jen okraj rány a hlubší vrstvy se nechají neslepené? Dík za případnou praktickou radu, mohla by se hodit :-)
[9]: Ahoj Tondo, jsem modelář a tak celkem často mívám pořezané prsty a ruce :)A vteřiňák je na to nejlepší, protože si nic neušpiníš od krve a v práci můžeš pokračovat, jako před zraněním.
Jaký je postup? Jednoduchý- otři nebo smyj z rány krev, přidrž u sebe okraje rány, tak aby dále nekrvácela a povrch přejeď vteřiňákem. nemusíš dávat moc velkou vrstvu. Asi tak do deseti hodin(záleží, jak se ti to povedlo slepit) lepidlo odpadne a stejný postup aplikuj tak dlouhu dokud se ti rána nezahojí. Takže mezi ránami, žádné lepidlo není- je jen na povrchu.
Petře, bylo by možné Vám poslat do mailu několik velmi zvědavých otázek ohledně kyanoakrylátu? Pracuji s ním na každodenní bázi v rámci kosmetické služby prodlužování řas a potřebovala bych si ověřit pár kontroverzních tvrzení, kdy na jedné slýchávám "A", zatímco druzí říkají "B". Samozřejmě i ráda zavolám, pokud mi to umožníte. Předem díky, Nora
Komentáře jsou uzavřeny.
Díky za článek. Taky si myslím, že kyanoakrylát je jeden z mála příkladů "kosmického výzkumu dotaženému až do našich garáží".