Vidlákovo elektro 68. LC oscilátory 2.
23. ledna 2014 v 5:15 | Petr | Vidlákovo ElektroKomentáře
Jo, elektricky laditelná cívka může být udělána tak, že na jednom jádře je kromě normálního vinutí ještě jedno vinutí, které stejnosměrně plní jádro a tím vlastně mění jeho permeabilitu. Ale to asi znáte...
Gyrátor, tedy syntetická indukčnost ladit jde, ale není to cívka ve smyslu namotanej drát.
Taky se přidám s jednou zajímavostí. Měnit indukčnost pomocí stejnosměrného sycení mě napadlo taky, ale vzpomněl jsem si na jednu zajímavost ohledně vf oscilátorů. V oblasti mikrovlnné techniky se používá rezonátorů z granátu yttrium-železo, který se ve velmi širokém rozsahu přelaďuje magnetickým polem elektromagnetu. Samotný rezonátor je maličká granátová perla a jde přeladit od jednotek GHz po desítky GHz (ladicí poměr více jak 1:10). Není to sice úplně cívka, ale ladíme to změnou permeability. :-)
[1]: LC metrem na principu oscilátoru rozlaďovaného přidáním měřené indukčnosti (kapacity) aby mě nerušilo stejnosměrné napětí polarizující PN přechod - jako oddělovací jsem použil kondenzátor 100n
zajímavý ladění oscilátoru je i tohle:
http://webshed.org/wiki/Mercury_PTO
škoda že rtuť je v dnešní době úzkoprofilový zboží (až na tu obsaženou v ekologických úsporkách)
[7]:Tak uplně špatná myšlenka to není. Ve spojení s rtuťovou U trubicí nebo jiným rtuťovým bazmekem to může být dobrý způsob jak z něj dostat data. I když mě zatím napadá jen ten tlakoměr a úchylkoměr a ty jsou už dnes na jiným pricipu a dost kvalitní. Ale třeba na něco přijdeme...
7: hm, a proč se mazat se rtutí, když máme feritová jadérka?
[9]: A hlavně bude vodivé rtuťové jádro brutálně snižovat jakost cívky vířivými proudy a to u oscilátoru rozhodně nechceme (pokud tedy nechceme vyrobit indukční odpařovač rtuti).
[10]: rtuť je diamagnetická, takže bych to s těmi vířivými proudy neviděl tak úplně zle
[11]:Co s tím má diamagnetismus společného? Měď snad není diamagnetická? A vířivé proudy v ní nevznikají? Vířivé proudy nemají nic společného s magnetickými vlastnostmi, ale s vodivostí ano. V jakémkoliv vodivém předmětu ve střídavém magnetickém poli se indukují proudy, tzv. Foucaltovy neboli vířívé proudy a to způsobuje vznik reálných ztrát v obvodu s indukčností.
[12]: mno, já že ne sice měděná, ale mosazná jádra se pro ladění cívek vcelku běžně používají ...
[13Ano, ale většinou jen tam, kde zhoršení jakosti nevadí, např filtry, nebo LC propusti s větší šířkou pásma, naopak je to tam žádoucí. Ještě jsem neviděl slušný oscilator, který by se ladil kovovým jádrem. Navíc se mosazna jádra nesroubuji hluboko, ale jen z kraje.
He, když je rtuť diamagnetická, jak potom může vůbec ladit ten obvod?
Jestli to lazení nebude právě způsobeno těmi vířivými proudy. Vznikají v podstatě závity nakrátko, které snižují indukčnost cívky, páč se v nich budí sekundární proud, který ruší pole primáru. Z odkazu je vidět, že s plněním jádra rtutí se zvyšuje frekvence (a snižuje brutálně Q). Stejného účinku by šlo dosáhnout oním mosazným hřebíkem.
Tedy, nejedná se o lazení změnou permeability, jak je v článku uvedeno.
Komentáře jsou uzavřeny.
Jak jste prosím měřil kapacitu toho bordelu?