- Iontová vazba - de facto žádná vazba není protože jeden atom ukradne druhému elektron a už mu jej nedá - příklad chlor ukradne sodíku elektron a ve slané polívce už si plavou každý sám - vtip je v tom, že chemici považují tuto vazbu za "silnou" protože ukrást chloru elektron a vrátit jej sodíku vyžaduje obrovskou energii
- Kovalentní vazba - každá molekula má prostory - zvané orbitaly - kde se pohybují její elektrony - kovalentntí vazba znamená, že molekuly "sdílejí" společné elektrony ve společném orbitalu. V praxi to vypadá tak jak byste si představovali - dva monomery se "sváží" kovalentní vazbou a pak už jdou spolu jako jedna nová molekula.
- Různé kommplexové a koordinačně kovalentní vazby - vynecháváme neb nám zatím k ničemu nejsou
- Vodíkový můstek - vodík má jenom jeden elektron, pokud o něj přijde (třeba ve vodě) holý proton se snaží být co nejblíže atomům, které mají přebytek elektronů - voda je kapalná - díky vodíkovým můstkům - sirovodík, který má zcela stejnou strukturu jako voda - je za stejné teploty a tlaku smradlavý plyn - síra je sice 2x těžší a větší atom než kyslík, ale neposkytuje elektrony do vodíkových můstků....
- Wan der Waalsovy síly - polární - i některé nepolární molekuly se k sobě otáčejí opačně nabitými částmi a slabě se přitahují.
- Hydrofobní interakce - pokud mají molekuly nepolární i polární části - nepolární části se snaží uchránit kontaktu s polárními tím že společně vytváří regiony nepolárních molekul - které jsou "vzájemně rozpuštěné" jedna v druhé. Krásný makroskopický příklad jsou kapky oleje ve vodě - tedy pokud si představíte kapky velikosti jen několik atomů - víte o čem je řeč.
Chemie pro šílence 8. Polyvinylacetát
23. února 2014 v 6:36 | Petr | Chemie pro šílenceKomentáře
Herkules nemám rád, vždy se mi zalepilo víčko, dřevo to lepilo jen napoprvé, spoj upatlaný od herkulesu už nedržel. Dub, buk to nelepilo vůbec. Jinak dík za tip na sekunďák a jizvy, osvědčilo se, hlavně na ty co se mi opakovaně otevíraly, naní již zhojeno.
vodíkový můstek: nepochopil jsem.
Jako proč ta síra, jejíž třetí šlupka je némlich ta samá jako druhá šlupka u kyslíku "neposkytne" elektrony a kyslík je "poskytne"? Když k tomu ještě u té síry jsou ty poslední elektrony asi volněji vázané k jádru než u kyslíku, páč jsou dál od jádra a je pod nimi ještě ta druhá šlupka?
[3]: Voda i sirovodík jsou čtyřstěny s těžkým atomem uvnitř. Díky síle, kterou kyslík váže elektron trčí u vody směrem ke dvěma rohům "holé" vodíkové protony a ke dvěma dalším rohům dva výrazné elektronové orbitaly.
Sirovodík zdaleka tak silně elektrony neváže takže na jedné straně nejsou zcela holé protony a tím pádem ani elektronová hustota ve druhých dvou rozích není jako u vody.
Komentáře jsou uzavřeny.
jó herkules - kdysi dávno jsem s ním slepil rozbitou skleněnou baňku od lustru a drží doteď. za bolševika zkrátka nic jinýho po ruce nebylo - herkules nebo kanagon :)