Chemie pro šílence 15. Polybutadien.
13. dubna 2014 v 6:34 | Petr | Chemie pro šílenceKomentáře
[1]: základní prvková analýza dá představu o poměru uhlíků a vodíků (a dalších prvků jsou -li). Poměr mezi uhlíky a vodíky dá odpověď na množství dvojných vazeb, pomocí zkoumání viskozity, bodu tání, a dalších určíme přibližnou molární hmotnost. Infračervená spektroskopie dá odpověď na to do jakých funkčních skupin jsou ulovodíky uspořádány, rentgenová krystalografie dá odpověď na tvar molekuly.
Tento postup se často opakuje dokola - každé kolo upřesní ostatní analyzy - používá se ještě množství dalších metod až se dospěje k nevývratné jistotě o struktuře molekuly - to je tehdy kdy všechy analýzy vycházejí bez rozporu podle teoretického předpokladu.
No, jako fajn, ale co třeba já nevím tohle:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hesperidin
..tam se taky dělá rentgenová krystalografie?
[3]: Jak jsem se díval na vzoreček - tak to je molekula natolik asymetrická a s takovým množstvím funkčních skupin, že tohle bby snad ani RTG krystalografii nepotřebovalo - navíc v případě uhlovodíků z živé přirody výraznou nápovědou jsou metabolické dráhy, kterou dané molekuly vznikají.
No a zase z druhé strany - každou molekulu lze rozložit a zkoumat její fragmenty - viz heslo pro Google GC/MS nebo HPLC/MS
Nicméně zase taková sranda to není když struktura DNA - dnes elementární věc z II. stupně základky byla rozlousknuta až v roce 1953 a za 10 let byla za tohle Nobelovka.....
No, už se těším, až budeme probírat hemoglobin...
Komentáře jsou uzavřeny.
Trochu mi trvalo, než mi došlo, že slovo "gumáčky" znamená holínky :)
Mně není jasná v celé chemii jedna věc. Jak ti chemici vědí, že ta stavba látky je taková jaká je?
Ještě jinak, je nějakým způsobem možné si vidlácky ověřit, že třebajc v tutej látce jsou zřetězené uhlíky, které střídají dvojitou a jednoduchou vazbu? A nebo, proč voda je zrovna H2O? To přece věděli již někdy v předminulém století, nebo?