- na většinu konstrukcí stačí vidlácká řada E2 typu 1, 3.3, 10, 33, 100, 330, 1000, atd ....
- nejčastejším elementem mých konstrukcí je odporový dělič 1:1, kde nezáleží na přesné hodnotě, ale na tom aby oba odpory byly stejné - což i u 5% odporů ze stejné série většinou jsou.
- před pájením do desky součástky měřím
- často používám "vidlákův trimr" v podobě více odporů spojených paralelně.
5% odpor
12. června 2014 v 4:57 | Petr | ElektroKomentáře
[1]:Přesně tak a právě proto je nutné přejít na "vidlákův trimr", protože dřív se hodnota dala z pytlíku odporů vybrat, ale dnes se musí poskládat. Pokud máme odpory z jedné série, většina z nich (cca95%) je od nominální hodnoty ujetá na jednu stranu a jen v setinách až desetinách procenta. Vybrat z tohodle něco je takovej vopruz, že je lepší tu hodnotu poskládat i za cenu neestetičnosti.
Může být hůř - podle některých je vůbec nějak značit SMD rezistory zbytečné...
Zdravím, vzhledem k tomu, že pracuji ve firmě, která se zabývá osazováním, tak vím, že nemáte pravdu. Osadí se jedna dávka desek, kde všechny jsou osazeny součástkama ze stejných šarží (u některých zakázek je vedena zpětná dohledatelnost (tracebilita)) a některé desky nefungují / jsou mimo tolerance. Pokud se vezme kotouček s 5000 odpory a změří se dva vedle sebe, tak mají vždy stejnou hodnotu, ale pokud se to udělá první a poslední, tak už to tak nemusí být. Nejlepší je, když je zapojení navržené tak, aby fungovalo i s určitým rozptylem hodnot, nebo se právě používaly děliče 1:1 a pod, kde to je na hodnotě nezávislé.
Honza: no dobře, ale setkal jste se s případem, kdy by například odpor 1000R 5% měl skutečný odpor třeba kolem 1045?
uvítal bych vidláckou radu pro nás slepce, jak ty blechy pájet (a nevyrobit přitom studeňáky, zkraty mezi nožičkama švába, jak to nespálit a podobně)
[6]: to je jednoduché,vyhodit trafopajecku, koupit pajecku s kvalitní regulaci teploty, hrot plochy 2mm nebo kužel 1mm, nic ostrého ovšem, hrot čistý, cin 0,5 az 0,8 mm, špičatá pinzeta, připadne pro io tavidlo a knot, toť vše, na nožičky není třeba vidět ostře, jde to snad i poslepu
Dalík: Zdravím, nakupujeme jen 1% odpory, ve skladu není tolik místa, aby mohlo být vše 2x. V 1% se hodnota pohybuje, ale rozložení není lineární. Naprostá většina se drží blízko středu.
Komentáře jsou uzavřeny.
Pěkný článek. Jenže najít moderní odpor, s odchylkou víc jak jedno procento dá práci.
Ono s těmi tolerancemi to bylo původně myšlené tak, že pakliže výrobce například vyráběl řadu E6, tak mohl vyrobit odpor jakékoli hodnoty, změřil jej a vždycky jej zatřídil a následně označil blabla20%.
Pakliže vyráběl odpory řady E12, tak mohl opět vyrobit odpor jakékoli hodnoty a označil jej blabla10%, nebo stříbrným pruhem.
Pakliže vyráběl odpory řady E24, tak mohl opět vyrobit odpor jakékoli hodnoty a označil jej blabla5%, nebo zlatým pruhem.
Z toho plyne, že na výrobu jakéhokoli odporu jakékoli řady, jakékoli tolerance, stačí jedna linka, ze které lezou odpory náhodných hodnot :), nejlépe statisticky s rovnoměrným rozdělením.
Jenže pak čas oponou trhnul, technologie se zdokonalila a když chce někdo vyrobit odpor 1000R, tak nastaví na lince 1000R a vyleze z toho 1000R. Označit si to pak může podle vlastní cenové politiky jakoukoli tolerancí.
Takže si klidně kupte 1000R 5% a stejně když jej změříte, tak vám vyjde tak maximálně 1002R.