Úchylárna jménem občanský zákoník !
17. června 2014 v 5:04 | Petr | Svět okoloKomentáře
Autor strasne rad zduraznuje svoji netrannost u tohoto typu clanku, uz to je trochu divne. Me se vubec zda, ze cim dale od elektroniky a biochemie, tim vetsi nesmysly (pamatuju jak tu agitoval pro komunisty). Ale at autor pise, ty clanky o elektronice a chemii jsou fakt dobre.
Ja jsem nasel toto vysvetleni:
http://zdravi.e15.cz/clanek/mlada-fronta-zdravotnicke-noviny-zdn/pravni-podminky-provadeni-pitev-po-ucinnosti-noveho-obcanskeho-zakoniku-473938
Podmínečná láska, tedy sexuální vydírání moudrého muže kvůli jeho omylu (navíc kvůli takovému hnusu jako je nějaká kocourkovská právní norma)?? Hmmm, zřejmě to bude „ta pravá”...
Díky za článek, obraty jako „je fuk na co zemřel, hlavně když po něm zbyde krásná, nikým nedotčená mrtvola” pobavily, ale zároveň dost otevírají oči.
[2]: Cituji váš článek doslova :
Vzhledem k tomu, že NOZ v § 115 zvolil regulační přístup v podobě předpokládaného nesouhlasu s provedením pitvy („zemře-li člověk, aniž projeví souhlas s pitvou, platí, že s provedením pitvy nesouhlasí“), je dovoleno provést nepovinnou pitvu pouze v případě existence souhlasu osoby, jejíž tělo má být pitváno. Bez tohoto souhlasu nelze takovou pitvu provést
Takže mám pravdu ne ?
Jenom abych zbytečně neprovokoval - jsem si vědom, těch 5% povinných pitev - při podezření na spáchání zločinu, sebevraždy, podezření na infekční choroby, nebo hrubé zannedbání péče, ale tyto pitvy nesou informace především právníkům - doktorům přináší nejvíce informací pitvy typu - našli jsme metastázy v plicích ale neznáme primární nádor a co dělat aby se to příště nestalo - a to je právě ta většina "nepovinných pitev"
[4]: jenže vas katastroficky clanek pomiji narizene zdravotni pitvy (autor cituje a az e, nevim, zda presne dle zakona). vas clanek, take pomiji fakt, ze proste po svete chodi i lide, kteri nechteji, aby do jejich tela nekdo po smrti rezal. zakon jim v soucasnosti jen trochu vychazi vstric - a nehodnote, prosim, zda jsou to pitomci, nebo ne (ono stejne na ne muze dojit dle pitev povinnych). lidem se snad da vysvetlit, ze rozrezani jejich mrtvoly bude prinosne, ne? (to myslim vazne, a asi se nekde zeptam, kam mam dorucit ten pisemny souhlas s pitvou meho tela, nebo pockam az onemocnim, ponevadz nahle umrti stejne velmi pravdepodobne pitvou stejne skonci)
Zkusme to brát i z té lepší stránky. Díky malému počtu pitev je malá pravděpodobnost, že se včas zabrání nové "morové" ráně. Přeživší napíší nový (doufejme) lepší občanský zákoník.
Dám ruku do ohňa, že po (mojej) smrti mi bude úplne fuk na čo som umrel… Moja nedávna skúsenosť a Váš názor ukazuje, že zdravotníkov to však začína zaujímať až po (mojej) smrti. Našťastie (moje) som len skoro umrel. Úprimne sa hanbím, že som tým nášmu zdravotníctvu urobil škrt cez rozpočet, v ktorom je zbytočná operácia lacnejšia ako vyšetrenie na CT, ktoré však muselo predsa len nastať, lebo som ešte pred smrťou trval na pátraní po príčinách problémov.
Možno, keby sa zdravotníci viac zaoberali možnými príčinami úmrtia ešte predtým ako nastane, nemuseli by riešiť občiansky zákonník.
Chcete říct, že před vydáním NOZ mohl pitvař rozřezat kohokoli, kdo zemřel naprosto na cokoli?
Např., přivezou mě do špitálu s infarktem, zemru, rozpitvají mě kvůli atestaci.
Připadá Vám to normální?
[8]: Starý systém byl takový, že doktor nemusel pitvu navrhnout, nemocný mohl za života pitvu odmítnout a taky to mohlo udělat pozůstalé příbuzenstvo. DOkonce pokud pitvu odmítli bylo to to bráno v potaz u případnch stížností
Dneska pokud se pacient pozitivně něvyjádří tak se nepitvá a příbuzní nemají právo pitvu žádat - takže všechny strany přišly o svá práva.
Co vím, tak už se pracuje na nápravě, nebo již byla parlamentem dokonce schválena, takže se můžeš přemístit zpátky z gauče na postel.
Komentáře jsou uzavřeny.
Zatím spíš na kanapi jo?