Chemie pro šílence 43. Polarimetrie
27. listopadu 2014 v 5:51 | Petr | Chemie pro šílenceKomentáře
K poslednímu odstavci: A co Haidingerův snop? Když se ho "naučíte vidět", najdete ho skoro na každém LCD (osobně si myslím, že ho člověk vidí, ale mozek se ho naučil ignorovat).
Ten cukr na WC je zajímavý, ale za socializmu bylo možné také občas indikovat cukrovku jako aceton / acetooctovou kyselinu/, když se pitkou zpocený pan ředitel v ředitelně příliš lepil na nitrolak na židli, anbo v pokročilejších fázích porady hobloval nějakou sekretářku na psacím stole, a to lepení pak popisovala ona žena vespodu svým závistivým kolegyním u kafe...
Co se týče získání velkoplošných polarizačních filtrů, kupte si na nějaké rádioburze nebo sežeňte ve sběrně elektronického šrotu dva displeje ze starých 36 86 a 486 laptopů / utrhat dekly, a elektroniku zahodit, protože je strašně těžká /, a doma skleněnou plochu zbavit z obou strane průsvitných folií. Pokud dvě takové desky mezi A5 a A4 otočíme o 180 stupňů, při vhodné poloze / obracet ze strany na stranu/ se při průhledu prudce zatmí, a mámě na několik měsíců o řadu zajímavých efektů postaráno. Nejen různě průhledné zkumavky naplněné cukernými a mnohými jinými roztoky, ale třeba taky telepné obrazy / třeba mikrotenový pytlík teplotou silně mění index lomu, a dělá tak prudce baren vné tepelné obrazy. Tuto hračku nikomu nepůjčujte, protože Vám ji každý ukradne. Pokud se zeptáte na cenu polarizačního filtru A5 třeba v dílnách ČSAV, dejte bacha, abyste se po sdělení částky leknutím nebouchli hlavou o psací stůl...
Ještě pro ty, kteří mají jen jeden polarizační filtr, nebo si hrají s tímto jevem poprvé, použitelný zdroj polarizovaného světla je třeba jakýkoli LCD displej,a nebo jakýkoli třeba červený vietnamský laser za dvacku. Pokud se podíváme na stínítko LCD, a točíme filtrem, buď průhled zčerná, a nebo jen zbarevní, v tom případě filtr otočíme na druhou stranu. Pokud pustíme laser na stěnu, a prosvítíme s tím polarizační filtr, otáčením najednou stopa dosti ostře zmizí. Možná že líp než v tom výšepopisovaném polarimetru z NDR...,
By mě zajímalo, co by se stalo, kdyby chlápek před 2 lety došel k doktorovi, že mu lepí moč. Asi by mu řekl že se moc hlídá a poslal ho na psychiatrii.
Náhodou Heidingerův snop je vidět dobře, když člověk ví jak koukat. Rozhodně to chce rovnoměrnou jasnou plochu, ideální bílá plocha LCD, nebo (modrá!) obloha v zenitu při západu slunce.
Akorát to nejde vyfotit, páč to vzniká až "ve voku".
Jak se prosím tělo zbavuje D formy molekuly uměle vyráběného glutamátu sodného (který ji narozdíl od přírodního obsahuje), když ji neumí zpracovat?
[9]: Jednak velice pochybuju, že Japonci, kteří objevili a dodnes vyrábí 90% glutamátu jej dělají organickou syntézou, kde by polovina byla D - daleko spíše mi připadá jako realistická a ekonomická výroba z nějakých biologických odpadů s vysokým obsahem bílkovin, kde je 100% L formy.
Všechny molekuly, které tělo nezná mají stejný osud - pokud jsou malé (pod 30 000 gramů / mol) projdou do moči a jelikož je tělo z moči neumí zpět vstřebat jdou do záchodu.
Četl jsem kdysi konspirační teorii, že Japonci se Glutamátem snaží nastolit světovou nadvládu - vane váš vítr tímto směrem ?
Nechápu proč by roboti měli lidem zamezovat přístup k facebooku. Když jim zatrhneš facebook, budou se bránit. Když jim ho necháš, budou na něm krafat a ty si můžeš dělat co chceš. Chytrý robot by spíš vytvořil čip, který po voperování do mozku umožní rychlejší, bezprostřednější a zkrátka lepší přístup na facebook. Spousta lidí by si ho určitě nechala voperovat dobrovolně a ještě by za to zaplatili.
Pak stačí jen aktivovat skrytý režim a máš milióny vojáků zadarmo. Něco na způsob Matrixu nebo Borgů z ST.
Když jsem viděl na Albertově Gauka nebo jak se ten flanďák jmenuje, se žloutkem na uchu, tak bych předpokládal, že někdo Děráka/11/ už dávno předběhl a nepotřeboval k tomu ani operovat čipy...
Mám takovej dotaz k věci. Připadá mi, že ta molekula u zrcadla (L-blabla a D-blabla) je jedna a ta samá. Jsem blbej, nebo se mi to jen zdá?
Je to naprosto mimo moji představivost.
[13]: Zkuste otáčením jedné molekuly dostat všechy části na stejná místa - jestli to půjde - je to ta stejná - jestli ne je to optický izomer
levá a pravá ruka /noha je taky zdánllivě stejná přesto je nelze otáčením ztotožnit - doporučuju domácí experiment s otáčením levé a pravé boty
No jasně, to jsem dělal, ale už jsem to pochopil, ten levý obrázek totiž mi připadal tak, že centrální uhlík je vzadu a navěšence vystupují z obrazovky. Ale není tomu tak. Červená spojnice mezi CH2OH a H je za černou čarou u obou obrázků, měl jsem totiž dojem, že je to asi chyba.
Vážený pane Kubáči,
jsem bývalým povoláním nechemik, jen jsem se trochu otřel o fyzikální chemii, takže vím, že existule kyselina askorbová L a P. No tady jsem ustrnul v dokazování možného podvodu na zákazníkovi, který si koupí Vitamin C, kde je garantováno pouze to, že se jedná o kyselinu askorbovou. Jestli mě paměť neklame tu P askorbovou pouze vyčuráme, ale bez úžitku. A z výrobního hlediska mám představu, že se jedná o rozdíl v ceně tak asi o desetinásobek ve prospěch té neužitečné. Nevím, jak z toho ven ...?
[16]: Jelikož se kyselina askorbová průmyslově vyrábí bakteriálním kvašením, jehož produktem je výlučně L forma - velice bych pochyboval, že váš zákazník měl šanci se s kyselinou D-askorbovou vůbec setkat.
A potom "vitamin C" z definice je kyselina L-Askorbová - podle všech lékopisů na celém světě
Komentáře jsou uzavřeny.
Domácí úkoly jsem většinou nedělával doma, ale ve škole o přestávce, takže doufám, že tentokrát nedostanu poznámku, když se pokusím odpovědět na domácí úkol v rámci přestávky na kafe. Podle mě odpovídá natočení analyzátoru polovině úhlu proto, že při otáčení se mění intenzita jak měřeného, tak referenčního paprsku. Zatímco intenzita prvého stoupá, tak u druhého klesá. Pokud mají před analyzátorem paprsky stejnou intenzitu a liší se jen úhlem polarizace, tak za analyzátorem budou mít stejnou intenzitu tehdy, kdy bude analyzátor natočený k oběma paprskům o stejný úhel, tj. v polovině úhlu, který polarizace paprsků svírají. Je to tak dobře pane učiteli? A když jo, dostanu do sešitku motýlka, nebo berušku? :-D