Něco z optiky 3.
23. listopadu 2014 v 6:05 | Petr | HvězdičkyKomentáře
Tak výpočty jsem ještě nekontroloval, ale v čem spočívá výhoda binokulárního vidění v dalekohledu?
Osobně nejsem schopen binokulárně vidět v optických přístrojích. Není to nějaká vada? Ať se jedná o dalekohled či mikroskop, ať nastavuji jak nastavuji, vždycky vidím dvojitě a kroutěj se mi z toho oči.
Tudíž binokulár nedokáži ocenit. Vždycky koukám jedním okem...
Když je řeč o optice, tak by to chtělo plynule přejít k té pro SMD a přidat nějaké rady, jak si pomoci doma... přeci jen na Mantise za 70k každej nemá, a s hodinářským kukátkem se trvale pájet nedá. Byla by nějaká rada (do pouzder řekněme cca. TQFP100 a SSOP20)?
[2]: Mám jeden dalekohled, ve kterém vidím taky dvojitě, pomůže jej otočit o 180° kolem osy
[3]: K čemu je lupa na pájení TQFP100?? Zbytečná věc. Ojedu kapičkou cínu na hrotu šváb dokola i potmě, na poslední nožce odsaji přebytečný cín licnou a jestli na co lupa, tak na zběžnou kontrolu po vyčištění od tavidla a to stačí bohatě ta hodinářská do oka.
[5]: Jo a hlavně nepoužívat ultrašpičaté hroty. Jde to i kopytem na okapy. Jen mít stabilní teplotu a dobré tavidlo, i kalafuna vyhoví.
[3]: Osobně na pájení SMD používám místo svých brejlí -2 Dioptrie "čtecí" brejle z Kauflandu za 76 kč - +2 Dioptrie - tedy to je jako když zdravej nasadí brejle +4D a to už jsou slušné "lupy"
[2]: Dvěma objektivy projde 2x tolik světla a mozek je při skládání obrazu z obou očí tak účinný nástroj, že dvěma očima vidíte tolik jako jedním optikou s plochou o 80% větší.
Podmínkou je, že obrazy se musí v mozku složit - tedy "šilhající triedr" nedává lepší obraz než monokulár.
Na pájení i kontrolu i většího počtu destiček osazených hustým SMT stačí webová kamera za půl papíru, u které odšroubujeme původní objektiv, a nahradíme ho nějakou silnější čočkou nebo objektivem například z promítačky. Osvětlujeme bílou teplou leddiodou s regulací svitu. Pokud je to obojí ve stojánku, a zvykneme si na opačné strany a pohyb , můžeme sledovat perfektní obrovský obraz na monitoru, kde třeba 2,54 mm je od sebe daleko 5 centimetrů, a vývod od SMT vypadá jak krabička od sirek.
[7]: Děkuji za radu, nicméně to osobně mám tak, že nenosím ani brýle které nosit mám - nějak mi cokoliv na ksichtu nedělá dobře (nezvykl jsem si).. uvidíme, za 76,- to ale za zkoušku rozhodně stojí.
Ta zrzka napravo hmm.., Petře to byla určitě Tvá nejoblibenější podřízená :-)
na SMD se osvědčilo toto: ... http://gadgets.heureka.cz/nahlavni-lupa-s-led-osvetlenim/ (pozor však na možnou záměnu, neb se to dodává i bez ovětlení!!) ...
Jako hvězdárenské exstrašidlo bych zmínil, že dotaz na zvětšení dalekohledu patří k nejčastějším a pro efekt užaslého ACH máme to děsivé číslo spočítané. Realita je však taková, že z důvodů jako světelné a tepelné znečištění, špatná viditelnost, představa, že s tím mrňavým úhlem honím támhletu hvězdičku po širé obloze(a všechno se to hýbe)atd., zůstávají ty nejvíce zvětšující okuláry způsobně uloženy. To je to další, co se tazatel dozví. Ono pokud nevíte kam koukat, vidíte v lepším případě menší tečky dál od sebe, v horším rozmazané nic. Zvětšení mezi astronomy neznamená nic. Ti si tiše závidí tak opuštěné místo s čistou klidnou oblohou, že tam lze stavět veliké zrcadlo/objektiv. Pokud totiž neškodí atmosféra, čím víc světla polapíš, tím víc vidíš. A když podmínky nestojí za nic, nepomůže zrcadlo na hektar. Desettisíckrát zvětšená čmouha je prostě velká čmouha. Až vám tedy někdo bude nabízet astronomický dalekohled s OBROVSKÝM zvětšením už víte své.
[2]:Lidé jsou zvyklí koukat oběma očima a tak často nevědí kam s druhým okem.
Běžně korigují jedním okem vady toho druhého a tak skutečně vidí víc.
U relativně levných binokulárů, nebo čipu není problém dvě případně více očí, u velkých dalekohledů je rozdělení světla na dvě poloviny jiná pohádka.
Ale mám radu držte binokulár dál od očí. Já to odkoukal od námořníků.
Komentáře jsou uzavřeny.
Ten atlas je krásnej, ale planfilmy 9x13 a kazeta u mikroskopu je stejně něco úplně jinýho než digitál. Digitální editory snímků jsou zajímavý až pak, když je to na filmu. V dnešní době, kdy jsou například dostupné monochromatické zdroje jako výkonové IR či UV led a nebo lasery v širokých rozsazích vlnových délek, tak je možno mnohdy s výhodou opustitbarvení, a nasadit s tím nějaký polarizační filtr nebo dva, a nastanou divy. Jako "sběratel" jsem také mnohokrát šmejdil díky protekci ve sklepeních třeba VŠCHT, a vymontovával ze šrotu na který mnohdy tekla voda, polopropustní á zrcátka, turmalínové či UV až IR spektrální hranoly 50 x 50,či perfektní obrovskou optiku. Dnes v moderních spektrometrech najdeme s potížemi nějaké podezřelé blechy z plastů, zakápnuté tavným lepidlem...