Zorné pole počtvrté
30. listopadu 2014 v 6:15 | Petr | HvězdičkyKomentáře
.... ano já se v mládí taky podivoval , jak to že je zrcadlo křivé, když to přece zadali dělat soukromé firmě , která je určitě produktivnější, lépe orientovaná na výsledky a kvalitu než "státní výzkumný ústav" NASA (zajímalo by mě , jestli soukromá firma nesla dále důsledky a zaplatila opravu.... kapitalizace zisků , socializace ztrát... v malém každý zná , když si pozve na něco udělat machra řemeslníka)
[1]: [2]: Je hezké dodnes žít z toho, co psalo v osumdesátkách Rudé Právo, ale je lépe zjistit jak to bylo doopravdy - Primární zrcadlo - vyráběl Perkin Elmer - což je takový lepší ZEISS made in USA - žádná ubohá fabrička - zrcadlo mělo mít hyperbolický tvar určitého typu a protože takový tvar se nedá dostatečně posat rovnicí - dodává zadavatel výroby vždy tzv. - nulový korektor - což je optika malého průměru - kolem 50 mm, která modifikuje odraz od hyperbolického zrcadla tak jako by to bylo zrcadlo kulové - tento nulový korektor - dodaný NASA - byl špatně sestavený (čočky v něm byly posunuté) nicméně Perkin Elmer neměl jak zjistit, že korektor není v pořádku a tak podle tohoto korektoru vyrobil absolutně dokonalé zrcadlo s nanometrovou přesností.....
Ano, ty normály...Kdysi mi na výrobní praxi ukazoval kamarád, jak přitahuje malou matici velkým francouzákem s vloženou Johansenovou měrkou, a nemusí proto chodit o patro níž do výdejny. Když už je tady snaha o "zjištění konečné Pravdy", chtělo by to po letech vyzpovídat u piva a několika panáků toho, kdo ten korektor vyrobil, a zda nechtěl jen zvýšit kšeft. Kolika lidem ve Vústu třeba v šedesátých letech minulého století, zahříval, když se netopilo, studené nohy, v dekách zabalený 120 elektronkový osciloskop IWASAKI za tehdejších čtvrt milionu korun?
Docela by mě zajímalo nějaké povídání o Superresolution algoritmu (http://en.wikipedia.org/wiki/Superresolution), kdyby bylo.
Megapixely se spíše chlubí majitelé kompaktů a mobilů. Zrcadlovkáři už mají trošku povědomí a na toto téma nekydají. Max nějaký zbohatlík s tím foto za 60tKč (že by Mark 5?) Stejně je běžných dostačujících 18Mpx u canonu, to má dnes kdejaký levný kompakt 20 a více.
3: Ale pane geeku, je to dost zvláštní, ale mám dojem, že nás opět vodíte za nos. Ale my se nedáme, naše žití ze vzpomínek na mládí nám nevezmete.
Za prvé, těžko o chybě zrcadla mohlo v osmdesátkách psát Rudé právo, to je vám myslím dost jasné. Za druhé Perkin Elmer známe z práce a za třetí, číst ve Wikipedii umím lépe než vy, řekl bych:
During the initial grinding and polishing of the mirror, Perkin-Elmer analyzed its surface with two conventional null correctors. However, for the final manufacturing step (figuring), they switched to a custom-build vole null corrector, designed explicitly to meet very strict tolerances. Ironically, this device was assembled incorrectly, resulting in an extremely precise (but wrong) shape for the mirror.
Zkrátka mi připadá, že ten null korektor nedodal NASA a když už nic jiného, PE rozhodně měl jak zjistit, že korektor není v pořádku. Nejen měl, ale dokonce to i zjistil, ale vykašlali se na to.
Komentáře jsou uzavřeny.
To je pravda všechno tady, o tom superdalekohledu jsem teda nevěděl.
Jak slyším o Hublu, tak se mi vždy vybaví prazážitek z dětství, jak jsem četl v jednom článku, jak ti američané jsou tak blbí, že dokázali zmršit tak základní věc, kterou je zrcadlo. Bylo to již po revoluci teda.