Hypotéza o manažerech.
20. ledna 2015 v 5:43 | Petr | FilosofováníJe známo, že k proniknutí do čínské státní byrokracie bylo nutno složit "státní zkoušku" - která od doby několik set let před naším letopočtem až tak do roku 1900 byla stále stejná - během tří dnů bylo nutno kaligrafickou starou abecedou sepsat 8 veršovaných esejí oslavujcích sílu, moudrost a jednotu Číny a sílu a moudroust císaře....
Výsledek se dostavil - díky této zkoušce se do čínské státní zprávy dostávali posledních 2000 let pouze humanitně vzdělaní synáčci z bohatých rodin, což mělo za následek, že Čína, která znala knihtisk, černé uhlí, papírové peníze, střelný prach a spoustu daších věcí už v roce 1000 našeho letopočtu neudělala v období 1000 - 1900 prakticky žádný pokrok a kolem roku 1900 koukali na Evropany vybavené plody průmyslové revoluce jako sůvy na drát.
Řešení této situace pro Číňany by bylo dětsky jednoduché - každá blondýna na to přijde - měli "státní zkoušku" zrušit a pustit k moci i nějaké "praktiky" a "techniky". Jenomže velepřejemnělá humanitně orientovaná státní byrokracie hleděla na řemeslníky velice pohrdavě jako na špinavé primitivy, kteří neumí psát básně kaligrafickým písmem.
ERGO - jaké podminky zvolíš - takové lidi dostaneš -tak bude společnosti vypadat - zdá se to být dětsky jednoduché, ale tak jednoduché to zase není. Představte si, že Jakešovské a Bilakovské bolševické česko v 80. letech - místo předstírání "přestavby" - ze strachu před "sovětskými soudruhy" - by se chtělo vydat na cestu opravdových reforem. V tom případě by komunistické "vepřové hlavy" musely pustit na vedoucí místa - tedy "před sebe" lidi chytré. I kdyby to byli lidi s komunismem souhlasící - brzy by přišli na to, že sám režim je žába na prameni a patrně by došlo ke konflitku komunistických vepřových hlav s komunistickými "manažery" - což se možná pod krycím názvem "sametová revoluce" tak nějak stalo - viz Andrej Babiš a jeho "přátelé ze Švýcarska", kteří mu pomohli od jeho zaměsnavatele "podniku zahraničníhího obchodu Petrimex" koupit dceřinnou společnost "Agrofert" žejo ?
Jeden z mých zaměstnavatelů pořádá výběrové řízení na ředitele. Do tohoto výběrového řízení se přihlásilo několik lidí, kteří jako by své profesní životopisy od sebe opisovali : vysoké postavení v některém veřejnoprávním špitále - podezření z finančních machinací - urychlené odvolání - nástup do zdravotní pojišťovny - urychlený odchod odtamtud - pro podezření z finančních machinací - nástup do soukromého holdingu - odchod odtamtud - pro totéž - nástup na ministerstvo zdravotnictví - odejiti - pro "kontroverzní minulost" - atd. atd. - stále dokola - zvládli tito lidi 3-4 cykly tohoto typu a teď - "jiní a lepší" - se hlásí na další místo ve veřejnoprávním zdravotnictví.
Když jsem nad tímto uvažoval, uvědomil jsem si paralely - Číňani nemohli pustit přes "státní zkoušky" jen tak nějakého hejhulu. Bolševici nemohli najít člověka, který by reformoval komunismus a přitom se nestal obtížným - a my nyní stojíme před problémem - že každý vedoucí v této zemi, který si někdy zadal se státní zprávou je "kontroverzní manažer". Každý totiž - žil z korupce, organizoval korupci, kryl korupci, viděl korupci, ale nebojoval proti ní..... Kdo nemá jeden z těchto problémů - je bílá vrána spadlá z nebe - a je z "výběrových řízení" vyřazen jako první, pro "nedostatečné zkušenosti z praxe".
V podstatě jsme opět tam, kde jsme byli kolem roku 1990 - disidentští intelektuálové - bez zkušeností - vedli teoretické debaty o vítězství pravdy a lásky, zatímco "kontroverzní podnikatelé" "privatizovali" - za podivné peníze - rozsáhlé majetky.
Zvykejme si tedy na to, že v budoucnosti nebude otázka na manažery ve státní správě znít "kradl jsi ?", ale spíše "komu a kolik ?". Smutné zejména s ohledem na to, že teprve vnuci pirátů, zlodějů, mafiánů, privatizátorů a konfidentů bývají slušní lidi - tedy jsme ztratili 25 let a stále čekáme až uplynou 2 generace v relativně poctivé společnosti.
Poznámka při druhém čtení - neagumentujte, prosím, tím, že 99 nebo třeba 99.9999% populace nemá s korupcí nic společného - v 15 milonové ČSSR bylo taky jenom milion komunistů a přesto to stačilo, aby byli úplně všude - včetně veškeré státní správy.
Komentáře
2 Gornarok | 20. ledna 2015 v 21:28
Musím poznamenat, že vaše závěry souhlasí s těmi mými tzn. společnost lze reformovat po generacích. A to ačkoli jsem podstatně mladší a tím pádem neovlivněn dlouholetými zkušenostmi. Pro ilustraci moje teorie 1918-1938, 1948-1968-1989 mě toto rozložení jako náhoda nepřijde, tedy 20 let mezi podstatnými událostmi 20. století tzn. jedna lidská generace.
Komentáře jsou uzavřeny.
Řekl bych, že zloděj bude vždycky mít potomstvo zloděje, stejně jako konfident konfidenty, a všichni budou generace ve státní správě. Pradědeček CaK roku ouskouherská tajná policie a ťajná policie první republiky, děda tajný policie první republiky a příslušník gestapa, otec příslušník gestapa a agent StB, synátor agent StB, a dnes už dvacet let příslušník BIS.....