3. března 2015 v 5:24 | Petr
Před několika týdny dny mi pes sežral rozečtené "
Jméno růže" - pozoruhodná kniha, která mě dovedla k pozoruhodným úvahám. Mnich Benediktín od vstupu do kláštera v dětském věku asi tak do 18 let studoval Latinu, Řečtinu, Bibli - a pokud byl dosti šikovný, aby se stal písařem - strávil zbytek života ve "
skriptoriu" kde opisoval tlusté, iluminované, pergamenové kodexy - takových knih přepsal za svůj život desítky - což znamená daleko spíše 10 než 99 a pak už se mu ruce třásly natolik, že zbytek života strávil v klášterním starobinci, než zemřel.
Pozoruhodné bylo, že tento člověk, ani jeho okolí rozhodně nepovažovalo za plýtvání lidskou silou, když jeden člověk přepsal "pouhých" 10 knih, než zemřel, protože ty kníhy byly psány "navždy" a taky tomu odpovídala jejich kvalita - jak literární - tak kvalita přepisovacího a knihařského řemesla.
OK - takže vzpomínejte - máte jakékoliv "spotřební zboží" - 40 let staré - dodnes sloužící ? Dokonce oblečení - po 40 letech spíše "hadry" ? Vzhledem k tomu, že před 40 lety zde panoval bolševik, který měl veliké problémy s "objemem výroby" tak lze připustit, že některé tehdejší zboží bylo takové kvality, že vydrželo dodnes, proto budu otázku ještě modifikovat : Koupili jste v poslední době cokoliv, co při rozuném odhadu vydrží 40 let ?
Otázka má některé pozoruhodné souvislosti. Každý rok, v době okurkové sezóny se začne řešit český "
zastaralý vozový park" - jakože v Německu je průměrné stáří aut 7 let a u nás 14 - a že stará auta neplní emisní normu "
Euro - nekonečno" - tudíž česko znečišťuje Evropě vzduch. Probléměček je v tom, že
výroba auta zatíží životní postředí více než jeho provoz po jakoukoliv rozumně myslitelnou dobu - tedy pokud za 14 let vystřídáte 2 auta - je to horší než když 14 let držíte v chodu rezavého
Formana.
Je pozoruhodné, že z hlediska udržení životního protředí se vyplácí spíše vyrábět kvalitně a "navždy" - pravý opak toho, co vidíte na trhu. Je však otázka jestli výroba "navždy" je dnes vůbec možná - iuminovaný pergamenový kodex, který vydrží 1000 let vám nevyrobí bosý, hladový a negramotný Barmánec, který je 16 hodin denně 6 dní v týdnu držen ve špatně vybavené továrně - což je prototyp "modení" ( textilní ) výroby - když už jsme u toho.
A pak další paradox : nejdražší - a nejvíce zdaněný - je ten zdroj výroby, kterého jediného je nadbytek - což je lidská práce. Proto Španělská mládež - vysokoškolsky vzdělaná - sedí s rukama v klíně a Barmánci v dětském věku potí krev ve
sweatshopu. Věci jsou přímo konstruovány tak, aby nejenom nešly spravit, ale krátce po záruce se samy rozpadly. Když už chcete nechat něco spravit - často narazíte na opraváře-dementa, ( kde jsou vysokoškolsky vzdělaní experti sedící s rukama v klíně ? ), který vyměňuje "
motherboard za motherboard" a to je jediné, co za svůj plat umí....
Místo přepečlivé až ruční výroby z rukou lidí, kteří věcem dokonale rozumí - tu máme halabala-manufaktury produkující zboží "Vietnamnské kvality". Kolem celé zeměkolule krouží obrovské flotily kontejnerových lodí - plné zboží, které, se jen nesignifikantně liší od smetí, ve které se promění ihned po uplynutí zákonné záruky. Kvalita typu "halabala-manufaktura" už pronikla i do Evropy a to i do těch částí ekonomiky, kde ještě vůbec někdo předstírá práci - jako je vzdělávání, zdravotnictví a státní správa.
Místo výroby navěky - je mám neustále tlučena do hlavy "
ekologicky šetrná" nebo "
udržitelná" výroba. Co to je udržitelná ?
Igelitové tašky, které se samy rozpadnou, takže je prakticky nelze použít více než jednou ? Mikina z polyesteru, který jěště nedávno byl PET flaškou ? Rozemílání všelijakých
recyklovaných svinstev do silničního kameniva ?
Osobně jsem nikoho ze sféry "
ekologického nátlaku" nikdy neslyšel mluvit o kvalitě výrobků a jejich spotřebě - patrně je to protože oni jsou vesměs
dětičky z bohatých rodin a nový tablet ( smartfoun ) - každý rok - považují za své "
lidské právo".....
Poznámka při druhém čtení - abych zavřel hubu šťouralům, kteří by 40 let staré hadry Svatpluka Čecha považovali za literární nadsázku - dovolím si upozornit, na to že třeba Přemysl Otakar I. byl ve své době považován za nesmírně bohatého krále, protože zakládal města, stavěl kostely, zval ( do Sudet ) Německé osadníky, získal
Zlatou bulou sicilskou - dědičný královský titul - a krom toho "
vlastnil dvoje (!!) kožené boty"....
Pamatuji články, kde tisk pomlouval zástupce nějakého ekologikého hnutí, kteří dojeli na setkání s novináři trabantem. Ale oni byli v podstatě ekologičtí. Btw forman by jezdil do dneška, nebejt solení a komunistické konstrukce postrádajíc slušnější antikorozní ochranu.