VF usměrňovač - blbinka, která potěší.
16. dubna 2015 v 5:35 | Petr | ElektroKomentáře
"Takže pustťe do takového obvodu s 10MHZ operákem třeba AM mezifrekvenci 455 KHz a ven nepoleze - nic."
Tak s tímhle tvrzením bych byl opatrnější. Na 10MHz sice zapojení s OZ použitelné nebude, ale jinak i běžné stolní multimetry chodí do stovek kHz a ty lepší do 1MHz. Usměrňovač je součástí obvodu RMS převodníku, ale odpovídá zapojení s OZ. Takže, ne že by to nešlo, ale kolik lidí to opravdu potřebuje? Frekvence nad 1MHz už se považují za VF techniku a tam se s oblibou využijí detektory postavené na schottkyho diodách, které pracují od jednotek mV do stovek mV ve zhruba kvadratické oblasti, takže výstupní napětí detektoru zhruba odpovídá vstupnímu výkonu krát nějaká konstanta. Lineární diodové VF voltmetry pak používají v sondě dvě diody, přičemž ta druhá je kompenzační a pouští se do ní známé NF střídavé napětí takové velikosti, aby výstupní napětí sondy bylo nulové. Linearita tohoto zapojení samozřejmě závisí na shodnosti diod.
Osobně, pokud bych chtěl dneska detekovat malé střídavé napětí vysoké frekvence, uvažoval bych o synchronním detektoru ala vektorvoltmetr fungujícím na stejném principu jako vyvážené směšovače s analogovými spínači. Výhodou je poměrně velká selektivita a při vhodných součástkách (spínače s schottkyho diodami) to může fungovat do oblasti GHz.
Jako pesimista / poučený optimista / jsem vyzkoušel z výšeuvedené ruské stránky nejen tu výšeuvedenou "osmičku" s tím jiskřištěm, čtyři zapojení tamějších superreakčních a reflexních přijimačů, ten mixer 132 dB s 4053 a dva demodulátory, plus ten zde výšepopisovaný, a musím říci, i když vím, že budu neprodleně a nekompromisně za to potrestán, že vše na první zapojení chodilo i s první logickou náhradou za ruské tranzistory. Pokud se v názvu stránky dá místo jednička dvojka, vyjede další stránka, a při pokusu o trojku server ohlásí útok. Mnohá zapojení poznávám, je to většinou z QST z let okolo roku 2000.
Dřistoprdy netýkající se tématu jsem smazal.
Chtěl jsem pochválit. Leč dřístoprdy netýkající se problému jsem smazal, jak jsem se dočetl. V dnešní době, neuveřitelný web, Petře. No a teď to můžeš zase smazat. Ahoj, Vlasta.
O spirále jsme se také učili - prvobytně pospolná- otrokářství- feudalismus- kapitalismus- a zase na začátek a dokola komunizmus, jako druhobytně pospolná.
Jen nám nějak nikdo nevykládal o druhobytném otrokářství, které "vědecky nevyhnutelně" ten komunismus vystřídá ...
Komentáře jsou uzavřeny.
Nejdokonalejší je schéma č.8. Ten kilohertz je zbytečný, stačí ject ze sítě na 50 Hz. Těch pár set watů to ovšem dá jen s tím originálním jiskřištěm. Něco podobného má v patentech i Tesla. Demodulace kohererem. Nezapomeňte, že niklové pilinky musí být suché, a palička zvonku musí jemně klepat na trubičku, jinak se to sepne, a již nerozepne. Koherer však reaguje spolehlivě i na wifi 2,4 GHz...