- Má se posun počítat z celé nebo z poloviny délky antény ? Anténa rezonuje jako celek takže z celé délky.
- Neměl by se posunout i střed antény - ANO - pokud budete zcela korektní měli byste oloupat 4,5 centimetru koaxu uprostřed abyste prodloužili i zářič. Problém však je, co dělat, když oloupáte příliš dlouhý úsek.
- Kde vlastně končí kmitající část koaxu - někde uvnitř nacvakávacího feritu - teoreticky uprostřed - ale nikdo to přesně neví.
Vidlákovo elektro 101. Antény 8.
2. dubna 2015 v 5:36 | Petr | Vidlákovo ElektroKomentáře
Nejraději mám profesionální anténní teoretiky, kteří leta věří, že na CB mohou tak od prvního patra vysílat na něco jiného než na dipol, a kmitny antény zjišťují jinak, než podle příslušného rozčileného souseda v patrech pod a nebo nad, kterému se neobvykle často resetuje počítač, jeho starý bliká v rytmu naší značky OK doutnavka v žehličce, a v koupelně jiskří v ruce při holení holicí strojek.
Zbyde po pár EM impulsech něco, čím by se dalo přijímat, nebo dokonce vysílat? Jaký dosah má vlastně EMP běžného standardizovaného posla míru?
(ale o EMP tam nic nepíšou)
Kromě poslů míru založených na štěpení atomu jsou dnes již naprosto běžné i poslové míru na principu EMP. Pokud to již nemáte také doma, stačí si pro tréning postavit nejběžnější malý Marxův generátor, s jiskřičkami tak 30 cm, a ten Vám snadno odpráskne první ranou vše v okolí více než jednoho metru, což s překvapením zjistíte hned poté, co Vám za pět minut přestane zvonit v uších, a před očima postupně zmizí žluté skvrny.
[4]: To je sice hezké, ale pořád to neřeší odpověď na moji otázku, do jaké vzdálenosti od místa štěpících se atomů nepřítelova radioaktivního materiálu je třeba bát se EMP..? Předpokládám že jakákoliv anténa venku bude dost nevýhoda, kterou asi nevyřeší pár feritů na koaxu... ale do jaké vzdálenosti?
[5]: V případě EMP z poslů míru se jako anténa chová jakékoli dlouhé vedení, třeba rozvodná síť.
[6]: To je furt dokola... samozřejmě víme, ale elektroniku může mít člověk záložní odpojenou (nebo jenom odpojenou). Zajímá mě prostě, do jaké vzdálenosti musí ne/padnout atomový dárek, aby byla elektronika ne/zničena (záložní elektroniku jako např. CB bude mít kdekdo, ale asi nikdo ve velkém železném uzemněném sejfu).
Myslím že odpověď na vaše otázky nepřímo poskytl po II. světové válce Albert Einstein, když novinářům řekl : "Nevím jakými zbraněmi se povede třetí světová válka, ale jsem si jist, že čtvrtá světová válka se povede klacky a kameny"
Zcela se připojuji k jeho názoru. V civilizaci, kde zatmění slunce hrozí kolapsem elektrorozvodné soustavy bych se po jaderné válce raději spoléhal jen na "Aristotelovské jednoduché stroje" které jsou : páka, kladka, klika, rumpál a nakloněná rovina ....
Jenom nepatrná poznámka - ferit na koaxiáu antény není k potlačení EMP po jaderném výbuchu - že jsem takovou hovadinu nikde v článku nenapsal žejo ?
Také se připojuji k Albertovi.
Navíc otázka je tak obecná že na ni neexistuje jednoznačná odpověď. Jinak se bude chovat jaderná zbraň určena přímo na vyvolání EMP (což bude zajímat i lidi protože se toho dosahuje výbuchem ve velké výšce bombou s velkou produkcí gama záření) a jinak "klasická" bomba.
Odolnost elektroniky bude také rozdílná podle typu, nejodolnější jsou elektronky a naopak polovodiče s jemnou strukturou FET transistorů snesou nejméně. Kovová uzemněná krabice je taky výhoda.
Takže se ta bezpečná vzdálenost může lišit klidně i o stovky kilometrů.
[8]: K té poznámce - však to také netvrdím, to byla lehká nadsázka, myslel jsem že je to dostatečně zřejmé.
Válka (pokud nějaká bude) může trvat několik let, sem tam někde atomový dárek, velká výměna až jako velké finále. Myslím, že dokud bude někdo žít a pokud to bude možné, bude se hodit být ve spojení, nebo aspoň na příjmu. Připojil jste se k alibismu ostatních, beru to tedy tak, že o této oblasti nemáme znalosti nikdo. Nepochybuji o tom že přesah EMP jaderného výbuchu bude značný, daleko větší než jeho fireballu a tlakové vlny, chtěl jsem ale vědět jako moc větší (čistě teoreticky, prostě mě to jako technicky orientovaného člověka zajímá).
Jinak neříkám nic, ale se trochu bojím aby na má slova nedošlo...
[10]: ČR je v NATO, my jsme tedy NATO a nevím o úmyslu že bychom bychom rusko napadli. Nerostné suroviny? Chacha, těžit je pomocí naších lidí by vyšlo násobně dráž, takhle se rusovi zaplatí vodka a on tu ropu za par šupů pošle, protože to tvoří většinu jeho státního rozpočtu (a zbytek beztak prodej železa z rudy) tak pokud nepošle = umře hladem. NATO není nic jiného než obranná aliance. Pokud se rusko někoho chce obávat, tak ať se podívá na čínu. V rusku jde jen o to, že se cítí ublížené, že už nemá tu moc co dříve, případně se to střídá s pocitem, že je mocnější než ve skutečnosti je.
Ať si tam vybudujou ekonomiku nezávislou na prodeji nerostných surovina a pak ať kecaj.
Šoupnout to do sopky, to už se toulá internetem leta, ovšem u toho výšeuvedeného článku se mi líbilo nejvíc to foto Stropnického v té helmě. Viděl jsem před časem v helmě i Nečase, toho dokonce v afganistánu obalili neprůstřelnou vestou, a posadili do vrtulníku,a v tom horku z něj teklo sádlo, ale stejně jsem se nemohl při pohledu na ty oba české Švejky rozhodnout, zda právě začíná film Knoflíková válka, a nebo film Myš, která řvala.
Zdravím,
staří radioamatéři vytáhnou ze sklepa staré RSI (elektronková radiostanice) a "zachrání" spojení / velení. :-)
Pokud nezjistí, že z toho mají už sedumdesát let vykradený 6L6 na PA, a budou točit vedle ručně dynamem, tak zachrání tak leda spojení, protože velení bude již dávno i s nakradenejma prachama za kopečky.
Nám na vojně říkali, že stačí kabel zakopat 30cm pod zem. Takže se kloním k názoru, že EMP bude max do dosahu tlakové vlny. Další co hraje pro "malý dosah" EMP je fakt, že po ČSSR bylo zakopáno v zemi hodně antén, které by se připojili až po několika dnech, kdy by byla "jistota", že už nikde další atomová bomba nebouhne. Nevím jestli je to dobou, ale lidi sou čim dál blbější. Kdyby EMP bylo ničivé na stovky kilometrů nemohli vědci provést 2053 atomových výbůchu. Poslední v roce 2013.
Ještě se mi otvírá kudla v kapse, když slyším jaderná válka.
Válka založená na Uranu/Plutoniu se dá přežít, aspoň švábi :)
Válka vedená vodíkovými bombami se přežít nedá. Krom radiace by nebylo fyzicky kde žít. Snad jen ti švábi na tichomořském ostrově, pokud by je tam tlaková vlna 60-100 MT bomby odnesla.
Válka vedená vodíkovými bombami se přežít nedá.......
Takový telefon TP-25 s dvěstě metry linky je v tomto případě geniální zařízení, protože když spadne první atomová bomba, tak sám zazvoní, a když spadne vzápětí druhá, tak operátor TP-25 , který se bude snažit zazvonit kličkou, aby se zeptal kam to spadlo, dostane tou kličkou přes prsty, protože dynamo na zvonek bude zrovna fungovat vlivem přepětí na lince jako motor...
Moje babička vždycky říkávala: bav se s volem o sobotě, když jde v pátek na jatka ... Ty jseš tedy taky ten v ... veleduch. v ... viď?
Komentáře jsou uzavřeny.
Též jsem používal PSV metr, mám teda i GDO ale zatím jsem nenašel čas se s ním naučit (hlavně protože už pár let stavím tu střechu).