- Pokud budete vědět, že budete potřebovat "šidit spaní" dělejte tak s dostatečným předstihem - ideální je měsíc.
- Nepoužívejte stimulancia ( kofein, kokain, pervitin atd...) vedou jen k "bdění s tupou hlavou". Pokud to bez nich nelze - rozdělte běžnou dávku do více porcí a dejte si ji PŘED spaním.
- Začněte odpoledním šlofíkem a postupně směřujte k systému typu 3 - 5 hodin práce, půl hodiny šlofíka, půl hodiny na jídlo a pití a tak stále dokola.
- Po skončení "náročného období" se raději vraťte k normálnímu systému spánku a bdění, ale na druhé straně v Japonsku je "inemuri" tedy krátký spánek v práci zcela běžný a "manažéry" vítaný - patrně vědí proč, i vy nakonec můžete 1-2 šlofíky ponechat.
Neuroscience pro Geeky 26. Nespat !!!
24. září 2015 v 5:20 | Petr | NeuroScience pro GeekyKomentáře
Na webu nikdy zcela přesně nevíte komu vlastně radíte, osobám se spánkovou poruchou bych postup zmíněný v článku spíše nedoporučil. Nicméně chápu, že autor článku předpokládá u většiny čtenářů tohoto blogu jistou míru inteligence.
[2]: máte pravdu, že v rámci všeobecné připosranosti jsem článek nenechal sepsat svým právníkům, proto narychlo dodávám následující disclaimer:
Spát na více etap je přísně zakázáno Dětem od 0 do 18 let, mužům nad 60 let ženám nad 70 let a osobám obojího pohlaví ve věku 17 - 71 let.
Porušení výše uvedených pravidel může vést k nepředvídatelným následkům, za které rozhodně nenesu zodpovědnost.
Mě vždycky odpolední "šlofík" rozhodil tak, že jsem nebyl schopen do večera nic dělat. Neprobudil jsem se. Je ovšem pravda, že jsem nebyl vytrvalý a vzdal jsem to. Lépe mi fungovalo (když jsem měl dvě zaměstnání) v 18 hod dvouhodinová pauza na děti, maželku, jídlo a odpočinek vleže a následná práce do 4 až 6 hod ranních. Potom v na osmou zase do práce. Bohužel následky jsou po letech poměrně tristní.
[3]:Čekal jsem, že Vás zláká trochu rozvést spíš ty spánkové poruchy, než právnickou otázku :-D
Zdravím,
zhruba do 30 let jsem zvládal radioamatérské 24 hodinové závody nonstop, bez spánku. Nějaká příprava a sklízení. Takže bez spánku 35 - 40 hodin. Spátky jsem se už neodvážil řídit auto. Dojela manželka a odvezla mě domů. Připadalo mě to vždy, že jede šíleně rychle.
Tréninkem (?) se dá dostat i na fázi ptáku. Kdy spím v každé "vhodné" příležitosti a to i při manuální práci u které není třeba myslet. Příkladem budiž skládání stejných kusů do krabice a jejich vizuální kontorola :) Zní to asi divně, ale opravdu to zvládám, jen pak mám trošku problém uvědomit si kolik kusů jsem do krabice vložil, jestli je jich 400 nebo už 450 (vejde se i více). Jinak mi nedělá problém usnout u hučícího motoru a naopak bez budíku vstávám cca 7 minut před dobou ve kterou se chci probudit. Ať je to na 6:00, 14:00, 22:00 nebo 5:58 abych včas odešel z práce.
No, po pravdě řečeno by mě zajímaly dlohodobé důsledky provozování těchto "alternativních spánkových metod" - a to nejen z hlediska fungování mozku v užším slova smyslu, ale celého organismu jako systému...
To, co člověk prováděl za studií, raději nechám bez komentáře, rovněž to, co poté několik let prováděl ve workoholické etapě života. Teď jsem shodou vnějších okolností najel na režim 24:00 (kocouři ulehají) až 6:45 (kocouři začínají řádit) a už bych neměnil.
[8]:podle co jsem dosud četl tak nic pozitivního a zatím asi platí, že dostatečně se vyspat a mít pevný spánkový režim je asi nejlepší způsob jak si nezadělat na probém. Pár známých (bohužel)provozuje život na 12h směny a tam je snad nejlépe vidět co rozhození spánkového režimu přináší. (migrény jsou to nejmenší). pozn.: jsem technik, a žádný "alternativec" abych nečetl cancy o biorytmech a tocích (nejmenovaných) energií...
Dvanáctihodinové směny jsem měl v režimu 7 dní práce / 7 volno cca 4 roky a rok v režimu 4 práce / 4 volno a bez problémů. Cca před rokem si chlapi vyřvali režim 3 a 2 dny a bylo to pro bioritmus na dvě věci, zvykat si jestli jsou 3 dny volna a 2 noční, nebo 3 ranní a 2 volno. Ještě horší hnus už je snad 2 dny práce 2 dny volna. Jak chodí moje kamarádky v Meoptě.
Komentáře jsou uzavřeny.
Tak na tohto moreplavca si spomínam. Ako stredoškolák som doslova hltal jeho knihu "Dobrodružství křtené mořem" , kde opisoval stavbu lode "NIKE" a cestu okolo sveta. Klobúk dole pred takýmito ľuďmi.
Pre oživenie spomienok som si pozrel jeho web: http://www.konkolski.com/Czech/Domu/Uvitani.htm
Je to úžasné, čo dokáže ohodlaný a cieľavedomý človek. Sám píše, akú veľkú podporu mal doma, u zamestnávateľa a jachtárov na Severnej Morave a v Poľsku. Ale čo ma úpne dorazilo, bola chrapúnstvo a úplná ignorácia od jachtárskeho zväzu v Prahe ( sekretárke - súdružke Černej sa muselo riadne čkať ...). Všetko to popisuje vo svojich spomienkach, doložené kópiami korešpondencie, podacími lístkami ... Úplne mi to pokazilo náladu a oto viac si vážim všetko, čo tento chlapík v živote dokázal napriek tým "polenám", čo mu hádzali pod nohy.
prvá plavba cez Atlantik, ktorá sa ale nakoniec "zvrhla" na cestu okolo sveta
http://www.konkolski.com/Vzpominky/OSTAR72/OSTAR72.htm
http://www.konkolski.com/Vzpominky/SoloKolemSveta/SoloKolemSveta.htm
druhá plavba cez Atlantik
http://www.konkolski.com/Vzpominky/OSTAR76/Ostar1976.htm