Daň ze mzdy a hyperbolický růst nezaměstnanosti.
12. ledna 2016 v 5:31 | Petr | FilosofováníKomentáře
Nemůže být výše daně funkcí produktivity práce? Pokud by vše, co společnost potřebuje, vytvářela "umělá inteligence", bylo by nutné ji zdanit prakticky ze 100%, aby se produkt distribuoval mezi všechny lidi.
[2]: Myslím, že jste to trefil. Většinu vecí dnes vyrábějí stroje (počítače/roboti), ale většinu daní a odvodů platí jen lidští pracovníci. Máme to pak těžké, vydělávat na důchod všech těch robotů :-) Navíc, plat robotů jde těm, kdo je vlastní. Asi by bylo rozumné, zakázat vlastnictví robotů majitelům firem a místo toho by je měli vlastnit ti pracovníci, kteří dělali jejich práci předtím :-) Nebo alespoň už zavést daň z robota, včetně sociálního a zdravotního.
[2]: Takze vas model je, ze skoro vsechno dela AI, ktere se skoro vsechno sebere a rozdeli mezi pobirace davek. Ti, kdo o tu AI pecuji a vytvareji ji maji jen o fous vic nez vagabund pod mostem a urcite nemaji na to, aby zaplatili komukoli jinemu za cokoli jineho, nez statu za to, ze dostanou neco od AI?
Jak dlouho a jak dobre bude takova AI fungovat, nez se nekde objevi "drobna chyba v planovani", na kterou nikdo z tech par blbe placenych programatoru neprisel a davno uz nevi jak neco takoveho opravit, natoz napsat znovu ? (protoze si vari, sije, uklizi, vodi deti do skolky, ... sam, neb nema na zaplaceni prace hostinskeho, krejciho, uklizecky, chuvy, opravare ... tudiz nema cas a ani motivaci se ve svem oboru zlepsovat, jakmile jednou dostane jedno z mala placenych mist.)
[2]: Předpokládádte, že stát je v roli Jánošíka, který bohatým bere a chudým dává. Můj názor je ten, že tzv "sociální" stát je omyl, kde vysokými daněmi uvrhnete do bídy více lidí než sociálními dávkami "zachráníte".
Kdysi jsem si myslel, že tento mechanismus vznikl jako nechtěný, ale dnes je mi jasné, že na březích "řeky peněz" která vede od megakorporace k pobírači dávek jsou statisíce a statisíce "organizátorů" tohoto procesu, kteří odklánějí pramínky do svých kapes.
TAkže můj názor je ne - i kdyby vše vyráběla umělá inteligence - stále to nedává státu právo ničit iniciativu lidí kolem drtivými daněmi dnešního typu.
Takže podle mně váš názor je omyl
[5]: Nešlo mně ani tak o to, zda stát má nebo nemá právo "ničit iniciativu lidí kolem drtivými daněmi dnešního typu". Prostě to tak je více méně ve všech zemích kolem nás. A dost pochybuji, že se to v brzké době změní.
Vezměte si třeba nezadržitelný příchod autonomních vozidel. Podle mě to jednak vybudí růst byrokracie kolem těchto vozidel a dále mnoho řidičů půjde na dlažbu, protože je to drahá práce rukama. Pochybuji, že se tato situace bude řešit snížením daně z práce.
[6]: hlavně aby se propouštění neřešilo zvyšováním daně z práce.
Evropské státy se bohužel chovají jako ten nejsprostší zloděj - oberou slabé, kteří se nemohou bránit - zaměstnance, kteří nemají jak zamlžit své příjmy. Aby se náhodou nezačalo debatovat kolik platí berňáku firmy oligarchů tak bolševici křičí - živnostníci jsou zloději !!!
Mimochodem kdyby byla lidská práce laciná mnoho roboticky vyrobeného čínského šmejdu by si ani nevrzlo - oblíbený příklad - v pohorách od firmy "Obuvné závody Partizánske" z roku 1986 chodím dodnes.
A není spíš tím, že v té době ještě neřešili co bude firma dělat až si všichni koupí boty které vydrží 40-50 let.
Číňan by jistě zvládl lepší boty, ale nevyplatí se mu to.
Jen stručná technická (která svědčí o tom, s jakou důkladností autor pojal celý tento článek):
Hugo Vavrečka byl zaměstnancem firmy, ne osobně Bati. Jeho plat byl zahrnut do nákladů firmy a neplatil se tedy nesmyslně z čistého zisku firmu. Tím vypadne celý jeden "člen" a výsledek bude tedy úplně jiný.
A to si ještě představte, že počátek řetězce, Baťovy závody, mohou mít zisk 0 korun, zaplatit nulové daně a přesto ředitel a dělníci dostanou (teoreticky samozřejmě, v reálu by platili firmě pokutu) plat ;-)
Jinak Baťova kreativní koncepce platů, odměn a pokut by vydala na samostatný članek (jak přenést náklady firmy na zaměstnance a ušetřit hotovost používáním jejich uložených peněz).
[9]: Opět musím poděkovat za diskusi podle nejnovějších zásad "moderní mediální komunikace" - to jest detail nesouvisející s podstatou vyvrátím až do kořene, i přesto bych si dovolil upozornit, že ve vzorečku je "Daň Baťových závodů" Pokud by Škoda nebo Kolben a Daněk měli své šéfy na Wikipedii - použil bych klidně ty - se stejným výdledkem že ?
[10]: Chápu vaši odpověď tak, že uznáváte, že vzoreček by měl být " Čistá mzda posluhovačky /( 1 - Daň )^3".
Jinak důvody toho, proč lidé dnes nezaměstnávají výše zmíněné profese stejně jako za 1. republiky je podle mého názoru zcela jiný, než se domníváte vy, ale to je na delší diskusi, na kterou teď nemám dosti času.
[11]: Zkuste si prosím ten čas udělat, rád si to přečtu a poučím.
To že je pan Hugo Vavrečka, dokonce i jeho řidič placen ze "zisku firmy" je neodvratitelný fakt.
V tom se pan Kubáč trošku neobratně upsal, nicméně na problému s drahotou práce a jeho exponenciálním zdaňování se nic nemění.
Jen ten exponent v tomto případě není čtyřka, jen cudná dvojka. Drobnost, těch cudných dvojek je neskonale víc než těch urputných čtverek. Skoro jak v přírodě u žen. Sociální stát se zásadním vlivem peněz korporací na tvorbu a hlavně vyvádění zisku z lokálních ekonomik je i tak destruktivní. I bez exponenciál. Zjednodušeně, chudneme.
Komentáře jsou uzavřeny.
Opět popsáno s darem vysvětlit nevysvětlitelné.
Ono je to bohužel ještě horší a chystá se to být ještě horším.
Soudruh soudem neuznaný Stb nás chce přesvědčit, že s neplacením daní je to jak v Americe. Druhý nejhorší hřích po vraždě. No a tak chce vybírat daně, protože stát.
Politici se radují a ekonomové jásají jak jsme tu blbou ekonomickou náladu přečkali a vydáváme se vstříc skvělým ekonomickým zítřkům.
Nikoho z pomazaných ani nenapadne, že jde jen o jednu velikou korekci poklesu ekonomiky. Stačí se podívat na graf ropy jež je vždy tak půlrok až rok vpředu od současného vývoje.