Poslech krátkovlnného rozhlasu 5.
19. května 2016 v 5:16 | Petr | ElektroKomentáře
Nenašlo by se u Vás schémátko-článek jak vidlácky převést frekvenci na stav 0-1 v případech kdy jsou ty frekvence velice blízko u sebe cca 300 Hz.
Pointa se SHIFT mi uniká. Na notebooku mobilu tabletu se číslice musí taky volit se "shift" byt je vysledkem 8 bitový kód ASCII.
Škoda že nástupcom packet radia sa nestala mesh siet navzájom prepojených wifi routerov. Neviem či je takato mesh sieť otázkou hardvéru alebo skôr softvéru.
[2]: 300Hz není zas tak malý rozestup, to se dá pořešit analogovými filtry, pokud není bitová rychlost příliš velká. Další možnost je měřit čítačem periodu signálu, to jde velmi přesně a za krátkou dobu (stačí jedna perioda). No a nejhustější metoda je asi FFT, to u nízkých frekvencí dokáže zvládnout i AVR. Je to sice výpočetně nejnáročnější, ale zas by to mohlo pracovat i se zašumělým signálem.
[2]: pointa není v tom, že na klávesnici je SHIFT ale v tom, že fakt, že bylo stisknuto SHIFT se vysílá do éteru
Příklad Ascii kód 65 je písmenko velké A - bez ohledu na to co se vysílalo předtím nebo potom.
V BAudotu dostanete číslo 3 a to v jedné poloze SHIFTu znamená písmenko O a v druhé poloze shiftu čílo 9 - tedy ztratí - li se informace o stavu SHIFTu po trase - text se stává obtížně dekódvatelným ( musely by se v PC zkusit obě varianty, která dává smysl ) Mechanický dekodér v takovém případě bude produkovat blbosti.
Pokud si chcete zkusit přijmout nějakou zprávu, tak v podstatě stačí propojit zvuk z rádia do zvukovky a použít třeba fldigi, který je zdarma a zvládá jak RTTY, PSK31 tak hromadu dalších digimódů.
Na Android existují placené programy DroidPSK a DroidRTTY takže ani nemusíte tahat PC, stačí mobil ;-)
[2]:: Pokud jde jen o dvě frekvence, tak lepší než zmiňovaná FFT by byl goertzel: http://panwiki.panska.cz/index.php/Goertzel%C5%AFv_algoritmus
Ty dekodovací SW jde vyzkoušet i s websdr. Pod win je k tomu potřeba "VB audio cable" - prográmek který umožní přesměrovat zvukový výstup jednoho programu na vstup druhého.
[7]: díky za algoritmus s příkladem. Tohle sem přesně hledal (a neznal).
Zrovna začínám zpracovávat otázky do "Modulovaných signálů" a mám takový poťouchlý dotaz. Nedáváte doučka? Je nás více, zařídíme i přednáškovou místnost na nové fei... :-)
pane Kubáč měl bych ještě dotaz mimo téma. Hodící se spíš ke článku o svalech.
Jaký vztah má kardiostimulátor ke krvi?
Je kardiostimulátor "pouhý" zdroj impulsů pro srdeční sval. Nebo je účinnost kardiostimulátoru vyšší při přesně daném složení krve.
[13]: Kardiostimulátor je "jen" zdroj impulzů pro srdce. Složení krve jistě jeho účinnost ovlivňuje, ale pochobuji, že měřitelně. Změny ve složení krve budou mnohem spíše ovlivňovat reakci srdce na stimulaci (z libovolného zdroje), nicméně vliv to asi bude mít až v situaci, kdy by u srdce bez kardiostimulátoru došlo k nějaké formě zástavy (velmi stručně řečeno).
Za nás se neříkalo "shift" ale "číslicová změna" a "písmenová změna" případně "číslicové a textové přiřazení" :-) Každá z nich má v MTA2 svůj vlastní kód. Pokud chtěl mít člověk jistotu, že bude stroj přijímat co má, tak se na začátku prostě jen 2x změnilo přeřazení a oba stroje byli nastavené správně.
Uměla jsem na dálnopisu psát tak rychle, že mi ta mašina nestačila, ale to je už dávno.
Komentáře jsou uzavřeny.
Pro mě je Packet radio fascinující sítí, která ač se to z původního textu nezdá stále funguje, i když je kapku obtížné se do ní dostat.