Poslech krátkovlnného rozhlasu 6.
26. května 2016 v 5:47 | Petr | ElektroKomentáře
Mám blbý dotaz. Jak se u SDR přijímače se směšovačem z 74HC4066 bez vstupního filtru řeší příjem na lichých harmonických ? Vždyť 3. harmonická bude potlačena jen o 9,5 dB, 5. o 14 dB a 7. o 17dB. Chápu, že zrcadlový příjem (,který tam je a ne, že není) se pořeší softwarově (cosinová složka bude mít obrácenou fázi proti sinové), ale u vyšší liché harmonické nevidím žádnou informaci, podle které by šla tato složka eliminovat.
[2]: Soudím, že preselektor byl základ vždy a zde samosebou též. Bez vstupního filtru je to jen hračka. S ním už je to jiný level.
[3]: Takže to tak nějak vypadá, že to bez těch fuj fuj cívek tak úplně nepůjde? :-D
[4]:Jsem částečně za jedno. Jsou tu ale i jiné možnosti. I když SAW je doménou vyšších frekvencí tak v KV oblasti třeba krystalové filtry. Ale to bych radši pár cívek namotal. :-)
[5]: Nevím jak SAW, ale krystalové filtry mohou (a budou) trpět stejnou nectností, jako směšovač s 4066 a to propustností na vyšších harmonických. V tomhle má klasický LC obvod (jakožto obvod se soustředěnými parametry) podstatnou výhodu - má jen jednu rezonanční frekvenci (teoreticky).
[2]: Pokud je šířka přijímaného pásma menší než základní frekvence - většinou stačí jednoduchá filtrace typu dolní propust - která je většinou jenom RC někdy jako LC někdy je to jen anténa a někdy ( WIFI karty v laptopech ) jen parazitní parametry v obvodech.
Pokud je potřeba s příjmy na lichých harmonických opravdu zatočit - používá se Multipath Mixing - což je složitě řečeno takový postup, že jě několik mixérů paralelně na F, 3F, 5F atd - a jejich produkty se ( digitálně nebo ještě před digitalizací ) odečtou.
Jinými slovy pár ( miliónů ) tranzistorů na čipech je lacinější než cívka, takže se takové řešení vyplatí.
[7]: Zajímavé řešení. Mě se ale spíš jednalo o amatérskou realizaci. Ve starších (resp. analogových) analyzátorech spektra se to řeší směšováním hóóódně moc nahoru nad přijímané pásmo a pak se to prožene úzkopásmovým filtrem jako první mezifrekvence, tím odpadnou zrcadlové frekvence, protože jsou mnohonásobně výš, než přijímané pásmo a pak se to zase celé hodí dolů, buď na tu samu frekvenci (pak nepotřebujeme stabilní syntetizovaný oscilátor, protože nahoru i dolů směšujeme stejným signálem), nebo na jinou frekvenci a pak musí být oscilátory drženy syntézou. Výhoda tohoto řešení je, že se celé pásmo dá přeladit jedním oscilátorem bez přepínání podrozsahu.
[8]:pokud beru první větu:"Mě se.." tak to co navrhuje pan Kubáč je právě ta amatérská realizace. X skoků nahoru, filtr a x skoků dolů se řadí spíš do té profi, draze zaplacené kategorie. Sample and hold s dolní propustí si myslím odvede stejnou práci za které si profi řešení před SDR érou říkalo majlant.
[9]: No, to měla být spíše reakce na "miliony tranzistorů na čipu".
Jenže když zagooglím "SDR radio" vyjede na mě přijímač S 74HC4066 od 30kHz do 70MHz. Pořešit takový rozsah spoustou filtrů na dílčí pásma, když mám pěkné rádio ala přehledový přijímač mi přijde (odpusťte silný výraz) na hovno. To už mi přijde lepší udělat ten směšovač řekněme okolo 1GHz (přeladit oscilátor z 1GHz na 1,07GHz je sranda) a do plechové krabičky zaletovat dva, nebo tři svázané koaxiální rezonátory, nebo se to dá vyřešit mikropáskovým filtrem, ale kdo má shánět VF plošňák. Celá ta sranda jsou tři tranzistory, nějaké to smetí a kousek měděného plechu a drátu.
[10]:Ano je to pravda, ale vývoj v téhle oblasti jde po krocích. Po počátečním okouzlení 4066 (do 30 mega a kousek výše v pohodě) a RTL-SDR klíčenkami které mají sice větší rozsah díky předřazenému tuneru ale jen 8 bit AD a tedy nepříliš dobrou dynamiku se rojí další řešení,která by bez prošlapání cesty (v rozšíření a koncové ceně) neměla šanci. Bohužel zatím velmi kvalitní SDR s velkou šířkou pásma a min. 16 bit převodníky stojí majlant ale to nebude věčně. A upřímě, když si cvaknu na PC něco z těch momentálně low end SDR věcí, tak mi přinesou radost z vidění za roh (ve spektru) i poučení. To mi bohužel i velmi solidní scanner (a pár jich mám) nepřinese. Prostě ten směr nezatracuji a spíš se těším co nového přinese. Vidět na vodopádu různé modulace na "vlastní oči" a ne jen na grafech v učebnicích, je to co mě opět po letech k rádiu přitáhlo :-)
Poznámka na okraj. Jednotlivé modulácie viditeľné na "waterfall dispeji" by bolo dobré priamo doplniť audio ukážkami.
[12]: Dělat se s tím by byla zbytečná práce, už je to udělané. Podívejte se na http://www.sigidwiki.com/
Anebo http://websdr.org/
Jenom mi to na Mozille nejde a na Opeře sice jde, ale bez zvuku. Donedávna mi to chodilo dobře...
[14]: pokud vám nejde zvuk na websdr, je to proto, že stránky používají nepodepsaný java script. Musíte mu definovat výjimku v bezpečnostních pravidlech: Ovládací panely/Systém a zabezpečení. Použijte vyhledávání: Java. V záložce Security zkopírujte celou adresu včetně http do okna Exception site list. Enjoy.
Multipath mixing se nedělá kvůli multisignálům, ale aby se vytáhl lepší žádaný signál. Celá koncepce se po připojení normální KV antény zcela podělá. Po uplynutí hodně času zjistíte že to chce pásmové filtry, že slyšíte co tam není, další filtry, že to bere zrcadla, že to směšuje harmonické. Moderní amatér nedělá nic, krom stahování software do zvukové karty která dělá DSP, FFT. Takže celé rádio už není ham rádio. Zkus si udělat od píky FFT a změř si kolik to bere ampérů.
Komentáře jsou uzavřeny.
Parádní článek.