close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Vidlákovo Elektro

Vidlákovo Elektro 3. Skutečné tranzistorové zesilovače.

15. dubna 2012 v 14:34 | Petr
Nejprve něco málo informací kolem - zesilovač pro signál 1 kHz vám postaví kde kdo - a když "zabodnete kůl do hlíny" bude Vám zesilovat takový signál, proto principiálně se nebudu oblastí Audia - to jest 20 HZ až 20 kHz vůbec zabývat - pro Roboty jsou takové signály příliš pomalé a pro pomatence kolem elektra plné možností jak vás zatáhnout do neplodné diskuse o "kulatosti zvuku" nebo jiné magické (neexistující) vlastnosti signálu a elektricckých obvodů kterými signál jde.
Pořádné elektro pro Robotika začíná na 36 kHz kde fungují naše milované prijímače IR dálkového ovládání k televizi a končí v teraherzové oblasti (kam jsem se zatím ani já nevydal ;-)

Nerad, ale teď musíme probrat nějaké pojmy:

Proudové zesílení tranzistoru - zvené též Beta nebo v naší literatuře h21 - je poměr mezi prudem do báze a proudem kolektoru tranzistoru - tedy pokud můj milovaný BC337 má 250 tak to znamená že proudem 0,1 mA do báze vybudíme proud 25 mA kolektorem. Slušné tranzistory mají přes 100, jen některé speciální (vysokofrekvenční. výkonové) mají kolem 50 (třeba můj druhý miláček BF199 má 60) ale pod 50 to už znamená, že používáte archaické součástky

Mezní frekvence tranzistoru - Na parametry tranzistorů se dodnes píšou diplomové práce, takže nebudeme do toho inženýrům moc kafrat a představíme si jakoby od každé nožičky tranzistoru vedly k ostatním nožíčkám kondenzátory, odpory a cívky a to s takovými hodnotami, že pro malé proudy a malé frekvence to nevadí, ale s rostoucími frekvencemi se zemnéna ty "neviditelné" parazitní kondenzátory stávají pro tranzistor zkratem - takže s rostoucí frekvencí zesiluje tranzistor méně a méně az nastane Mezní frekvence kdy tranzistor nezesiluje vůbec (zesílení = 1)

Zesílení a mezní frekvence - inženýři budou prostestovat, ale neuděláte vekou chybu, když budete používat vzoreček známý z operačních zesilovačů - tedy
Maximální frekvence = mezní frekvence / zesílení
Tedy můj milovaný BC337 má mezní fekvenci 250 MHz a potřebujeme postavit zesilovač zesilující 10x - můžeme jej (teoreticky) použít do 250/10 = 25 MHz. Postavíme a vyzkoušíme a zjistíme, že to nefunguje, zatímco s BF199 který má mezní frekvenci jen 2x větší (550 MHz) to bude fungovat báječně až do 100 MHz ? Proč To?
BC377 je rychlý, ale pro velké proudy (až 0,5A) tím pádem má velké plochy křemíku a tím velké parazitní kapacity - BF199 je chrt rychlík - s malinkým čipem s nepatrnou kapacitou a tak se s vysokým zesílením na vysoké frekvenci vyrovná bez problémů, ale jen do 25mA.
To je jeden z mnoha přikladů kdy je v Eletronice (v životě) něco za něco.

Původně jsem měl v úmyslu psát dále, ale už jsem zase poněkud unaven - těšte se za týden - a zatím jen jako ochutnávka schémátka, která budeme probírat. To jsou opravdické "zesilovače" tzv. Obvody se společným EMITOREM. alias zesilovače ve třídě A.

No a zase jedna rada pro brunety - holky na rozdíl od blondýn vás absolutně žeru v brejlích - určitě nejsem sám kdo má "učitelkovský fetiš" tak toho využijte ve svůj prospěch.

Vidlákovo Elektro 2. Odporový dělič a zesilovač co nezesiluje

8. dubna 2012 v 11:48 | Petr
Jak jsem psal minule velké obvody vznikají z malých, které jsou uloženy v naší hlavě. Tak jako existuje malá násobilka v matematice - existuje i malá násobilka elektronice a tu musíme umět zpaměti jako když bičem mrská, jinak budeme vždycky stavět jen podle návodu a elektroničtí cvoci nám nabulíkují co budou jen chtít.
Takže začínáme a první a základní věc, kterou budete počítat 1000x každý měsíc je odporový dělič, který máme na obrázku zcela vlevo. Pro pamětníky trojčlenky bych napsal, že napětí na VOUT je
VOUT = V * R2 / (R1+R2)
Jelikož jemné umění matematiky upadá a trojčlenka je známé sprosté slovo, probereme to detailněji.
Při 5 voltech protéká oběma odpory proud 5 V / (33K + 10K) = 116 uA (mikroampérů). Tennto proud se protlačuje odporem 10K na kterém vytváří napětí VOUT = 116 uA * 10 000 = 1,16 V.
Jasné? Buď jeden, nebo druhý způsob výpočtu musíte umět jako když bičem mrská - bez toho to prostě nejde.

Bod 2. Tak jako se kdysi, v rámci Orwelovského matení pojmů, nesmělo říkat hasič a pošťák ale požárník a listonoš, tak i nejjednodušší zapojení s tranzistorem se v anglické literatuře jmenuje Emitorový sledovač ale u nás v učebnicích se mu říká "zapojení se polečným kolektorem" ať je zmatení nepřítele dokonalé.
Takže používám Emitorový sledovač, protože to nejlépe vystihuje co ten zesilovač dělá. Od napětí na Bázi (Input) odečte spád diody báze emitor (0,7V) a to napětí pošle na výstup. Žádné napěťové zesílení .... K čemu takový zesilovač je ?
Američani mu taky říkají impedanční měnič a ve své podstatě je to zesilovač proudu. Nepatrným proudem do báze spínáme veliký proud v emitoru. Navíc, přestože to ze schematu nevyplývá má tohle zapojení velmi silnou zápornou zpetnou vazbu, která téměř eliminuje všechny nectnosti použitého tranzistoru.
Jak to tedy funguje - představme si že pustíme do báze tranzistoru 2 volty a na emitoru je pořád 0. V tom případě vzbudí napěťový rozdíl Báze - emitor veliký proud do báze, který spustí obrovský proud přes kolektor do emitoru - napětí na emitorovém odporu prudce stoupne dokud se všechno neustálí ve stavu kdy napětí na výstupu není o 0,7V nižší než napětí na bázi.
Co je na tomto zapojení důležité :
  • Vstupní odpor je R3 * proudové zesílení tranzistoru - můj milovaný BC337 má proudové zesílení 250 takže vstupní odpor je přibližně 250 kOhm.
  • Výstupní odpor je přibližně 50 ohm a to i přesto že R3 je 1K - pokud budeme (přes kondenzátor) odebírat větší střídavý proud bude se zapojení chovat jako by mělo odpor kolem 50 ohm a R3 bude udržovat jenom klidový proud.
  • Pokud budeme přes kondenzátor odebírat tolik proudu jakoby měl tranzistor odpor těch 50 Ohm - bude i vstupní odpor 50 * 250 = 12 500 ohm. Výstupní impedance se zpětnou vazbou přenese na vstup - proto impedanční měnič ( i 12.5 K je slušný odpor)
  • Tranzistor je schopen, díky popsané zpětné vazbě, pracovat až téměř do své mezní frekvence - u BC337 až do 250 MHz teoreticky - prakticky bych nad 50 MHz nešel (s tranzistorem za korunu je to i tak dost)
Emitorový sledovač je moje oblíbené zapojení, protože za minimum (nepotřebuje ani odpor do báze tranzistoru) získáte proudové zesílení a výstupy zesilovačů. které díky nízké výstupní impedanci "drží jako skála". Problém je v tom, když signál, který potřebujeme zesílit nemá vhodnou stejnosměrnou složku, která by nám tranzistor držela "pootevřený"
Pak zkombinujeme co jsme se doposud naučili to jest odporový dělič a emitorový sledovač dohromady a uděláme emitorovému sledovači odporovým děličem tzv BIAS - neboli klidový proud.
Tak jak je to zapojeno zcela vpravo to bude dokonale fungovat a stejnosměrná napětí na výstupu (před C2) bude kolikže ?
Vout = V * R6 / (R5+R6)
VOUT =2,5V
Napětí na výstupu bude 2,5 - 0,7 =1,8 V. Abychom mohli z tranzistoru "ždímat" maximální rozkmit je dobré držet toto napětí blízko středu napájení, ale 1,8V je v pohodě.
Až budete zapojení prakticky navrhovat jsou zde dvě otázky
  1. Jak velké odpory použít do děliče (lze třeba použít 2x 330K nebo 2x 3M3 ?)
  2. Jak velký odpor použít na R4 - dá se použít 10K ? nebo 100K
Ad 1. - Staří radioamatéři říkali, že "příčný proud" musí být alespoň 10 x větší než proud do báze, aby zapojení bylo dosti stabilní. Já jsem pesimista tak mi stačí jen 5x - pokud je vstupní odpor 250Kohm pak součet R5+R6 by měl být 5x menší - tedy 50K = 2x 25K - protože na tom zas tak kriticky nezáleží - v mé řadě "E2" jsou tomu nejbližší odpory 33K.
Co to ale udělá se vstupním odporem - Vstupní odpor je nyní tvořen 3 odpory zapojenými paralelně R5, R6 a 250 Kohm. Proč jsou R6 a R5 paralelně ? Protože jedním koncem jsou spojeny "napřímo" a druhým koncem přes zdroj napájení, který má nepatrný vnitřní odpor (desetiny ohmu) - tedy jakoby byly taky spojeny (skoro) napřímo - takže kolik to je 33K/2 = 16K s paralelně zapojeným "skutečným" vstupním odporem tranzistoru je to kolem 15K - bída, že?
Proto raději zapojuju emitorový sledovač napřímo - bez pomocných odporů - pokud to jde.

Ad 2. Tranzistor má uvitř své struktury "parazitní kapacity" veliké pár pikofaradů, které tvoří s R4 - RC článek omezující maximální použitelnou frekvenci, takže pokud budeme chtít šetřit proud a dáme R4 100x větší - musíme počítat s tím, že zapojení už nebude fungovat do 50 MHZ, ale jen do 500 kHz. A navíc s klesajícím proudem tranzistorem stoupá stejnou měrou i jeho výstupní odpor - ten tedy bude nyní kolem 5K a protože skoro všechny tranzistorové zesilovače mají takový výstupní odpor - ztácí tím emitorový sledovač svůj smysl. Takže R4 můžeme zvyšovat až tak do 10K ale raději jen měňte 1k za 3K3 a více už ne.

Následuje obvyklá rada pro brunety - být peroxidová blondýna - to není náhoda, ale "politický program", takže pokud jste bruneta - musíte mít vnitřně vyřešeno, jestli je to taky politický program, nebo jenom nemáte čas jít do drogerky pro peroxid .....

Vidlákovo Elektro 1. Úvod

1. dubna 2012 v 10:09 | Petr
Tak Děcka máme 1.4. ale tento článek není apríl.
Je jenom docela blízko do Robotického Dne a po jistých kontaktech se čtenáři mého blogu jsem se rozhodl, že odstartuju další nekonečný seriál o analogové elektronice. Očekávám, že všichni budou Googlovat a hledat nějakou inspiraci, a že by třeba informace jak primitiv jako já vyrábí elektroniku mohla být pro někoho zajímavá

Problém moderní doby je, že všude najdete návody - jako pro imbecily - jak neco postavit. Pokud ovšem to co je v návodu vám tak úplně nevyhovuje - málo kdy najdete návod - jak něco zkonstruovat a spočítat od nuly - touto cestou bych chtěl jít - nedávat rybu, ale učit rybařit.

Takže začináme obecný úvod - Elektro je složité, tak složité, že jeden musí dělat co může aby se z toho nezbláznil. Já už leta letoucí používám tyto finty, které dopručuju používat i vám
  1. Vyberte si oblíbené hodnoty odporů a kondenzátorů. Vím že soudástky máme v řadách E6, E12, E24, ale to je na mně moc složité, takže mám svoji řadu E2. Pokud tedy není kriticky důležité jaký odpor použít bude to některý z těchto 1K, 3K3, 10K 33K, 100K, 330K, 1M, 3M3 atd ..... Těchto odporů mám v krabici nejvíce - a ostatní jenom jako doplněk když mi vyjde výpočtem jiná hodnota a musím ji použít. S kondenzátory je to stejné 10pF, 33pF, 100pF, 330pF, 1nF, 3.3 nF, 10nF a tak dále ....
  2. Vyberte si své oblíbené součástky - je dobré mít pár součástek jejichž vlastnosti dokonale znám. Je dobré když ty součástky jsou laciné a snadno dostupné a úplně nejlepší je koupit se slevou velké množství abych nemusel brečet když se z něčeho zakouří. Takhle mám doma nakoupeny tranzistory NPN - BC337 tranzistory PNP - BC327 obojí proto že zvládají 0,5A proudu až do 250 MHz což je nevídaná kombinace (za 1,1kč / kus) Pro práce na ještě vyšších frekvencích používám BF199 (3,3 kč/kus). Operační zesilovače - Bipolární LM 324 pro práci kolem 0V a na nižších frekvencích TL074 - když potřebuju velký (nekonečný) vstupní odpor práci na vyšších frekvencích a kolem napětí zdroje. atd... samozřejmě mám doma i klasiky jako NE555 a tak dále.
  3. Vybavení - pro první pokusy budete asi potřebovat kontaktní pole, cívku zvonkového drátu, nebo rozdělaný UTP kabel který má dokonce různobarevné drátky, nůžky, nebo kleštičky na ten drát, baterku, nějaký multimetr. No a potom "osciloskop chudých" a to je LEDka - nestyďte se ji používat zapojit ji všude kde lze - ač vybaven skutečným osciloskopem LEDka je nenahraditelná... Později se bude hodit trafopájka, cín, kalafuna, a třeba nějaký ten předvrtaný laboratorní plošný spoj. A úplně nakonec si budete dělat plosňáky sami a bude to pruda největší...
  4. Informace - Vytvořte si v hlavě katalog malinkých obvodů jako - zesilovač, frekvenční filtr, oscilátor atd .... které už jste stavěli, znáte jejich vlastnosti i nectnosti - velká zapojení pak sestavujte z těchto malých.
Tím bychom měli probrány ty hmotné věci. Možná bych útržkovitě probral i "filosofii analogového bastlíře"
  1. Počítejte hodně - minuta výpočtů ušetří hodinu kroucení hlavou nad stávkujícím obvodem
  2. Experimentujte hodně - realita je vždy poněkud jiná než výpočty
  3. Snažte se "pochopit své obvody".
  4. Surfujte po Internetu a učte se.
  5. Snažte se pochopit cizí obvody.
Tato rada asi bude konflitkní, ale nemohu ji zde nenapsat. Elektro je tajemné a tím láká cvoky, internetové onanisty, magory honící si ego, konstruktéry perpetua mobile, kontaktéry ufonů a duchů z onoho světa a další pomatence - prosím nevěřte jim. Pokud vám někdo bude tvrdit, že zesílit 10x signál na 1 kHz lze jedině součástkou typu HCHKRDTN9999 koupenou za úplňku za 3000,- a to v TUZEXU přer rokem 1989 - vyslechněte jej a myslete si svoje. Pokud nějakým obvodem s tranzistorem teče méně než 100 mA na frekvenci méně než 5 MHz - moje milované BC337 vám určitě budou stačit. Hodnoty odporů - málo kdy bývají kritické - nemáte 100K - 120K většinou taky vyhoví a tak. Pokud budete vědět "o čem obvod je" - skoro žádná součástka není kritická a černé magie je v analogové elektronice mnohem méně než "cvoci" do ní vnášejí.

Poslední informace - píšu jak myslím - nikoliv lépe - proto pokud budu mít někde hrubou chybu - opravte mně v diskusi, ale prosím, šetřte můj čas a pokud se dopustím nějakého zjednodušení, nebo zaokrouhlení - třeba že z nějakého vzorečku vyjde 115 - kohm - prosím nedotazujte se proč jsem dal 120 ....

No a s novu sérií nové rady - pro brunety - nezapomeňte, že máte výhodu, muží se točí za blondýnami, ale doma v posteli mají nejčastěji brunetu ...
 
 

Reklama