Vanish - špíny a debilů se (ne)zbavíš !
17. listopadu 2013 v 5:14 | Petr | ElektroKomentáře
No nevim :) Prece tam uplne ze zacatku se mluvi o tom ze "Do toho pridáme veľmi opatrne trochu peroxidu vodíka" !!! I cpavek neni zrovna "domaci" chemije. Ani nevim kde se da koupit.
Jako silné oxidační činidlo používám ve vodě rozpuštěný manganistan draselný. Při reakci také vzniká atomární kyslík. Ale jak by to fungovalo u Vašich plošňáků nevím...
Přijdu také se svou trochou do mlýna a nastíním jeden netradiční postup ala McGyver. Při elektrolýze vzniká v okolí anody silné oxidační prostředí (dokonce velmi silné), takže teoreticky stačí mít lázeň jen z HCl a DPS umístit v těsné blízkosti anody. Nejlepší by bylo, kdyby anodu tvořila přímo DPS, ale ta se při leptání jaksi přeruší na jednotlivé cestičky¨, takže to by asi nešlo :-). Podle pramenu z kterého si to pamatuju stačí údajně jako anoda drát z lícny, kterým přejíždíme nad leptanou částí DPS až do úplného vyleptání. No, vzhledem k tomu že to vypadá na pěknej vopruz (leptání asi nepůjde bůhvíjak rychle) tak jsem to ještě nezkoušel, jak jsem nakoupil, tak prodávám. Ale za pokus by to stálo a teoreticky by to mohlo fungovat i s nějakou solí (možná i s obyčejnou NaCl). Další možnost je kyselina dusičná, ale ta je za prvé dost agresivní a za druhé ještě hůře sehnatelná než peroxid, z ní se totiž už opravdová výbušnina dá vyrobit (i třaskavina potřebná k roznětu).
Jo, jen na doplnění s citlivosti HMTD (hexamethylen-triperoxid-diamin) to není až tak strašné narozdíl od peroxoacetonu je to asi nejstabilnější organický peroxid a není o mnoho citlivější než třaskavá rtuť (alespoň Urbaňski tak tvrdí).
Tyhle zákazy nikde nepovedou, každé dítě ví, že Ing. Smith vyrobil nitroglycerín na pustém ostrově.
To si dělaj' prdel, ne?? A to jako zakážou i ten lékárenskej?
PS: Dík aspoň za info, taky se musím zásobit, chlorid železitý nemám rád z úplně stejných důvodů (žena mi vždycky nadává, a navíc to dlouho trvá).
Já naopak pužívám (používal jsem) chlorid, peroxid při míchání smrděl a chcípaly z toho kvítka.
Tak na to myslete hoši až budou volby do evropského parlamentu.
Jo, a normální lidi používají chlorid.
[8]: Normální lidi by používali chlorid, kdyby za prvé nebyl tak nekřesťansky drahý (když vidím ty ceny, mám pocit, že se dívám na léčiva v lékárně) a za druhé, kdybych si za jeho poslání nemusel zaplatit ještě kilčo navíc. 500ml by mi tak vyšlo na "lidových" 183,-
Vzhledem k tomu, že molekula FeCl3 obsahuje jedno železo a tři chlóry je poměrně těžká a při leptání se reakce zúčastní jeden chlor, z více než tří čtvrtin tedy kupuji balast. HCl má jeden chlor, který využiju a lehký vodík. Pravda potřebuju ještě peroxid, ale pořád to sumasumárum vychází podstatně levněji, ale hlavně je to pro každého Pepíka "ZATÍM" dostupné v každé drogerii.
Jinak co se týče alternativních postupů, uvažuju ještě o akumulátorové H2SO4 a špetce jakéhokoliv dusičnanu (hnojiva snad ještě chvíli nezakážou). H2SO4 vytěsní z dusičnanu HNO3 a ta měď v pohodě vyleptá, vzniklý dusičnan měďnatý se sírovkou zase recykluje na HNO3 i když část nám bude unikat ve formě NOx. Otázkou je, jak bude lázeň agresivní a zda ji ustojí běžné krycí materiály - dusičná většinou dost podleptává. No možná budeme časem sbírat rezavé železo a máčet jej v HCl abychom získali trošku chloridu - než nám zakážou i HCl. Pak bude asi muset nějaký McGyver vymyslet jak leptat v kys. citrónové :-)).
[9]: Chlorid železitý ani jiné agresivní chemikálie nesmí být posílány poštou, důvod je myslím zřejmý. Pokud vám to někdo posílá poštou, tak buďte rád a nikde to moc neventilujte.
Dál: Trochu jsem se rozhlédnul po tom zákazu, a peroxid vodíku bude zakázaný v koncentracích nad 12 %. Nicméně ona H2SO4 (kyselina sírová) kterou zmiňujete, tak ta bude zakázaná kompletně (kyselina dusičná taky), a stejně tak ACETON! Takže udělat zásoby, dokud to jde.
http://www.unmz.cz/files/mezinarodni_vztahy/Aktu%C3%A1ln%C3%AD%20dokumenty%20Rada/ST14376.CS10.doc
[10]: V tom dokumentu je ale kyselina sírová jen jako látka u které se oznamují podezřelé operace, navíc akumulátorovka je tak zředěná, že se jako prekurzor označit nedá (i když paranoia a debilita EU je nekonečná). Jako prekurzor by se dal také zakázat škrob, cukr, vata (celulóza), ethanol, methanol (modelářské palivo) a jiné, všechno jsou to přeci prekurzory, když se dají nanitrovat resp. esterifikovat (i když blbě a výsledky nejsou úměrné vynaloženému úsilí).
Já leptal HCL a 3OVDC 2A a odleptalo se mi vše, co jsem potřeboval. Nutné je anodu spojovat s leptanou plochou mědi a na doleptání si vybírat ty největší zbytky. Celé se to pk ale stejně dobře odleptalo. Jen si s tím člověk musí pohrát a je to potřeba odvětrávat - já leptal na balkoně.
Možná trochu pozdě, ale co zkusit nějaký ten proxosíran, co se prodává do bazénů? Kyslík by to mohlo uvolnit a alkalické to nebude :-)
... 30 gr (krystalické potravinářské) kyseliny citronové + 100 ml 3%-ního (lékárenského) H2O2 + 5 gr NaCl = cca až 250 cm2 vyleptaného 18/0 PCB ... funguje při pokojové teplotě, nesmrdí, bublá minimálně ... :) ...
[4]: ... lehce ohřátá HCl + PCB připojit přímo na anodu a pomalu zanořovat ...... popř. lehce ohřátá HCl + použít akvaristickej vzduchovací motůrek a nechat probublávat jemné bublinky vzduchu pod leptaným PCB ... ;) ...
[14]: doplnění ... popř. namísto citronovky lze použít i libovolný ocet, ale se již potom rozhodně nedá hovořit o "nezapáchajícím leptání" ... ;) ...
...OK... :-)
Komentáře jsou uzavřeny.
Také jsem leptal pomocí peroxidu a HCL ale pak jsme objevil návod na alkalické leptání na:
http://svetelektro.com/clanky/alkalicke-leptanie-dps-532.html
Nejdříve se mi do výroby nechtělo, ale pak jsem zjistil, že na tom není nic složitého. Pak už stačil akvaristický kompresor a leptací nádobka.