2. ledna 2014 v 5:31 | Petr
|
Velmi brzy po začátku internetu jsem objevil stránky radioamatéra vysílajícího ze Švédka pod značkou
SM0VPO - Angličana Harry Lyhalla, který pracoval pro Švédský Ericsson tak dlouho až se oženíl a zakotvil ve Švédsku. Vlastně, kdyby to nehrozilo urážkou řekl bych, že je to můj duchovní učitel a "
pra-vidlák". Nyní tedy POVINNĚ všichni přestanou číst tento blog a prostudují CELÉ jeho stránky ....

Našli jste to tam - geniálně jednoduché kaskódové zesilovače ? Je mi jasné, že "
mravy upadají" a tak se nikdo nenamáhal na link kliknout. Takže jak se postupně pracovní frekvence mých čidel přesouvala do radiové oblasti a operační zesilovače už se nedaly použít začal už minule zmíněný "
hlad po zesílení" spojený s "
ďáblem co se skrývá v detailech" a díky
parazitním paramentrům vám obvody buď rozkmitá nebo jinak pokazí. V této situaci byl zesilovač z dílny SM0VPO, který je na obrázku nahoře jako ten horní - darem z nebes - 1000X zesilující absolutně stabilní. Se součástkami jak jej vidíte ideální pro radiové mezifrekvence na 455 kHz.
Je mí jasné, že jste ze schémátku jeleni, neboť to nevypadá jako klasická kaskóda - spíše jako trojice "nejubožejších zesilovačů", které jsem pro srovnání nakreslil dole.
Takže vykládáme postupně : Stejnosměrný proud prochází přes Q1, pak přes R6, pak přes Q2, R5, Q3 a do země. Tedy Q1 - který zesiluje nejvíce má vskutku monstrózní - kaskódovou - emitorovou degeneraci a "emitorovou stabilizaci" pracovního bodu. Q2, který zesiluje méně má menší a Q3 žádnou....
Z hlediska "střídavého signálu" - ten jde úplně jinou cestou - vždy z kolektoru Q3 na bázi Q2 atd... jako v "nejubožejším zesilovači". Zároveň emitory všech tří tranzistorů jsou buď přímo, nebo přes C4 a C5 zkratovány na zem.
Tedy shrnuji princip:
- Proud, který spotřebuje jeden stupeň klasického zesilovače - je zde rozdělen mezi tři stupně.
- Tranzistory si vzájemně stabilizují napětí na kolektorech i emitorech, a proto jsou rychlé jako kaskódové.
- Tranzistory jsou z hlediska užitečného signálu zapojeny jako INVERTUJÍCÍ, avšak z hlediska budícího proudu jako NEINVERTUJÍCÍ zesilovač - takže pokud se zesilovač chce rozkmitat tak tyto dvě vazby mezi stupni jdou PROTI SOBĚ a zesilovač stabilizují
Jasné ? A to vše pouze za cenu dvou kondů navíc (C4, C5). Naopak pokud byste chtěli ušetřit a postavit zesilovač jako ve spodní polovině obrázku - tak vězte, že to není zesilovač, ale obvod, který v 99% případů bude fungovat jako oscilátor, na některé vámi nechtěné frekvenci, protože na obvody tohoto typu se zle podíváte, nebo prsatá blondýna od sousedů kýchne - a už kmitají.
Samotný Harry Lythall patrně měl na "záhadný obvod" hodně dotazů. proto po létech přišel s updatovanou verzí, která je jednak "nakreslena více pro blbé" a jednak je doplněna ještě jedním výstupním stupněm. Vzhledem k tomu, že jsem původní verzi opakovaně a bez problémů používal, o funkčnosti této verze taky nemám pochybnosti.
Tím jsme nahlédnutí do kaskódových zesilovačů ukončili zbývá už jenom rada paní Kubáčové novomanželkám - pokud jste od manžela pod stromečkem očekávala erotické prádlo a sdělila mu, že nosíte "
80D" - nedivte se že byl zmatený a místo podprsenky koupil "
Dupačky číslo 80" - moderní obchody typu
H&M nebo
C&A totiž zákazníky matou tím, že tyto sortimenty skladují v regálech těsně vedle sebe - tak kdo se v tom má vyznat...
on ten "nejubožejší zesilovač" taky funguje docela dobře, jenom se jeden musí obtěžovat zapojit mezi jednotlivé stupně do napájení RC filtry ;)