- Mandriva - kdysi dávno kolem roku 2008 - s katastrofálními výsledky
- Easy Peasy
- Linux Mint Mate 32bitů - jsem instaloval do netbooku dceři (Mate je pokračování Gnome 2) Nastavil jsem jí plochu tak aby co nejvíce připomínala Windows - a měl jsem obavu co puboši ve škole, ale problěhlo to dobře - puboše totiž fascinoval applet "oči" natolik, že si patrně nevšimli, že na notebooku běží Linux.
Lubuntu - Linux, který "lze přežít"
24. července 2014 v 5:10 | Petr | Počítače etc...Komentáře
Instaloval jsem LUBUNTU kamarádovi na jeden starý křáp, který dostal z práce a celkem se mi pro svou jednoduchost a nenáročnost líbilo. Ovšem jen do doby, kdy chtělo provést aktualizace (tj. hned po instalaci), po ní systém zmrtvěl (resp. wokenní manažer) a funkční zůstala jen konzole. Jako u všech linuxových nespecialistů následovalo hodinové brouzdání po internetu a hledání řešení. Strejda google nevěděl (nebo jsme se možná jen blbě ptali) a tak řešení spočívalo v nové instalaci a zákazu aktualizací, bylo to nejrychlejší a PC pojede bez připojení k internetu, takže aktualizace jsou jen zlo. Nechci nad LUBUNTU lámat hůl, možná to byla jen nešťastná kombinace systému a špatného hardware, ale kdybych k tomu měl přistupovat kriticky, tak systém který spadne po první aktualizaci mi jako user friendly nepřipadá. Na druhou stranu aktualizace považuju za vynucené zlo a proto v práci jedu na tři generace starém XUBUNTU 10.04, který mi každé ráno nabízí 270 dostupných aktualizací systému. Jako technik razím heslo "Funguje to? Tak do toho nešťourej!".
"Trošku děsivé, že "Velký bratr" potřeboval na moji identifikaci méně než 15 minut ne ?"
Takže ne podle fotky, ne podle chůze, ne podle bezkontaktních platebních karet, ale z charakteristického "otisku" navštěvovaných stránek nás Velký bratr bude vyhledávat "až si pro nás přijdou".
[2]: Často bývá, že se při aktualizaci nainstaluje nové jádro (kernel) a pak po restartu nefunguje správně ovládač grafické karty, což zapříčíní najetí pouze do konzole. Jsou zřejmě postupy jak tomu předejít, já to řešil vždy reinstalací NVIDIA driveru z konzole.
[3]: Pokud se Petr nepřihlásil, tak pořád jej to mohlo poznat dle jeho IP adresy.
[5]:Otázka je, zda má či nemá veřejnou IP adresu, ale ano, je to jedna ze snadných možností identifikace. Můžeme se tím ukolébávat, ale řečeno slovy klasika "Možná jsem paranoidní,ale to neznamená, že po mě nejdou." :-).
[4]: Bylo to sice už před nějakou dobou, ale mám pocit, že spuštění pod starým kernelem zkoušeli (grub to má většinou v nabídce), navíc mi to nepřipadalo jako potíže s grafikou, obrazovka nezmrtvěla úplně, bylona ní šedivé "cosi" jako pozadí a na tom "jakýsi" kurzor myši. Možná by se to po nějakém bádání podařilo rozchodit, ale nějak ani nebyla vůle, LUBUNTU je sice dobrá a svižná alternativa, ale můj favorit jako jednoduchý systém pro slabší počítače je SLAX. Je to výborný systém pro záchranu havarovaných počítačů, jde zpustit takřka z čehokoliv z čeho umí deska nabootovat (CD, SD, USB flash...), po doplnění o patřičné nástroje to může být výborný záchranný systém, něco jako ultimate boot CD, ale s grafickým rozhranním a použitelným systémem k tomu. Dokonce jsem přemýšlel, že na každém počítači, který zprovozním udělám malou partition pro záchranný slax (nebo napíchnu flashku na USB header uvnitř počítače) a jako zavaděč dám grub, nebo grub4dos.
Windows 8 je podle mně zbytečný systém.
Microsoft zaspal nástup smartphonů a tabletů, tak si řekl, že využije své pozice na desktopu a vnutí se na tyto platformy dle hesla jeden systém vládne všem, ale výsledný hybrid se nehodí k ničemu. Proč šel stejnou cestou Canonical nevím. Unity je podle mně použitelnější než Metro, nadruhou stranu neustále vnucuje uživateli svůj market takže je skoro jednoduší nainstalovat nový program než spustit již nainstalovaný. Naštěstí lze přejít na některou z mnoha odvozených distribucí.
Mám na EeePC 1015 (Intel Atom 1.6 GHz a 2 GB RAM) Ubuntu 12.04+Gnome a naprostá spokojenost. Žádný jiný PC nemám, doma připojuji externí full HD monitor a desky dělám v Eagle. Pouze u fotek od příbuzných z 16 a 32 MP foťáků to je nějak líný. Osobně nechápu takové zbytečné rozlišení.
Komentáře jsou uzavřeny.
Mě osobně linux mint moc nenadchnul, asi se vrátím ke starému dobrému debianu. Třeba debian - raspbian pro tzv. malinu je docela dobrý, jen výkon CPU maliny je na www slabý. Ale zase to ticho a příkon jen 2,5W :-)