- Teplota - každý materiál (i ty ferromagnetické) mají Currieho teplotu - tedy tepltoní bod kdy spontání elektrizace (magnetizace) zmizí. U keramických kondenzátorů je to typicky kolem 120 st. (u ferromagnetických materiálů to bývá tak 300-500 st.). Se zvyšováním teploty se pohyblivost elektrických dipólů v keramice kondenzátoru prudce zvyšuje - kapacita kondenzátoru tedy roste s teplotou až do Currieovy teploty kdy najednou pink - kondenzátor má najednou kapacitu (skoro) nula.
- Vnější elektrické pole - pokud na kondenzátor pustíme stejnosměrné napětí - to orientuje polarizované zóny jedním směrem - a tim jejich vliv na kapacitu kondenzátoru mizí, což se měřením projeví jako prudký pokles "relativní permitivity" keramiky. I zde máme elektro-magnetickou analogii a to je obávané (a pro spinané zdroje smrtící) magnetické nasycení feromagnetického jádra cívky.
Vidlákovo elektro 80. Keramický nekondenzátor 2.
17. července 2014 v 5:51 | Petr | Vidlákovo ElektroKomentáře
No jestli ty dnešní MLC keramiky nejsou všechny "Tandely" jehom se to o nich raději neříká.
A ke slávě v Amáru - dneska časopisy upadají - cokoliv napíšete ve WORDu kamkoliv do redakce pošlete a byl by div kdyby to nevyšlo.
Po mně chtěli abych "Vidláky" psal taky pro Amáro - ale já vím, kde jsou mé hranice a hlavně kde je rozhraní mezi elektro-srandou a těžkými spory s naštvanými letitými radioamatéry, že jsem něco "nepřístojně zjednodušil"
Moji nejobávanější věcí v životě jsou profesionální amatéři, a nejoblíbenější učení Blbci, které lze spustit jednoduchou, nebo spíše zdánlivě trestuhodně triviální otázkou. Musí to přijít jako porucha, která zboří systém, ale nesmí to mít zase příliš vysokou intenzitu jako EMC, které třeba bezkontaktně vypne kalkulačku, a tak není vidět, jak ta kalkulačka bliká náhodnými čísly, případně pak při větších intenzitách toho EMC dělá na displeji čínskej čaj. Doba se změnila, nenormálních je dnes většina, a tak by všichni zbývající normální měli být bezpečně hospitalizováni. To by tak bylo, aby něco bylo jednoduchý, a nebo tomu někdo dokonce rozuměl !!!
[3]: Profesionálních amatérů bych se neobával, daleko horší jsou amatérští profesionálové, tedy lidé, který daný obor sice vystudovali, ale vůbec mu nerozumí - jejich vědomosti jsou na úrovni amatérů. Ti jsou totiž schopni tvrdit blbosti a ohánět se tím, že oni mají v oboru vystudováno a jsou přeci profesionálové, zatímco vy jste jen hovno v trávě. Amatér za sebou žádný titul nemá a tak může svá tvrzení obhájit "jen" fakty a údaji, což je v podstatě ryze profesionální.
Je lepší technický souboj, než souboj fakty? Většina znalejších ať už profesionálních amatérů nebo amatérských profesionálů se toho bojí jak čert kříže, a proto je k diskusi jen těžko přimějete. Ty šílený písmena vepředu a vzadu na cedulce na kanclu jsou ovšem vždy když jde o fakta jen dosti zrádný totem, který zavede nejkratší cestou příslušného na kraj propasti. Stejně tak je zrádný totem technické vybavení. V devadesáti devíti procentech případů poznáte profesionálního amatéra podle toho, že měří elektrovodnou síť šestimístným digitálním multimetrem Packard. Nemám samozřejmě nic proti ceduli plné tiulů, a šestimístnému multimetru HP...
[5]::-)) Teď jste uhodil hřebíček na hlavičku, už si u vás ani neškrtnu, protože se mi občas stane, že měřím napětí v síti ne šestimístným, ale rovnou osmimístným multimetrem HP. Je to ale tím, že ho mám hned po ruce a nechce se mi jít pro nějakou 3 a 1/2 místnou potvoru. Tímto se samozřejmě hluboce omlouvám panu Packardovi, že jsem svého času nejlepší seriově vyráběný multimetr na světě degradoval na 3 a 1/2 místný Metex.
To, že by kapacita těch superkondenzátorů až do "Curieho" teploty (okolo 120st)stoupala se mi nezdá. Moje zkušenost je, že od cca 20st nahoru kontinuálně klesá. To potvrzují i grafy třeba pro hmoty Z5U a Y5V.
http://www.ges.cz/sheets/m/multilay.pdf
Jediná poznaná pravda, která je nás schopna osvobodit od autosugesce zvané objektivní realita, spočívá v pochopení základních souvislostí. Velmi hodnotný je například vědecký poznatek, že šupina s jistou mírou pravděpodobnosti dokládá existenci ryby. Problém je však v tom, že se možná jedná o šupinu ze sněžné blechy obývající zamrzlý povrch planety Holahola.
zdroj: sweb.cz/jachuj
[7]: TEorie říká, že s rostoucí teplotou se prudce zvyšuje permitivita díky "zvyšování pohyblivosti" ferroelektrických domén. na druhé straně ale klesá jejich velikost - takže kdoví jak to nakonec je.
V každém případě vysokokapacitní kearamiky jsou svými parametry nestabilní jinde nevídaným způsobem - a protože elelktronický prkůmysl tlačí všechno na fyzikální limit tak bude jenom hůře
Tak jsem vzal "hnědej tandel" M1 na 63V, připojil k multimetru na "C", a zahřál ze vzdálenosti asi centimetr zapalovačem, až měl 75 stupňů. Kapacita klesla na 8K, foukáním se zase poslušně vrátila. Když si představím, že to někdo nacpe do výstupu vysílačky CB /27 MHz/, tak se musím mírně smát až děsit...
Tak jsem ještě včera večer ještě změřil sériovej VF odpor toho hnědýho tandelu na 50 MHz, protože Z-fímetr nemám doma v kuchyni na lince, a zjistil, že je při 75 stupních asi 10 ohmů. Pokud se dá kond M1/63V SMT 0603 na drátky 0,04 CuL z relátka, tak to reaguje ze dvou centimetrů na teplo lidský ruky. Zrovna jsem si chtěl napsat ráno o Nobelovku, ale zjistil jsem že je to prej v každým pyročidlu, dva kusy pod kloboukem. No, nemusím bejt hned vždycky Prvním.../ Waldemar Matuška prej kdysi musel emigrovat do Emeriky, když řekl Božskému Kájovi:
Kadle, já tě vobdivuju, jak celej život or d rána aý ž do noci dřeš, a jseš vždycky první, a já na to / s prominutím / seru, a jsem vždycky druhej.../.
Děkuju za článek, takovýhle poznatky jsou (alespoň pro mě) cennější jak celý současný Amáro i s přílohou Erectus a (všechny tři) český interfernetový elektronický fóra dohromady.
Komentáře jsou uzavřeny.
Slyším li slovo umělec, sahám po pistoli. Slyším li slovo feroelektrika, vyskočí mi TANDEL. Tandel je teplotně anizotropní dielektrický element.
http://www.ok2kkw.com/next/tandel1964.htm
Na obrázcích z amatérského rádia se mi nejvíc líbí stabilizovaný výraz tehdejšího československého prezidenta. Ve VUSTu jsem pak viděl ještě soudruha Kempného, kterému dali do ruky nějaký integrovaný obvod, ale ten se již tak krásně jako soudruh Novotný nedíval. Krásné jsou také další obrázky českých výzkunmíků, kteří sice již pak nikdy nedostali Nobelovu cenu, a jejich objevy stojící daňové poplatníky jistě miliony, a pašeráky, kteří jim museli propašovat za embarga přístroje od Bošů, důmysl a odvahu, byly dokonale nepoužitelné. Ale zažili aspoň jedenkrát tu slávu, být v Amatérském radiu...