- Pokud na to "máte žaludek" můžete zpomalovací RC členy vyhodit - problém je v tom, že celý obvod tím bude místo slušných 50-100 KHZ kmitat na 3-10 MHz což bude mít negativní vliv na účinnost, protože při takové rychlosti se diody už chovají spíše jako kondenzátory.
- Pokud by vás napadlo místo "dvou třífázových" udělat jednu "šestifázovou" nábojovou pumpu prostě tím, že spojíte všech 6 hradel do kruhu - nedělejte to - u více než 3 hradel se vyskytují nepravidelnosti často typu "jedno překlopené hradlo krouží kolem dokola" což znamená, že výkon 6 fázové pumpy může být výrazně horší než dvou třífázových.
Vidlákovo elektro 87. 3 fázová nábojová pumpa.
16. října 2014 v 5:46 | Petr | Vidlákovo ElektroKomentáře
Je to pekné, ale má to jednu nevýhodu - obvod 74HC04 šlape na 5V, ak potrebujem iné výstupné napätie tak sa to nedá použiť. Šikovné ak treba iba -5V na výstupe. + za riešenie.
Co je špatného na TC7660 (TME asi 14,-Kč)? Tam stačí dva kondenzátory - a to je vše.
[2]: Kdo vám brání použít CMOS obvody řady 4000, které mají napájení až do 18V?
Další možnost pro výrobu vyššího napětí je násobič (se všemi jeho negativními vlastnostmi). V případě násobiče bych doporučoval schottkyho diody.
Jen pro doplnění pane Kubáči, vámi nenáviděné cívky umožňují u vícefázových zdrojů podstatné potlačení střídavé složky proudu ve výstupním filtru, čímž snižují namáhání filtračních kondenzátorů velkými střídavými proudy. A právě pro to se to v PC takhle dělá, uhřátí kondenzátorů vlastním ztrátovým teplem a teplíčkem od procesoru je jedna z nejčastějších závad PC. Je velmi vhodné, když se napětí měničem snižuje ve stejném poměru jako je počet fází (u třífázového 1:3, u čtyřfázového 1:4 atd.), střídavé složky výstupního proudu se pak takřka dokonale odčítají a výsledný filtrační kondenzátor pak může být menší. To je něco, co u nábojové pumpy bohužel nebude fungovat. Jinak vaši nenávist k cívkám chápu, taky jsem je jako kluk neměl rád (a dodnes nemám), špatně se to kupuje, blbě se to měří a nedodržení materiálu a přesného postupu výroby cívky může zmršit celou konstrukci. To mi připomíná jednu veselou příhodu jak se můj kolega pěkně nadrbal s opravou stroboskopického osciloskopu u kterého děvočka ve výrobní fabrice omylem zaměnila feritové jádro transformátorku, který transformuje a symetrizuje jehlové impulzy pro vstupní diodové spínače. Impulzy mají délku do 100ps a v podstatě je není čím změřit. Špatné jádro zmršilo jejich průběh, takže osciloskop ukazoval jaksi podivně a já dodnes obdivuji kolegu, že na to přišel.
[3]: Co je špatného na TC7660? No přeci poštovné... :D Tohle doma v šuplíku nikdo běžně nemá.
(ale shodou okolností jsem ho teď měl napsaný v objednávce v několika kusech, ovšem jako ICL7660, takže přepisuji na TC, děkuji za tip na úsporu a posílám pozdrav ;)
[4]:: Nič mi nebráni použiť radu 4000, ani zapojenia s CMOS 555 a ani 7660, tak isto viem použiť aj riešenie s cievkami. Vyjadroval som sa len k priamo použitej schéme a ku konkrétnemu použitému IC. Ak Vám vadí čo píšem, ignorujte moju poznámku ak máte pocit že to nebolo k veci a k obsahu článku. Vy zase píšete v [5]: o cievkach a tie sa tu v zapojení nenachádzajú, ale to by táto debata zase išla do stratena.
m.marianek: naprosto netuším, o čem píšete. Co to je vícefázový zdroj a to snižování napětí...?
Neměl byste nějaký vhodný odkaz třeba k prostudování? Děkuji.
m.marianek: něco píšou na wiki tady: http://en.wikipedia.org/wiki/Buck_converter
ale o poměru snižování napětí jsem se nedočetl..
[9]: No, to je přesně ono v kapitole "Multiphase buck". S tím poměrem je to tak, že odečítání střídavých složek jednotlivých větví (fází) funguje nejlépe, když je počet větví stejný jako poměr výstupního a vstupního napětí. Proč? Protože ve stejném poměru jsou strmosti pilovitých proudů procházejících indukčnostmi. Jako příklad vezmeme snižování napětí
3:1. Spínač přivádějící napětí na indukčnost je 1/3 periody seplý a 2/3 rozeplý, indukčnost se tedy vybíjí dvakrát déle, než se nabíjí. Strmost vzrůstání nabíjecího proudu je dvakrát větší, než strmost vybíjecího a když použijeme tři identické regulátory a každý bude spínat jinou třetinu cyklu, budou se vždy dvě indukčnosti vybíjet a jedna nabíjet. Jeden proud tedy roste vzhůru a dva s poloviční strmostí klesají. Když výstupy tlumivek spojíme, budou se nám pilovité průběhy proudu v uzlu odečítat a zůstene jen střední (stejnosměrná) složka proudu. Tohle ovšem funguje ideálně jen když je poměr dob sepnuto/rozepnuto 1:2 a z toho vjde poměr napětí 1/3. Pokud použijeme jiný poměr, tak se proudy nebudou odečítat ideálně a nějaká složka zvlnění proudu zůstane, ale pořád je to lepší, než jednofázový zdroj.
Netočí ten tajný projekt motorkem z harddisku ? Že by cenrifuga nebo tak něco :) To zapojení je hezký, ale zbytečně složitý
Ale jestli jde jen o to záporné napětí tak bych dal dvě baterky...
Už to zapojení někdo postavil? Já jen, že jsem si to zkoušel nasimulovat v simulátoru (Proteus 8). Napřed mi to vůbec nekmitalo, po přidání jednoho rezistoru 3k3 mezi vstup invertoru a zem se to rozkmitalo, ale výstupní napětí bylo nízké (asi -2.5V). Zapojení mi fungovalo až po výměně 74HC04 za obvod 40106 (Hex inverting Schmitt trigger) a to i bez přídavného rezistoru. Tak nevím, jestli je chyba v použitém obvodu, nebo v simulátoru (nebo jeho modelu 74HC04), nebo ten simulátor jen neumím používat :) Každopádně kdyby to někomu nejelo, tak to může zkusít s něma Schmittama.
[15]: Hmm, tak nic, chyba byla jen u mě, nakonec jsem to rozkmital pomocí tlačítka a funguje to i s 74HC04. Ten rezistor navíc tomu nedělal dobře.
Pěkný máslostroj :) Já bych zbylé tři invertory použil jako výkonové prvky, kaskádu bych nechal jako zdroj hodin. Stávající zapojení bude podle odebíraného proudu měnit svůj kmitočet. Pokud by byly hodiny a výstup na jiných hradlech, zátěž zdroje tak nebude měnit kmitočet hodin. Jinak je to zapojení velice inspirující, v podstatě asi nejsnazší způsob jak generovat symetrický vícefázový signál. Jen ještě nějak vykutit, jak u toho měnit kmitočet. Trojitý tandem asi neseženu, čili možná místo invertorů použít komparátory...
Jaká je tedy rada paní Kubáčové novomanželkám?