- Co kdyby se mezi čtenáři vyskytl zájemce o 4 drátové měření vodivosti ?
- Zveřejnit schémátko je jednoduché, ale s konduktometrem a podomácku vyrobenou konduktometrickou celou ještě stále nemáte vyhráno, protože je potřeba přístroj kalibrovat.
Vidlákovo elektro 89. Konduktometrie 2.
30. října 2014 v 6:03 | Petr | Vidlákovo ElektroKomentáře
Též bych se zeptal, k čemu je to v praktickém životě dobré? Abych si přenosným konduktometrem u návštěvy přeměřil kvalitu vody, než mi z ní uvaří kafe?
K měření vodivosti bych navrhl nepolarizující se elektrody zhotovené například z z jedné strany odbroušených destičkových baryumtitanátových keramických kondenzátorů M1. Pokud se přiloží na hladinu, / ale i na kůži/ a měří se střídavým proudem / 1 kHz /, dává to vysoce dlouhou dobu opakovatelné hodnoty. Považoval bych i za zdařilou zmínku o různé teplotní závislosti různých látek, nejen obsažených ve vodě, které se dají výhodně použít při různých analýzách nebo průmyslových měřeních.
Voda s vysokou vodivostí ničemu nevadí a pít se dá normálně (nejsou-li v ní skutečné jedy samozřejmě). Jenom to prostě znamená, že není čistá a není třeba dobré ji lít do akvária/auta atd.
Ale můj názor je deformován celoživotním pobytem v jednom nejmenovaném populárním lázeňském městě.
[3]: To není zrovna dobrý nápad, reaktance kondenzátorů se vám bude přičítat k měřené hodnotě a protože je to imaginární složka (posunutá o 90°), nedá se jednoduše odečítat. Jestli dobře počítám, tak je susceptance kondenzátoru M1 na 1kHz asi 628uS a to je bohužel velikost, která je srovnatelná s rozsahem měřených hodnot, tzn, že ji nemůžeme zanedbat. Zanedbat by šla u čtyřelektrodového měření, ale tam je nám to šumafuk, protože v tom případě se polarizace konat nebude (jednak kvůli střídavému proudu, druhak kvůli nulovému proudu měřicích elektrod). Ale jinak uznávám, že je to dobrý nápad a v průmyslovém měřítku, kde budeme měřit v úzkém rozmezí hodnot je to jistě použitelné.
Pane Kubáči, v době elektronkových konduktometrů (milivoltmetrů, resp. elektronkových čehokoliv-metrů) byl právě problém měřit malá stejnosměrná napětí a to tak, že daleko větší, než malá střídavá napětí. Střídavé napětí se zesílilo, usměrnilo a byl pokoj, kdežto stejnosměrné napětí bylo často daleko menší, než samotný drift offsetu elektronkového zesilovače. Tam kde to šlo se malé stejnosměrné napětí rozčoprovalo, buď ještě v převodníku měřené veličiny na napětí, nebo až potom pomocí elektromechanického přepínače. Viděl jsemkonstrukci infračerveného spektrometru, kde z bolometrického čidla lezl signál o velikosti desítek nV. Měřené IR záření se rozčoprovalo mechanickou clonkou (cca 10Hz) a dopadalo na termoelektrický převodník. Za termopřevodníkem bylo hádejte co, laděný impedanční transformátor 1:100 a elektronkový zesilovač, v podstatě to byl přímo zesilující přijímač na 10Hz. Pokud by byla potřeba provádět konduktometrii přesně, dala by se i v dřevní době použít můstková metoda, střídavý můstek uměli i tenkrát a vyladit na nulu se uměl i hodně slabý signál. Spíš si myslím, že snaha byla jít co nejjednodušší cestou a tou je stejnosměrný votmetr.
1. Nebude mít vhodné pH
2. Bude hůř rozpouštět a odplavovat z těla škodliviny
7: tak pH s vodivostí úplně nesouvisí, lze namíchat 7 i při velmi vysoké vodivosti, příkladem jsou horké prameny jedněch populárních lázní.
Ale pít furt minerálku holt není dobré. Nicméně jsem celé mládí na žízeň nic jiného než Matonku nepil a nic mi zatím není. Ale vařit se z toho nedá.
5: pochopil jste to správně? O žádném kondenzátoru v měřicím obvodu není myslím řeč.
Vyjádření odborníku je zde:
Měření vodivosti neříká nic ani o obsahu škodlivých látek ani o obsahu zdraví prospěšných látek ve vodě a bez podrobné analýzy vody je jen nevýznamným technickým ukazatelem.
http://www.szu.cz/centrum-hygieny-zivotniho-prostredi/lze-konduktometrem-zjistit-nezavadnost-vody
[10]: Odpovím příměrem- s vodivostí pitné vody je to jako s auty - potlučené a rezavé stále ještě může být spolehlívé a bezpečné, ale vysoká vodivost pitné vody z povrchového zdroje způsobuje jisté podezření (a ledvínové kameny)
[9]: Pochopil jsem to tak, že jednu elektrodu kondenzátoru odbrousíte (nebo odleptáte), tou odbroušenou plochou přiložíte na hladinu kapaliny a z neodbroušené elektrody odebíráte signál. Pak máte kapalinu jako jednu elektrodu kondenzátoru, keramiku jako dielektrikum a kovovou elektrodu na kterou se připojujeme jako druhou elektrodu kondenzátoru. Pokud ta keramika nevede proud jiným (mě neznámým) způsobem, než polarizací dielektrika, tak je tam kondenzátor jak vyšitý. Možná jsem vás prve nepochopil, možná se zde uplatňuje nějaký jev o kterém nevím, netvrdím, že mám patent na rozum. Každopádně doufám, že diskuzní příspěvky fungují právě pro to, abychom se něco dozvěděli, takže pokud znáte fígl, který neznám, honem sem s ním ať neumřu blbej.
V padesátých letech minulého století byla mezi chemiky oblíbené tzv. "vysokofrekvenční titrace" což znamená v podstatě bezkontaktní měření vodivosti roztoku v kádince pomocí vnějšího kondenzátoru malé kapacity. Vyráběla to firma Orion, a existovalo to většinou v elektronkové verzi. Chodilo to na kmitočtech asi 60 - 200 MHz. Pokud by to zájemce chtěl udělat dnes, vezme si nějakou kostičku TXO / 60 MHz/, vykostěnou ze staré počítačové desky, k tomu dá hradlo a vedle negaci hradla, a z výstupů vede přes třeba zkumavku se dvěma závity nahoře a dole jako kondenzátor na grec z nějakých rychlejších diod, a v něm mikroampérmetr. Pokud do zkumavky nalejeme vodu, mikroampérmetr ukazuje protékající proud, úměrný vodivosti. Je to nutno jen ocejchovat, a dodržet při měření stejnou teplotu. Měří se s tím krásně i průtokově, jako třeba detektor k chromatografické koloně, a nebo různé fyzikální efekty, z nichž nejvíc se mi líbilo, jak voda, když zmrzne, prakticky ztratí dielektrickou konstantu. / z 98 na tak pět až deset.../.
zajímavá diskuse (palec hore)
Konduktometrie brambory: Vykašleme se na zkumavku, a dáme kapacitní elektrody na bramboru.
- Brambora pozná, kdy je den a noc
- -"- když přijdeme do místnosti
- -"- přicházející bouřku
- -"- když zapneme ústřední topení
- -"- mnoho dalších věcí, z nichž některé ani nedovedeme identifikovat.
Měřicí kmitočet asi 60 MHz, jedna z elektrod do místa "klíčku", druhá naproti.
[15]: A není to spíš konduktometrie Barbory (nebo jiné příslušnice něžného pokolení)?
[16]: Děláte věci polovičatě, pokud už manipulujete s písmeny ve slově "brambora", musíte pro zachování vyváženosti upravit i slovo konduktometrie a to prohozením písmen "o" a "u", pak bude vaše otázka dávat smysl :-D.
Ještě o několik řádů se naměří komduktometricky u vody pro polovodičovou výrobu. Tam to jde tak daleko, že do 6 hodin od výroby se musí voda spotřebovat a to ještě musí být v černém polyethylénovém potrubí. Jinak působením světla se namnoží bakterie, které při soudobých rozměrech struktur můžou zbourat technologii.Kde se tam berou, to by mohl vysvětlit možná nějaký biochemik, technologové mají sklon věřit spíš na samoplození.
Komentáře jsou uzavřeny.
super článek!
jenom by mě zajímalo, když už jste to nakousl, proč je voda s vysokou vodivostí pro organismus škodlivejší než voda méně vodivá?