close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Bacha na keramické filtry.

18. prosince 2014 v 5:05 | Petr |  Elektro
V dobách kdy DVD přehrávač byla exotika, o které jsme četli v časopise "Stereo a Video" jsem šel ve špitále na oběd a proti mě šel velmi šikovný ale "poněkud zvláštní" místní opravář - elektroniky. Nebudu jej urážet názvem elektrikář, protože elektrikáři ve špitále jsou somnolentní osoby s lahváčem v brašně - specialisti na vysvětlení proč je černající, dýmající zásuvka 100% v pořádku.

Tedy tento člověk šel proti mě - protože víme o tom, že oba "děláme elektro" - tak na mě už z dálky křičel - jestli máte DVD přehrávač SONY - dejte mi ho do správky - prodloužím vám životnost o mnoho let !! Samozřejmě jsem se ptal jak a vyšlo najevo, že SONY montuje jako filtraci 12V větve napájení 10V elektrolytické kondenzátory, které přesně měsíc po záruce selžou a vezmou zbytek elektroniky s sebou. Omyl ? Kurvítko ?

Takže si představte, že jste v mé situaci, tedy děláte jistou věc už léta a nejste sám, protože světoví výrobci rádií ji dělají taky už léta - a najednou zjistíte, že vaše "design practice" tedy "způsob dělání věcí" může vést k tomu, že vaše elektronika selže.

Ceramic filter

Jistě jste už četli moji filipiku proti cívkám, takže taky jistě víte, že miluju keramické fitlry, které považuju za ty nejméně problémové součástky na světe. Představte si ale jak vás překvapí, když pak najednou čtete článeky s dramatickými prohlášeními jako je "ceramic filter failure epidemic" tedy pro češtináře - epidemie selhání keramických filtrů.

O co jde - když měříte keramický filtr multimetrem - zjistíte že funguje jako blok pro stejnosměrný proud - ergo má do jisté míry vlastnosi kondenzátoru. Takže první co vás napadne je vynechat vazební kondenzátory kolem něj - a ono to skvěle funguje - dlouhá léta.

Přesně takhle to udělali výrobci radiostanic světových jmen Kenwood, Yaesu, atd. Protože oni vyrobí poněkud více elektroniky než já - a taky jejich elektronika je poněkud déle zapnutá - narazili na limity této metody. Každý výrobce keramických filtrů totiž píše, že aplikovat stejnostměrné napětí na filtr je nežádoucí, ale když ono to tak skvěle a bezproblémově funguje....

Ergo se v poslední době vyskytla "epidemie" selhání pár let starých radioamatérských rádií, kde v mezifrekvenci se keramické filtry přepínají diodami, které se spínají DC napětím .....
Prostě rádio je najednou hluché, maximum propustnosti filtru totiž zmizelo - nebo se posunulo mimo řetězec prostupnosti řady filtrů v mezifrekvenci a rádio je hluché jako poleno ....

Takže jestli jsem vám někdy radil "použijte keramický filtr místo kondenzátoru - je pro DC nepropustný" - nedělejte to - je to blbost, kterou na svá bedra vyzkoušeli světoví výtobci elektroniky.

Ani nevím jakou mám dát radu - asi uvědomte si, že čtete blog plný nekorektních informací.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Honza Honza | 18. prosince 2014 v 5:51

Zdravím, u mé FT-897D začal mít poškozený AM filtr svod, takže původně přepínací dioda byla trvale připojená na zem. Projevovalo se to rušením na všech pásmech.

2 RxD RxD | 18. prosince 2014 v 9:49

Kdo tomu nevěří, ať to zkusí udělat tak s 60V, a zjistí to už tak za týden. Zajímavé je k tomu filtru zapojit paralelně piezopípátko, / měnič bez elektoniky, taková ta kulatá tenká plechová destička /, a ono to tak za dva dny, ještě daleko před tím, než ten filtr odejde, začne tak divně silně šumět. Nejkrásnější kurvítko, ovšem zase v zájmu výrobců japonských baterií bylo možné /po letech/ objevit v někdejších tuzexových japonských tranzisotrácích, které desetiletí perfektně fungovaly, jenom měly trochu vyšší odběr. Byl to půlwatový odpor 680 Ohmů, zapojený pravidelně někde nenápadně na desce plošných spojů paralelně k baterii....

3 Karel Karel | 18. prosince 2014 v 11:27

[2]: takže při 9V topil 0,12W tak alespoň tenhle naddimenzovali

4 RxD RxD | 18. prosince 2014 v 11:35

Problém výrobců japonských baterek tehdy byl, že tuzexová japonská rádia měla, když šla tiše, téměř nulový odběr. Když to šlo na plný pecky, tak se tam ten odpor v podstatě neuplatňoval. Kšeft musí běžet, kdyby fotra věšeli, a proto tehdy ještě v čechách existovali i  soukromí radioopraváři, kteří ten odpor za stovku od zákazníka vytahovali, a ten kdo si to nechal udělat, na tom časem značně vydělal.

5 RxD RxD | 18. prosince 2014 v 11:53

Připadá mi blbý, uvažovat, zdali to do těch rádií nepřidělával tajně před prodejem sám Tuzex, protože ten ty baterky do těch tranzistoráků taky výhradně prodával, a vždycky tvrdil, jaký jsou  1.5V tužkový nebo destičkový baterie 9V tehdejší československé výroby šunty.

6 m.marianek m.marianek | 18. prosince 2014 v 15:14

Nezdá se to, ale i když je křemenný krystal v podstatě jen "kus křemenného skla" s napařenými elektrodami (dá se říct že je to skleněný kondenzátor), přesto se v krystalových jednotkách zapojuje výhradně s kondenzátorem oddělující stejnosměrnou složku a i výrobci tvrdí, že DC složka má vliv na frekvenci a jakost krystalu.

7 RxD RxD | 19. prosince 2014 v 8:55

To předpětí toho krystalu dělá v podstatě stejný jev, jako kdyby laděným obvodem feritové antény protékal stejnosměrný proud, a nebo u ní jen ležel v blízkosti magnet./ stávalo se to pravidelně  v tranzistorákách, kde byl reproduktor víceméně blízko feritové antény/

8 vladimír šmídl vladimír šmídl | E-mail | 11. července 2015 v 21:15

i ss složka napětí vyvolává deformaci a může piezomateriál mechanicky přerazit.
Keramické kondenzátory s velkou permitivitou běžně po ss polarizaci jsou
piezoelekrické , mikrofonické.Polarita, jednou navozená, se nemá měnit( stoupne svodový proud).Multivibrátory, kde jeden kodenzátor nahradíme sériovou dvojicí, lze přivedením  ss napětí ,,ladit" jako varikapem.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama