- Západní "Carl Zeiss Deltrintem 8x30" - původní dalekohled konstrukcí ze 30 let.
- Východní "Carl Zeiss Jenoptem 8x30"
- Sovětský "BPC5 8x30 Baigiš"
Historie zažloutlých čoček.
8. ledna 2015 v 6:03 | Petr | HvězdičkyKomentáře
Neřekl bych, že alfa záření doletí ve vzduchu dále, než takových 5 cm. Proto, používat i žlutou ruskou čočku z dalkohledu jako kvalitní lupu, by nemělo působit nějaké obtíže, snad jen pokud by ta čočka byla brýlová, a nosili jsme to celý den. Co si pak ohledně radioaktivity thoria počnout třeba s pouhou žárovou punčoškou propanbutanové lampy v kempu ? Už když to vyndáme nový z celofánovýho pytlíku, tak se z toho sypou bavlněný vlákna...
[2]: Punčošky už dávno neobsahují Thorium a nejsou radioaktivní. Dokonce se tím na obalu chlubí přeškrtnutým logem ion. záření. Pokoušel jsem se tu původní Thoriovanou obstarat pro test GM trubice a zatím se mi to nepodařilo, jsou jen ty bez.
Několik starších bolševických se mi ještě válí v garáži. Ovšem pokud máte běžnou GMC trubku, tak to ani nepípne,protože jsou většinou krytý plechem. Alfy zastaví ale spolehlivě i tenčí kniha. Na jejich indikaci to chce jen tu se slídovým okýnkem, a nebo, pokud to ještě seženete, scintaroskop. Píšu to jen kvůli tomu kysličníku thoria ve skle. Z těch starých punčošek se to docela dost viditelně práší.
[4]: GM trubic mám několik a různých konstrukcí, též ionizační komoru. I ta plechová GM na alfu prokazatelně reaguje. Testováno na thoriované wolframové elektrodě pro TIG sváření když už jsem starou punčošku nesehnal... nereaguje sice výrazně ale prokazatelně ano.
Pokud je alfazářič dostatečně silný, GMC obalená plechem reaguje, ale jen na brzdné záření které vzniká dopadem na plech, štěpí se, a frekvence jeho složek se podstatně zvyšuje. Je známný pokus, kde se na dostatečně silný alfazářič vloží dvě nebo více folií z vhodných kovových materiálů, a na to položí mosazná koruna, a za nějaký čas ta koruna září tak, že Vás chytí detektor u vrátnice, a budete se muset odmořit. Také bych chtěl upozornit na zajímavou vlastnost GMC, které jak píšete: "..nereagují výrazně ale prokazatelně ano...", Pokud jsou nevhodně nastavené, a nebo používáte starší GMC, a nebo GMC zasažené předtím značně vysokou dávkou záření, takže již nejsou lineární, / dají se pak snadno získat na různých burzách, protože v provozu nejsou použitelné/, tak ty reagují například i na elektrostatický potenciál, a nebo magnetické pole. Každý GMC má maximální počet pulzů, a když jeho náplň poté vyhoří, stane se při malých intenzitách spíše generátorem náhodných pulzů, než spolehlivým měřičem.
K pokusům s alfazářiči / ověření základních vlastností / je docela dobré například americium, které se nachází v protipožárních hlásičích například staré teslácké výroby. Je to umístěno na železné folii, která když zrezaví, tak to z toho vypadává. U toho také "jakž takž ťuká GMC", ale opravdové alfačástice uvidíte jen ionizační komorou. Pokud mezi to dáte v podstatě cokoli, někdy i list papíru, přestane to ukazovat. Pokud ovšem například prach ze zrezivělé folie vdechnete, máte smůlu, stejně jako když se budete pokoušet přibrušovat ve výšezmíněném článku uvedené thoriové sklo. ...
[7]: různých konstrukcí znamená prostě různých konstrukcí (plech, sklo, slída) a o ionizační komoře se též zmiňuju... a pochopitelně Am z hlásiče (ne místní provenience, stabilizované na podkladu) taktéž vlastním, thoriované sklo nebrousím, ani ty thoriované W elektody... protože nejsem blázen. To jste na to hůř když se vám doma sypou starý punčošky do lampy.
Pokud se Vám doma rozpadává stará thoriová punčoška, to ještě nic není proti tomu, když si přinesete z burzy starý luftwafácký vejškoměr, protože v tom většinou i lezou pavouci, tak to rozhodíte, vyčistíte, pak si za dva tejdny vezmete GMC, a ono to tluče jak ďas po celým pokoji, a tak si vezmete lux, a vyluxujete to...Kdysi jsme v práci jednou ráno potkali modrošku / ne morgošku/. Byla to uklízečka, která shodila v kanclu lahev s modrým tonerem, a taky to chtěla nejdřív vyluxovat, a potom ještě utřít hadrem.../ tonery ani radioaktivní odpad zásadně neluxovat../.
Tak tolika zavádějících informací ohledně dalekohledů v jednom článku jsem ještě neviděl. Předně CZJ Deltrintem 8x30 se vyráběl v Jeně v DDR, takže nejde o žádný Zeiss W.Germany. Jenoptem byla poslední řada CZJ vyráběná v 80tých letech a nad předchozí řady vynikala právě kvalitnějšími multi-coated vrstvami na optických členech a pokud si něco o těchto dalekohledech načtete, tak zjistíte, že se dosud jedná o velmi kvalitní a žádané dalekohledy s výbornými optickými vlastnostmi. Co se týče žloutnutí thoriových čoček - nežloutne v nich rozpadající se thorium, ale tzv. kanadský balzám, kterým jsou čočky ztmeleny. Navíc thorium nepoužívali pouze Rusové, ale třeba vynikající japonské objektivy Takumar byly vyráběny právě z thoriových čoček. Co se týče nízkodisperzních fluoridových skel, tak mám pocit, že to je záležitost mnohem mladší než jsou dalekohledy Carl Zeiss Jena, nebo BPC.
Komentáře jsou uzavřeny.
Německo v době před II.sv. předběhlo svět technologicky snad o 20 let. A vítězné velmoci po roce 1945 z německého pokroku ještě dalších 20 let žili. Nejen dalekohledy, ale třeba i elektronky, vojenské vysílače/přijímačem, rakety. Zatímco tady se technologický pokrok od roku cca 1970 na min 20 let zastavil úplně.