Matematika v elektronice 1. Automatic Gain Control
30. dubna 2015 v 5:49 | Petr | ElektroKomentáře
[1]: Znám tuhle mentalitu - elektro-revizí u mého strýce by neprošla ani jeskyně člověka neandertálského.
Nejedná se v tomto případě o charakteristický diamagnetizmus odborníků kde HW i Elektrika jsou v podstatě jedním ingotem vizmutu ze dvou stran ? S vizmutem se dá ale dělat skoro geniální levitace, a pokud problém přetransformujeme do psychiatrie, s HW.cz a Elektrikou.cz snad ještě lépe. Musí se to ale umět nastavit...Někdy je také dobré, manipulovat na HW s prodlužovačkou, a nebo na Elektrice s rubidiovým normálem, a diamagnetizmus se změní ve feromagnetizmus, protože všichni to mají na stolech, i když u té prodlužovačky je fáze napravo, a u toho rubidiového normálu signál ON na jedničce skoro okamžitě po zapnutí, /ale fialově to svítí !!!/.
"exponenciální řízení zesílení stejně reálně neexistuje"
Mám pocit, že jste se díky svým vzorečkům (nic proti nim, bez nich to někdy nejde a také je musím používat) odtrhl od reálných součástek natolik, že považujete tranzistorové zesilovače za lineární prvky, jenže to je zásadní chyba. U jednoduchých smyček AGC, které se používají v rádiích se regulace děje posunutím pracovního bodu tranzistorů. Změna úrovně signálu se děje díky změně dynamického odporu PN přechodů a jelikož VA charakteristika diody je exponenciální (se základem e), tak její dynamický odpor (jakožto derivace VA charakteristiky) by měl být také exponenciální. Takže ve skutečnosti by to nemělo být x na n, ale e na x na n, což je pořád exponenciální průběh.
[4]: mám dobrou zkušenost s dual gate MOSFETY, které na široký rozsah řídícího napětí reagují širokým rosahem zesílení - a ještě lepší je mít více stupňů za sebou.
Naopak moje zkušnenosti s AGC na principu posumu pracovního bodu bipolárních tranzistorů jsou špatné - nevím kde dělám chybu ale bipopární VF sezilovače mi připadají jako "digitální obvody" - ve smyslu, že mají jen druhy výstupu - žádný signál - přebuzený signál.
[5]: Ano, dual gate MOSFETY jsou na tohle dobré asi to bude tím, že jsou k tomu vyrobené, resp. k tomuhle a ke směšování, což je vlastně modulace, což je vlastně řízení zisku, takže jde vlastně pořád o jednu a tu samou věc. Charakteristika MOSFETŮ je zhruba kvadratická, takže ano tam dostáváme (podle binomické věty) součin vstupního signálu a napětí.
U bipoláru je třeba ovládací napětí převést na proud do báze, jinak je závislost velice strmá, rozdíl pár desítek mV a tranzistor je buď takřka zavřený, nebo v saturaci. Vstupní signál se naopak v bázi musí chovat jako zdroj napětí, aby se mohl na dynamickém odporu báze měnit bázový proud. Pokud bude mít zdroj signálu příliš velký vnitřní odpor = žádná změna proudu báze = žádná změna proudu kolektoru = žádná regulace. Další nevýhodou je velká změna pracovního bodu v kolektoru, takže při velkých signálech dochází k limitaci, to by se možná dalo odstranit řiditelným zdrojem konst. proudu v kolektoru, který by udržoval zvolený pracovní bod, ale zapojení se tím komplikuje. Na druhou stranu, v rádiích bývaly v kolektoru laděné obvody (případně vazební transformátorky, nebo tlumivky), takže otázka změny pracovního bodu tranzistoru odpadá, na kolektoru je vždy plné napájecí napětí a tranzistor se do saturace dostat nemůže. Může se jen úplně uzavřít což nevadí tolik jako saturace. Řízení zisku je tedy teoreticky omezeno jen z jedné strany úplným zavřením tranzistoru, z té druhé je omezeno prakticky - zničením tranzistoru velkým proudem.
„milisiemens… jasně”
Pamatuji jak jsem kdysi na vojně vylepšoval přijimač R4 o dokonalejší AVC, protože se u toho muselo celé dny sedět, a poslouchala se kromě jiného jednak rušená DW a RSE,a jednak bylo nepříjemné, když do sluchtek práskaly časté letní bouřky. Přípravek jsem si nosil v kapse, a skládal se z jedné žárovičky 6V/50 mA,která se připíchla paralelně ke sluchátkům, a skleněný televizní fotoodpor CdS, který se připíchl mezi anténu a zem. Celé to bylo v hliníkové krabičce od kinofilmu a zalité térem. Pokud chceme "elektroniku", stačí do přijimače přidělat na 1 a 2 MF odpojitelné antiparalelně zapojené diody, nejlépe germaniové. Pokud chceme zkoušet AVC, je na vyzkoušení opravdu nejlepší nějaká rušená stanice, a nebo ta letní bouřka. Za pokus také stojí vyklíčování rušivého impulzu se strmou hranou. "Vyklíčovač" jsou dva antiparalelně zapojené vhodné optokuplery připojené paralelně k nějakému NF bodu, kde je tak 200 mV NF.
[7]: Nevím, jestli je to reakce na můj příspěvek o strmosti tranzistorů, ale milisiemens je doména spíš unipolárních tranzistorů, u bipolárů jsou to spíš jednotky siemensů (možná i nějaká desítka u tranzistorů s velkým h21e).
Dobrý nápad s těmi vzorečky v Simetrixu, to jsem neznal.
Máte pane Kubáč vzoreček pro diodu 1N4007 a 1N4148
Je to moc zajímavý článek, zvláště to schéma se mi líbí. Ale, že by se x^N rovnalo e^x pro N 3-5 to mě fakt rozesmálo...
Kolik má bejt ono x, aby to vycházelo, že jsem tak smělý?
ještě dotaz, jestli to chápu správně, tak pro funkci tohoto druhu AGC je třeba exponenciální zesilovač a ještě k tomu násobička. Ono to vypadá hezky, ale jak to pak udělat v realitě, myslím konkrétně ten exp. zesilovač.
[13]: Žádná násobička - to 100X u ARB4 je "jako operační zesilovač" kde 100x je "zesílení otevřené smyčky" - ve skutečnosti byste tam musel mít AM demodulátor a operační zesilovač s filtrem, který by z AM extrahoval stejnosměrnou složku - přesněji tedy mízké frekvence pod akustickým pásmem, kterými by řídil zesílení mezifrekvenčního VF zesilovače.
tak, pochopitelně se mi jedná o ARB2, to je přeci násobička ne?
[15]: ARB2 je samotný zesilovač s měnitelným zesílením - tedy "jádro" celého obvodu - všechno ostatní je jenom bužuterie generující řídící napětí
Pojem "exponenciální zesilovač" je míněn (tady i v literatuře) jako zesilovač, kde zesílení užitečného signálu závisí na exponenciální hodnotě řídícího napětí - takže ne zesilovač, kde dovniř jde U a ven leze e^U nebo 2^U
Aha, takhle, tak to jsem nevěděl, děkuji.
Komentáře jsou uzavřeny.
Díval jsem se na tu diskuzi na HW listu a nemám pocit, že by tě páni inženýři vyloženě úplně odpálkovali, navíc tuším, že jeden z nich je řidičem sanitky, nikoliv inženýrem. Sám jsem ti neodpovídal protože o tom nic nevím, mě zajímá jen malta, beton, cihla.
Zkus se někdy na elektrika.cz zeptat třeba na téma "mohu si vyrobit prodlužovačku" a poznáš co je to setkat se s moudrostí. Akorát místo na google tě odkážou na tzv. odborníka.