Problém pohledu zvenčí.
22. prosince 2015 v 5:01 | Petr | FilosofováníKomentáře
V poslední době mi stále vyvstává na mysli srovnání s Říší Římskou. Vznik EU a ŘŘ byl naprosto rozdílný, leč průběh životnosti stejný.
Provincie Říše byly dobyty mečem, ale následně jejich protektoři ač místní, hojně podporovali ze svého prospěchu Řím.
Onen rozdíl je jen ve vzniku. Nebyl tasen meč, ale demokratické mechanismy jsoucí horší meče. Pokračování je stejné. Přizdisráčské elity se lýsají k EU jak narkoman žadonící o dávku.
Toto chování elit vyvolává současnou vlnu odporu k EU a následný její zánik.
Chtělo by se říct s klasikem: dávám tomu rok, nanejvýš dva.
To nám už ostáva len Asimovova "Nadace" :-D
Je to sinusoida, dobře zřejmě nemůže být nikdy, protože k tomu aby bylo líp by pro to museli lidi něco aktivně dělat (např. vzdělávat se - nejen - po teologické, filosofické a psycologické stránce, zajímat se o to jak svět a další věci včetně lidského mozku fungují, zároveň by se museli naučit opustit egoismus, změnit hodnotové žebříčky, atd atd…), takže zřejmě může být jen relativně líp nbo relativně hůř, podle toho která mocenská skupina a jaké společenské klima zrovna převládají. Nicméně k těm mocenským skupinám - některé se snaží o unipolární vládu, ovšem to se jim nikdy nepodaří principiálně, protože příroda miluje diverzitu a multipolárnost - což ovšem neznamená že ti mocní nejsou schopní udělat žádný velký průser, ba právě naopak - kočka zahnaná do kouta se stane lvem a psychopati radši umřou sami (a ostatní klidně vezmou s sebou), než by dopustili že by jim to neprošlo. Tedy navrhuji, aby pan Kubáč právě o psychopatech napsal pár odborných článků, protože je jich mezi námi cca 5 %, normální lidi je neumí rozeznat a neví o co kráčí, a přitom jsou psychopati „lidé z jiné planety” se svými zájmy a povahami neslučitelnými se zájmy a povahou většiny.
[3]: EU nevznikla "demokratickými metodami" - tedy z vůle lidu, ale byla takříkajíc "nadirigována shora". A podle toho to tak vypadá. Čili i poměrně dobrou myšlenku lze zabít, chopí-li se věci břídil.
[6]:Neřekl bych, že to byli břídilové.EU (dříve Spolčenství uhlí a oceli ) vyrostlo kapitálovým propojením těžkého průmyslu.
I já pamatuji v lesích opuštěné doly pro deset zaměstnanců (plzeňská pánev, konec činnosti 1930) a železárny, napojené na doly měly v okolí haldy strusky, kterou nikdo nechtěl.Propojení odstranilo konkurenční vztahy a zavedlo prograsivní technologie, které v malých , navzájem si konkurujících podnicích nejdou vyvinout. Propojení ekonomik nese kapitálu výhody. Zaměstnanci EU nezakládali, ti mohou mít odlišný názor.
Komentáře jsou uzavřeny.
Ano, otazka hodna filosofa.
Co bude potom? Myslim ze to neni odhadnutelne, spolecnost a jeji vedeni je dnes velmi nelinearni dynamicky system. Podobne kdy bude potom? Tady uz lze alespon z nejake miry nespokojenosti obcanu tusit, ale stejne je tolik promennych, ze neni mozne predpovedet rok mozna ani desetileti kdy dojde v konkretnim miste v vetsi zmene. Z tohoto pohledu byl i rok 1989 jen vetsi zmena
Nicmene az se lidstvo jako celek "sjednoti" ci vymlati na nekolik malo skupin 1-3, nabozenstvi se prokaze za omyl a zannou cloveka vysvetlit nezname, pote to osobne vidim na nejaky system korporacne policejni s tolerovanymi kastovnimi prvky.
Jednoduse neni udrzitelny blahobyt pro vsechny, jde to proti prirode. To bude ale jeste nejake to stoleti ci desetitisicileti trvat.
Zijte skromne, plne a radujte se ze zivota.
Zdravi
P.