Chemie pro šílence 62. Chlorečnan draselný a nikdy jinak 2.
21. ledna 2016 v 5:45 | Petr | Chemie pro šílenceKomentáře
[1]: Zcela s vámi souhlasím, ale to znamená, že válka už začala, protože chemikálie, jejichž průmyslová výroba nečiní žádného problému, nekupujeme, ale vyrábíme po domácku ilegálně.
Brzy budeme vylévat akumulátory a destilovat z nich kyselinu sírovou pak budeme chodit čůrat na kompost kvůli dusičnanu draselnému atd....
Poté co jsem v drogerii ve Zlatnické ulici v Praze kupoval 30 procentní peroxid vodíku na plošňáky, a do knihy kde se registrují zákazníci napsal účel : BOMBA, přede mnou prodavač utíká dozadu a nechce vylézt. Budu si tedy muset pro litr nitroglycerínu dojít do lékárny, říci lékárnici, že to beru na infarkt, a když to budou mít jen v tabletách, zeptat se jí, jestli prodávají rozbušky č. 8.
Jen bych chtěl poznamenat... čistý chlorid draselný se dá relativně levně pořídit například na http://www.kovyachemie.cz/chlorid-draselny/ V minulosti jsem v tomto obchodě kupoval řadu užitečných "prášků" :-). Postupem času ale čím dál častěji narážím u nabízených produktů na obligátní věty typu: "Podle nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 98/2013... ". Proto jsem p. Kubáčemu vděčný za tento mini seriál a těším se na další díly. Přesto že doufám, že uváděnými návody se do budoucna budu zabývat jen teoreticky nebo nanejvýš v rámci činností spadajících do kategorie "hobby". Když člověk pozoruje jak se evropské elity stále více a více mění v bandu náměsíčníků (viz. Christopher Clark - Náměsíčníci) obávám se, že tyto návody mohou být v budoucnu životně důležité.
Tak na kovyachemie.cz neprošly sice chloristan a chlorečnan, ale prošel nádherný peroxid barya. S alkáčema to suvereně propálí cihlu na želené sklo. Dále zaujal ferofluid za pouhé tři kila, a zejména pak síran ceričitý na kila za babku. S tím posledním kdysi excelovala STAZI, jejich kopíráky na šifrovky neuměl dvacet let co to dělali nikdo.
Dá se použít elektroda rtuťová?
[6]: Anodická oxidace je schopná zoxidovat i zlato, takže se obávám, že se rtuť bude postupně přesouvat ke katodě, což by až tak nevadilo, prostě by se jednou za čas vrátila na anodu. Jenže co pak se zbytkem elektrolytu obsahující zbytková množství iontů rtuti. Víte jak jsou rozpustné sloučeniny rtuti jedovaté? Kam to chcete vylít?
m.marianek: já nevím kam to vylít, jen mě to zajímalo, děkuji.
Tak jsem si zašel do kauflandu pro "reaktorové nádoby". Jsou opravdu perfektní, díky za tip. Ale hledal jsem je opravdu dlouho. Byly dobře schované, na nejvyšším patře regálu až úplně vzadu při zdi. Musel jsem stát na špičkách a i tak jsem na ně sotva dosáhnul, a to nejsem žádný střízlík :-)
Pokud by jste někdo používal ty nádoby linkované v článku, bacha na jednu věc: Mezi těsněním a horní stranou víčka mají poměrně nenápadnou dírku - aby to šlo otevřít i po změně tlaku vzduchu. Při použití na v článku popisované reakce to nevadí, když z toho chcete jímat plyny může to být trochu problém :-)
Zdravim. Chválim množstvo elektronických a chemických článkou, ktoré ešte len budem čítať.
O výrobe chlorečnanu elektrolýzov mám už celkom veľké skúsenosti. V podobnom reaktore, ktorý opisujem aj na svojej stránke, sa mi podarilo vyrobiť nezanedbateľné množstvo chlorečnanu sódneho. Výroba ustala na konci minulej zimy, ale plánujem ju znova obnoviť s MMO. Vypracoval som postup, ktorý my umožnil nepretržite vyrábať chlorečnan s minimálnymi stratami a maximálnou životnostou anódy. Mojim postupom som získaval takmer čisté, pomerne veľké, krištáliky chlorečnanu _sódneho_. Upozornujem, že článok na ktorý [odkazujem](http://brod.holes.sk/chem/chlorate/) je asi tak starý a nobsahuje ešte najnovšie poznatky. Čas pre mňa nebol problém, ale je to pomalé. Pri prúde 2A čo som do toho tlačil (neskôr 4A) by produkcia stačila na miniohňnostroj každé dva týždňe.
*Najväčší problém* pre mňa prekvapivo nieje rozpad "drážkovacích tyčí", ale korózia vodičou a spoju meď-uhlík.
Skúšal som chlorečnan sódny konvertovať na islam-drasenlný pomocou soli pre kardiakou z kauflandu s obmedzeným úspechom. Oná soľ je 40/60 K/Na. Niečo vykrištalizovalo, ale sodík z toho odstrániť je pre mňa nemožné. Tiež som ostal s množtvom ochudobneného roztoku chlorečnanu a chloridu. Postupne som ho recykloval do reaktora, ale nebolo by to udržateľné.
Mo už je toho veľa, Ctrl-A-C a odoslať. Určite sa porozhliadnite po mojom webe, v pyrotechnickej sekcii sú užitočné zmesy s chlorečnanom a zápalnice.
Práškový grafit byl před časem běžně k dostání. Nevím ale jak to slisovat a jaké pojidlo.
Jinak sovětská armáda (ženisté) používali na dezinfekci vody přenosný elektrolyzér (asi 0,5litru) se 2 koncentrickými grafitovými elektrodami + akumulátor. Vojáček to nesl na zádech jako batoh. Dostal-li se živý ke studni, tak jí mohl dezinfikovat. Vyrábělo to roztok chlornanu, který neohrožený ženista vylil do studny. Elektrolýza trvala několik minut a končila na stupni chlornanu.
Komentáře jsou uzavřeny.
AD zákaz H2O2
Peroxid vodíku se dá snad ještě koupit v lékárnách- 3 až 6% koncentraci. Pak by neměl být velký problém tento roztok zkoncentrovat destilací případně prostým svařením - H2O2 má bod varu 140 C