Zvolte svého zloděje.
9. srpna 2016 v 5:21 | Petr | FilosofováníKomentáře
A jak by řešily obce své problémy bez krajských úřadů? By komunikovaly s nějakým obrovským superúřadem v Praze? Nebo by byly okresy a na každém z nich specialista třeba pro financování výstaveb domovů pro důchodce? To by bylo mnohem více lidí než na krajích. Netvrdím, že kraje jsou dokonalé, ale nějaký smysl zřejmě mají.
A místo prázdných židlí lze založit vlastní stranu/sdružení a kandidovat do voleb.
[2]: Mám dotazu rozumět tak, jakože dnes "Kraje" hájí zájmy "svých" obcí na Pražských ministerstvech - HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA ( vhodný smajlík nenalezen )
Chválím "Tedy i Olomouc dostala" i když ty rozpaky nejsou potřebné. Ano, Olomouc je žena.
Jedna z havlistických omáček po roce 90 bylo to, že kraje je žádoucí zrušit jako bolševický přežitek přemnožených aparátčíků. Tehdejší argument byl, že čím nižší samospráva blíž lidem, tím líp.
Ale podobný argument taky byl Městský policajt bude blíž lidem, bude chodit pěšky po svém městě, řešit drobnou kriminalitu, protože bude znát svou ulici, a působit jako prevence.
Lidi tomu všemu věřili, protože lidi jsou věčně důvěřivá hovada bez paměti.
kouzlo jakéhokoliv státprávního uspořádání zejména v Evropě a zvláště v česku je že každý úřad chce ke svému rozhodnutí i kopie rozhodnutí všech ostatních úřadů - tím počet nutných "souhlasů" pro každou věc roste dle vzorce
N*(N-1)/2
kde N je počet účastníků "řízení". A kromě toho vznikají "bludné kruhy" - potvrzení A nedostanete bez potvrzení B, které nedostanete bez potvrzení A - takže současné kraje akorát zvedají N a tím KVADRATICKY komplikují život obcí - bez ohledu na to jestli zastupují kraj smerem do centra nebo "Prahu" směrem na venkov.
[5]: To jste špatně pochopil. Pan Kubáč zcela jistě a bez rozpaků ví, že Olomouc je ženského rodu, ale také ví, že jsou oblasti kde nikdo neřekne "jedu do té Olomouce", ale "jedu do teho Olomóca". Prostějov je od Olomouce co by 4x kamenem přehodil a neznám tu nikoho, kdo by o "něm" mluvil jinak, než v mužském rodě.
Tato mapa ukazuje, kde je na Moravě Olomouc ženského rodu a kde mužského (v Čechách je téměř všude ženského rodu):
https://dalsimoravak.files.wordpress.com/2013/06/ten-ta-olomouc.png
Zdroj: https://dalsimoravak.wordpress.com/2013/06/16/ten-olomouc-ta-olomouc/
Když se podíváme do historie (19. století)
byly kraje zcela jiné - namátkou litoměřický, boleslavský, bydžovský, ...
Liberecký byl do roku 1960 a snad proto se jej podařilo obnovit. Nechápu dnešní středočeský prsten kolem Prahy mající v hlavním městě svůj kravský úřad.
A to ještě existují kraje soudní, které jsou v souladu s těmi komunistickými a nerespektují hranice současných krajů.
Takže ke krajskému soudu se v některých krajích jezdí do sousedního kraje, a v některých krajích pro větší jednoduchost spadají různá místa v rámci jednoho kraje pod různé krajské soudy.
Přitom navázání na historické uspořádání zemí koruny české se jak po první světové válce, tak po druhé světové válce, tak při normalizaci, tak po 89. samo nabízelo, a nikdo odpovědný je nevyužil.
Za tento článek dávám 1*
Komentáře jsou uzavřeny.
hm, ta myšlenka "prázdné židle" se mi docela líbí! Ovšem, kapři si svůj rybník ...