close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Je technologická krize krizí mravní ?

25. prosince 2018 v 5:46 | Petr |  Filosofování
Každému Čechovi se zaryl pod kůži projev Tomáše Bati "hospodářská krize je krizí mravní". Ekonomická krize nás teprve čeká ( je na spadnutí ), takže tuto kapitolu bych nechal na příště, ale pojďme probrat jestli současná technologická krize není náhodou též "krizí mravní".

Ptáte se jaká technologická krize ? Bakalovi novináři mají přece orgasmus z průmyslu verze 4.0 a kdykoliv pustíte ČT24, Daniel Stach vám vždy vysvětlí, že jsme 5 minut před průlomem, který změní vše. Na druhou stranu Bill Gates už v 90. letech sliboval, že budete moci diktovat text do Wordu přirozenou řečí a - nic.... Ba spíše naopak - Německá vláda píše ty nejtajnější dokumenty na psacím stroji. Problém diktování do Wordu je asi tento : Bill Gates měl na mysli, že budete diktovat a WORD bude ve vší spolehlivosti a ve vší důvěrnosti psát, co z vaší řeči vyrozumí. Jenomže čas oponou trhnul a dneska nejsme v době, kdy izolovaný software pracuje pro svého zákazníka. Dnes jsme v době "cloudů", "ekosystémů aplikací", "vytěžování uživatelů" atd. Tedy Bill Gates měl na mysli, že diktujete, WORD bez chyby píše a nikomu dalšímu psané nesděluje. My jsme v situaci, že "virtuální inteligentní asistentky" analyzují vaši řeč s chybami a obsah reportují morálním skřetům jako je Zuckerberg, psychotickým šéfům Googlu, chamtivému CEO z firmy APPLE, nebo Činským tajným službám ( o tom se jen tak dohadujeme zato už i v Česku ) , případně Americkým tajným službám, jak 100% víme od Edwarda Snowdena. Navzdory tomu, že Microsoft za Gatese měl taky svérázné obchodní praktiky - takhle si to nepředstavoval ani on, takže pak se nedá divit tomu, když konspirační teoretici poukazují na to, že sám Zuckerberg má webkameru zalepenou izolepou.

Takže technologická krize ( dle Kubáče ) je dnešní stav, kdy veškerý High-tech se dělí na tři převažující skupiny :
  1. Tvrdé technologie, které mají potencál změnit svět - což krom usnadnění života stovkám milionů chudáků též znamená - nějaké byznysové famílii na jachty vydělat - a jinou byznysovou famílii o jachty připravit. Proto tyto zůstávájí ( navěky ? ) ve stádiu rozpracovanosti, protože jachta je více neežli plebs.
  2. Polotechnologie zcela na hovno - tedy High-tech zbytečnosti, které nás vedou do zaostalosti. O této skupině je celý tento blog, takže vyjmenovávám jen stručně : ekologické technologie směřujících do středověku, ( dotované ) "startupy s teplou vodou" převážná většina internetového provozu, převážná většina virtuálního světa, který nemanipuluje s hmotou, computerizace buzerace, atd... Tyto jsou většinou 100% dokončené a často jsou "svatou trojicí = vlády + korporace + aktivisti" vnucovány veřejnosti proti jejich vůli a hlasu zdravého rozumu.
  3. Polotechnologie ne zcela na hovno ( ale vlastně taky ) : Je libo Smartphone, který reportuje vaše soukromí CIA, nebo smartphone reportující vaše soukromí třemi samoznaky označené čínské špionáži ? Nebo ještě lépe mobil který reportuje megakorporacím ve stylu Samsungu, Applu, Googlu a dalším, kteří se odváží toho, čeho by se jakákoliv vláda ( dokonce ani Číňani ) neodvážili, kvůli riziku průseru, až to na ně praskne.
Výsledkem je, že mnoho technologií by mělo poteniál zlepšit situaci civilizace, ale to by lídři technologického, politického a intelektuálního světa museli mít všeobecnou důvěru a morální kredit, který mívali někdy v techologickém dávnověku, ale dnes dávájí najevo, že jsou intrikání a pokřivení chamitvci tak okatě, že vládne nedůvěra i k produktům jejich fabrik.

Vezměme třeba mnou milovanou jadernou energetiku, která nepředvede ani pár procent svého potenciálu, protože se kolem ní točí divné existence. Od zelených aktivistů, přes lobbisty velkých firem typu "prachy nesmrdí", až po "muže v černém" z tajných vládních agentur nejmenovaných mocností. Výsledkem je, že Babiš se nedovede rozhodnout kdo by měl dostavět Temelín a Dukovany. Firma Westinghouse, v obrovských finančních problémech, nebo Rusáci CIA navzdory ? Četl jsem článeček, že nejlacinější a nejspolehlivější elektrárny dnes stavějí Korejci a navíc my jsme ve stavu Česko - ( Jiho ) Korejského přástelství. Kdyby Babiš dal kontrakt Korejcům to by teprve byl rachot - CIA + KGB ( nebo jak se to teď v Rusku jmenuje ) proti českým "tajným službám", odkud volně unikají informace do Mladé Fronty Dnes.

Vezměme to ještě podrobněji. Facebooku šéfují psychopati, proto je lepší si s jejich "sociální" sítí nic nezačínat. Byl by Zuckerberg stejně nebezpečný, kdyby dělal ajťáka někde v JZD ? Lze tušit, že "velikost" firmy přináší "moc" a ta vždy korumpuje. Stejné je to asi i s Pagem a Brinnem z Googlu a dokonce i Gates se odchodem z Microsoftu změnil z intrikána zpátky na neškodného techno-filantropa. Pak tady jsou "velcí muži" kteří mají "velké ideje", třeba Ellon Musk a jeho doprava vzduchoprázdnými tunely nebo transatlatnické raketové lety.

Marně přemýšlím, kde je chyba. Ač nerad musím zmínit, že Edison, Ford, ani Baťa nezaložili svá impéria jako způsob jak re-investovat "easy money" vydělané na Internetovém boomu. Baťa jezdil nakupovat kůže pro rodinnou ševcovskou dílnu s baťochem, vlakem už ve 13 letech. Henry Ford začínal ve 14 jako polo-gramotný hodinář, který zkoušel polo-sériovou výrobu kapesních hodinek, pak se stal zámečníkem a mechanikem u Edisona a teprve po létech "při zemi" začal experimentovat se spalovacími motory a sériovou výrobou automobilů.

Tedy asi máme problém s "kapitány průmyslu". Ti staří ve stylu Bati a Forda měli stále v podvědomí své více než skromné začátky a tudíž jejich "velké ideje" byly daleko více do reality. A navíc když už měli nějakou ideu "jak zlepšit svět" dovedli tuto ideu rozumně začlenit do svého byznysu. Navíc technologie tehdejší doby něměly ten světovládný paranoidní aspekt jako má dnes "World Wide Web". Doporučil bych dnešním kapitánům průmyslu aby zlepšovali svět lokálně v místě kde je zle a nepohrávali si s myšlenkou, že z každého "spaseného" křena uživatele jim musí přes firemní ( vládní ?! ) servery plynout prachy do kapsy, i kdyby to "křena" mělo stát život.
Taková myšlenka je ale stejně naivní jako žádat od politiků, prokurátorů, vojska , policie, soudů a dalších orgánů státu spravedlnost a bezpečnost. Jsme tedy v pradoxní situaci, kdy Word, který píše podle diktátu by byl jednoznačně pozitivní a převratná bomba před 20 lety, ale dnes stejná myšlenka budí reakci : "děkuji nechci, jestli mi to budete nutit, raději ustřihnu kablík od mikrofomu".... A stejně jako s Wordem je to se spoustou dalších věcí, o kterých se mnoho mluví, ale díky tušeným rizikům z chamtivosti jejich tvůrců o ně skutečný zájem není.

Nakonec tedy končíme u chronické Kubáčovské vize : Internet je plný růžových vizí o pokroku, který "jen tak-tak vypuknout", ale svět mimo WWW je tak trochu přelidněný, tak trochu ( přírodovědně ) nevzdělaný, plný líných neschopů v teplákovce a chamtivců v obleku, na prahu bídy, nesvobody a zaostalosti, ale všichni se smějou jako JOJO, protože kamery vidí všude a za reptání se strhávají body.
 

16 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama