Již staří Řekové si stěžovali na chování mládeže a na to, že "dobré mravy upadají", myslím že celým mým blogem se táhne totéž. Nicméně v poslední době jsem opravdu vážně přemýšlel o systému vzdělávání nejen v ČR ale na celém vyspělém západě a dospěl jsem k jistým výhledům do budoucna, které se zdají býti dosti šílené.
Tedy civilizovaná Evropa je v současnosti v situaci, že pokud si v Barceloně nebo v Heraklionu dáváte v hospodě kafe můžete si být 100% jisti, že mladík, který vás anglicky obslujuje je vysokoškolsly vzdělaný magistr ekonomie, socilogie, "genderových studií" nebo tak něco. Z toho vyplývá tlak naší i dalších vlád na "praktické vzdělání" - tedy nahnat děcka na učňáky. A zejména v současné době vládnoucí oranžoví gauneři jsou v tom experti - svého času Petra Buzková nechala zrušit víceletá gymnázia, ačkoliv právě tam na drahý anglický soukromý 8letý gympl chodily její děti...
Takže máme společnost přeplněnou nezaměstnatelnými religionisty, a na druhé straně nám chybí svářeči a zámečníci, ale otázka je zdali je to pravda ? Tedy opět se omlouvám za chybějící link, ale před jistou dobou jsem četl článek, že nezaměstnanost mezi absolventy gymnázií je 4.1% u průmyslovek to bylo přes 8%, učiliště s maturitou to bylo skoro 15% a u učilišť bez maturity to bylo přes 25%. Jistě namítnete, že gymnazisti mají malou nezaměstnanost, neb jdou hned na vysokou, nezaměstnanost absolventů vysokých škol však je pouze kolem 2.5%.
Tím se nám obraz chybějících zámečníků trochu kazí. Mnohem realističtější pohled je ten, že kapitánům průmyslu prostě došla jistá sorta lidí - zámečníci dělající "skoro zadarmo" - chlapi těsně, kolem 50, kteří v hrůze z nezaměstanosti budou pilovat, soustružit a svářet klidně i zadarmo, jenom aby nemuseli sedět "doma s protivnou manželkou". Takže manažeři strojírenských firem stojí před dilematem - borec co dělal - a dělal dobře - za 12 000 hrubého odešel do penze a na jeho místo se tlačí , nebo spíše netlačí borec, kterému je 17, chce 25 000, nic neumí, a pokud nepřijmeme jeho platové požadavky, klidně si zůstane sedět na pracáku.
Taková situace samozřejmě není přiliš kompatibilní s "personální konkurencí na globálním trhu" protože tomu borci co dělal skvěle za 12 000 konkuruje bosý Ind s bederní rouškou, vousy a turbanem, který dělá (mnohem / nepatrně) hůře, ale jen za 1000 měsíčně. Tedy co bude - budeme "technologická elita světa" - bez zpětné vazby z výroby, která brzy bude 100% "jinde" ? Nebo skončíme jako rozpadlá ne-civilizace ve stylu germánských říší po zániku Římského impéria ?
Mimochodem to je velice zajímavé - protože za "posledních dnů Říma" kolem roku 476 nebyl ve středomoří nikdo negramotný, o 300 let později za Pipina Krátkého však nebyl v Evropě nikdo gramotný, včetně samotného Pipina (nepočítám-li pár mnichů).
Takže pro případné politiky existuje jediná realistická varinata. Pokud chcete predikovat, co se bude dít - v Evropě nebo v Česku - je čestné prohlásit - nemáme šajnu. Pokud nemáme šajnu - pak je lepší když lidi dělají to co je baví, neb to většinou dělají lépe, pokud je to baví než když je to nebaví. Na druhé straně nechceme všechny státní prachy investovat do "genderových studií" a pak do podpor v nezaměstnanosti. Takže je vhodné dát mládeži jasné najevo "dělej si co chceš, ale my si budeme taky dělat co chceme".
Takže jak by systém měl fungovat :
- Každý ať si studuje co chce
- Každému poskytneme nejvyšší vzdělání jakého bude schopen - klidně ať mají všichni Ph.D.
- Nerozdávejme ovšem "Mickey mouse diplomas" Tedy když někdo chce něco studovat, ať ví, že bude potit krev i nad "genderovými studii"
- Školy nechť dostávájí prachy odvozené od platů jejich absolventů - a to i tehdy když pracují mimo obor - "profesionální feministka" bude dělat uklízečku - škola dostane prachy podle toho - produkuješ nezaměstnané - nedostaneš nic.
- Lidi ať čekají výplatu podle toho co dělají, ne podle toho jaké diplomy se jim válejí v šuplíku - jsi číšník s Ph.D. a MBA - koho to zajímá ....
- Školy ať vybírají, nebo nevybírají školné zcela dle svého uvážení.
- Státní správa ať zavede příjímání a povyšování lidí na základě testů - nikoliv za základě diplomů "plzeňského typu" - soukromá sféra ať si dělá co chce....
Samozřejně ten systém má pár zádrhelů jako třeba jak platit právě ty gymply, které produkují budoucí studenty vysokých škol - asi nějakým koeficientem toho, co dostanou patřičné vysoké školy. Nebo jak platit školy, které teprve začínají - asi něco jako nejnižší kvartil průměru škol stejného typu co už absolventy mají - a tak.
Krom toho bych zavel ještě jednu věc, které se ohromně osvědčila za bolševika - povinnou 10 letou školní docházku ale pouze 8 letou základní školu - aby každý byl alespoň jednou "vytržen z klídku" a přechodem na střední školu se musel trošku mentálně i fyzicky "pohnout".
Zbývá otázka k čemu to všechno? Evropa se stává regionem flákačů - tak proč pár flákačů neuchránit flákání jako učitele a studenty ? A druhý aspekt - co bude civilizace dělat s tím podivným spektrem studentů ? Jednak si nemyslím, že lidi by byli blbí - současnou explozi "pseudooborů" má do jisté míry na svědomí právě státní správa ve které platí "je to vůl - ale študovanej !!!" A na druhé straně - za první republiky študáci potili krev nad klasickou latinou - 1500 let mrtvým jazykem - to proto aby se tím naučili učit - cokoliv dalšího více užitečného.
I moje zkušenosti jsou podobné. Příklad : Hyperinteligentní MatFyzák - Kamil Řezáč na návštěvě v laboratoři kladl už po 15 minutách dotazy, které mladé laborantky napadnou tak za rok - pokud vůbec - takže předpokládám, že zasvětit ho do práce v laboratoři by bylo velmi snadné i bez "diplomu v oboru" - jelikož zná milion "oborů kolem" jako je matematika, fyzika, počitače a tak ...