Vidlákovo elektro 79. Keramický nekondenzátor 1.
10. července 2014 v 5:25 | Petr | Vidlákovo ElektroKomentáře
Pane Kubáč,
Optimisté futurologové by mohli říci, že někteří kutilové si v budoucnu budou vyrábět vlastní elektrotechnické součástky doma. Třeba OLEDky.
http://education.mrsec.wisc.edu/nanolab/oLED/index.html
P.S. Jerry si vařila polovodiče na kuchyňském sporáku.
Bylo by možné napsat i díl o superkondenzátorech?
Je to hezká náhoda, že jste se trefil zrovna kdy jsem se danou problematikou sám zabývat.
Co se týče kondenzátorů, vypadá to, že jdou sehnat i solidní keramické kondenzátory které ztratí pouze 20% při max napětí (AVX). Tedy pokud tomu dobře rozumím kolonka load life: dC<12,5% při 1,5 rated voltage. http://www.farnell.com/datasheets/759405.pdf
Mě osobně zajímá jak se poprat s keramickými kondenzátory ve spínaných zdrojích, respektive jaký charakter má napětí na výstupním kondenzátoru. Je to DC napětí např 12V a keramický kondenzátor mi spadne na 50% tedy musím použít 2x tolik kondíků? Nebo jak byste to řešili?
P.S. omlouvám se za překlepy...
A ještě mě napadlo když jsme u keramických kondenzátorů. Netušíte jak je to s tepelnou odolností?
Respektivě X5R znamená +/-15% dC na -55 - +85°C X7R je +/-15% dC na -55 - +125°C
Netušíte jestli to je pouze definovaná tolerance změny kapacity nebo bude X5R při 90-100°C degradovat?
[4]: U spínaných zdrojů nejde ani tak o kapacitu filtračních kondenzátorů, jako spíš o jejich vnitřní odpor (ESR). Na tak vysokých frekvencích je jejich kapacita více než dostačující a zvlnění, které se na nich objeví není ani tak důsledek nabíjení a vybíjení kapacity, jako spíš úbytek na seriovém odporu při průchodu impulzního proudu.
[4]: Pokud máte spočtený filtr na určitou kapacitu je třeba tuto kapacitu dodržet při daném výstupním napětí - což by ve vašem případě znamenalo 2x tolik kondenzátorů.
Pokud ale stavíte podle návodu někoho jiného - asi bych konstrukci výstupního filtru orientačně přepočetl, protože nidky nevíte jestli autor o "mrchovitých" vlastnostech keramik tuší, nebo netuší
Jinak řečeno, permitivita není skalární konstanta, ačkoli si to tak elektronici představují. Konstantní permitivita je pouze pro lineární, homogenní a isotropické látky - což se vyskytuje jen jednou za miliardu let.
Reálně je permitivita nekonstantní, čistě komplexní číslo (= závisí na frekvenci napětí/proudu) nebo dokonce tensorem.
Permitivita není nic jiného, než podíl mezi elektrickou polarizací materiálu a elektrickou intenzitou pole. A je jasné, že polarizovat jde jen do určité míry, takže jakmile elektrickou polarizaci (= přiložené elektrické pole * permitivita) nabudíte do určitého čísla, pak už se dál nepolarizuje. Úplně stejné je to s magnetickým polem a magnetickou indukcí.
Nějak se mi to předčasně odeslalo.
K poslednímu odstavci jsem chtěl dodat: Právě dosažení maxima polarizace se navenek projevuje jako snižování permitivity materiálu (snižuje se podíl polarizace / intenzita pole). A když se snižuje permitivita, tak ze vzorečku v článku vyplývá, že se snižuje navenek kapacita kondenzátoru.
Takže přivádíte-li na kondenzátor větší a větší napětí (= zvyšujete intenzitu elektrického pole v něm), znamená to, že chcete po něm větší a větší polarizaci - ale ta už ke konci neroste lineráně přímo úměrně, ale pomaleji. Tedy klesá permitivita, a tím kapacita kondenzátoru.
Jinak řečeno, všechny "nekondenzátorové" efekty kondenzátoru vyplývají z toho, že lžeme o tom, že permitivita je konstanta. Proto kondenzátory, kde se kapacita nahání plochou elektrod jsou "kondenzátorovější".
Komentáře jsou uzavřeny.
No vida a pak že velkokapacitní varikapy nejsou, dobrá zpráva pro konstruktéry nízkofrekvenčních RC oscilátorů :-)).
Fyzikální podstata tohoto jevu bude patrně stejná jako nasycení feromagnetických materiálů. Feromagnetismus funguje na principu natáčení elementárních (mikroskopických) magnetických dipólů, jakmile se natočí naprostá většina dipólů, další vedení mag. pole se nekoná a s rostoucí intenzitou se mag. tok zvětšuje stejně jako by tam byl jen vzduch. U kondenzátoru dielektrikum natáčením svých elektrických dipólů zeslabuje elektrické pole desek a tak se tam při stejném napětí vleze víc náboje. Zatímco u normálních materiálů se dipóly natáčejí ze svých poloh jen trochu a pak již je síla pole tak velká, že dojde k průrazu, tak u těchto "exotických materiálů" se pravděpodobně může struktura natáčet až do úplného srovnání dipólů ve směru pole, tím se materiál nasytí a kapacita klesne.