9. července 2015 v 5:42 | Petr
|
V diskusi pod
prvním článkem o fetování mi někteří čtenářové naznačovali, že jsem vůl, neb tam zmiňovaný mák obsahuje morfin - ne proto aby zvířátka motivoval k roznášení makových semínek ve stolici, ale proto aby zvířátka pokoušející se maková seminka sežrat - otrávil. Přátelé nemylte se - příroda zatím vždy byla chytřejší než inženýři - takže mák dělá obojí zároveň - koncentrace alkaloidů v celé rostlině je totiž taková, že pro hmyz, který má schopnost seminka narušit - je toxická, zatímco pro velká zvířata, která mají schopnost semínka tak akorát nestrávená (obalená hnojivem) vykadit - je příjemná.
Na druhou stran - když se podíváte třeba na tabák - tam je strategie zcela jiná - smrtelná dávka nikotinu pro člověka je 30 mg. Běžná cigareta obsahuje 1,1 mg nikotinu - ergo nikotin ze dvou krabiček vás s rezervou zabije. Jak je možné, že ( bohužel ) svět není plný mrtvých socek s ještě dohořívajícím "žvárem" v hubě ? Kouření je totiž mimořádně neefektivní způsob aplikace, při kterém se až 90% nikotinu ztratí. Doufám, že je jasné, že tabák - na rozdíl od máku - nechce nás velká zířata potěšit, ale chce veškeré živočišstvo - bez rozdílu velikosti - zabít.
Takže pointu jsem vyzradil na začátku, teď zbývá jenom chemie. Už jsme se bavili o adrenalinu, noradrenalinu, serotoninu, dopaminu - to jsou všecno neurotransmitery - tedy malé molekuly, které přenášejí nervové vzruchy mezi nervovými buňkami. Paradoxně všechy dřívě zmiňované neurotransmitery jsou "specializované" na určíté omezené funkce v mozku i ve zbytku těla. Co jsme nezmínili je jeden neurotransmiter "univerzální" který funguje na všech ostatních synapsích, které nejsou nijak "specializované" - a to je acetylcholin. Takže acetylcholin se uvolňuje z nervové buňky do synapse a pak jsou dvě možnosti - buď se tímto signálem má spustit přenos elektrického vzruchu dále a pak je na druhé buňce tzv "nikotinový-acetylcholinový" receptor. Nebo je druhá možnost - nervovým podnětem se má spustit produkce nějakého sekretu, nebo jiný metabolický pochod a pak je na druhé buňce "muskarinový-acetylcholinový receptor"
Jenom taková pouznámka předem "muskarin" je jed muchomůrky červené "amanita muskaria" - ale to budeme probírat až "u houbiček" - dnes je na pořadě nikotin. Tedy "nikotinový - acetylcholinový" receptor - je přesně to co byste si mysleli - receptor, který se "vydráždí" buď acetylcholinem, nebo nikotinem. Takže otrava zvířátka nikotinem vypadá jako divoké křeče, slintání, slzení, zástava dechu a smrt. Takže účinek cigarety je něco podobného v malém a bez té smrtící koncovky. ERGO - jelikož jsou "nikotinové-acetylcholinové" receptory úplně všude lékařské učebnice to popisují eufemismem "účinek nikotinu je komplexní" - mimo jiné do té míry komplexní, že acetlycholinové receptory nikotinového typu jsou součástí dopaminových okruhů limbického systému a odtud je krok k závislosti, která je u nikotinu horší než u heroinu, kokainu a dalších "tvrdých drog".
Opět taková drobná poznámka - jak funguje
sarin,
soman,
tabun,
plyn VX a další "
bojové otravné látky" kterými nás strašili za bolševika - všechny tyto látky jsou blokátor "
acetylcholinesterázy" enzymu, který odbourává acetylcholin v synapsích - tedy mechanismus otravy plynem VX - je velice podobný mechanismu otravy nikotinem. Kdyby vás to zajímalo - smrtelná dávka - nejmodernějšího - plynu VX je 10mg - ještě pořád máte z 30mg smrtelné dávky nikotinu v tabáku legraci ??
Jsme tedy téměř na konci - tabák k nám přivezl Kryštof Kolumbus z Ameriky - podle rozlohy polí, na kterých indiáni tábák pěstovali - by se zdálo, že hulili jako zjednaní, ale i to je historický omyl. Američtí indiání občas za patřičných tanců a rituálů vyhulili dýmku ale 99% tabáku sloužílo k tomu, že výluhem z tabákových listů hubili hmyz na polích s kukuřící !!!
Sice to s drogovými účinky nikotinu nesouvisí, ale když se mluví o cigaretách - je třeba zmínit i otázku nikotinu a rakoviny plic. Tedy je 100% jisté, že samotný nikotin rakovinu nezpůsobuje - tu dostanete z ostatních produktů spalování tabáku včetně "
flavors", které tam tabákové firmy přidávají. Pak tu už pár let máme "
elektronické cigarety" které ve skutečnosti cigarety vůbec nejsou a jevily by se jako zdravotních následků prosté - bohužel nejsou - a to díky
typicky čínskému prasáckému způsobu výroby nálplní ve stylu "
nalejeme tam všechno co máme ve skladu a shodou okolností to teče". I přesto jsou zdravotní následky
e-cigaret zlomkem následků "
hořlavých" cigaret. Brutální tažení proti "
elektronickým" cigaretám se z tohoto pohledu jeví jako snaha ministerstva zdravotnictvní nahnat - za cenu životů lidí - prachy do byznysu tabákových firem - a odtud přes spotřební daň do státního rozpočtu - blahopřejeme
Burešovi a jeho boys....
Poznámka při druhém čtení - abychom měli toto téma definitivně z krku - krom přenašečů - neurotransmiterů - excitujících - tedy přenášejících "kladná čísla" jsou i neurotansmitery a synapse "inhibiční" které svým signálem brání šíření signálů z jiných synapsí - tedy přenášející "záporná čísla" - tyto neurotransmitery jsou v zásadě dva - GABA - alias gama-amino-máselná kyselina, která se vyskytuje převážně v mozku a na její receptory působí pány oblíbený oblbovák - alkohol a dámami ( a Rómy ) oblíbený oblbovák - diazepam - a jeho deriváty. Druhý inhibiční neurotransmiter je aminokyselina (!!) glycin, ten se vyskytuje převážně mimo mozek a na jeho receptor působí známý "Maryšovský" jed strychnin.
Bude i článek o kofeinu?