Jeden kolega z práce má talent vystihnout věci jedinou poněkud temnou větou. Takže na otázku současné politické, ekonomické, energetické ba i psychologické situace v Evropě, potažmo v celé západní civilizaci řekl : "Německé chyby nejsou nikdy malé."
Musel jsem s nim (ne)souhlasit minulý týden, kdy jsem zcela unavený šel kolem německého obchodního řetězce "Penny Market" a potřeboval jsem koupit chleba a Kofolu. Chleba byl hnusný - ještě orosený, jak jej vytáhli z mrazáku, ale pořád lepší než "kamenivo do betonu" alias "pečivo z naší pekárny" které je vždy jak suchary na lodi Bounty.
Takže jsem šel k pokladně, kde mi bylo oznámeno, že "taška igelitka už není", protože Penny Market bojuje za "záchranu ZeměKoule". A byly mi nabídnuty 3 alternativy :
- Bavlněná taška plátěná - viditelně mizerně sešitá - 29,90 kč
- Papírová taška velikosti obálky A4 - 15.90 kč
- Polyesterová ( !!! ) taška poněkud větší než taška č. 2 a poněkud lépe udělaná než taška č. 1 - 29.90 kč
Takže jsem nákup za 60 dal do tašky za 30 a vydal se k domovu.
Tušítě v čem je problém ? Korporátní manažer uvažoval tak, že "zachrání ZeměKouli" tím že místo "jednorázové" igelitky nabídne opakovaně použitelné tašky. Problém je ve slově "použitelné" tedy pokud jejich konstrukce a kvalita je tak mizerná že jejich životnost nepřesáhne průměrnou igelitku - pak se záchrana tak nějak nekoná.
A pak je tady druhý problém - bavlněná taška k ničemu i papírová taška k ničemu má alespoň tu výhodu, že když se MECHANICKY rozpadnou dříve než igelitka a jsou zahozeny do odpadu - v tom odpadu se i CHEMICKY rozpadnou dříve než POLYETHYLÉNOVÁ taška.
Problém té třetí a jediné relativně použitelné "tašky z Penny" je že je z POLYESTERU alias POLYETHYLEN-TEREFTALÁTU - což je materiál - stejný jako PET láhve - daleko méně "biokompatibilní" než původní materiál igelitek, jehož odolnost a neodbouratelnost v živoním prostředí dosahuje vrcholu z běžných komerčních plastů. Jinýmí slovy - původní igelitky např. bylo možno legálně pálit jako petrolej, parafín, nebo topnou naftu - nové tašky kvůli rakovinotvorným zplodinám takto likvidovat nelze - BLAHOPŘEJEME.
Není to jen problém náhrady neškodného plastu "králem neodbouratelného plastu". Je to skoro jako nějaká choroba. Příklad : EU a potažmo Německo chce snížit emise automobilů - místo aby propagovalo auta na zemní plyn postavená na současných motorech, která mají rozumný dojezd a ještě se dají rozumně natankovat v již existující síti čerpadel a navíc si odpadním teplem v zimě zatopíte - propaguje následující úchylný "energetický řetězec" :
- Jaderné elektrárny se zavřou
- Zemní plyn se doveze z Ruska
- Spálí se v plynových elektrárnách, čímž se ztratí 60% energie, kterou se v plynovém autě dá topit.
- Elektřina se rozvede ( zatím nedostatečnou ) elektrickou soustavou do ( zatím nedostatečné ) sítě nabíjecích stanic.
- jimi se nabijí drahé, hořlavé a toxické lithiové akumulátory, což trvá dlouho a nezajistí to dojezd ani jako flaška plynu
- jimi se pohánějí elektromobily, které díky zrátám v "úchylném řetězci" nemají "ani Joule nazbyt" - viz malý dojezd a žádná energie na topení.
BLAHOPŘEJEME - Německé chyby nejsou nikdy malé a polyesterová "Penny Taška" je toho malou ukázkou.
Poznámka při druhém čtení : tento problém je obecný - ekologisti čacky bojují proti relativně neškodnému polyethylénu, ale co s PET lahvemi - se vyřeší tak, že USA a Číňani je odvezou do spalovny - rakovina - nerakovina - a Indové do Brahmaputry - Ať se světový oceán poměje...