close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Elektro

Piráti na vlnách, aneb chybějící elektronika 4.

17. března 2016 v 5:34 | Petr
třikrát jsem psal o chybějící elektronice ve smyslu "Ježišku nekupuj mi tento gadget, koupím si jej sám, ale alespoň zařiď, aby jej někdo vyráběl a tudíž jsem jej nemusel vyrábět vidláckým způsobem doma". Vždy se jednalo o nefízlující užitečnou elektroniku jdoucí stranou módního "smart" trendu.

Dnes tedy opět píšu Ježišku Ježíšku, zařiď ať se někomu rozsvítí, ale nemohu prozrazovat závěr před úvodem. Opakovaně jsem se tak trochu chlubil, že coby posádkový doktor na Libavé jsem zažil veliké povodně z léta 1997 na Moravě - nejhůře postíženou oblast - Přerovsko - jsme měli za humny vojenského prostoru. Možná bych se chlubil více, kdyby navzodory pochvale, které si vojsko vysloužílo nebyly povodně nadmíru chaotický podnik. Takže více-méně jsem jezdil terénní sanitou UAZ od ničeho k ničemu a chválil jsem si uniformu "vzor 95" která ač jsem byl přes 3 týdny nepřetržitě na kůži promočený, jsem nedostal ani zápal plic ani jinou strašlivou chorobu z bahna a špinavé vody.

Na vojně jsem poznal sílu vysílaček - jednak jsme sami byli vybavení výbornou českou radiostanicí RF13 a potom jsem měl primitivní analogový scanner od firmy CONRAD, který jsem si přinesl na vojnu míto tranzistoráku. Scanner se sice vojenským pánům moc nelíbil, ale při hašení požárů po cvičném bombardování a dělostřelbě jsme pravidelně přijeli ke zraněným ( hasičům, vojákům ) dříve než jsme "řetězcem velení" k tomu dostali oficiální rozkaz. Takže nakonec došlo k paradoxu že jakýsi poručík, co "měl v tornistře maršálskou hůl" mi vyhrožoval, že mi scanner zabaví, ale podplukovník - velitel střeleb nám "tajně" nechal vzkázat, na které frekvenci máme poslouchat, abychom mohli vyjet "stejně rychle jako minule" .

Pak jsem se dostal domů a stesk po "vysílání" způsobil, že po několika "finančních chybách" s různými CB vergly jsem si koupill CB radiostanici Dragon SS485H, kterou mám dodnes ( na stole ve funkčním stavu napojenou na anténu ) a budu ji mít už navždy, protože to je jedinečná kombinace nadupané funkčnosti při relativní jednoduchosti. Jakožto vojáček jsem sice "za povodní" na CB - tedy "Cimbál bandu" 27 MHz nevysílal, ale nadšení CB vysílači zjistili, že stačí obsadit pouhých 8 strategických kopců k pokrytí celé ČR signálem. Čistě jenom pro neorientované CB z anglického "citizen band" - neboli "občanské pásmo" je jedno z bezlicenčních pásem, kde můžete předpisovou radiostanicí a za dodržení jistých pravidel daných "generální licencí" vysílat.
Obsedantní inženýři v diskusi se budou ptát, kterýchže to 8 kopců stačí obsadit - tedy zkušenost říká že se jedná o "rozumný výběr" z těchto alternativ.

Dneska se jakékoliv vysílání jeví jako naprostý nesmysl - sám jsem kdysi mládeží nadšeně vysvětloval jak jsem se hádal s chlapem z Jakarty jestli 27 stupňů, které jsme měli ve Frydku je horko, nebo zima, neboť oni měli 40 stupňů a 100% vhlkost vzduchu. Po této historce mě mládež zchladila dozazem : "proč jste se bavili přes šumící rádio, když jste mohli chatovat na facebooku !!!"

A vo tom to je - dneska se zdají veškeré telekomunikace jen otázkou napojení na místního poskytovatele internetu a případně mobilního operátora. Tak jsem mládeži vysvětloval "představte si, že elektřina z vaší zásuvky transformovaná na VF signál z vaší antény doletí až do Indonézie - není to vzrušující" : "NE a proč by mělo ....?"

Jenomže ono to vzrušující je a bude to vzrušující stále více - protože pokud komunikujete internetem jde "váš signál" přes desítky počítačů, routerů, switchů a jste vydání na milost a nemilost tomu, že nikde po trase se nevyskytne žádný psychopat / politik / úředník Evropské unie, který aby na sebe upozornil vymyslí, že "tuto část internetové komunikace budeme cenzurovat". Z hlediska psychopatie a boje o moc je staromódní rádiové vysílání vlastně překvapivě demokratické - odrazy od ionosféry se dají předem předpovědět a ionosféra se cenzury nedopouští !

Tedy v posledních dvou odstavcích se dostáváme k meritu věci - Ježíšku prosím prosím vnukni starostům menších ( i větších ) obcí v česku ať koupí vysílač pro FM VKV rozhlas ?!? Tušíte k čemu by to bylo ? Vesnice přece mají obecní rozhlas drátový, který vyřvává : "před hasičskou zbrojnicí se budou kastrovat prasata". V tom je právě ten problém. "Až to praskne" psychopati / politici - první věc, kterou udělají je, že začnou brutálně cenzurovat / vypnou digitální komunikace typu Internetu. Tudíž vznikne potřeba poskytnout veřejnosti nějaké informace v obtížně rušitelné / cenzurovatelné formě. To bude znamenat, že drátové obecní rozhlasy by musely vyřvávat pořád. Tudíž by nebylo špatné mít ve sklepě radnice FM vysílačku - stačí kolem 50W FM mono - taková není o mnoho větší než můj milovaný "Dragon" a dá se napájet z autobaterie - a na střeše radnice - anténu.

VKV tranzistoráky mají všichni, a pokud nekupujete "funkcemi nabušené" rádio - potom "rádio z Lídlu obyč." vydrží na baterky hrát skoro nekonečně dlouho. Obecní VKV rádio se mi jeví jako ideální pro případy krize. Pokud bych byl ministr vnitra - ihned bych pracoval na tom, aby bylo legální až povinné takový vysílač v obci vlastnit a v "případě katastrofy" jej moci legálně provozovat.

Máme ovšem moderní dobu ve které "účinná řešení jsou politicky nepředstavitelná". Co kdyby občany zvolený starosta vysílal nějaký "protistátní obsah", který by se nelíbil nějaké - nikým nevolené - parazitující - aktivistce z neziskovky ? Přesně proto taková věc nikdy nebude. Proto mám prosbu č 2. Ježíšku Ježíšku zařiď, ať je v každé větší aglomeraci alepoň jeden "VKV pirát", který má FM vysílač doma a potajmu si občas "pustí nějakou tu muziku" do éteru. Pokud takového člověka znáte - neprozrazujte zde jeho identitu, ale ukažtě mu můj blog a dejte mu mým jménem velikou pusu za přípravu na boj proti fenoménu "krysa krysu žere". Ke kterémužto chování mají tendenci se utíkat zoufalí a dezorientovaní ( propagandou manipulovaní ) lidi v situaci, kdy civilizace příliš nefunguje.

Historická moudrost idiotů

15. března 2016 v 5:12 | Petr
Úvodní poznámka při druhém čtení - V celém mém okolí vypukla hysterie a manželé kolegyň si dělají zbrojní průkazy jak na běžícícm pásu. Prodej zbraní prý v česku loni vzrostl 8x, výdej zbrojních průkazů 4x. Ženské v práci místo vnoučat řeší jestli stačí ráže 9mm Luger nebo je lepší "pětačtyřicíctka". Marné - zbroják nemá smysl, protože legální držítelé zbraní jsou vždy odzbrojení jako první. V česku to dokonce bude za cenu porušení ústavních práv ze strany policie. Osobně doporučuju, "až to praskne", vytratit se za noci z baráku, sebrat zbraň mrtvole a nikomu o tom neříkat....

Už jsem to tady na blogu určitě psal - jako "módní" společnost uznává projevy nepracovitosti - jakože "na to máte" bez hnutí prstem. Tedy v době kdy se pracovalo na poli byly "v módě" bledé šlechtičny alá "komtesa Hortenzie" z Babičky a dnes naopak, je v módě být opálený - neb to znamená, že se poflakujete "u móóře". Pokud jste tedy kopali motykou na zemědělském jihu USA - slunko vám opálilo zezadu krk a odtud vzniklo hanlivé označený "rudý krk" neboli "red neck" neboli "redneck".

Typický americký "redneck" zvaný též "six pack Joe" podle balení 6 piv v plechovce - je nepříliš vzdělaný, nepříliš chytrý, nepříliš bohatý obézní borec v rezavém "pickup trucku" s "barákem plným bouchaček". Je pozoruhodné, že i americká "intelektuální elita" bere tuto vrstvu lidí jako terč svých "reformních snah" a jednou z reformních snah je snaha ty "bouchačky" těmto lidem zabavit. Problémeček v USA je ústava, zejména její druhý dodatek, který už v roce 1791 stanovil, že americký občan má právo "držet a nosit" zbraně.

I přestože se pojem "držet a nosit" zdá jasný - je toto "ústavní právo" postupně nahlodáváno a ohlodáváno. Nejextrémnější "moderní výklad" tohoto práva z pera americké levice je, že "otcové zakladatelé" USA tím mysleli - "tehdejší zbraně" z roku 1791, nikoliv současné, a proto - ústava - neústava - se má vlastnictví zbraní, jiných než mušket na černý prach - zakázat. Proti tomu stojí "second amendnemt community" - tedy vesměs vysmívaní redneckové s barákem plným bouchaček s "National Rifle Association" v čele.

Přesto jsou práva nošení zbraní postupně omezována. Od roku 1986 už v USA není legální kupovat "samopaly" a "útočné pušky" - tedy zbraně, které stříli ratatatatatata -"a někdy i rychleji" tedy dávkou. I v tomto případě je pozoruhodné "co je to útočná puška" - v případě oblíbené americké M16 je "puška", z právního hlediska - tzv "lower receiver" - dolní část pouzdra závěru. Součástka do které se zamontují všechny ostatní včetně hlavně a zásobníku. "Lower receiverů" existuje na trhu jen omezené množství z doby před rokem 1986, jsou centrálně registrované, a dnes mají cenu násobku své váhy ve zlatě. Pokud ji seženete - můžete si celý "samopal kolem" legálně postavit z "náhradních dílů" a nikdo nemůže říci ani popel, protože pokud by proti tomu protestoval bylo by to ilegální zavádění "retroaktivity" do zákona zakazujícího "útočné zbraně".

Za léta bojů s "odzbrojovači národa" se mezi "majiteli zbraní" vyvinuly pozoruhodné historické zkušenosti a instinkty. Jako nejzajímavější bych uvedl snahu o zavedení "smart zbraní". Kolem roku 2000 se objevily pistole, které měly baterii a RFID čtečku a vy jste měli na ruce RFID náramek - pokud čtečka nedetekovala náramek - zbraň odmítla střílet. Výrobci to uváděli jako ohromnou "smart technologii". Lump vám vytrhne z ruky vaši postoli a - ona nic. Skvělé ne ?

Reakce rednecků byla hystericky negativní. Jednak vznikla otázka : co když mě někdo přepadne a můj RFID náramek bude někde v šuplíku ? Nebo přestane fungovat ? A potom druhá věc - daleko více vzdálená, avšak mnohem nebezpečnější. Co když DOBROVOLNÉ používání "smart zbraní" bude časem vystřídáno za POVINNÝ prodej - pouze "smart zbraní". A co když jako třetí krok zavede vláda povinnost vestavět do "smart zbraní" elektroniku, která je umožní dálkově vypnout ???

Výsledkem byla opravdu silná reakce, kdy uživatelé zbraní se organizovali na Internetu a každého kdo se snažil takové zbrane vyrábět, nebo třeba jenom do USA dovážet čekal uživatelský bojkot - a to nejen ve smyslu "nekupujeme čipované pistole", ale "zklamal jsi důvěru, nekoupíme od tebe vůbec nic". Tohle smetlo celou řadu malých zbrojních firmiček a málem to smetlo i CZ-USA - americkou pobočku Zbrojovky Uherský Brod, zato že uvedla na trh "smart" pistoli CZ Colt Z40. Celé tohle šílenství bylo korunováno loni na podzim krachem Německé firmy Armatrix - největšího výrobce "smart" zbraní na světě, který od roku 2000 do roku 2015 díky bojkotům nenašel žádnou cestičku jak své výrobky dostat na americký trh.

Moji čtenářové jistě tuší kam mířím. Dnes ještě koupíte varnou konvici na čaj, kterou strčíte do zásuvky, zapnete MECHANICKÝM ( ó hosana ) vypínačem a uvaříte si čaj. Jestli se nenajde dostatek pesimistů mého typu - bude to za pár let vypadat jinak : Konvice odmítne vařit bez WIFI konektivity a bez instalace "appky" někam do smartfounu. A když pod dojmem keců o výhodnosti "spuštění konvice na dálku" budete instalovat "appku" - v licenčních podmínkách bude větička "používáním tohoto produktu souhlasíte s tím, že ............ ".

Máte pocit že jsem jako "Aštar Šeran" - neboli Ivo A. Benda a jeho "Vesmírní lidé" bojující proti ISO 9000 a čipové totalitě ? Doufám, že stále ještě jsou dva rozdíly
  1. Pořád tvrdím, že není třeba vysvětlovat invazí z Plejád věci, které lze vysvětlit prostou kombinací lidské hlouposti a chamtivosti.
  2. Zvažte sami zda - úbytek svobody, kdy budete muset odshouhlasit licenci typu "pokud si naší konvicí chcete uvařit čaj - dáváte nám tím povolení udělat nějakou sviňárnu proti vám" - je úměrný nepohodlí způsobeném tím, že budete muset zvednout prdel a jít cvaknout mechanickým vypínačem svobodně a bez dodatečných podmínek.....
Aniž bych byl veliký pesimista - domáci spotřebiče jsou dnes - v technologii fízlování - daleko dále než byly zbraně v roce 2000, proto by zákazníci měli bít na poplach jako hrom. Přesto je tu několik rozdílů : Mikrovlnka není "věc života a smrti", navíc kupci ledniček a praček se považují za "lepší lidi", nejsou totiž zapráskaní primitivi s brokovnicí nad manželskou postelí. Na druhou stranu primitivi s bouchačkami mají silný instinkt proti skrytému omezování svých práv "salámovou technikou" - vypěstovaný nepřetržitou špatnou zkušeností od roku 1791. Už tehdy totiž druhý dodatek ústavy řešil - tehdejší snahu - tehdejších "dobroserů" - omezit práva svobodných Američanů.

Výrobky, které vám dávají svobodu a anonymitu "cvaknout vypínačem" pomaličku mizí - možná je právě nyní čas na mega-bojkot všech fízlovacích hodinek, mobilů, PC, ledniček a dalších. Dokud je ještě nefízlovací alternativa, i když třeba v oblasti PC nebo "smartfounů" se, svobodu neomezující, alternativa hledá už dosti těžce.
V každém případě je to zajímavý paradox - vzdělaný a bohatý frikulín z města s plnou hubou svobody a liberalismu se nechává "smart technologiemi" špiclovat dobrovolně a rád, zatímco redneck z farmy velice nerudně reaguje i na malinkatý RFID obvod, který má zvýšit "bezpečnost" jeho zbraní.

Bezdrátové peklíčko

18. února 2016 v 5:59 | Petr
V 90. letech kupovaly komerční televize kdejaký americký odpad, takže v televizi běžel ne tak úplně špatný seriál "Outer limits" - jeden z dílů byl už tehdy pozoruhodný : dětičkám se hned po narození implatnoval čip, kterým byly připojeny na tedhejší sci-fi představu dnešního Internetu. Jednomu děťátku však čip zhnisal a tak zatímco ostatní prostě jenom přivřeli oči a informace byla v mozku - on - chudáček - chodil na zvláštní školu mezi blbečky, co se ještě učili z knih. Všichni ho strašně litovali, ale pak začali lidé "s čipem" umírat za záhadných okolností na "informační přetížení" - až vzniklo podezření zdali "tehdejší představa Internetu" nenabyla vědomí a nezačala lidi zabíjet schválně. Když "hromadná úmrtí" nabyla charakter apokalypsy - "blbeček" se zhnisaným čipem našel ve staré knize, že existuje heslo, které stačí přečíst do kterékoliv z mnohočetných šmírovacích / "bezpečnostních" kamer, ktéréžto heslo deaktivuje systém čipů - tak to okamžitě udělal a lidstvo zachránil - sláva sláva.

Kouzlo je v tom, že kolega Zbynhěv říká "nikdy nevysvětluj spiknutím, co lze vysvětlit blbostí", takže my máme stejně dokonalý systém napojení na "centrální mozek" a ani k tomu nepotřebujeme čipy v mozku. Akorát tento systém vzniká z blbosti a chamtivosti - proto nemáme ( bohužel ) žádné univerzální "deaktivační heslo", až se situace zvrhne.

A věřte tomu, že systém se zvrhne - a bude to peklo, že se možná rádi uchýlíme do náručí Talibanské negramotnosti. Co se tedy stane ? Jenom taková ochutnávka : firma Mattel vyrobila "smart" panenku Barbie. Děcko na ni mluví, ona je připojená na WIFI - posílá MP3 stream někde do Mattelovské "serverové farmy", kde probíhá analýza hlasu a zpět jde MP3 stream, toho co barbína "odpovídá" - skvělá idea ne ? Ani ne - problém tohoto typu "elektroniky" nebo "internetu věcí" je extrémní tlak na cenu a tím nulová pozornost, která je věnována vývoji. Ergo chybička se vloudila a WIFI barbínu se podařilo hacknout a na Internetu kolují streamy z pokojíčků "majitelek barbíny" a protože má barbína i kameru - jsou tam i fotky. Nechci být pesimista, ale jaký je rozdíl mezi databází "dat ukradených z barbín" a pedofilovým rájem ?
OK kde se tedy stala chyba ? Hardware pro barbínu je extrénně laciný - nejaký pár-centový ARM + WIFI modul + kamerka + mizerný software, který ani nemůže být pořádný, protože zajistit bezpečnost takové aplikace je otázka měsíců až let vychytávání "vulnerabilit". Otázka však zní "zaplatí to kupci barbíny" ? Jasně že NE - stejně tak, jako nikdo nebude chtít za domácí spotřebiče platit podstatně více než dnes "kvůli ladění softwaru", který tam ani není kvůli funkci, ale čistě, aby "hipsteři sedli na prdel". A to si piště že v nastávající éře bude na stejném principu - tj. laciný ARM + WIFI + mizerný software - založeno úplně všechno...

Moje paranoidní fantazie má úplné orgie - kdybych se chtěl spojit s "temnou stranou síly" už dneska bych v podsvětí šířil informace o své nové firmě "Likvidace bez rizika s.r.o". Naštval vás soused ? Kupte si prolomení jeho "Smart baráku" a udělejte mu peklo - topení topí v létě na 40, sklep je zaplaven vodu ze "šílicího čerpadla" lednička mrazí na -50, trouba se sama zapne az vyšlehnou plameny - hezká představa ne ? Jestli máte PC s internetem a žaludek na takové věci - hrr do nového "podnikání".

OK - takže lze očekávat peklo "vulnerabilit", ale to zdaleka není všechno - představte si : už dnes CASIO vyrábí hodinky, které se nenastavují "čudlíkem" jako za časů našich dědečků, ale přes Bluetooth "Appkou" ze smartfounu - sláva to je pokrok přesně ve stylu toho co miluju : - místo jednoho "čudlíku" a 10 mm dlouhé hřídelky, co hýbe ručičkama tu máme : Displej, ARM, Bluetooth modul na straně Smartfounu a skoro to samé jenom s krokovým motorem navíc na straně hodinek. Místo životnosti baterie několik let - máme životnost několik dní, takže se musíme pravidelně smolit s nabíjením hodinek, abychom se nemuseli občas smolit s točením čudlíkem při nastavování času - O hosana - konečně jsem osvícen, co to znamená pokrok.

Samozřejmě budete namítat, že hodinky jsou "smart" - že třeba vibrují když vám přijde hovor na mobil, ale on Smartfoun nevibruje ? Tuším i další krok "do peklíčka" časem bude všechno mít "appku na smartfounu" - takže klasické ovládací prvky začnou mizet - protože "katování kostů". Když máte sporák řízený WIFI - proč by tam měly být ještě nějaké mechanické "čudlíky", kterými se sporák vypne, když "plameny šlehaji z pánve až do stropu a smartfoun je vedle v pokoji" že ? Takže nakonec pokud se vám "Smartfoun" rozbije - poznáte důvěrně pocity toho "blbečka", co mu zhnisal čip z amerického seriálu - jenom opakuju znovu : "deaktivační heslo" není ....

OK takže rekapitulujeme - je rok 2030 - žijeme ve světě plném "internetu věcí" které přes "appku" reportují každý váš pohyb korporaci, která appku naprogramovala a díky "směrnicím EU" jde kopie záznamů místnímu "výboru pro dodržování islámského práva" a pokud se znelíbíte, tak ilegální / státem sponzorovaná hackerská skupina vám cestou nejaké "zatím" neodstraněné "vulnerability" / zadních vrátek zatopí obrazně i v reálu. Skvělé ne ?

Ale abyste nebyli tak smutní, dám k dobru nedávnou "historku se smartfounem". Rozčilil jsem mladou švagrovou zpochybňováním funkcí jejího "smartfounu s androidem" až mi celá zuřivá řekla - "předveď mi co dovede tvůj mobil a můj ne" - tak jsem vzal služební Nokii 1661 z roku 2009 a praštil s ní o zem - což prestála asi tak po 333. - zcela bez úhony. Fungující mobil jsem zvedl a prohlásil : "a teď ty" - a ona : "néé rozbil by se mi displej" - takže tohle je přesně ten rozdíl mezi technickou vyspělostí "vidláckého" a "skutečného" typu....

Změna paradigmatu.

31. prosince 2015 v 5:46 | Petr
Starý vtip říká, že ambivalentní pocity jsou, když se vaše stará tchýně zabije ve vašem novém mercedesu. Nerad to přiznávám, ale s rostoucím věkem, mám stále vzrůstající ambivalentní pocity ve vztahu k elektronice, a to na všech úrovních, od domácího bastlení, po firmy které chrlí stále stejnou "krabičku", a jenom ji přelepují novým číslem.

Takže ambivalence na "mikroúrovni" - stavíte nějakou elektroniku poctivě "jak se to má" a když to pak předvedete veřejnosti vždy se nakonec najde někdo kdo prohlásí "proč jsi tam nezabudoval Arduíííno". Přitom pod heslem "arduííno" se myslí čínský klon za 30 centů, ve kterém jsou všechny čipy falešné.

Pak přijde otázka softwaru - pokud se budete smolit s něčím "sofistikovaným" - vždy nakonec zjistíte, že vykrádačka softwaru staženého z internetu je "efektivnější" - a dokonce nějakým zvrhlým způsobem dnes mezi mládeží i oceňovanější, protože proč by člověk měl bojovat s vlastními chybami, jejichž výskyt ve vlastním softwaru tuší, když metodou CTRL-C + CTRL-V může převzít cizí chyby, o jejichž výskytu a projevech nemá ani páru.

Pak nastává ambivalence ma "makro" úrovni. Představte si, že zítra ráno při kadění na míse mě postihne ta nehoda, že přijdu na to jak do krabičky která nese nápis "iPhone 6s" vdechnout duši a udělat z ní zařízení inteligence blondýny na podpatku - což navzdory sexismu a šovinismu - je daleko více, než v té krabičce je dnes.

Realizovali byste takový vynález ? Založili byste si na takový vynález "Startup" abyste vydělali prachy. Patrně ano, protože nikdo není blázen aby žil v "dobrovolné chudobě". Problém je v tom, co by se s vaším "Startupem" pravděpodobně stalo ? Koupila by vás megakorporace a do umělé inteligence "asistentky" by naprogramovala nějaká svá fízlovací zadní vrátka. Pak by spustila mohutný marketing, aby se všichni nechali fízlovat dobrovolně a rádi.
Je mi jasné, že tohle jsou 100% stesky starého dědka, ale prostě si nemohu pomoci. Když jsem stavěl první roboty měl jsem na mysli představu že postavím robotizovaný "stoleček na léky" který ušetří sestrám desítky kilometrů zbytečného chození od pacienta na sesternu a zpět. Nebo "křeslo pro kriply" alias "invalidní vozík" který se bude úporně sám vracet na "centrální parkoviště" křesel pro kriply - a ušetří tak ve špitále mnoho hádek "kam jste jej zase zašantročili"

Dnes - pokud mládež "bude opravdu dobrá" může vyrobit dron, jehož kamery budou otravovat veřejnost a základ jeho softwaru může konstruktéra zabít až si jej jako "open source" software stáhne a vykrade nějaká zbrojní firma.

Ergo - asi se něco děje, a patrně je něco špatně - ve mně ( ? ) - nebo vně mně ( ? ), když i mně přepadá techno-skepse. Přesně si pamatuju, že tohle už jsem jednou měl v roce 1998 kdy MS-DOS, ve kterém se krásně programovalo, byl definitivině vystřídán Windowsy, kde programátor je vydám Microsoftu a jeho "technologickým patologiím" na milost a nemilost. V tomto roce jsem napsal poslední řádku kódu pro PC, a začal hledat, s čím "si hrát dále", což skončilo mikrokontroléry a později roboty.

Tedy co může technoskeptický důchodce vyrábět dnes ? Ještě mám pár projektů - solidní blikátko pro psa ( není na trhu !! ). Lampičku na noční stolek, "zatraceně kvalitní radiopřijímač". Ale časovač ( k bombě ), nebo čidlo charakteru LIDARu, už odě mně nečekejte - to už se vyrábět bojím, aby mě to, pět let po zveřejnění zde na blogu, nepřiletělo zabít.

A vy ostatní - buď je váš pohled na svět jiný a hrozba "Skynetu" který zrodila kombinace techno-zaslepenosti nadšenců a techno-cynismu chamtivců - vám připadá vzdálená. V tom případě můžete pracovat ve prospěch megakorporací, až se vám bude od trafopájky kouřit. Nebo jsou i vaše pocity ambivalentní, ale nechchete elektro oblast úplně opouštět : Pro tento případ tu máme jedinečnou "moderní" možnost - můžete naplňovat excelové tabulky typu "monthly progress report" optimistickými vizemi, psát vzletné prezentace v PowerPointu, myslet si "kdo dvakrát slíbí, jakoby jednou dal" a skutečně převratné ideje - po ranním kadění, raději nechat uhnít v hlavě.

Ergo - přeji všem hezký nový rok 2016 - a "v prvním přiblížení" ode mně další elektronické články raději nečekejte. Jsem ve stavu techno-pesimismu, se kterým úzce souvisí dlouhodobý nedostatek inspirace. A jako "dalšímu zdroj hraní" se momentálě věnuji idei "dlouhodobého přežití bez výdobytků civilizace". Vzhledem k chemickým radám, které občas s ( bývalými ? ) kolegy robotiky řeším - v žádném případě nejsem, ani první, ani jediný, kdo takto "přepnul".

Je AVR ISP blbuvzdorný ?

19. listopadu 2015 v 5:01 | Petr
Jeden ctíhodný, leč tajný čtenář tohoto blogu mi psal : "Jak to vypadá se zatraceně kvalitním radiopřijímačem ?" který měl vyjít z mé dílny. Tak jsem mu smutně odpověděl - manželka je těhotná a je třeba zařídit spoustu věcí "než se to narodí". A pokud vedete divný život, je třeba zařídit i "divné věci", jako třeba učinit psa chovným, když už jste to slíbili chovatelce. Takže jsem "významnému čtenáři" odpověděl : "V prvním přiblížení je lépe předpokládat, že jsem s elektrem i roboty sekl - pro naprostý nedostatek času !" Týden poté co jsem si toto přiznal a písemně jsem to do mailu formuloval, se prudce zhošilo počasí a tím nastala obvyklá listopadová otázka : "Co budu dělat o vánocích" ? A to si pište že něco dělat budu, neb letos se mi podařilo - poprvé v kariéře - "mít vánoce jako školáci" - tedy na štědrý den ráno se vracím po noční směně, ale pak jdu do práce až v roce 2016.

Takže jsem se podíval po troskách toho co byla kdysi "dílna na roboty" a zjistil jsem, i přes tu bídu mám určitý přetlak "analogových bastlů" kterým "chybí hlava" - tedy mikrokontrolér. A jelikož "už jsem jako inženýři" co se "na škole" za Jakeše a Bilaka naučili 8051 a nyní ji cpou všudše, přestože je fatálně zastaralá. V mém případě jsem se naučil "holé AVR" ještě před érou "arduííína" a teď jej z lenosti cpu kam se dá. Takže potřeba která vyvstala je "NE-ARDUINO". Tedy mé srdce touží po desce s AVR, která by se dala zastrčit do kontaktního pole a dalo se s ni experimentovat.

NE že bych takové desky už neměl - ještě v dobách ručního kreslení plošných spojů jsem si vyrobil "bastldesku" dle Davida Matouška, která nejde zastrčit do kontaktního pole, pak jsem měl jeden "monstrózní projekt" Ne-Arduina, který nedpopadl, protože jsem měl tu šílenou ideu přeměnít 28 pinovou AtMegu8 na 56 pinový DPS, kde každý pin bude zdvojený aby bylo na kontaktním poli "více dírek se stejným signálem"

OK takže zanechme šílenství - reálné minimalistické technické specifikace budou AVR v DIL v patici aby se dal "spálený kus" vyměnit, dále stabilizátor 5V, krystal 16MHz ( nebo 8 ?? ), nutné filtrační kondy, ISP port, UART v TTL a jedna LEDka vysocesvítívá, nenápadně připojená přes velký odpor velikosti asi tak 10K, aby bylo alespoň čím blikat při ladění softwaru.

Tím je tak přibližně dán formát "NE-Arduina" - plošný spoj by neměl být výrazně větší než DIL 28, tím vzniká problém - jelikož se jedná o NE-Arduino - žádný bootloader ani UART to USB konvertor tam nechci a musí tam být poctivé AVR ISP. Klasický "10 pinový konektor se zahrádkou" typu MLW10G se tam patrně nevejde, přechod na 6 pinový ISP "se zahrádkou" moc místa neušetří takže tam bude muset být "holých 10 pinů v matici 2x5" a tím vyvstává možnost zapojit ISP opačně, a tím vyvstává i problém elektronické "blbuvzdornosti" - který jsme už jenou probírali.
Je tedy nutno předem promyslet, co shoří, pokud zapojím ISP port do programátoru obráceně. Ergo sledujme obrázek nahoře a můžeme si rovnou napsat tabulku "přepólovaného konektoru"

Pin Č:Funkce AVRTypFunkce ProgramátorTyp
1MOSIVstupGroudZem
2VCC5VMISOVstup
3NC-GNDZem
4GNDZemSCKVýstup
5RESETVstupGNDZem
6GNDZemRESETVýstup
7SCKVstupGNDZem
8GNDZemNC-
9MISOVýstupVCC5V
10GNDZemMOSIVýstup

Takže na první pohled je jasné, že "Norští študáci", kteří v pradávné době AVR zkonstruovali nečetli Kubáčovy zásady nepřepóloivatelného konektoru, protože pokud se podíváme na "přepólovanou" tabulku je jasné, že nastanou velké problémy - na straně programátoru vám pravděpodobně shoří všechny 3 výstupní piny, tj RESET, SCK i MOSI, které budou bez výjimky napojeny na zem, Naopak na straně AVR vám shoří pin MISO, který bude připojen na 5V z programátoru.
Čistě pro úplnost si rozebereme ještě 6 pinový AVR port, který vznikl později a třeba se konstruktéři "poučili" :

Pin Č:Funkce AVRTypFunkce ProgramátorTyp
1MISOVýstupGNDZem
2VCC5VRESETVýstup
3SCKVstupMOSIVýstup
4MOSIVstupSCKVýstup
5RESETVstupVCC5V
6GNDZemMISOVstup

Řekl bych že u 6 pinového konektoru jsou při obráceném zapojení škody výrazně menší - na programátoru shoří RESET a na straně AVR shoří MISO.

Poznámky pro šťouraly
  1. Než mi začněte nasazovat psí hlavu, že to mám celé blbě uvažte, že vstupy na straně AVR jsou výstupy na straně programátoru a naopak tedy MISO alias Master Input Slave Output je už podle názvu Output na straně Slave ( AVR ) a Input na straně master ( programátoru)
  2. Blbuvzdornost výstupních pinů digitální logiky výrazně závisí konstrukci driverů daných pinů - pokud bychom uvazovali že výstupy jsou typu "open collector" s pull up rezsitorem - jejich násilné připojení na zem by jim nic neudělalo a tím pádem by přepólování 10 pinového ISP ustálo "ne-arduino" beze ztráty hvězdičky. AVR a většina moderní elektroniky má výstupy typu "Push pull", takže tam hrozí, že shoří "horní tranzistor".
Sepisováním tabulek jsem zcela vyčerpán, takže kdo si vezme papír a tužku a navrhne "blbuvzdorný pinout" bude mnou veřejně pochválen. Hodnotí se i kreativní řešní - teď mě napadá, třeba využití toho jednoho nezapojeného pinu ( na kterém v dávné době byla signalizační LEDka) k odpojení ohrožených pinů - třeba. Za takové řešení bude pochvala ještě větší - možná i od ostatních čtenářů.

Další poznámka pro šťouraly - jasně, že vím, že pinout 10 pinového konektoru není náhodný a řádka GND a VCC na "sudých pinech" je tam kvůli "signálové integrity" alias kvůli odstínění interferencí mezi datovými vodičích v plochém kabelu - prosím nebuďte "inženýři" a berte návrh "blbuvzdorného pinoutu" jenom jako mentální cvičení.

Tolik tedy blbuvzdornost AVR ISP portu a pokud se stane zázrak, těhotenské nevolnosti, pes, přeměna "13 komnaty" ( jak se u nás označuje skladiště bordelu) - na regulérní dětský pokoj dovolí - očekávejte schémátko a plošňák alespoň na "ne-arduino", pokud ne na nedodělaná robotická čidla, která asi nedokončím nikdy !!!

Milý Ježíšku !

8. října 2015 v 5:10 | Petr
Asi máte pocit, že mi hrabe, ale udělal jsem velmi dobrou zkušenost s tímto blogem když jsem si loni přál nějakou elektroniku, která tehdy ještě nebyla běžná a ono se mi to do roka splnilo. Tedy zejména jsem chtěl sportovní hodinky alias pulsometr, který nepoužívá radiový hrudní pás, ale měří tep na principu měření průtoku krve rukou pod pulsometrem, přesně ve stylu čidla, které je notoricky známé a i mnou - vidlákem - úspěšně postavené.

Takže rok se s rokem sešel a z "obskurního štofu" se stal hit stránek pro frikulíny s takovými těmi marketingovými výkřiky jako : "měřte tep bez hrudního pásu !!!". Dokonce některé firmy dělají "seriozní studie", kde se dočtete, že dokud se rozbíháte a nejste dostatečně zpocení tak hrudní pás měří blbě, zatímco pokud při běhání moc mácháte rukama - zasě měří blbě průtokové čidlo na spodní straně hodinek. A podle toho, kde vás daná firma chce "komerčně dostat" z toho vyvozují dramatické závěry o "hrubé nepřesnosti" jedné nebo duhé technologie. No představte si to, že by vypočtený energetický výdej, za hodinu lítání se psem byl o 30 % mimo - hrůza ne ?
Takže OK - za pár měsíců od mého článku se předpověď naplnila, tedy nyní si myslím, že "ve mně něco je" - a tak píšu druhý článek, který se snad do roka taky naplní.

MILÝ JEŽÍŠKU PROSÍM, PROSÍM, PROSÍM, udělej to tak, aby některá firma prozřela a začala vyrábět sportovní hodinky s pulsometrem a akcelerometrem jakožto "monitor denní pohybové aktivity", který bude STAND-ALONE kus elektroniky. Tedy žádný bluetooth, žádné wifi, žádná "appka" ve smartfounu, bez které to nefunguje, a která navíc, nejintimnější data o vaší pohybové aktivitě "anonymně" práská megakorporaci. Úplně by mi stačilo kdyby na displeji svítilo 20:00 a pod tím 120 999 - jako počet pulsů za den a 6933 - jako počet kroků. Dokonce budu skromnější ty dvě cifry se mohou klidně zobrazit až po stisknutí tlačítka. Dokonce budu ještě skromnější MILÝ JEŽÍŠKU - ani mi nemusíš takové hodinky dávat pod stromeček - koupím si je sám za vlastní, jenom PROSÍM, PROSÍM, ZAŘIĎ, AŤ MŮŽEME VYUŽÍVAT MODERNÍ ELEKTRONIKU bez dohledu velkého bratra.

Když už jsme u toho dopisu Ježíškovi - dovolil bych si velice velice snažně poprosit, aby Ježíšek zařídil i odstranění fízlovacích zadních vrátek z Androidu - protože mi odchází mobil. A možná by nebylo špatné poprosit i o vydání WINDOWS 10.1, které by taky nereportovaly každý náš klik Microsoftu a s ním spolupracujícím - občany šikanujícím úřadům - placeným z "peněz amerických (ruských ? čínských ?? ) daňových poplatníků".

Že se v těchto byzbnysech točí opravdu veliké prachy ? Že proto to nikdy nebude ? Ach jo - skončím jako prababička, která měla křeslo, vycpaného bažanta, bez ocasu a strašlivě chrastící "Japonský tranzistorák" který byl v ošoupaném koženém oblalu a vzadu měl izolepou přilepené "dvě ploché baterky" místo nedostatkové devítivoltovky. Zastaralé, ale 100% bez udavačského potenciálu.

Matematika v elektronice 2. Spektrální vlastnosti signálů.

7. května 2015 v 5:56 | Petr
Víte jak je udělaná kmitočtová ústředna ve fenomenální radiostanici Elecraft K3 ? DDS - přímá digitální syntéza produkuje "referenční kmitočet" pro smyčku PLL, která jej násobí na konečnou - výstupní - frekvenci.
Víte, že jsem měl v úmyslu postavit kmitočtovou ústřednu pro "opravdu kvalitní radiopřijímač" o kterém jsem tu onehdá psal (a ta myšlenka mě dodnes nepustila). Takže, když jsem zjistil že u Elecraftu moji ideu už dávnou používají - ponořil jsem se do schémátek K3 a zjistil jsem že "když dva dělají totéž - není to vždy totéž" - oni totiž pomocí DDS jenom nepatrně modulují referenční kmitočet o desítky hertzů - což jim umožňuje udělat opravdu minimalistický krok ladění - a celou práci se syntézou frekvencí "od Šumavy k Tatrám" má pořád na starosti konvenční PLL smyčka s programovatelným děličem frekvencí.

Kromě toho tu byla ještě jedna odlišnost - oni kmitočet z DDS nesmírně pečlivě filtrují - dokonce krystalovým filtrem !!! Zatímco já jsem tvrdil - zavedeme do PLL smyčky nejvyšší bit "fázového akumulátoru" z mojí primitivní DDS založené na mikrokontroléru ATTiny 2313 - a filtr smyčky PLL "si s tím nějak poradí".

Upřímně - pokud by K3 vyprodukovalo Yaesu, Kenwood, Icom, nebo jiná "veliká firma" tak bych si řekl - mají to "překonstruováno" aby za cenu ušetření pár součástek - neměli probémy s některými kusy při hromadné výrobě. Ale firma ELECRAFT je známa svým vidláckým přístupem k elektronice - tedy pokud oni dají k DDS krystalový filtr "tak to není jen tak".

Tedy jsem se dostal opět do situace známé z "Básníků" - ve filmu popsané heslem - "kdo hodně myslí málo ví"- a tudíž bylo nutno prozkoupat jaké jsou vlastnosti signálů, které lezou z fázového akumulátoru ven. Takový průzkum se dá udělat postavením primitivní AVR DDS na bastldesce a zkoumáním pinů osciloskopem, ale daleko lepší je udělat ještě další kroky zpět a prozkoumat vlastnosti DDS matematicky - ovšem vidláckým způsobem - tedy "matematicky bez matematiky"

Ergo jsem si naprogramoval nejprve 4 bitovou a pak dokonce 8 bitovu DDS do Excelu a zkoumal jsem jak se mění hodnota fázového akumulátoru když se k němu neustále příčítá "ladící slovo" a hlavně jsem přemýšlel jak napodobit spektrální vlastnosti takového signálu v simulátoru elektrických obvodů.

Kouzlo je totiž v tom, že máte třeba samplovací frekvenci 100 MHz ale signál, který leze ven má frekvence 3,1415926535 MHz - naprosto nesoudělný s frekvenccí hodin. - to znamená, že jednotlivé bity mají "jitter" který odpovídá jedné periodě signálu 100 MHz. Tak jsem zkoušel signál nejvyššího ( i dalších ) bitů fázového akumulátoru nějak napodobit - z počátku dosti neobratně - přepínáním signálů na dvou frekvencích až jsem přišel na velice jednoduchou věc.


Vtip je v tom, že pokud pomocí hodin 100 MHz generujeme signál 3,1415926535 MHz dochází k tomu, že v DDS - zdánlivě- běží "ideální signál" na této frekvenci, ale DDS updatuje svůj výstup jen "v rastru" 100MHz - tudíž k dokonalému napodobení signálu jednotlivých bitů DDS stačí vzít pravoúhlý signál na žádané výstupní frekvenci a "vzorkovat jej" D klopným obvodem na frekvenci hodin DDS. Viz schémátko.


A vskutku na mou duši na psí uši - signál, který leze z tohoto obvodu je 100% kopií signálu z "Excelové DDS". Nelze nepoznamenat, že signály, které lezou z fázového akumulátoru DDS jsou obdivuhodné zejméne pro některé poměry mezi frekvencí hodin a výstupem DDS - na obrázku máte třeba jak se mění nejvyšší bit, pokud je výstupní frekvence DDS 0,3 frekvence hodin. Podivuhodné jsou všechny signály na "podivných zlomcích" frekvence hodin DDS - jako je 1/7, 1/11 a další prvočísla.


Pokud chcete modelovat nižší bity fozového akumulátoru DDS - stačí jen nastavit výstupní frekvenci 2x vyšší pro každý nižší bit. Čím více se blížíte Nyquistově frekvenci 100 MHz/2 ( nabo až za ní) - tím více má signál charakter naprosto náhodného ("pseudonáhodného") chaosu pulsů o délce poloviny 100 MHz periody. Tomu odpovídí i spektrum takového signálu, které se velmi blíží signálu náhodných digitálních pulsů vzorkovaných po 100 MHz ( na obrázku je ovšem graf pro hodiny DDS = 10 MHz).

A kde je konec pohádky ? Po týdenním vyčerpávajícím hledání jak simulovat signál z DDS jsem takový signál - jen v simulátoru - použil pro "virtuální" smyčku PLL - a bylo za hodinu jasno, že použití pouze nejvyššího bitu je nesmysl ! ( Omyl ? Přílišný optimismus ? ) Což ostatně signalizovali i moji čtenářové. Já na rozdíl od nich jsem ve fázi, že si nemusím nic myslet - neb už vím se 100% jistotou, že pokud budu kmitočtovou ústřednu takového stylu stavět - budu muset z AVR vypouštět sinusový signál a sestrojit alespoň primitivní DA převodník s filtrací nežádoucích frekvencí nad Nyquistovou frekvencí.

Jasné ?

Doufám, že jsem někomu ušetřil zklamání a jiným jej nezpůsobil, že budou muset už hotový plošňák vyhodit, protože mi příliš věřili, přesto dnes už zbývá jenom tradiční rada pro blondýny : Víte co je to DDS ? "Dej Dary Sem" přece - ne ?

Matematika v elektronice 1. Automatic Gain Control

30. dubna 2015 v 5:49 | Petr
Tak nevím, jestli mám začít příměrem o Aristotelovské definici moudrosti, nebo příměrem o vaření guláše. Proto začnu oběma. Tedy už filosofové starého Řecka měli poznání rozděleno na 4 stupně, které bychom dnešní terminologií označili jako - data, informace, poznání a moudrost. Nebudu se zabývat podrobnou definicí jednotlivých stupňů, protože jistě tušíte, že když vás ambiciozní řiťolezec někde v korporaci zaplavuje excelovými tabulkami - bude v tom hodně dat, možná nějaká informace, ale minimum moudrosti.

Takže když experimentujete s elektronikou můžete na kontaktním poli i jinak, postavit stovky zkušebních obvodů, na nich vykonat tisíce měření - čímž získáte spoustu dat, ale stejně nemusíte dospět k obvodu, který funguje, protože někdy jste jako kuchař, který vaří guláš, a - ví "že to není ono", ale neví "co tam přidat" neb má zmatek v chutích jednotlivých koření.

Proto je nutné mít postup jak dospět "od dat k poznání" nebo dokonce k moudrosti !? A u mně jeden z těchto postupů je "udělat z obvodu vzoreček" a s tím si hrát. Tedy asi to zní divně, protože celé elektro se zdá jako vyčerpávající cesta - opačným směrem - jak dospět od "vzorečku v učebnici" ke konkrétní hodnotě přiletované součástky. Přesto je někdy "ta těžká chvíle v životě lidském", kdy je třeba udělat to naopak. Výsledkem takových snah, je celý adresář v mém notebooku kde mám "excelové obvody" - tedy celé elektrické obvody typu třeba DDS, o které tady už byla řeč, přepsané jako výpočty v excelu. Díky takovém postupu se osvobodíte od "teroru miliampérů" a impedancí a jasně se vám rozliší, které vlastnosti elektrického obvodu jsou nedostatky dané principem zapojení - a tedy neodstranitelné. A které jsou dané "ďáblem, co se skrývá v detailech" a tedy potenciálně odstranitelné.

Předvádět excelovou tabulku na blogu je poněkud nešikovné, tak si jako příklad vezmeme něco jiného : Měl jsem veliký zmatek v otázce jak funguje "automatické řízení zesílení" tedy AGC - protože to je prototyp obvodu s tak velkým množstvím "černé magie", že se v tom vidlák může ztratit. Principiálně je to smyčka zpětné vazby, ale každá smyčka zpětné vazby má nějakou "porovnávací hodnotu", ke které se snaží "regulovanou veličinu" přitáhnout - schválně najděte mi na Internetu schémátko rádia s AGC, ze kterého by vyplývalo kde taková "porovnávací hodnota vzniká" a jaká je jejjí hodnota ??

Mimochodem by teď měl být odstaveček "k čemu je to dobré" - Kouzlo je v tom, že signál na atnéně rádia kolísá, ale my chceme aby "to hrálo stále stejně" proto se signál po cestě od antény k reproduktoru prožene zesilovačem s měnitelným zesílením, které se mění tak, aby hlasitost v reproduktoru byla pokud možno konstantní - a nemuseli jsme ji nastavovat více než jenou - při zapnutí rádia...

Takže jsem se trápil s matematikou ve stylu zesilovač 10x je V*10 atd. a přitom jsem přišel na jediné - nejstabilnějších smyček řízení zesílení se dosáhne, když se reguluje veliké množství zesilujících stupňů zároveň. Tak jsem ze zoufalství položil na toto téma dotaz do mailové konference HW list, kde se mi od "pánů inženýru" dostalo, místo nápadů, jenom "bullshit" typu "najdi si to na googlu". (Páni inženýři se zjevně nepohybují na levelu "moudrost" a kdoví jestli se vůbec pohybují aspoň na levelu "poznání").

Nicméně jsem poslechl a ve většině článků bylo moře matematiky a neustále se tam opakoval "exponenciálně řízený zesilovač". Když máte v nějakém článku moře vzorečků a tabulek, - je to známka, že je tam mnoho dat a málo moudrosti, tak jsem potřeboval ty věci nějak zobecnit. Mně při "excelových simulacích" nejlépe fungovaly napětím řízené zesilovače se spoustou stupňů řízených jedním napětím a "oficiální autority" doporučují exponenciálně řízené zesilovače. Není to náhodou protože, pokud máte N stupňů zesilovače který každý je řízen stejným řídícím napětím tak celkové zesílení ne N-tá mocnina řídícího napětí !? A pokud máte N-tou mocninu řídícího napětí , kde N je 3-5 - tak se XN nepříliš liší od eX je to tak ?

Tím jsme dospětli do dat k infromacím a zbývá už jenom dospět od informací k poznání. Zásadní otázka tedy je proč je dobré, když se zesílení vysokofrekvenčního zesilovače exponenciálně mění s řídícím napětním ? Takže jsem experimentoval v excelu i v simulátoru elektrických obvodů a dospěl jsem k tomuto obecnému závěru - pokud se vstupní signál mění přes několik dekád - je nutné aby se "informace o vstupní amplitudě" měnila taky přes několik dekád. - tato informace může mít formu napětí - a existují AGC obvody typu "feed forward" které usměrní napětí na vstupu zesilovače a podle něho rovnou nastaví zesílení - bez nějakých smyček zpětné vazby. Problémeček je v tom, že nastavovat zesílení napětím, které kolísá od voltů po mikrovolty - není dvakrát snadné. Proto je lepší aby zesilovač byl exponenciální (nebo exponenciálnímu průběhu blízký), protože potom - díky zpětné vazbě je řídící napětí - ve zpětné vazbě - de-facto logaritmus amplitudy na vstupu - a s takovými hodnotami které se mění o 3 volty - ne o 103 voltů - se pracuje daleko snáze. Je pozoruhodné, že tuto větu jsem nikde v elektronické literatuře nevyčetl - buď je to "Kubáčova chybějící věta" nebo jsem prostě příliš blbý a měl jsem to pochopit ze vzorečků - kde je to "implicitně" obsaženo.


Zbývá poslední nepatrný problémeček - jak se s takovým "matematickým modelem elektrického obvodu" pracuje. Tedy mým oblíbeným je simulátor elektrických obvodů zvaný "Simetrix", ve kterém si můžete nadefinovat součástku zvanou "non lineatr transfer function" - což ve skutečnosti je - součástka - vzoreček. Takže si nadefinujete moře součástek-vzorečků a hrajete si s nimi jakoby to byly mixéry, filtry, zesilovače, operační zesilovače - a tak.

Takže sledujte obrázek -V1, je zdroj signálu V2 je zdroj změn amplitudy signálu - ty se vzájemně násobí - viz vzoreček nad ARB1 - tím nám vznikne "kolísající signál" pro samotný obvod. ARB2 - je exponenciální zesilovač kde N1 - je signál a N2 je napětí řídící zesílení - vidíte vzoreček ? ARB 3 je "precizní usměrňovač" který usměrňuje bez diod - funkcí "absolutní hodnota" ;-))). ARB 4 je "operační zesilovač" - který porovnává skutečnou a žádanou hodnotu amplitudy. Ta je nastavena zdrojem V3 na hodnotu 100mV. A pak už jsou dvě "skutečné součástky" které tvoří dolní propust pro filtraci řídícího napětí


Samozřejmě, že se v diskusi vyskytnou šťouralové, kteří budou říkat, "obkreslit blokové schéma zpětné vazby umí každý" - pozoruhodné je, že tohle "vzorečkové schémátko" skutečně funguje jako AGC - vizte výstup simulace, kde zeleně je vstupní (silně kolísající) napětí a červeně je "výstup na žádané hodnotě okolo 100mV - tedy v matematické verzi to funguje a hlavně se s tím dá hrát ve stylu "co se stane když změním toto". Takto se dá hrát i se skutečným elektrickým obvodem, ale u reálných součástek ( nebo jejich simulací ) nemáte - na rozdíl od "čistých vzorečků" nikdy tu jistotu, že vám elektrický obvod nekazí nějaké parazitní parametry součástek. Takže naopak - pokud obvod nefunguje ani jako vzoreček - "zanechte vší naděje" a vydejte se jiným směrem - jasné ?

Tím jsme pro dnešek probrali vše - zbývá už jenom tradiční rada pro brunety - kdysi byly brejle poznávacím znamním inteligentní brunety - viz například virutální "milenka všech geeků" Tina Fey - dneska, ale bohužel nosí brejle každá druhá duchaprázdná blondýna ze Stodolní - takže je čas najít si nějaký jiný Geek chic atribut.

Poznáma při druhém čtení - jenom jako uklidnění pro šťouraly - ano vím, že existuje ještě druhý důvod proč jsou teoretici zamilovaní do zesilovačů s exponenciální závislostí zesílení na řícícím napětí - protože pak je smyčce AGC jedno jestli signál kolísá z 10 na 1 uV nebo ze 100 na 10 uV -což je důležité hlavně z hlediska relativně konstatní rychlosti odezvy smyčky AGC, která paradoxně u rádia není tak důležitá, protože rozdí mezi 10 a 100 mS než se smyčka ustaví - stejně nepoznáte.

Poznámka při třetím čtení - exponenciální řízení zesílení stejně reálně neexistuje - ve skutečnosti je to vždy vysoká mocnina řícícího napětí, která aproximuje eX.

Logaritmický detektor - blbinka, která potěší.

23. dubna 2015 v 5:41 | Petr
Minule jsem opět vyslovil zakázané slovo "Logaritmický zesilovač" - a jako že to je "moje téma" a nevyřešená achillova pata. A bác ho - už je to tady. Hledal jsem na Internetu jak se vlastně počítají krystalové filtry pro rádio - a najednou se nestačím divit - další Slovinec - radioamatér - si staví spektráílní ananalyzátor, ke kterému má tento úžasný logaritmický detektor - dokonce s mými oblíbenými VF tranzistory BF199.


Toto není - logaritmický zesilovač - ve smyslu, že výstupní signál je logaritmus vstupního - toto je "jenom" logaritmický detektor - tedy stejnosměrná úroveň výstupu je rovna logaritmu amplitudy vstupního VF signálu. Dle mé terminologie je to tzv "usměrňující" logaritmický zesilovač, který se skládá z velkého počtu zesilujících stupňů, které se postupně dostávají do saturace a nepřispívají k dalšímů růstu signálu na výstupu ZDE je z mého pera vysvětlení.

Nám už jenom zbývá vysvětlit princip funkce - takže vidíte obrovskou řadu "zesilovačů se společným emitorem" - které ale jsou "tak nějak divné" - především jak mohou zesilovat, když v emitoru mají odpor 10K a v kolektoru jenom 150 ohmů ? Kouzlo je totiž v těch kondenzátorech 470pF - pro frekvence kté tímto kondenzátorem neprojdou (základní stejnosměrné buzení tranzistoru) totiž tranzistor vypadá jako naprosto nezesilující tranzistor s obrovským odporem v emitoru. Pro frekvence, které kondenzátorem projdou však každá dvojice tranzistorů vypadá jako diferenciální pár tranzistorů, který opravdu zesiluje.

I tuhle fintu s kondenzátorem jsem probíral a to v článku "Proč stojí za to zkoumat zapojení integrovaných obvodů". Zbývá už jenom poslední otázka a to je - další hlubší vrstva Aristotelovského "proč" (kterých je dle Aristotela prý 6). Proč právě takto ? Díky malému odporu v kolektoru každého tranzistoru - 150 ohmů je napětí na kolektoru prakticky rovno napájení. Stejnosměrné napětí v emitoru každého trazistoru je o 0,7V menší - a jedině díky pomeru 150 / 10K, díky vysokému napětí na bázi a úbytku báze - emitor - je možné stejnosměrně spojit 10 stupňů zesilovače a přesto je celé zapojení po stránce stejnosměrné - i užitečného signálu - stabilní.


V každém případě - celý zesilovač - opravdu postavený - vypadá rozkošně - 20 chlapů ve froně před hajzlíkem ....

To je tedy pro dnešek vše - zbývá už jenom tradiční rada pro brunety - když o tom blondýny nemají šajn - tušíte alespoň vy co je to "amplituda" nebo dokonce co doopravdy znamená "perioda" ?

VF usměrňovač - blbinka, která potěší.

16. dubna 2015 v 5:35 | Petr
Východní filosofie neuznávají evropské plynutí času směrem vpřed a místo toho mají "kruhové plynutí času" - měsíc přibývá a ubývá, listi opadá a zase naroste. Dokonce i Karel Marx a Bedřich Engels pokud náhodou - jako věční studenti - nerozhazovali prachy svých bohatých rodičů - tvrdili - že čas plyne po spirále - stále se vrací do stejného místa jenom pokaždé na vyšší úrovni.

Takže i můj čas plyne po spirále a některé problémy se periodicky vracejí - jistě jste na tomto blogu četli celou sérii článků na téma "Logaritmické zesilovače", kterou jsem nakonec vyřešil pouze pro nízkofrekvenční kmitočty (díky Bohu alespoň za to).

Druhý palčivý problém jsou "precizní usměrňovače" - zdánlivě se zdá, že zádný problém není "na usměrňování jsou přece diody". jenomže dioda potřebuje 0,3- 0,7 V k tomu aby se vůbec otevřela - což je tak dobré na usměrnění 220V pro nějaký spínaný zdroj, ale už při normálních napětích v řádu 5-12 V to znamená nezanedbatelné ztráty.


Pak existují zapojení s operačními zesilovači, které mají diody ve zpětné vazbě operačního zesilovače a tím je problém s 0,7V (zdánlivě) vyřešen. Zdánlivě, protože moje elektronika zdaleka nepracuje v oblasti tak nízkých frekvencí aby se tohle zapojení dalo použít. Ptáte se proč se nedá použít (pro frekvence nad akustickým pásmem). Problém je v tom, že při otevírání diod musí operační zesilovač rychle "překmitnout" mězi 0 a 0,7V a to tak rychle aby výstup nezakolísal, což dělá problémy i velice rychlým operačním zesilovačům typu NE5532, které mají šířku pásma do 10 MHz. Takže pustťe do takového obvodu s 10MHZ operákem třeba AM mezifrekvenci 455 KHz a ven nepoleze - nic.


Precizních usměrňovačů existuje dokonce více, ale problém s rychlostí operačního zesilovače je u všech. Proto mě už chytla skepse, a byl jsem ochoten používat ubohosti typu "detekce AM modulace z krystalky" - tedy pustíte vysokofrekvenční signál přes diodu a doufáte, že usměrněním alespoň nějaký produkt získáte. Pak jsem narazil na TUTO podivnou stránku, kde si nějaký rusák shromažďuje schémátka divně konstruovaných rádií. Před radiopřijímači na této stránce bych maximálně varoval - jsou to konstrukce z "elektronkové doby" jenom "přepsané do tranzistorů" a plné černé magie - pravděpodobnost, že něco z toho bude fungovat - nepatrná, nestojící za tu námahu.


Mezi obskurními obvody se ale občas najde skvost - například toto zapojení - označené jako AM demodulátor - je skvělé, protože se Shottkyho diodami usměrňuje signál už od 1 mV a s rychlými diodami typu 1n4148 a VF tranzistorem (třeba BF199) zase pracuje až do oblíbené mezifrekvence 10,7 MHz bez nejmenších problémů - a co více si můžeme přát.

Jednom drobné vysvětelení jak to všecno funguje - při záporné půlvlně se otevírá levá svisle postavená dioda a nabíji se vazební konenzátor. Přitom malý klidový proud, který teče touto diodou udržuje tranzistor pootevřený. Při kladné půlvlně se otevírá tranzistor a přes druhou vodorovnou diodu se vybíji kondenzátor na výstupu. Časová konstanta 330N/100K určuje jak rychle se kondenzátor znovu nabije. - Tedy ano - usměrňovač je invertující - na vzrůst amplitudy na vstupu reaguje poklesem na výstupu ale při 10,7MHz - opakuju - díky Bohu alespoň za to.

Tolik tedy dnešní blbinka - zbývá už jenom tradiční rada pro blondýny, kterou jsme už dlouho neměli : Každá blondýna, která alespoň občas sleduje televizi, ví ze slovo "perioda" - znamená "vaše dny" - tušíte co je to "amplituda" ?
 
 

Reklama