close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Příroda

Cholesterol, krávy, lidi a výnosné léčení zdravých.

3. dubna 2012 v 4:33 | Petr
Především je nutno poznamenat, že "zabiják cholesterol" je látka pro tělo nezbytná, ze které se produkují pohlavní hormony, hormony kůry nadledviny, vitamin D, ale zejména buněčné membrány, bez kterých se nedá žít.
Proto i býložravá zvířata vydávájí nemálo energie na to aby si cholesterol vyprodukovala sama (rostlinný metabolismus cholesterol nepotřebuje, proto není v jejich potravě). Metabolická dráha k cholesterolu obsahuje přes 20 reakci katalyzovaných složitými enzymy, za značné spotřeby energie, proto není divu, že živočichové vstřebávají cholesterol jako draci, aby si ušetřili jeho syntézu. A taky asi není divu že býložravci produkují jen tolik cholesterolu kolik je absolutně nezbytné k přežití, taková kráva třeba má hladinu cholesterolu kolem 2,5 mmol / l - což je méně než polovina koncentrace, které dosahují všežraví lidi.
Zároveň je nutno poznamenat, že cholesterol opravdu způsobuje aterosklerózu a že už od poválečné doby je známo že nejdéle přežívají lidi, kteří mají hladinu cholesterolu jako kráva - to jest 2,5 mmol/l, ale ne méně (třeba anorektičky) protože tam už se projeví jeho nedostatek.
Na druhou stranu současná "normální" hladina cholesterolu u lidí je 5 mmol / l. Zdálo by se, že celá populace bude mít kolem 5, ale to není pravda, protože 5 není hodnota zjištěná na lidech, ale je to tzv cutt off - tedy hodnota žádoucí z hlediska "přijatelné" úmrtnosti na civilizační choroby. Skutečná průměrná hodnota je mezi 6 a 7 - a moc se o ní neví neboť je "tajná", protože doktoři se bojí, že pokud by se vyzradilo, že všichni mají 6,5 už by se lidi nenechali donutit aby nežrali a cholesterol jim klesl pod 5.

Dookud se bavíme o životním stylu a dietě - OK. Ale už 30 let máme léky tzv. "statiny", které blokují jeden důležitý enzym na cestě syntézy cholesterolu, a tím snižují jeho hladinu. Skvělé léky, pokud by se nedostaly do známého kolotoče moderní medicíny.

V bohatém západním světě je totiž spousta tlustých s vysokých cholesterolem, a spousta farmaceutických firem lačných peněz. Takže každá farmaceutická firma, aby obešla patenty konkurence vymyslela vlastní statinovou molekulu. Aby ji vnutila doktorům použila oblíbenou a známou metodu - financuje prostřednictvím výzkumu akademické kariéry "svých" profesorů, kteří dojdou k "překvapujícím závěrům" týkajících se daného léku.

Jelikož nebezpečnost cholesterolu je známa od 19. století - co mohou být ty překvapující závěry?
Už 20 let jsou překvapující závěry pořád stejné - náš lék : Dosaďte jméno : "zásadním způsobem" pomáhá u pacientů s cholesterolem ...... a teď si dosaďtě jak šel čas 6 .... 5 .... 4 ..... 3,5 ..... 3 mmol / l.
Můj bývalý šéf mě měl za cynika, když jsem mu ironicky tvrdil, že nás "údy farmaceutického byznysu" nakonec donutí tlačit léky do každého člověka, který má vyšší cholesterol než hovězí dobytek. Bez ohledu na to že pod 5 je vliv na úmrtnost tak tak statisticky prokazatelný a že statiny nejsou tak úplně bez vedlejších účinků a ani zadarmo - hlavně když máme výnosnou vědu a "bojujeme za zdraví lidu" ....

Prostě moderní doba..... Tituly ověnčení profesoři se nestydí doporučovat léčení zdravých, a - v tomto případě - naštěstí - se zdravotní pojišťovny nestydí zakázat léčení kohokoliv.
Výsledkem je jakási křehká rovnováha, kdy polovina populace bere "léky na tuky" v dávkách, ze kterých by se mému šéfovi - průkopníkovi v této oblasti - točila hlava...
Buďte klidní, hlavně že to sype....

Claudius Galenos, Rudolf II, dna a prachy na vědu.

23. března 2012 v 23:56 | Petr
Mohl bych začít od Claudia Galena, protože celou historii medicíny je to stejné - na druhé straně - Galenos zemřel v roce 199 a co se dělo u nás v roce 199 ? Nevíme. Takže aby ten myšlenkový experiment byl představitelnější vezmeme to od Rudolfa II.
Když to vezmeme podle počtu vědeckých prací tak nejčastější nemocí renesance byla dna. Dna je bolestivý záchvat kdy v kloubech a svalech vykrystalizuje kyselina močová, která vzniká odbouráváním adeninu a guaninu - což jsou součástí DNA (tentokrát velkým jako Deoxyribonukleová kyselina). Abyste dosáhli nebezpečné hladiny musíte jíst množství potravy obsahuící spousty malých buněk - zvěřinu, vnitřnosti. Rostliny obsahují veliké buňky a protože množství DNA je v každé buňce stejné (celá genetická informace organismu) takže pojídáním brambor a zrní dnavý záchvat nevznikne....

Není to nějaké divné, že nějčastěji popisovaná choroba renesance je z přežírání zvěřinou ? Nebyli spíš naši předci rádi když neměli tak úplně velký hlad ? Samozřejmě, ale "zdravotní péči" pro prostý lid zajišťovali felčaři, ranhojiči, kováři, porodní báby, báby kořenářky atd... Tahle sorta, zřídka uměla vůbec psát, ne tak aby měli čas sepisovat latinské spisy.

Jenom panovníka a nejbohatší šlechtu léčili profesoři z univerzity a dostávali takové penize, že měli na to bádat v medicíně.

Máte pocit, že dneska - v "Demóóógracii" je to jinak? Méně na ráně je to mnohem horší, protože do věci se vkládají i farmaceutické firmy. Takže podle počtu vědeckých článků jsou nečastější choroby dneška cukrovka, srdeční choroby, rakovina. Podle výzkumu WHO probíhajícím v 9/10 chudého světa jsou však nejčastější příčinou úmrtnosti - infekční choroby, kouření, zločinnost, dlouhodobá podvýživa a pak až ty choroby z přežírání bez pohybu, co jsem jmenoval prvně.

Dneska profesory na univerzitě nefinacuje Rudolf II a jeho dna, ale farmaceutické firmy, financují studie, jejichž výsledky kupodivu ;-) hrají do noty, vždy tomu, kdo platil. Pokud pracujete jako vědec na takové studii jezdíte po světových kongresech, kde přednášíte myšlenky a názory, které jste za farmaceutické peníze vyzkoumal. Sbíráte státní, i jiné ceny no ale zejména jako slovutný profesor učíte negramotné felčary "jak se to má dělat".

Tohle učení se projevuje tím, že jako předseda příslušné učené společnosti píšete tzv. Doporučené postupy. Tyhle postupy jsou úžasné materiály, kde odtrženost zejména od finanční reality a "profláknutost" celého systému dosahuje svého vrcholu. Když vyšla předposlení doporučení o léčbě cukrovky nějaká šťouravá obvoďačka spočetla, že jejich dodržování by bylo 3x dražší než kolik je ochotna proplatit zdravotní pojišťovna.....

Takže pokud je výsledkem rozporu mezi tím co je ochotna pojišťovna zaplatit a tím co píše slovutný pan profesor na základě "posledních poznatků" získaných (za prachy Farma-Firmy) na kongresu v USA - nějaké poškození pacienta - právníci pacienta si doporučené postupy přečtou a pak se vás u soudu ptají : Proč Proč Proč ? Když řeknete "protože pojišťovna nařizuje" tak dostatnete protiotázku " a kdo tedy řídí léčbu Vy, nebo pojišťovna?" . Nebo právníci dojdou k myšlenkovému obratu, který ve své zvrhlosti častpo používají i pojištovny : " u ostatních pacientů máte četřit dle instrukcí pojišťovny, ale měl jste poznat, že právě a jedině pan Vopička je zcela mimořádný případ a stritkně dodržet (nereálné) doporučení".

Takže když za Rudolfa II. felčarovi někdo umřel řeklo se "pánbůh dal, pánbůh vzal". Dneska se řekne: "zlovolný doktor - zabil pacienta, kvůli šetření prachů, přestože jeho profesor mu nařizoval něco úplně jiného". A to je právě ten pokrok, kdybyste to náhodou nevěděli ....

Je poptávka po raném středověku ?

18. března 2012 v 8:49 | Petr
Fakt č. 1 Západořímská říše měla paláce, vodovody, lázně s horkou vodou, kamenné cesty, sociální systém za který by se Evropská Unie nemusela stydět, ale taky měla inflaci, zničující daně, obrovské dluhy, k práci neochotné obyvatelstvo a velmi agilní germánské nepřátele.
Když se západořímská říše rozpadla Vandalové vtrhli do říma, obyvatelstvo rozebralo cesty aby z jejich kamení postavilo své chatrče, a od data jejího zániku v roce 476 nastalo 400 let temna, kdy v Evropských dějinách je obrovská díra neboť nikdo neuměl psát (až na pár Irských mnichů).
Ještě Karel Veliký (742-814) byl negramotný a na psaní "měl specialistu" Zároveň se o něm psalo jako o velmi bohatém vladaří neb "má dvoje kožené boty".......

Fakt č 2. Z opačného konce zeměkoule - byly doby kdy čína stavěla nevětší lodě na světě a dobývala po moři celou východní polokouli pod vedením admirála Zheng He, který byl velmi zajímavá osobnost neboť byl muslim a navíc kastrát. Takže v době kdy Kolumbovi rodiče ještě čůrali do plíny - obeplouvaly čínské lodě Afriku, znaly západní pobřeží Ameriky atd ....
Problém byl v tom, že Zheng He se už za svého života dosal do sporu s poradci čínského císaře, a po jeho smrti námořní plavby ustaly, lodě se rozpadly a když v 17 století připluli Holanďani a Angličani - V číně si nikdo ani nepamatoval velké loďstvo a jejich lodě byly tak malé že nebyly schopné plavby mimo dohled pobřeží ...

Takže máme dva příklady, kdy tlak okolností a rozhodnutí mocných způsobily, že daná civilizace se v jistém aspektu vrátila o stovky let zpět.... Je nutno poznamenat, že z dnešního pohledu - jak Římané tak Zheng He - jenom nakoukli za oponu možností, které jim svět dával (Zheng He si určíntě nedovedl představit trans-Pacifickou kontejnerovou mořeplavbu). Stejně jako my v současnosti nakukujeme za oponu možností příštích...

Tedy jako civilizace jsme na rozcestí - a je otázka jestli možnosti, které se rýsují využijeme zcela, nebo se zalekneme a nastane zase vývoj zpátky alespoň o 200 let jako už nastal tolikrát.
Třetí možnost - že by zůstal současný status quo - vůbec neuvažuju. Současný status quo je neudržitelný kvůli měnícím se podmínkám - nedostatkem ropy počínaje a třeba rezistencí bacilů na antibiotika konče ...
Takže buďmě Technooptimisti a vykresleme si jak to bude vypadat za 200 let vývoje vpřed - termojaderné elektrárny v každém okrese. Termojaderné hutě a cementárny. Auta jezdí na uhlovodíky vyrobené zpětným odchytem CO2 ze vzduchu - OSN varuje před globálním ochlazováním a neúrodou z důvodu přílišného poklesu CO2. Evropská unie prodává povolenky k odběru CO2. Na Alfu centauri letí už 40 let robotická sonda. Energie je tolik, že vypínače jsou už jen v muzeu...

OK ale co dělají lidi? Výroba je centralizovaná - vyráběji Roboti ? Města jsou přeplněna nudícími se primitivy, pro které "není lopata" Kriminalita je obrovská. Všichni až na pár desítek majitelů robotických továren žijí ze sociálních dávek ? Nebo vykonávají nesmyslnou "práci" pro práci z které by se našinec poblil ? Je to Matrix ?

OK tedy takovou budoucnost lidi tuší (viz zmíněný Matrix) a takovou budoucnost lidi nechtějí. Proto v současnoti všechny projekty, které k tomu směřují narážejí na "nepochopitelné" potíže. Termojaderný reaktor ITER je už několik sezón de facto bez financí - proč ? Protože je třeba vyplácet Řekům 14. platy nebo dotovat farmáře ve Francii ?
Ani Čínské loďstvo nezaniklo najednou, Čínani si pořád lhali do kapsy, že jsou velmoc, až do stadia 12 metrových džunek... stejně jako my...
Naopak - současná ekologická hnutí, a hnutí proti genenticky manipulovaným rostlinám, neochota mládeže dělat přírodní vědy, úpadek školní matematiky, Bushův zákaz výzkumu kmenových buněk, Německý zákaz jaderných elektráren atd atd... Tušíme kam to směřuje?
Namítnete, že fakta interpretuju špatně - tak si dáme ještě jeden příklad - mysli lidí mnohem bližší - my jsme jako děcka šíleli z knížek o kosmonautech co dobývají Venuši - dnešní mládež má orgasmus ze skřetů s velkými sekerami co lítají na dracích v krajině jak vystřižené z raného středověku. (jenom tam chybí mokro, zima, hlad, lupiči a Infekční choroby). Žejo ?

Takže vpřed se lidi bojí, okolnosti se mění na místě nelze zůstat takže půjdeme zpátky - kampak to bude ?
Mohla by být třeba nějaká obchodní válka mezi Čínou a USA - pak konvenční válka - pak (nedej bože) jaderná - mezitím cena ropy stoupne natolik, že letecká doprava se (až na vládní delegace) zruší - bude se jezdit lodí - pak se zruší letadla úplně. Výzkum bude jako "příliš drahý luxus" velmi přísně regulován, takže se stane jen hrou na výzkum (u nás už to tak je dávno)....
Nebudou - li se vyvíjet nové léky - znovu se vrátí infekční choroby. Státy se uzavřou vlastním nacionalismem a ochranářskými opatřeními - takže se začne znovu dařit lokálnímu průmyslu, který za astronomické ceny nabídne tuzemské náhražky za Čínskou produkci ? Společnosti bude, pro snížení kriminality, vládnout Demokracie verze 2.0 - ne nepodobná komunistickému prudění s povinným zaměstnáním, hlášením se na policii a razítky v občance ?
Něco z moderní doby určitě zůstane - tipoval bych třeba kolo, vlaky - asi rádio, možná televize, ale třeba na mobily bych nevsadil grešli - ty mají příliš složitou infrastrukturu. Snad nedopadneme jako Evopa po Římanech, ale i pro ně s univerzálním povinným vzděláním byla všeobecná negramotnost středověku nepředstavitelná ...

Jinými slovy - opět vás varuji - cokoliv si většina přeje - bude nakonec splněno - naši lídři, média i my směřujeme buď vpřed nebo vzad - součastnost nelze udržet - každý si může vybrat kam bude tlačit a podle toho kolik nás bude a kterým směrem - pak budeme všichni dotlačeni buď na pohodlný pracák s nezaměstnaným výtržníkem v zádech nebo do zemljanky s MRSA ...

Robotem pomalu 2 aneb robot je taky jenom člověk....

15. března 2012 v 4:26 | Petr
V minulém článku o pohybu robotem jsem popisoval křeče robotů tak vehementně až se mi soukromě ozvalo pár nevěřících Tomášů - co to píšu veřejnosti za blbosti.
Ve svém věku už bych se mohl z vysoka vykašlat na nutnost obhajoby svých názorů, nicméně celá oblast je tak zajímavá (a sám jsem srovnání poruch robotů a nemocí lidí nikdy nečetl) takže tentokrát budou muset blonďaté čtenářky (a nevěřící Tomášové) vydržet dlouhou stranu popisu robotů a nervového systému řídíciho pohyb savců.

Minule jsme probrali proporcionální regulaci a řekli jsme, že nikdy nedosáhne nastavného cíle. K přesnému dosažení cíle je tu I-regulace (integrační regulace).
Představme si, že smrtelně nemáme rádí matematiku, anebo že neumíme vůbec počítat, protože naše nervová soustava čítá 100 neuronů (medůza) a přesto se chceme hýbat.
Pokračujme v příkladu z minula - vím že chci jet rychlostí 1 metr / sec ale proporcionální regulace mě rozjede jen do rychlosti 0,9 metr/sec. Nechci se otravovat s Integrací chyb - tak nastavím do proprcionální regulace 1,1 metrů za sec - a ouha - jedu třeba 0,99 - tak nastavím 1,11 a jedu 0,999 - takže jsem udělal něco - co není PID regulace ale nazývá se to kaskádová regulace kdy regulátor vyššího řádu nastavuje hodnotu regulátoru nižšího řádu.
Takže si představme, že jsme žížala a chceme přežít venku - máme 40 článků, máme žebříčkovou nervovou soustavu - takže v každém článku je vlevo a vpravo malinkatý mozek spojený z druhou stranou a taky spojený s mozkem v předešlém a následujícím článku - proto žebříčková. Všechny "mozky" mají jen pár neuronů. Pokud příjde nebezpečí zleva a podráždí naše čidla na levém boku - neurony vedou signál ke svalům na pravém boku, ty se smrští a naše tělo se automaticky odtáhne od zdroje dráždění. Funguje to skvěle - chyťte venku žížalu, a (šetrně) ji škrabkejte po tělíčku, ať to taky vidíte.
Příroda nikdy neopouští design, který funguje, takže i u nás levá polovina mozku řídí pravou polovinu těla a naopak (právě protože žížala !!!)

Nicméně v kaskádové regulaci musí existovat někdo kdo určuje hodnotu regulátoru 2. stupně - Žeby regulátor 3. stupně ? A co určuje hodnotu regulátoru 3. stupně ? Regulátor 4. stupně ? Ano Ano, Ano - přesně takhle to je i u živočichů a výsledkem je část mozku zvaná Extrapyramidový systém.

S tím jak složitost zvířátek a nutnost hýbat se rychle rostla - přidávaly se k extrapyramidovému systému další a další vrstvy, které sidlí vždy ve vývojově nejvyspělejších částech mozku daného zvířátka ( ani staré struktury mozku nemizí - jen se přes ně vrství nové a nové ). Takže nezmaři a medůzy - jedna smyčka, žížaly - dvě smyčky, ryby tři smyčky, žáby 4 smyčky, plazi (dinosauři) 5 smyček regulace přes sebe.
Tím dosáhl Extrapyramidový systém takové složitosti, že místo prospěchu začal škodit, takže velcí býložraví dinosauři byli pomalí a část své motoriky řídili z míchy místo z mozku, takže obrazně řečeno - zadní část dinosaura se dozvěděla co dělá přední vždy až s určitým zpožděním. Proto savci a vyspělí dinosauři tento sytém opustili a používají pro pohyb Pyramidový systém, který je průhledně jednoduchý :
Z Pyramidových buněk (odtud název) v mozkové kůře jde nerv do míchy kde dráždí alfa-motoneuron (velký červený) který dráždí rovnou sval.

Příroda nikdy úspěšný design neopouští ( i nadvarle bylo původně ledvina ;-)) ) Takže u savců extrapyramidový systém stále existuje a reguluje svalové napětí, stabilitu postoje (viz přechodná porucha mozečku u opilců) rychost svalového pohybu (aby se svaly kosti a šlachy nepoškodily) atd.
Principiáně - Pyramidový systém vykonává všechny pohyby prudce a agresivně, protože ví, že extrapyramidový systém "to doladí"

Blonďaté čtenářky, i tiskový mluvčí holdingu Agel píšící dnešní svodku, jsou už k smrti unavení a stále jsme se nedostali k tomu proč roboti křečují jako lidi. Podle mně je důvod takový, že Extrapyramidový systém je řádově složitější než motorický systém robotů. Takže i když jste Docent přes robotiku a čtete články ještě než vyjdou - neurolog z okresního špitálu je stále před vámi .... Tedy ať inženýři zkonstruují cokoliv - vždy to má funkční ekvivalent v nervové soustavě savců a protože komplexní systémy mají i komplexní poruchy - tak jakákoliv porucha robota nakonec má svůj obraz v nějaké chorobě člověka. Naopak to zatím neplatí - lidských nervových chorob je zatím mnohem více než nestabilit PID regulátoru.

Prostě příroda je pořád před námí - jak jsem kdysi usadil kamaráda inženýra - "nestavěj robota lepšího než člověk, stačí když postavíš robota lepšího než baktérie"

Když už jsme u motoriky - dnešní rada blonďatým čtenářkám - pohazování hřívou - většinou - opravdu funguje.

Prudký vzestup směrem dolů.

4. března 2012 v 16:10 | Petr
Pořád nadávám jak svět berou do své laskavé péče asertivní idioti a zkorumpovaní ganuneři a občas za to dostanu i po čumáku, ale tentokrát bych rád zůstal v naprosto klidných vodách přírodních věd a klinické biochemie a dovolil bych si ukázat jak některé jedince, kteří mají smůlu na tu nesprávnou chorobu současná nadvláda roboticky pojaté strojové medicíny, bez hlubšího rozmyslu může stát život.

Takže jak jsem jako elév měřil bíkovinu v moči - pěkně jsem pipetou ústy nabral kyselinu trichlor-octovou a do zkumavky s močí třepající se na třepačce jsem ji vystříkl, tím se veškerá bílkovina ve vzorku srazila, pak jsem zkumavku dal do centrifugy, a centrifugoval při 2000g (2000 násobné přetížení !!!) tím se sraženina pevně přilepila na dno zkumavky, tekutý obsah nad ní se vylil do odpadu a pak se přidalo biuretové činidlo - což jsou měďnaté soli, které reagují s peptidickými vazbami bílkovin. Za 20 minut zábavné práce bylo hotovo - bílkovina v moči se projevila krásným modrým zbarvením, které se změřilo fotometrem a na kalkulačce spočetlo množství bílkovin.
Jemože čas oponou trhnul a změněn svět - dnešní laboranti bakaláři se přece nebudou otravovat se "smradlavou chcankou" (odposlechnuto kdysi v práci) a vzhledem k množství vyšetření (které často ani nejsou nutná) není na nějakou ruční práci čas, takže všechno dělají automaty. Biuretová metoda na moč je dokonalá. Dokonce se používá jako referenční - jejími výsledky se kontrolují ostatní způsoby měření - její problém je v tom, že se bílkovina musí srážet a centrifugovat a to žádný stoj (vyrobitelný za rozumné prachy) neumí udělat. Takže se používají metody jiné tzv "automatizovatelné".
Nejčastěji se používá metoda s pyrogalolovou červení - zjednodušeně řečeno barvička mění odstín se změnou kyselosti roztoku a močová bílkovina ji dovede ošidit tak že změní barvu i bez změny kyselosti. Problém je v tom, že k žádné chemické reakci nedochází a to znamená, že na některé bílkoviny reaguje barvička dokonale a na jiné skoro vůbec. Jenou z bílkovin na které barvička prakticky nereaguje jsou takzvané "lehké řetězce" lidských protilátek - to jsou bílkoviny,které jsou jednou ze součásti protilátek. Existuje nádor jménem Myelom, který je produkuje v obrovském množství.
Teď si představte že máte babičku s myelomem, o kterém nevíte, ale vidíte, že chřadne - přivedete ji k doktorovi a ten nechá udělat základní vyšetření - myelomová bílkovina je (většinou) vidět na tzv. elektroforéze séra. Viz rozdíl mezi sloupečky A, B a C a D. Existuje ovšem typ který uniká rovnou do moče aniž by byl takto detekovatelný.
Kdysi by se naměřila vysoká bílkovina v moči, která by na to upozornila, případně by rozumný biochemik z nepřímých známek usoudil, že je třeba udělat i elektroforézu moče - dnes se vysoce pravděpodobně nestane nic z toho, protože laboratoře, které nemají dvacet minut na ruční změření bílkoviny v moči většinou nemají ani minutu nad úvahou nad výsledky pacienta ...
A babička chřadne a chřadně a dokud nebude mít komplikace jako je selhání ledvin, nebo zlomenina kosti z metastáz - tak se na nic nepřijde .....
A to všechno jenom proto že současná biochemie ve jménu pochybného zvýšení produktivity práce opustila pracnou ale spolehlivou metodu na měření bílkoviny v moči. Je zvláštní, že vývoj vpřed v sobě dnes vždy obsahuje i tuto "zpětnou" komponentu.

Občas používám analogii s botami. Boty z komunistické Snahy Brno tlačily dva roky, ale vydržely 5. Dnešní boty jsou "rychoboty" to znamená že vzadu ještě tlačí ale vpředu už se rozpadají. Smutné, je že současnou "rychlomedicínu" jen tak nic nezastaví - a pokud mohu soudit bude podstatně hůř, proptože případů takového "akceptovatelného snížení kvality", nazývaného pro veřejnost "zvýšení kvality" jsou ve zdravotnictví stovky.

Co je a co není technický pokrok ?

15. ledna 2012 v 16:03 | Petr
Nedávno mě značně vytočil článek v Ihned (omlouvám se ale nemám odkaz) kde redaktor psal úvahu ve stylu - dneska je civilizace dále a proto dnes symbolem technického pokroku není kosmická raketa, ale nový iPhone. Tak nějak zapoměl, že symbolem technického pokroku dnes není kosmická raketa, protože pomalu ztrácíme schopnost tyto věci vyrábět, zatímco lisování plastových krabiček a lhaní si do kapsy nám zatím ještě jde.

Jsem ta generace, kdy mezi kluky "na lítačce" bylo nemyslitelné, aby někdo neměl lupu na pozorování a zapalování věcí slunkem, frajeři (jako já ;-)) měli mikroskop, hvězdářský dalekohled, praky, luky šípy, kapesní nože, osobně jsem byl vlastníkem věci nevídané - elektrikářkých kleští - kombinaček, za tehdy astronomických 17 Kčs ;-))
Z pozice starce mi dnešek připadá poněkud fádní - protože mám neodvratný pocit že dneska se mládež pod 10 dělí na vlastníky a NEvlastníky mobilu, nad 10 na vlastníky a NEvlastníky iPhonu a nad 20 na vlastníky a NEvlastníky smartphonu s androidem.
Kdo má dneska mikroskop? Nebo hvězdářský dalekohled? Nebo kapesní nůž ? Já mám (a používám) pořád všechno a jenom čekám kdy budou majitelé kapesních nožů podezřívání z terorismu.

Zůžení tužeb lidí na západní polokouli na "iPhone pod stromeček" má totiž nečekaný vedlejší účinek. Podle mého názoru má totiž elektronika dneska "božský status" který si vůbec nezaslouží.

Příklad : Co vidíte na obrázku ?
V pozadí označené číslem 1 a 4 jsou stroje uvedené na trh v roce 1969 - když Američani přistáli na měsíci - Beckman Glucose analyser II - v popředí uprostřed je nepatrná krabička od firmy NOVA - Statstrip Xpress - což je dnešní verze téhož.
Co mají tyto stroje společného ?
Měří cukr v krvi - všechny stejnou metodou - cukr se oxiduje ("hoří" i když v roztoku) vzdušným kyslíkem a úbytek kyslíku v reakční nádobce je úměrný koncentraci glukózy (cukru) ve vzorku, což se měří kyslíkovou elektrodou.

Co mají tyto stroje rozdílného?
Jak vidíte ten nový - je Vám jasné že je to de-facto PDA nebo smartphone, který místo GSM modulu má modul pro měření cukru - a máte pravdu - má podsvícený dotykový barevný displej, Windows CE, slot na karty, USB port a vůbec cokoliv dalšího si vymyslíte.....
Ten starý je železná bedna ve které je jedna dvouvrstvá deska plošných spojů formátu A4 plná operačních zesilovačů a TTL logiky....

Ten nový měří jeden vzorek za 3 minuty a měří cukr "oficiálně " do 33 mmol / l ale už od hodnoty 15 bych za něj grešli nedal. Ten starý měří cukr 1 minutu do 25 mmol / l a až do této hodnoty lze dát ruku do ohně. Ten nový měří 1 cukr za 10kč - ten starý za 40 hal. O přesnosti nového a starého stroje se vůbec nebudu bavit - starý vítězí rozdílem třídy ...
Ale hlavně - ten starý je u nás od roku 1980 - 32 let - ten nový se pro jisté problémy , které nejsou technického rázu se bude vracet výrobci. Když se starý stroj nedávno porouchal - stačilo na desce trafopájkou vyměnit elektrolytické kondenzátory a jede se dál - není nereálné, že "železná bedna Beckman" vydrží dalších 15 let - v té době bude nový strojek už dávno v elektronickém nebi...

Tedy ne že bych byl staromilec a zastánce "držení mrtvol při životě". Jenom si dovoluji upozornit, že když je stroj 32 let 24 hodin denně 365dní v roce v provozu a bude používán i nadále, zatímco moderní - zbrusu nová krabička - po 30 letech inovací - jej nemá čím porazit (pokud nepočítáme možnost hrát na displeji hry) - je nutno se nad smyslem slova technický pokrok zamyslet. Jestli přece jenom kosmické rakety, nebo středověké chrámy, nebo pyramidy nemají v sobě jiný způsob technické vyspělosti, který jen dneska přes iPhony špatně vidíme a tudíž neumíme ocenit.

To by se však mělo rychle změnit, protože dnešní způsob technického pokroku ve stylu - k autu které se od roku 1890 (pro pesimisty) nebo 1980 (pro optimisty) podstatně nezměnilo - přidáme EPH, ABS, GPS, GSM, WIFI, DVD, MP3, JPG, BMP, PDF ;-)) a další blbosti - už nebude brzy stačit a budeme se muset vrátit zpátky k fyzice a chemii a hledat novou cestu - jinudy než přes rostoucí počty tranzistorů ve strojích, kteréžto jsou od určitého počtu vlastnostem stroje (a tím lidstvu) k ničemu.

Pokud to neuděláme - je reálná možnost, že sice budeme (nedobrovolně?) připojeni na vysokorychlostní internet vždy a všude, ale jinak bude zima a hlad.
Tranzistory v procesorech ve smartphonech se totiž nedají jíst ani se jimi nedá svítit či topit .....

Souvisí úspěch WiFi s neúspěchem SETI?

21. srpna 2011 v 16:20 | Petr
Patrně to vypadá že mi hrablo. Opravdu se budeme bavit o tom, jak souvisí používání rádiových digitálních technologií alá WiFi s hledáním rádiových stop po mimozemšťanech, které už léta běží pod zkratkou SETI (Search for Extra Terrestrial Intelligence).

Už v roce 1961 Astronom Frank Drake sestavil svoji slavnou rovnici, do které musíme dosadit odhadovaná čísla a vyjde kolik je v Naší galaxii civilizací. Drakeovi vyšlo 10. V současnosti, vychází optimistické odhady na 20 000, realistické odhady na 2,3 a pesimistické na 0,000065 (jsme v Mléčné dráze sami).

Takže jsme v roce 1974 vyslali z největšíh radioteleskopu na světě zprávu, že jsme tu, což je jako záblesk do tmy a začali pátrat po jiných civilizacích. Jedním z těchto programů je právě SETI, které předpoklásá, že i Ufoni používají rádiové vlny a že je můžeme poslouchat.


SETI zatím nenašlo nic, což je možná díky tomu, že jsme opravdu sami, ale můj názor je, že i kdybychom nebyli sami stejně by SETI mělo problémy vyspělou civilizaci najít.

Základní filosofií SETI je pátrat po signálech podobných těm, které sami produkujeme - rádio, televize atd. SETI tudíž pátrá po signálech, které jsou podobné těm používaným v době jejího vzniku, což byly úkopásmové komunikace, kdy vysílač vysílá na jediné přesně stanovené frekvenci a technici se snaží aby zabral co nejužží pásmo elektromagnetického spektra.
Vtip je v tom, že od začátku SETI se i naše použití radiového spektra změnilo.
Protože úzkopásmové komunikace měly problémy s rušením začali jsme používat komunikace širokopásmové založené na tom, že schválně a uměle rozšiřujeme pásmo na kterém radiová data proudí. Tomu se říká "rozprostření spektra" a smysl je v tom, že na každé frekvenci se vyílá jem malinko energie výsledného signálu a proto rušení na frekvencích uvnitř pásma má jen nepatrný vliv na kvalitu signálu. Mimochodem neuvěřitelné je, že tuhle metodu vynalezla Německy mluvící herečka Českého původu Heda Lamarr.

Jinými slovy - drtivá většina našich zařízení (dnes i včetně digitální televize) vysílá spektrum, které je na obrázku vyznačeno červeně, ale pořád ještě hledáme signály jako ten co je na obrázku vyznačen zeleně.
Jasné '? Divíte se že nic nenacházíme? nenašli bychom ani kdyby si UFOni zřídili WiFi hotspot přímo na hvězdárně ! Samozřejmě můžeme předpokládat, že ufoni jsou zaostalí a vysílají stále ještě úzkopásmově, ale proč by to dělali, když my sami tento způsob velmi rychle opouštíme!

Hledání mimozemských civilizací bude na rádiových vlnách patrně těžké, protože dnes v telekomunikacích platí, že čím více signál připomíná jenom šum pozadí, tím je rádiový přenos spolehlivější a účinnéjší. Rozprostírání spektra je čím dále větší a moderní technologie jako WiMax už používají tak široké pásmo, že je prakticky nemožné je přijímat, pokud nevíme co a jak přesně posloucháme.
Možná tedy, že naopak posloucháme už léta rádiový šum nějaké hvězdy a jenom neumíme poznat, že to nějaká zelená chobotnice na opačném konci glaxie kouká na porno !

Energetické hladovění na pokraji energetického přebytku

20. června 2011 v 17:08 | Petr
Ačkoliv by to Václav Klaus nikdy nepřiznal ropa a ostatní fosilní paliva patrně opravdu docházejí.
Stále je ještě možné začít energií šetřit - jako staří slované, kteří měli v zemljankách aspoň kolem nuly zatímco první Přemyslovci mrzli na svých kamenných hradech. Taky je možné vrhnout se na fotovoltaické panely, nebo větrné elektrárny. Jejich energetická návratnost v naší oblasti je však patrně taková, že nejefektivnější využití materálu na stavbu větrné elektrárny je místo ní postavit jadernou elektrárnu a to je při současné vládě technofóbní facebookové mládeže problém, který vám může prohrát volby.

Pak je ještě možnost problém energetiky nevyřešit a vyvraždit se v nějaké válce o poslední barel ropy. Konec konců současná globální civilizace by nebyla první civilizace, která nepřekročila sama sebe.

No a pak je poslední možnost dneska vysmívaná - a to je termojaderná energetika. Sluníčko je fungující termojaderný reaktor tak poč jej nenapodobit. Problém je však, že kromě obskurních metod jako je studená fůze, nebo termojaderné reakce v Tokamaku, o kterém se posměšně říká, že už 50 let je to technologie, která za 30 let bude hotová, je tu pak ještě varianta mikroskopických termojaderných výbuchů - takzvané kinetické metody.

Princip slunce - vodík se obrovským tlakem a teplotou slučuje na helium - unikají neutrony, které narážejí do okolních jader vodíku a tím zahřívají jádro slunce na obrovské teploty.
Princip termojaderné elektrárny - "zapálíme" mikroskopické množství deuteria, nebo tritia, nebo heia3 tak aby došlo ke krátkodobé (probereme) nebo trvalé (v Tokamaku) termojaderné reakci jako ve slunci. Vtip je v tom, že termojaderné reakce jsou tak energeticky výtěžné, že paliva je mikro-množství, navíc reakci je velmi snadné "uhasit" a navíc nikdy nevznikají těžké radioaktivní prvky.

Nedávno jsem slyšle zajímavou přednášku o kinetických metodách termojadrné fůze. Pricipiálně - do kapsle z ušlechtilého kovu (zlato) dáme jeden mikrogram zmraženého deuteria a pak to buď laserem nebo paprskem urychlených iontů odpálíme - jeden mikrogram dá energii asi jako 1 kilo TNT. Tato technologie je známá už od 70 let jenomže není používaná, protože jaderným fyzikům se tehdy zdálo absurdní a příliš drahé stavět elektrárnu kolem termojaderných výbuchů tohoto typu. Není se čemu divit představte si 3 kilometry dlouhý lineární urychlovač, který odpaluje mikrogramová množství deuteria, která vybuchují jako kilogramová množství konvenční výbušniny a na tento pohon jede elektrárna - divoké pokud nejste na prahu energetické krize žejo?

Navíc čím větší termojadernou elektrárnu postavíte tím lépe vám pojede. To je asi skrytý důvod neůspechu Tokamaků - všichni stavějí elektrárnu o výkonu 1 gigaWatt (jako současné jaderné bloky) místo aby se vrhli na elektrárnu o výkonu 100 gigaWattů.

Rozpracovaný projekt firmy Fusion Power Corporation o tom mluví jasně - pokud investujete 10x vice než do současného 1 GW bloku dostanete 100X více energie. Což je tak mnoho energie, že nemá smysl z vyrábět elektřinu, ale má smysl tout energií pohánět třeba hutě, nebo štěpit vodu na vodík a reakcí s kysličníkem uhličitým ze vzduchu vyrábět methanol, který se dá použít jako náhrada ropy nejen jako tekuté palivo do auta. Elektřina by se pak vyráběla jen aby se zužitkovalo odpadní teplo těchto provozů - hezké ne ?

To je tak velké množství energie získané "ze vzduchu a vody" že bychom mohli reálně obnovit kosmický program, terraformovat a kolonizovat Mars, vydat se ke hvězdám, nebo mít každý 2 auta (bohužel). Problém celé akce je ale už v tom principu - za 10x více peněz získáte 100x tolik energie - tedy budete na kolenou prosit finančníky aby vám půjčili a přitom jim do finanční bilance napíšete, že chcete vyrábět tolik energie, že to způsobí masivní pokles její ceny a tím i vašeho zisku. Navíc je tu problém 2 - představte si ty rozběsněné lobby slunečníků, větrníků, měsíčníku, provozovatelů jaderných i všech dalších (ne)ekologických elektráren + rozběsněná ropná, železářská, nebo třeba cementářská lobby, která taky závisí na cenách energie.

Že to nikdy nebude, i kdyby se dala taková elektrárna posvařovat doma z trubek? Asi máte pravdu, ale pak si nezasloužíme být na této zemi a smrt ve válce o poslední barel ropy nám patří.

Jenom na úplný konec - příklad odjinud - elektromobil je taky jednoduchý a robustní jako facka. Životnost dobrého elektromobilu 100 let ? (viz historické tramvaje?) - taky asi nikdy nebude, protože by rozvrátil byznys automobilek, autosalonů, autoservisů, bazarů a dalších podvodníků z aut žijících.

Měření barvy světla zadarmo a správně !

18. února 2011 v 20:22 | Petr
Po diskusích s kolegy od elektra jsem dospěl k závěru, že elektro a fyzika spolu tak úplně nejdou, a protože jeden z kolegů má postavený přesný luxmetr a přesto mu vychází, modrá LED má více červené barvy než žárovka tak jsem se rozhodl ivestovat hodinu svého času do spektrofotmetrie a vyrobit si z CD a z mobilu spektroskop a podívat se světlu na zoubek
Spektroskop
Jestli nevěříte že to co vidíte funguje tak věřte a připravte se na dlouhý příspevek se spoustou obrázků
Spektro
Tak toto je spektrum žárovky jsem ve při jestli je se žárovka blíží absolutně černému tělesu nebo ne, ale že to je zdroj spojitého spektra je snad jasné.
Filtry
Je čas si náš spektrofotometr nakalibrovat - to co vidíte jsou laboratorní interferenční filtry - extrémně úzkopásmové fitlry založené na napařených vrstvách kovu a keramiky (vodivé/nevodivé strádavě) což je optická analogie mnohonásobného LC fitlru v elektronice. Všimněte si vlnových délek filtru - 620, 547 a 465 nanometrů jestli to na obraze mého "spektrometru"přečtete.
Mimochodem nechoďte do Foto-Kina ani do GM nebo GESu - tam tenhle štof nekoupíte.
620nm
Tedy kalibrujeme od optické osy (spektra nultého řádu nebo prosté místa kde vidíme vlákno žárovky) k spektrální čáře je to 542 pixelů při vlnové délce 620 nm je konstanta úměrnosti 1.144 nm/pixel
547nm
547 změříme stejně - zde je konstanta úměrnosti 1.121 nm/pix
467nM
567 nm - konstanta úměrnosti je 1.099 nm/pix - průměr je tedy 1.1213 nm/pix
BlueLED
Zkusíme udělat zkoušku jako v matematice - tohle je modrá ledka na Vitenamské nabíječce - vycházi vlnová délka 458 mn - více by se mi líbilo 470 nm ale kdoví kde ty ledky ti Vietnamci kupují
FLuorescent
Spektrum zářivky - vidíte tu díru v modré barvé ?
Sodík
Sodíková výbojka na ulici - vlnová déka sodíkového dubletu vychází 580 nm ačkoliv správně má být 589 - no co byste chtěli od přistroje zadarmo drženého v ruce když stojíte v bačkorách vedle popelnic.
Rtuť
Rtuťová výbojka - čarové spektrum ačkoliv se světlo jeví jako bílé - pod takovým "bílým světlem" jsme všichni barvoslepí ať se nám to líbí nebo ne.
Teplé barvy
Toto je nejvíce šokující obrázek - z Baumaxu - dole - Studená úsporná zářivka - má celkem pěkné spojité spektrum (chybí žlutá) nahoře - teple bílá - svítí na několika oddělených čarách - skoro jako rtuťovka. Hlavně že úspora je až 80%.
Lustr
Samozřejmě, že jen to nejlepší je pro mně dobré - takže moje "teple bílá" úsporka má absolutně stejné mizerné spektrum na 6 spektrálních čarách - jestli počítám dobře. Je otázka jestli pod těmito světly nevychováme barvoslepé děti. A samozřejmě když chcete fotit tak vyvážit tuto "bílou" je opravdu pro foťák fuška. Zároveň důkaz, že patlat se s fitlry a luxmeterem je opravdu blbost, bez rozkladu na spektrum na toto člověk nemá jak přijít.
Infrafiltr
Když už jsem měl spektrometr hotov začmáral jsem jeho okénko černým fixem Centropen Permanent - což je můj oblíbený zppůsob jak udělat infračervený filtr - pásmo propustnosti (v kroužku) začíná na 892 nm což je zcela důvěryhodná hodnota.
Ledky1
LEDKy - shora dolů Modrá, malinká žlutá, červená, zelená a bílá.
Ledky2
LEDky 2 - ty slabě svitící - jedna z nich je i IR - mobilem je krásně vidět jak svítí, ale z nějakého důvodu nedělá stopu - třeba je to proto že je 880 a tam už je mobil oslněný zelenou a červenoui málo citlivý.
Tímto považuju otázku spektra za vyřízenou - zajímalo by mně jestli kolega Anděl získal za hodinu práce tolik informací - když už se mu do stavby spektrometru chtělo méně než do stavby luxmetru.

Mizérie současného poznání

18. února 2011 v 9:48 | Petr
Je to neuvěřitelné, ale teprve nedávno jsem si z latiny přeložil přesně a doslovně název jedné z nejdůležitějších knih novověku : Philosophiae Naturalis Pricnipia Mathematica
To je kniha, kterou napsal Isaac Newton v roce 1687 a my o ni mluvíme jako o Newtonových Principiích. Vy, co vás zajímá spiše Lady Gaga, neb Ewa Farna o ní patrně nemluvíte, ale věřte nebo ne je vám o ní mluveno, proti vaší vůli, protože značná část středoškolské fyziky je vlastně jen převyprávěný obsah této knihy.

Na principiích je zajímavé, že dodnes nebyla ani v nejmenčím zpochybna, pouze byla Einsteinovou speciální teroií relativity doplněna, a vzhledem k tomu že my víme co napsal Einstein tak můžeme o Principiích prohlásti, že to je platná fyzika pro předměty o hmotnosti mnohem menší než hvězdy pohybující se rychlostí mnohem menší než světlo.

To všechno si můžete přečíst v každé knize a není to nic co by mně vzrušovalo, na vzniku Principií je zajímavé, že Newton prostě matematicky popsal věci, které viděl kolem sebe, a jeho matematický popis byl tak jasný, že pro potvrzení správnosti jeho teorií nebylo třeba žádných nových experimentů, jenom se prostě už známými experimetálními daty proložily křivky v souladu s jeho teorií, která je konenčně vysvětlila.



Za Newtonova života se vyskytli pochybovačí, kteří, uváděli různé za vlasy přitažené příklady neplatnosti jeho teorií. Newton si byl svojí matematikou natolik jist, že na jejich zpochybňování odpovídal velmi sebejistě známým výrokem "Bůh nehraje v kostky", tak zjevné bylo že má pravdu.

Ještě Einstein v roce 1905 když vymýšlel speciální teorii relativity - taky mohl stavět na myšlenkovém experimentu, a jeho terorie je taky téměř "sebedokazující" - jenže už není tak intuitivní, aby ji i baba Dymáková pochopila.

Tím ovšem "snadné bádání" skončilo. Dnes musí vědci postavit obrovské urychlovače , aby se vůbec pohli vpřed, každý nepatrný kamínek poznání je skryt v moři dat, nedávajících zjevný smysl. A navíc problém moderní doby je v tom, že těžké poznání vyžaduje mnoho vědců a mezi nimi se občas vyskytují i "vědci". Dokonce v čechách "vědci" převažují nad těmi opravdickými.

Výsledkem všech těchto procesů je to že když si položíte "složitou otázku" jak se pohybuje měsíc - odpovědí je pár vzorečků, které jsou známy od doby Newtona. Pokud si však položíte "jednoduchou otázku" a to jakoukoliv, ani nemusí být z oblasti vědy a základního výzkumu - např: "má smysl montovat na záchody úsporné žárovky?" ;-) dostaneme přehršel zmaterných a vzájemně si odporujících odpovědí, protože realita je nejednoznačná a navíc ji zkoumá množství lidí, jejichž motivace často není jen odhalit pravdu. Bohužel

Takže víte co znamená Philosophiae Naturalis Pricnipia Mathematica ? Doslovný překlad je "Matematické principy filosofie přírody" méně doslova "Matematické principy přírody" - ach jo, kéž by Bůh opravdu nehrál v kostky.

 
 

Reklama