Filosofování
29. srpna 2011 v 4:33 | Petr
Pracuje ? A) Vůbec B) Částečně C) Zcela
Vzdělává se ? A) Vůbec B) Částečně C) Zcela
Poškozuje majetek organizace ? A) Vůbec B) Částečně C) Zcela
Celkem 30 otázek se stále stejnými odpověďmi - smyslem bylo abychom my malí šéfové vyhodnotili své podřízené a aby ona měla materiál pro "
Balanced scorecard". Pěkně po česku jsem formuláře rozdal, přímo dotyčným osobám aby si na sebe napsaly hodnocení samy. Po půl dni za mnou přišla naštvaná delegace, že na tohle jsou už ženské staré, a že než se zabývat... (slovo cenzurováno) radši půjdou do penze.
Abych ve jménu total quality managementu nerozvrátil oddělení zakroužkoval jsem všude B a celou hromadu poslal zpátky.....
Umírá nám
Steven Jobs, který je zvláštní tím, že má sotva maturitu, žádné Ph.D., žádné MBA a přesto (ač ho nenám rád) je třeba mu vyslovit obdiv že vybudoval (a zdachránil) miliardový Apple. Nepochybně se na jeho život vrhnou životopisci a teoretici managementu a za pár let Grada vydá další knížku - jak vést firmu dle Stevena Jobse. Tu knížku si koupí nějaká blondýna, která má Ph.D. a MBA a bude si myslet, že s návodem od Jobse a třemi stupni škol navíc to zvládně taky...
Ale nezvládne, protože "I když diplom dostaneš - volem pořád zůstaneš"
Před 100 lety bychom my netalentovaní se narodili na bramborovém poli a strávili tam celý život. Při kopání brambor bychom si mohli snít o budování velkostatků... Problém dnešní doby je že ti netalentovaní ale ambiciózní se podle
Peterova Principu dostanou až na post, který nezvládají, a aby se tam udržel vymýšlí blbosti. Ne nadarmo zenoví budhisti říkají, že nejtěžší je rozeznat to co je (třeba dělat) od toho co není (třeba dělat).
No a abychom skončili trochu vesele tak otázka ze předvčerejšího dotazníku (sepsaného jiným managerem), který jsem v rámci "Total quality managementu vyplňoval" :
Prádlo kontaminované biologickým materiálem se: ? (Opravdu to je celá věta !!!)
(myslíte že mám odpovědět A) Vůbec B) Částečně, nebo C) Zcela ? ;-)
Jo blblci jsou všude a Jobs jenom jeden a ještě na smrtelném loži.
28. července 2011 v 16:49 | Petr
Co se dělo v roce 1911 ? Téměř vrcholila
Belle Epoque - období maximální svobody a prosperity na konci průmyslové revoluce, Evropa nezažila 50 let válku. Byla objevena supravodivost. První letadlo přistálo na lodi. První letadlo vezlo poštu. J.M. Browning zkonstruoval legendární pistoli M1911 - idyla dokonale fungujícího světa ?
Tak úplná idyla ale ne - v Mexiku bylo povstání, byly nějaké třenice v Africe. Francie protestovala proti přítomnosti Německé válečné lodi u břehu Alžíru, ale hlavně Evropa byla postavena na poněkud zkostnatělých velkých říších, které se na venek na sebe usmívaly, ale měly od roku 1848 nebo možná od roku 1866 nevyřízené účty, a s ničím v politice nešlo příliš hnout.
Klid až mrtvolný, který malinkatou jiskřičkou v roce 1914 vybuchl ve dvě války, nacismus, holokaust, komunismus, gulagy, studenou válku.....
Co se děje v roce 2011? Užíváme si vrcholného klidu postindustriální, postmoderní, informační společnosti. Máme maximální svobodu (která nám brzy skončí díky boji s terorismem) a také maximální prosperitu (za cenu zadlužení států až k bankrotu). Už 60 let nebyla válka. Apple vydal iPhone3 (nebo už 4?).
Ale i teď máme drobný neklid - Libye, Irák, Irán, Afgánistán, Norsko.
I teď je svět dokonale zavedený, postavený na velkých a silných státech a jejich spolcích a s ničím nelze hnout. I teď mají supervelmoci nevyřízené účty, přestože se na sebe usmívají a i teď mají konfliktní zájmy, v současnoti zejména suroviny, vzájemnou obchodní bilanci, lidská práva, práva menšin, sociální systém, zdravotnictví, energetiku.
Takže co bude? Přijde v roce 2014 nepatrná jiskřička a každý bude zabíjet každého? Jenom proto že v současném mrtvolném klidu opravdu nelze s ničím hnout ? Protože když nemohu rozumného politika zvolit ještě stále mohu nerozumného zastřelit ? Nevyčerpaly se cesty jakými současná společnost řeší problémy podobně jako v roce 1914 ?
Nevím ale trošku se bojím.
6. června 2011 v 22:31 | Petr
Určitě jste o tom už přemýšleli, když Vaše babička rok trpěla bolestmi, protože na operaci její kyčle neměly pojišťovny peníze, protože je investovaly do - z nebe spadlého -
projektu s nejasnou majetkovou strukturou. Vaše babička totiž určitě neměla
takové známé jako šedé eminence v pozadí tohoto projektu. Nemylte se -
rozhodně se nejedná o korupci - to je jenom pečlivé hospodaření s omezeným zdravotnickým rozpočtem.
I když se nazabýváme korupcí, probereme dneska, případ kdy neukojené ambice a aktivismus mdlého rozumu má horší následky než korupce, a navíc korupčníkům nechtěně pomáhá.
Představte si, že jste mladý lékař sedící v laboratoři některé fakultní nemocnice. Díky pytli peněz, které fakultní nemocnice dosátvá od státu je vybavení Vaší laboratoře nejlepší možné a jede jako hodinky. S takovou se za chvíli začnete nudit, tak vystudujete Ph.D. Pak se stanete Docentem, Profesorem a co potom? Díky naprosté zaostalosti naší klinické biochemie, jste velkou autoritou na malinkatém českém písečku a v zahraničí po vás neštěkne ani pes - není kam dále stoupat.
V takovém případě zaháníte nudu tím, že si založíte nějakou
obecně prospěšnou společnost bojující za blaho lidstva. Nejlépe je "
bojovat za kvalitu" a nejlépe aniž bychom si předem ujasnili co to kvalita je. No a jak se v současné Evropě bojuje za cokoliv - tedy i za kvalitu, abychom se u toho moc nenadřeli ?
Papírem přece !!!Takže zasednete v zahraničních komisích, kde nudící se profesoři z jiných zemí EU vymýšlejí normy ISO pro zdravotnictví. Relativně neškodnou normu typu ISO 9000 nahradíte imperativní normou
ISO15189 a pak se ještě při překladu této normy do češtiny dopustíte drobných chybek jakože anglický výraz "
VALIDATION" překládáte jednou jako
validace a podruhé jako
verifikace - ať je papírů 2x tolik a vaši kolegové se z toho ....
Pořád vám to nedává smysl co tohle má společného se zkázou zdravotnictví? Tedy založíte si společnost bojující za "kvalitu" a začnete nabízet laboratořím v ČR že je zkontrolujete jestli jsou dostatečně "kvalitní" (samozřejmě že ne zadarmo). Protože většina biochemických laboratoří je součástí nějakého špitálu, který tak tak hospodaří - každý se vám vysměje. Byznys vám nejde - tak přesvědčíte zdravotní pojišťovny ať těm, kteří se nevykáží Vašim "certifikátem" nedají smlouvu. Pojišťovny v tom vycítí možnost jak někomu nezaplatit za jeho práci a veleochotně souhlasí. Ubožáci, kteřým hrozí že nedotanou od pojišťoven zaplaceno se začnou hojně a "dobrovolně" hlásit ke kontrole (akreditaci) - Jasné?
Jestli je to aktivismus mdlého rozumu nebo podlý způsob jak do vlastní kapsy vyždímat nějaký peníz nechám na čtenáři.
Jelikož se vám ve skutečnosti nechce pátrat po tom jak je která laboratoř kvalitní. Konec konců jste kvalitu ani na začátku nedefinoval. Tak se kvalita pozná množstvím popsaného papíru. Přijde auditor a ptá se - máte směrnici o ..... dezinfekci, mytí podlah, mytí oken, výměně tekutého mýdla, zabíjení much, zametání much, spreji na mravence ..... skladování chemikálií .... atd atd ... Blog.cz nemá na svých servererech dostatek prostoru pro úplný seznam papírů, které musí taková laboratoř sepsat.
Nekvalitní laboratoř se pozná podle toho že - její zaměstnanci běhají kolem přístrojů a jejich údržby a kalibrací, případně studují literaturu z medicíny a chemie, aby tomu lépe rozuměli. Naopak "kvalitní" laboratoř - je taková, jejíž zaměstnanci se jen neradi zvedají od sepisování "směrnic" a samotné chemii a přístrojům se věnují jen když absolutně není jiného zbytí, protože na to "prostě nemají čas".....
Jak tohle celé napomáhá korupci ? Pravděpodobně nikdo nedostane "akreditaci" úplně zadarmo. Nicméně zdravotní pojišťovny mají vůči zdravotnickým zařízením "individuální přístup" - máte tam známé (nebo obálku) - máte platby i bez akreditace - a naopak.
Takže až se ctěné zdravotní pojišťovny smilují a dojde i na operaci kyčle Vaší artrotické babičky, nezapomeňte si před vstupem do špitálu ověřit, jestli tento má v pořádku všechny "akreditace" a ISO a jiné papíry - čím více papíru tím "kvalitnější".
A profesorům z Prahy, Hradce i odjinud přeji tímto příjemné spaní, bez výčitek svědomí ....
23. května 2011 v 16:27 | Petr
Byl jsem v Německu - v Berlíně - týden a utrpěl jsem civilizační šok.
No v principu jsem utrpěl civilizační šok už v roce 1990 ve Vídni když se se mnou popelář bavil lepší angličtinou než byla tehdy moje, ale od roku 1990 ten civilizační šok jenom pokračuje.
Tedy - v Berlíně všechno tak nějak funguje jako v mých představách
- řidiči jezdí rychle, ale slušně
- červená na semaforu je červená pro chodce i pri řidiče
- všude jsou mraky cyklistů, kteří opravdu výrazně odlehčují dopravě
- díky cyklistům a U-bahnu jsem nezažil dopravní zácpu
- sem tam už vidíte elektromobil
- nepotkáte opilce (spíše ojedinělého narkomana)
- už vůbec nepotkáte ty nekonečné armády vychlastaných mozků (jako v Ostravě)
- ani stavební dělníci nejsou zjevní alkoholici nebo učitelé matematiky z Kyjeva (jako v česku)
- holky jsou díky genetickému podílu Turků už taky ke koukání (kde jsou Gertrudy z NDR?)
- atd...
Přesto si Němci stěžují, že v Berlíně je díky nedostatku odborníků mnohem vyšší nezaměstanost než třeba Stuttgartu. Vůbec si nedovedu představit co to znamená nedostatek odborníků. Němci sice taky válčí s explozí "vysokoškoláků plzeňského typu", ale přece jenom - viděl jsem děcka jak okopávají školní zahradu, takže asi úpadek školství nebude tak hrozný, jako u nás, kde kdyby to šlo tak je ve škole jediný předmět - shoppování v hypermarketu.... Je tedy Stuttgart evropské Slilicon Walley, nebo co?
No a pak nastala smutná doba návratu do rodné domoviny - V Praze zácpa přes celé město, matka přechází s kočárem na zelenou - za cenu vlastního života. Návrat do milovaného rodného Frýdku-Místku ani nebudu popisovat - na IV. nástupišti v Ostravě měl asi někdo průjem... Po vystoupení doma mě opět oslovil můj oblíbený ochlasta a žebral prachy, další propitá socka něco nesmírmě sprostě (a hlasitě) řešila do mobilu - až mě hlava brněla.
Prostě je otázka jestli nemáme náhodou taky nedostatek odborníků (katastrofálního typu) ? Nebo přebytek ochlastů, nichtsmacherů, socek, (praktických) analfabetů a vůbec koho ještě ? Nebo nemáme třetinu populace ukrutně chlastajících a druhou třetinu práce se štítících (i bílých samozřejmě) - třeba jsme jenom "veselé povahy", ale jinak se Němcům vyrovnáme ? Nebo dokonce (velmi hříšná myšlenka) jestli svým (ne)konáním nedáváme Hitlerovým šíleným teoriím o nadřazené rase reálný základ ?
V každém případě návrat z Německa (a zkušenosti z Balkánu a Ukrajiny) mě spíše naplňují skepsí o zlepšitelnosti naší neblahé současnosti.
No a na závěr - zdravím tímto v obličeji čeveno-žluto-šedého zapáchajícího pána, co potřebuje 10kč na cestu do Frýdlantu nad Ostravicí (už 5 let každý den ji po mně žádá aniž by si mně zapamatoval ;-))
30. dubna 2011 v 23:21 | Petr
Občas se stane že najká civilizace proste nedovede vyřešit problém jehož řešení je později evidentní a zanikne. Na
Velikonočním ostrově byli tak pobožní že ve jménu stavby soch Moai vykáceli veškeré stromy, tím se ekosystém ostrova zhroutil a obyvatelé vyhynuli, když chtěla ostrov zabrat Chile našla 201 ubožáků na úplně holém ostrově ...
Naše civilizace taky zanikne a to brzy a nepochybně kvůli nevyřešené energetice kterou neřeší vědci a inženýři, ale politici aktivisti a ignoranti. Jestli civilizace zanikne tak naším náhrobkem bude rezavé auto, protože tento plechový miláček je obzvlášt zákeřná bestie plýtvající drahými zdroji.
Nebudete tomu věřit ale za posledních 5 let jsem "na těžko" to jest se vší bagáží a bez doprovodného vozidla ujel 5000 km po Česku, Slovensku, Polsku, Ukrajině, Maďarsku, Srbsku, Bulharsku a Chorvatsku. Mimo to jsem dalších 5000 km ujel na ceste z práce a do práce, kteroužto se snažím jezdit každý den od dubna do října (mám to 45 km denně).
Nedávno jstem jel část své tras s pulsoměrem abxych zjistil jakou energii na kole vlastně vydávám
- přibližně 110 kJ (Kilo Joule) na kilometr - to znamená že jsem za posledních 5 let projezdil 1100 Mega Joule energie - hezké ale člověku to nic neřekne -
Katastrofa ovšem je když se to převede na energetickou hodnotu čehokoliv - a hlavné benzínu - je to asi 37 litrů benzínu - tedy 5 let jsem jezdil celé léto ujel jsem 10 000 km a nespotřeboval jsem ani tolik co se vejde do plné nádrže auta.
Už máte určitě spočteno že spotřeba cyklisty je 0.37 litrů na 100 km žejo - takže až budete kupovat auto s blábolem že 3.7 litrů /100 KM je úsporné vozidlo - je to blábol a lež - cyklista spotřebuje 10X méně to znamená že i s malou brašnou převeze patrně více než auto - zajímavé ne?
A to nemluvím o tom, že energetická hodnota benzínu je skoro stejná jako "výhřevnost" lidského sáídla, takže kdybych nejezdil na kole už bych byl o 37 kilo obéznější než jsem - taky zajímavé ne.
Až budete ráno sedat do plechového miláčka nezapomínejte na to že benzín který spálíte obsahuje tolik energie že na kole byste ujeli 20x tolik .
29. března 2011 v 18:01 | Petr
Ani nevíme v jakém žijeme luxusu. Autem dojedeme do hypermarketu a doma se ohřejeme u ústředního topení. Pěkně to vynikne ve srovnání s Anglickou průmyslovou revolucí, kdy chudinu hnal hlad z čistého venkova do extrémně špinavých ubohých a nemocemi prolezlých měst - je to tak?
Luxus nám brzy skončí protože základy naší civilizace se poněkud kymácí - ropa brzy nebude, a tím je nejistá otázka energií, dopravy, zemědělství, jaderná energetika je nejistá, ternomojaderné elektrárny nikde. Nejistá budoucnost?
Do toho všichni mediální manipulátoři křičí své názory jak dopředu. A je těžké se v nich vyznat. Nebudu níkomu dávat žádné rady ale pokusím se formulovat jak sám vnímám co nás může spasit a co nás pošle do pekel.
- Pekelná myšlenka Ekologistů : Vytrhneme ze součastnoti kusy reality které se nám líbí jako je luxusní život a dostatek všeho a zkombinujeme to s životním stylem starým 100 - 200 - 300 - 1000 let. Asi jako když Kolumbus přivezl z Ameriky brambory a rajčata ale proč proboha vozil ten tabák a syfilis.
- Zastavíme krajinu alternativními elektrárnami na slunce a vítr a pokud to nebude stačit tak "ekologickými" elektrárnami na zemní plyn a aby nám jejich ubohý energetický výnos stačil tak budem izolovat a izolovat až obalíme tepelnou izolací celý svět.
- Že je elektřina potřebná i na další věci pomineme. představa nějaké strojírny, která vyrábí za pomoci proudu vyrobeném větrníky na poli za ní - divoká. Nebo vlak který jede na proud ze slunce z okolních polí, kde se pěstují jenom staré a nevýnostné (rozuměj geneticky nemodifikované) plodiny a ještě se jejich výnos částečně páli jako biopaliva. Pěkná představa ne - takové 19 století jenom v polystyrénovém domečku.
- Další pekelné myšlenky - bouchlo nám pár jaderných elektráren tak ze zakážeme a budeme pálit jenom plyn, peníze za něj budeme sypat Rusům a ti nam z přetlaku peněz sem tam nasypou kulky (Ani není třeba války jejich systém organizace společnosti, který přichází spolu s ruskozjazyčnými investory úplně stačí)
- Další pekelné myšlenky - nebudeme očkovat děti, protože jsou potom týden mrzuté a dokonce mají občas i teploty.
- Pozoruhodným zdrojem pekelných myšlenek jsou byrokrati Evropské unie: Zakážeme žárovky. Místo nich nařídíme používat úsporné záživky tím si zamoříme přrodu rtují, kterou jsme ale zakázali dávat do lékařských teploměrů. Elektroniku musíme pájet cínem bez olova. Opravovat staré věci nesmíme - opravit staré rádio je dnes nezákonné nakládání s elektronickým odpadem atd ...
Co mají tyto pekelné myšlenky něco společného. Mocné lobby v pozadí využívají odhodlání polovzdělaných aktivistů?
Nebo je jendotící myšlenkou pokrok zpátky na stromy jako jaderných elektráren a očkování ?
Co já považuju za pozitivní zprávu:
- Kapacita akumulátorů stoupla za poslednch 20 let 5x takže ještě dalších 20 let a stane se doprava elektromobily provozovatelnou
- Jezdit do práce na kole je společensky akceptovatelné
- Umíme geneticky manipulovat živé tvory tak že vneseme jakýkoliv gen do jakéhokoliv organismu. Když se ukázalo "psychologicky" nevhodné vyrábět insulin pro cukrovkáře pomocí bakterie Escerichia coli, protože je to bakterie převedli jsme výrobu rychle na pivní kvasinku Sacaromycces cerevisiae, a dneska náme už i tabák, který vyrábí lidský insulin, ale protože žvýkat tabák by diabetikům fitnesákům mohlo připadat nezdravé brzy budeme mít salát s tímto genem - zajímavé ne ?
- Máme internet, takže nemusíme každou blbost tisknou na papír, posílat poštou a schůzky se šéfem zvládneme Skypem takže nemusíme lítat přes půs lvěta.
- Daří se nám virtualizovat ekonomiku - tedy lidé jsou ochotni platit za věci které neexistují a tudíž nezatěžují přírodu. Nevěříte ? - otec kupoval desky, já magnetofonové kazety a dnes mládež kupuje MP3
A tak dále a tak podobně -nic z toho není převratná zpráva, ale každá taková věc nám pomůže přežít aniž bychom se vraceli ke společnosti 18 století s chudobou a chorobami. Možná budeme částečně muset, ale to je trošku jiná pohádka.
Takže až budete uvažovat nad tím, co nám kdo sděluje svým sdělením, přemýšlejte jestli jeho návrh vede do budoucnosti, nebo do minulosti. Není tak složité to poznat.
11. března 2011 v 10:26 | Petr
My zdravotníci asi nemáme rádi své pacienty.
Každý z nás se někdy před pubertou zakoukal do Růžové ordinace, nebo do Nemocnice na kraji města, něco v něm hrklo a začal mít spasitelské představy.
Já osobně například jsem od tří let, po shlédnutí TV serálu
Dobrodružství Vladímíra Smolíka chtěl být kosmonautem, pak biologem a pak - bohužel - lékařem. Pak jsem chtěl krátkou chvíli být inženýrem, ale to mi maminka jedním, celodenním, hysterickým záchvatem vymluvila, tak jsem se z blbosti vydal do údolí bolesti.
V mládí ma každý o zdravotnictví plno ušlechtilých představ, že bude pomáhat lidem, zachraňovat životy, že na něj budou s úctou koukat. Sám jsem chtěl bádat v oblasti buněčných membrán, protože to je místo kde se projevují choroby jako je rakovina a tak .... No a pokud neobjevíte léčbu nějaké smrtelné choroby tak aspoň budete ulevovat trpícím a budete naplněni ušlechtilými pocity.
Což je bohužel velký omyl, ze kterého všichni zdravotníci těžko hledají cestu ven. Bohužel choroba není náhoda, a většinou to není ani nečekaná rána osudu. Abyste dneska onemocněli tak musíte být buď vemi staří, nebo geneticky handicapovaní, nebo musí mít Váš životní styl nějakou poruchu. Takže v praxi místo pomoci trpícím se hádate s přibuznými, jestli lehká nemohoucnost jejich babičky je důvodem k nekonečnému pobytu v nemocnici (často s návštěvami den po vyplacení důchodu). Nebo léčíte nevyléčítelné - třeba. takový klučina s těžkou srdeční vadou, který nestihl zemřít po porodu, a proto je z 21 let svého života již 21 let v komatu, nebo jiní nešťastníci, kterým není pomoci, protože, ač to medicína nedovede odhalit, je na nich na první pohled jasné že mají nějakou vrozenou vadu, která je prostě nezmizí, ať děláte co děláte.
Předchozí dvě skupiny jsou smutné, ale nejsou zase tak frustrující. Nejvíce frustrující jsou lidi , kteří - čtenářstvo promine - jsou handicapováni tím, že jsou hloupí. Takových je ve zdravotnictví bohužel většina. Představte si čověka, který svým nezřízeným životem, se prokouřil, prochlastal a prožral až k prvním komplikacím tohoto životního stylu. Když už mu je blbě tak příjde své - velmi často - nechtutě smradlavé a nemyté - tělo předvést doktorovi, a protože "si přece celý život platí pojištění" tak návštěvu u doktora okoření ještě náležitou dávkou agresivity a sprosťáctví.
Obrázek je pouze ilustrativní - nicméně přesně ilustrativní.
Co máte dělat nad nemocným, který celých dosavadních 40-60 let svého života pracoval na své brzké smrti a teď se naštvaně diví, že po tolika letech se mu dílo začalo dařit ?
Bohužel takových pacientů máte v práci tolik, že zkušenosti s nimi tvoří nezanedbatelnou většinu dojmů z práce.
Možná ortopedi, nebo plastičtí chirugové mají jinou zkušenost, ale my "rádoby" internisti si nejvíce pamatujeme sondování zda se v lepivém kožním laloku skrývají se zapáchající slipy nebo ne - a za to jsme rádi že za to nejsme biti, o sestrách ani nemluvě. Takže místo pomoci trpícím když vidíte typickou mohutnou postavu ve dveřích ordinace už se modlíte "snad se ten človíček umyl aspoň trochu a snad se bude chovat slušně". A to jsem prosím dvoumetrový pořez a mrtvoly jsem na škole pitval bez rukavic (latex mi smrdí víc než maso) - takže nejsem žádná citlivka.
Rád si poslechnu od zkušených, že nemám pravdu, ale obávám se že mám. Bohužel
26. ledna 2011 v 11:58 | Petr
V roce 2005 se mi poštěstilo dostat se na konferenci do Německa. Když nás vezl autobus z Wiesbadenu (nejbohatší město v Německu ) do Franfurktu nad Mohanem na letiště, seděl vedle mně starší kolega, kterého si vlemi vážím. Celá cesta vedla nekonečnými vilovými čtvrtěmi, německé střední třídy.
Při té příležitosti jsem si povzdechl - Němci jsou už zavedená společnost, kde jednotlivé vrstvy jsou dokonale oddělené - ne jako u nás, kde dělník a advokát bydlí ve stejném paneláku. Kolega mě šokoval svojí reakcí - tak je to správné. Advokát těžce studoval a tvrdě pracoval, proč by neměl právo bydlet ve čtvrti vilek, kde všichni jeho sousedé, kam až oko dohlédne jsou advokáti, nebo maximálně nějaký ten doktor. Proč by jeho děti neměly právo chodit na elitiní soukromou školu, kam chodí jenom děti advokátů (děti milionářů chodí na ještě elitnější školy). Zajímavá reakce, v té době pro mně zcela šokující.
Mezitím jsem četl zajímavé články o tom, že společnost se z každého jedince snaží vytěžit maximum a poskytnout mu za to minimum. Ano, snad s výjimkou korupcí dosazených manažerů státáních firem, i v dobře placených oborech jsou příjmy všech profesí nejmenší možné aby v daném oboru pracoval ještě přiměřený počet lidí - divé že, ale vemme v úvahu současný exodus doktorů, který vznikl právě dlouhodobou nerovnováhou platu a povinností a jsme doma. Pokud se za některou profesi platí neúměrně mnoho nahrnou se tam penězchtivní nefachčenkové a platy zase srazí.
Druhá skupina zajímavých informací byla o kastovním systému ve firmách. Je častou chybou firem, že přijmou člověka jako inženýra a pak z něho udělají manažera. Murphyho zákon smutně konstatuje "každý člověk je povyšován tak dlouho až se dostane na místo, které nezvládá" Aby se to nestávalo mají být ve firmách kasty. Kasta inženýrů z nichž nejlepší berou klidně více než ředitel. Kasta manažerů, kasta dělníků atd - žádné přesuny mezi kastami, protože pak hrozí, že budeme mrhat talentem lidí na profesi, pro kterou nemají předpoklady - taky netradiční a zajímavé.
Pod vlivem těchto informací jsem přemýšlel jak z každého člověka vymáčknout maximum za minimum peněz a navíc ještě aby mačkaný neprostestoval. Zvýší spokojenost právníků (nebo třeba doktorů kteří současnosti jsou zjevně nespokojení) když budou bydlet někde v ghetu, chodit po špinavých ulicích a stýkat se s obyvatelstvem sprostým a špinavým?
Budou doktoři (nebo advokáti) pracovat za stejné peníze lépe, když jejich děti bude ve škole bít nějaký klučina z problematické rodiny, auto jim objedou korunou, soused jim ukrade televizi a cestou zabije psa ?
Patrně ten kastovní systém skrytě existuje i v naší společnosti, a čím více ho bude, tím větší je pravděpodobnost, že za svoji práci dostanete nejenom odměnu v podobě peněz, ale i odměnu v podobě toho, že se budete stýkat s lidmi své vrstvy, a nebudete řešit problémy lidí zcela mimo Váš obzor. Zajímavé ne? Představa společnosti rozdělené na tisíce škatulek je trochu strašidelná, ale kam jinam směřuje rychlá "výstavba" ghet i sádrokartonových vilových městeček u nás ?
Za pouhých 5 let jsem dospěl k názoru, že kolega měl naprostou pravdu.
Třeba je to tak jak říkal Churchill: "Kdo není v mládí socialista nemá srdce, kdo není ve středním věku konzervativec nemá rozum !".