close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Filosofování

Diverti nescio !?

26. srpna 2014 v 6:00 | Petr
Minulý týden to bylo 46 let, co nás přepadla sovětská vojska, protože bolševici v česku se odchýlili od směrnic sovětského vrchního soudruha Brežněva. Hříčkou osudu se po téměř půlstoletí situace začíná přiostřovat a jestli bude postoj EU stejně připosraný, jako doposud, možná budeme opět navštíveni našimi bratry z dálného východu na tancích. Spíše ale ne, nicnéně naše vláda už pomalu začíná v rámci "preventivní opatrnosti" uvažovat o tom jak se pokusí naší armádu opět učinit bojeschopnou ( druhý nebo třetí pokus od listopadu 1620 ??? )

Součástí tohoto uvažování je pokus o znovuzavedení odvodů a odvádění civilistů se specializací které vojskům chybí na nějaký trochu delší "příjímač" alias úplně úplně úplně základní výcvick v délce 3 měsíců. Komentátoří v novinách a televizi prohlašují, že veřejnost je této akci příznivě nakloněna, neboť dle průzkumů "armádě věří" 76% lidí. Nicméně pokud si přečtete diskusi pod kterýmkoliv článkem na toto téma - i když odečtete placené agenty ruských tajných služeb - nezdá se že 76% důvěra je dostatečná, aby to znamenalo "nechám se odvést na vojnu".

Partrně tedy stojí za to rozebrat náš vztah k vojskům a k věcem pateticky nazývaným obrana vlasti. Pří té patetičnosti bych opět začal od sebe - obecně vzato jsem na vojnu chtěl jít, ale protože přiznat tuto věc mezi kolegy - mediky, kteří roky podpláceli své známé lékaře, aby nashromáždili dostatek falešných zdravotních potvrzení - nešlo. Proto jsem uváděl oficální krycí verzi, že totiž jsem odevzdal jenom pravá zdravotní potvrzení a tím jsem v zástupech kriplů s tlustými fascikly o neexistujcích chorobách - vypadal jako nezničitelný Arnold - a tak jsem byl odveden.

Byl jsem na vojně v sezóně 1997 - 1998 ve vojenském prostoru Libavá - což je 320 kilometrů čtverečních tanky rozježdené, roztřílené a rozbombardované pahorkatiny - je to druhý největší vojenský prostor v Evropě. Největší je shodou okolností taky u nás (proč asi 2 cvičiště těsně za železnou oponou ) a to Hradiště/Doupov.


Opět musím konstatovat, že to nebyl ztracený rok protože rok 1997 byl svým způsobem magický. Na jedné straně se důstojnící ještě ve chvilkách nepozornosti oslovovali "soudruhu". Na druhé straně jsme právě vstupovali do NATO a tak návštěvy vysoce postavených generálů ze všech států Evropy byly na denním pořádku. Neb se jim velice líbíly ty obrovské cvičné vojenské prostory, které tehdejší NATO v Evropě nemělo. Jelikož jsme se spolubojovníkem Tomášem Zemanem byli jediní anglicky hovořící široko daleko tak jsme si - ač vojenští nýmandi - pokecali s generalitou půlky Evropy - a poznali že zahraniční generálové jsou při zdravém rozumu.

V naší armádě tehdy byl při zdravém rozumu snad jedině generál Jiří Šedivý - tehdy náčelník generálního štábu. Jednak se bavil nornálně i s námi nýmandy a navíc prokázal logiku, když před cvičením na Libavé volal na posádku jaké je tam počasí a když zjistil, že 8 pod nulou a vichr - přijel v zimní uniformě, zatímco hyper-asertivní řiťolezci, tvořící jeho štáb příjeli v polobotkách a obleku - jak do kanceláře na ministerstvu. Proto pak byli náležitě zmrzlí a nasraní a chovali se k nám - jako ke sračkám - ačkoliv kdyby se chovali slušně - půjčili bychom jim klíče od strážních domečků, které tu a tam na Libavé jsou.....

Celou dobu vojny jsem dělal "zdravotní dozor" na střelbách a otravoval jsem tak intenzivně až se vžilo heslo "nechte střelit doktora" - to jako ne zastřelit mně, ale nechat mně vystřelit ze všeho, co mělo hlaveň. Pyrotechnici - mě dokonce zařadili do základního kursu odminování na konci jsem odminovával cvičnými výbuškami zaminovanou sanitu, což byl několikanásobek práce ostatních kursistů - budoucích pyrotechniků, kteří mi pak stáli za zadkem a náležitě to komentovali ve stylu - "teď už snad dá pokoj" ....

Člověk si může zkusit jaké to je "být v akčním filmu" - například není problém poblít se v tanku, nebo se posrat strachy z hluku cvíčné dělostřelby a bombardování (navzody upozornění jak je to nepředstavitelný rachot), zažít ten adrenalin, když jedete po cestě která je v dopadové ploše raket a oni začnou střílet o chvíli dříve, nebo vojenské pojetí přednosti v jízdě, kdy vaši sanitu v noci málem smete BVP-2, nebo průser, když vám mráz roztrhá ampule s morfinem a další věci, které se v americkém (nebo sovětském) filmu nedozvíte.

Pak vypukly povodně roku 1997 a tak jsem strávil 3 týdny po kolena v blátě a v neustále mokré uniformě - ježděním ve vojenské sanitě od ničeho k ničemu - protože vždy, když jsme dostali rozkaz jet někoho ošetřit - než jsme se tam přes zničené mosty a podemleté silnice dostali - vždy ho vzal na ošetření někdo, kdo byl blíže. Jediné "hrdinské činy" kterých jsem se dopustil bylo, že do cisterny, která jezdila čerpat z pramenu Odry pitnou vodu pro zatopené oblasti jsem vždy osobně nalil půl flašky SAVA - tudíž v "rajonu mé působnosti" nebyl na rozdíl od zbytku Přerovska jediný průjem - ač si civilisti stěžovali na "vodu chlorovanou jak na sídlišti"....

Tedy jsem nyní rotmistr v záloze a patřím k "vycvičeným" a vzhledem ke své zcela zvláštní specializaci bych asi patříl k odvedeným do případné války s Ruskem. Nicméně ani mně - militaristovi - by se v současnosti "bránit vlast" nechtělo.

Mám na to takovou teorii - za Rakouska se Čechům do války nechtělo neboť bojovat za zájmy gerontologického mocnáře - proti zájmům svým - komu by se chtělo. Pak proběhla nadšená mobilizace roku 1938, protože první republiku zjevně lidi považovali za svou. Jenomže mobilizace 1938 skončila po Mnichovu velkou frustrací. Pak už nebyly mobilizace ale jen klasické odvody a za bolševika se na vojnu vskutku nikomu nechtělo. V 50 letech to byla čirá hrůza, podle sovětského vzoru kdy vojna má přizpůsobivé převychovat a nepřizpůsobivé zlikvidovat. Po zmíněném roce 1968 to zase byl problém "lídrů"¨. Kdo byl "generálním tajemníkem" Československé republiky - nic si nenamlouvejme - byl to Leonid Iljič Brežněv - proč tedy hájit jeho zájmy - když to tak dobře zvládali pologramotní Kazaši, Uzbeci a Tádžici ze sovětských okupačních divizí ?

Představte si - ode dneška za rok jste povolán hájit "se spojenci" východní Slovensko před Rusáky - půjdete ? Za jakého "lídra" tam půjdete riskovat život ? Za úředníky z Bruselu, kteří z tepla své kanceláře křičí pisklavým hláskem : "Na základě směrnice ABC43210 jste povinen položit život" ??? Nebo budete bojovat za lidi typu - zelináře - defraudanta - JUDr. Rittiga, který vám z terasy svého bytu s výhledem na Monacký knížecí palác vysvětlí, že když nekradete - je to proto, že jste plebs blbý ??? Nebo vám to samé vysvětlí z tepla Průhonické vily agent Bureš /Babiš ??? Šli byste se za tyto lidi nechat zastřelit ? Nebo je rozdíl mez nimi a Ruskou mafií, která by přišla s tankisty, natolik malý, že to za to nestojí ?

Neodvažuju se hodnotit - jenom ještě vysvětlím nadpis "Diverti nescio" znamená - neumím obrátit což se v česku překládá spíše jako "neumím prchnout" - což bylo heslo v erbu Fridricha Falckého - českého "zimního krále", který po několika měsících dělání chaosu na českém trůnu jako jeden z prvních prchnul z bojiště na Bílé hoře v listopadu 1620...

Poznánka při druhém čtení - dovolím si ještě upřesnit - to že by se mně nechtělo do válečného konfliktu - rozhodně neznamená, že nesouhlasím se snahou zavést znovu základní vojenský výcvik. Naopak - zlenivělí zbabělí kripli, kterých je dnes převážná většina to potřebují - jako pes drbání. Při výcviku však hrozí, že pár jediců ztratí svůj strach a lenost - což by se současným "elitám národa českého" určitě nelíbilo - takže nakonec "životem ošlehaný tvrďák" Bohouš Sobotka, který nestrávil ani vteřninu na vojně, ani vteřinu v práci - prohlásí, že podle průzkumu agentry STEM/FACTUM by 50.9% maminek - mělo své mazánky raději doma - a bude vymalováno.....

Půvab těžkého živobytí.

5. srpna 2014 v 5:26 | Petr
V roce 1971 bylo lidstvo na naprostém technologickém vrcholu a Sci-Fi literatura byla v úplně jiném postavení, než je dnes. V knížce jste četli, jak kosmonauti letí na Saturn - koukli se na televizi a tam opravdoví chlápci chodili po Měsíci. Dnes je Sci-Fi o tom jak trpajzlící lítají na dracích a hledají magické prsteny a v televizi vám religionista Liška vysvětluje, proč je "nemodernější" vrátit se do doby větrných mlýnů. Tedy v roce 1971 byl klasik Sci-Fi Isaac Asimov požádán aby uspřádal sbírku povídek, jejichž vědecko fantastické téma by se dalo použít ve školní výuce. Výsledkem byla sbírka Těžká planeta, kterou všem doporučuju k přečtení.

V této sbírce je zajímavá povídka o vztahu neandertálců a nás - moderních lidi "homo sapiens sapiens". Našinci dle autora nendertálce levou zadní předčili v každém směru a tak se neadertálci dali na cestu žebrání, polehávání a chlastu a nakonec vyhynuli, přestože si je moderní lidi měli tendenci chovat jako svérázné domácí miláčky. Tohle je čirá fantazie, ale je zvláštní, že podobné střety vyspělejší a zaostalejší civilizace probíhaly velice podobně i v rámci našeho živočišného druhu.

Chaotický výčet příkladů : Bíli američani nejprve nemilosrdně likvidovali indiány, evropskýcmi chorobami, zbraněmi a chlastem, ale poslední zbytky pak přesunuli do rezervací - které mají charakter samosprávných území a v každé z nich stojí buď kasino, nebo úložiště jaderného odpadu, aby výnosy z tohoto podniku umožnily indiánům věnovat se polehávání a chlastu.

Kanada zase chtěla zlikvidovaz "zaostalý" životní styl místních Inuitů alias Eskymáků - tak jim zbořili iglů, rozřezali kožené kajaky a nastěhovali je do "moderních" domečků, kde nezaměstnanost dosáhla 100% a alkoholismus 70%. Takže lidi, kteří se v tvrdých podmínkách byli schopni o sebe postarat se v "měkkých" podmínkách stali pobírači dávek, flákači, a "odpad společnosti".

Novověcí kolonizátoři a Africké civilizace - myslíte, že Křováci, nebo Masajové jsou ta hrdá etnika, která známe z filmů ? Jsou ale jenom ty kmeny, které se straní kontaktu s "globální civilizací" jak jenom mohou - ostatní jsou buď dobře adaptovaní na civilizaci a pak jsou od místní majority neodlišitelní, nebo jsou špatně adaptovaní a pak to jsou mouchami obletovaní borci ve špinavém triku polehávající v prachu pod palmou.

Naši cigáni - lze tento příklad pominout ?


Až doposud to vypadá jako rasistický výplod o "nadřazenosti bílého muže" ale nemylte se - víte co bude za 20-30 let ? Asiati vtrhnou do Evropy a najdou tady 60% nezaměstnaných věnujícíh se polehávání a chlastu a 40% "zaměstnaných" kteří budou sepisovat "prezentace v PowerPointu" - neboli taky nic...

Čím to je, že civilizační střety končí právě takto ? V "Těžké planetě" to popsali krásně - neandertálec, který byl nejlepší výrobce zbraní svého kmene se tak-tak vyrovnal dětem z kmene moderních lidí. Tudíž jediná činnost, která byla pro něj ekonomicky efektivní - a dostačující k zajištění živobytí - bylo žebrání, polehávání a chlast....

Nebo z druhé strany - pokud jako známku "společenské hodnoty" budete uznávat rychlost výroby prezentací v PowerPointu - neočekávajte, že se vám vyrovná Eskymák, který 30 let lovil velryby na kajaku, ruční harpunou, ve vodě teplé -2,5 stupně... (A naopak - samozřejmě !!!)

Tedy tam, kde není společenská hodnota - je společenská "nehodnota" - "bezcenné" životy, frustrace a chlast. Úplně smrtelné je, když se lov velryb - jakožto "řemeslo bez hodnoty" prostě nepřenese do další generace, která pak neumí ani PowerPoint, ani velryby, takovým lidem lze pomoci opravdu jen velmi těžko.

Legrace nás Evropanů je, že jsme teď někde uprostřed - můžeme jít snadnou cestou "outsorcování" všech hodnotných činností pryč a skončit jako neandertálci, nebo eskymáci, nebo můžeme jít "těžkou cestou" a nějak se uchovat, ale pravda je, že kdo by za tu žebračenku - nižší než podpora z pracáku - zkoušel něco skutečného dělat, když se může za státní prachy zařadit do zástupů "výrobců PowerPointových prezentací" ?

Irán - stát budoucnosti.

22. července 2014 v 5:43 | Petr
Představte si jak tři chlapi, kteří nemluví společným jazykem diskutují o náboženství, filosofii a sexu - nepředstavitelné ? Tak upřesním - bylo to kolem roku 1995, kdy můj arabský spolubydlící z Jemenu si pozval kámoše z Kuvaitu na debatu. Takže jsme kolem stolu seděli takto Jemenec - mluvící Arabsky a Česky, Kuvaiťan mluvící Arabsky a Anglicky a já mluvící Česky a Anglicky - dobrá míchanice ne ? Výhodou diskuse s Araby je že se u ní nechlastá, ale pije silný čaj - úroveň diskuse je tedy daleko vyšší než s jakýmkoliv Evropanem. Po nějaké době i přes střízlivý stav zábrany padly a tak jsem na Kuvaiťana vypálil : "Co budete dělat až vám dojde nafta" - on se zamyslel a sebekriticky prohlásil "můj děda pásl velbloudy a moje vnoučata možná budou taky....."

Čímž se dostáváme k otázce, kterou v Evropě omílá 10 000 lidí a to je "otázka islámu". I já sám s oblibou používám nepřesné zkratky typu - dle Hidžry mají nyní Arabové rok 1435 - víte co se roku 1435 dělo v Evropě ? Je tedy nejvyšší čas probrat Islám, jeho minulost a hlavně jeho (pravděpodobnou) budoucnost.

Tedy "Hidžra" - arabsky "emigrace" je okamžik útěku Mohameda z Mekky do Medíny, která dle křesťanského kalendáře proběhla roku 622. Pozoruhodné, je že před rokem 622 po muslimech neštěkl pes, ale už roku 732 jim Karel Martel v bitvě u Tours zabránil proniknout přes Pyreneje hlouběji do Evropy. Takže teď na okamžik přerušte čtení a mrkněte na mapu - jak obrovsky rychlá expanze to byla - přes celou severní Afriku a Španělsko.

Neméně pozoruhodné je složení bojujících stran - na straně Karla Martela - hladová, špinavá, bosá, hluboce pověrčivá, hadrami oblečená, dřevěnými oštěpy ozbrojená a bez výjimky negramotná banda - eufemisticky označovaná jako armáda. Na straně Maurů - bez výjimky gramotná, umytá, oholená, řádně oblečená, sytá, vycvičená, kovanou zbrojí ozbrojená armáda arabská. Nechápete proč prohráli ? Protože Mauři bojovali pro kořist, zatímco Martelova "čeládka" bojovala za svou mlhavou představu náboženských principů - a pak, že prachy zmůžou všechno.

Takže Mezi lety 622 a asi tak 1000 byli muslimové nejprogresivnější civilizací ve středomoří - neměli jediného negramotného, jediného hladového, měli veřené školy, nemocnice, všechno o čem Evropa snila až do osvícenských reforem 18 století. Mělí 100% gramotné a vzdělané ženy !!

Nechápete co se stalo - jak je možné dostat se od arabských vzdělanců typu Aviceny - kteří ve svých soukromých knihovnách zachránili, před křesťanským řáděním antickou literaturu - až po negramotného borce z Talibánu, který má plastové sandále, rezavý kalašnikov a vyražené přední zuby ?

Celá věc se má asi tak - až do Avicenovy smrti roku 1037 našeho kalendáře - se Islám otázkami filosofie buď vůbec nezabýval, nebo převzal filosofii antickou shodnou s filosofií ranného křesťanství. Tato podobnost obou náboženství se stala v jisté době tak nápadnou, že se vyskytly snahy o Islámskou "reformaci / protireformaci". 20 let po smrti Aviceny, se objevil učenec jménem al-Ghazzálí, který pro Islám vymyslel svébytnou filosofii, která zabila veškerý pokrok pro vyznavače tohoto náboženství, a to až do dnešních dnů.

Ačkoliv se to nám ateistům zdá neuvěřitelné, křesťanství se ani ve své nejradikálnější podobě a ani v nejradikálnějších dobách nevzdalo zcela racionality a kauzality - asi ve smyslu známého "co je císařovo císaři, co je božího bohu". Naproti tomu al.Ghazzálí přišel s "islámskou formou" kauzality. Déšť padá, protože Alláh jej nechá padat, bavlna hoří, protože ji Alláh nechá hořet. Tedy polopatisticky řečeno - křesťan když zapaluje oheň tak troud začne hořet, protože štrnul křesadlem. Muslim pokud zapaluje oheň je mechanismus tento - šrtne křesadlem - vševidoucí, vševědoucí Alláh to zjistí, a aby předvedl svou všemocnost a velkomyslnost - nechá troud vzplanout.

Připadá vám tento rozdíl jako malicherný ? al-Ghazzálí zemřel 1111 našeho kalendáře a od té doby se křesťani vydali řetězem příčin a následků - směrem k Italským měststkým státům, renesanci, bankám, vědě, kapitalismu, žárovce, iPhonu verze 5. Islám se vydal směrem k učení se Koránu nazpaměť nejprve ještě z knihy, později jen z ústního podání, neb Mohamed byl taky negramotný, až k borci s kalašnikovem a vyraženými zuby. Vědám a pokroku totiž příliš neprospívá základní myšlenka, že svět je jenom Matrix i v nejmenších detailech uváděný do pohybu vůlí Alláha, který dnes koná tak, ale zítra může konat jakkoliv jinak.


Dostáváme se ke dnešku. Ačkoliv to některé cementové mozky interptetují zcela jinak - v Islámském světě to vře jak pod kotlem - zaostalost Islámských společností se totiž nedá naprosto nijak zamaskovat ani ukřičet, ani sebevražednými atentátníky vyhodit do vzduchu. Z venku to tak nevypadá, ale realita je taková, že čím je obecná islámská veřejnost nasranější, tím jsou islámští radikálové radikálnější - viz Egypťany oslavované volební vítězství Muslimského bratrstva loni, a letos stejnými Egypťany oslavované hromadné popravy - členů stejného Muslimského bratrstva. Islám má opravdu problémy : v Asii máte holou skálu - na ní Japonec postaví fabriku a v ní vyrábí foťáky, které ho bezpečně uživí. Na blízkém východě vám prachy samy tryskají ze země v podobě nafty - vy za ně koupíte zlato a Hummera a to zlato nahňahňáte na toho Hummera (jachtu, letadlo, hotel) - přesně ve stylu "lehce nabyl lehce pozbyl".

Toto pravidlo všeobecné Islámské zaostalosti má jedinou výjimku a to je Irán. Irán totiž není arabský stát - Irán je Persie - stát, který měl písmo jako druhý na světě 2400 let před naším letopočtem. V Iránu tedy Peršani mají kulturu a civilizaci již 4000 let, takže nějakých 1000 let Islámského úpadku je prostě zatím nestačilo vykolejit. Irán je zvláštní v tom, že vysoce vzdělané obyvatelstvo ovládají muslimské elity vyznávající temno a analfabetismus. To je něco jako 10x prodloužená verze Východního Německa - kde vzdělaným Němcům vládly komunistické vepřové hlavy školené na negramotné obyvatelstvo asijského SSSR. Takový rozpor vytváří tlak, který společnost nevydrží do nekonečna. Komunismus se začal rozpadat v Berlíně. Reforma Islámského světa začne v Teheránu.

Neudivuje mě, že pro (téměř) negramotného G. Bushe tohle bylo zcela mimo jeho obzor, že tuto věc příliš nevnímá ani Barack Hussein Obama je nepochopitelné. Ale to bychom zabředli už příliš hluboko do politiky. Bude stačit si uvědomit, že Milouš Jakeš a Vasil Bilak, pokud ze socialistického Československa vyjeli na západ - taky vypadali jako nechtěná komédie - přesně jako několik posledních Iránských Imánů a prezidentů, kteří jezdí po světe a vyhrožují papundeklovými stíhačkami.

Proto až příště bude TV Nova vykládat o "nebezpečném a zaostalém" Iránu - uvědomte, si že česko kdysi umělo postavit Dukovany a dnes už neumí postavit ani psí boudu bez série trestních oznámení. Zatímco Iránci ještě atomovou elektrárnu postavit neumí, ale brzy budou umět, navzdory úporné snaze Izraele, pokud budou chtít zvládnou i jadernou bombu a navíc že Irán je stát, který se uvnitř vaří a "výbuch zazní naposled" a věřte, že to bude slyšet....

Základy teorie připosranosti 2.

8. července 2014 v 5:29 | Petr
Je smutným faktem, že každý jev v naší společnosti má dvě formy
  • formu prostou
  • formu (pro někoho) výnosnou
Stejně tak je to i s připosraností. V minulé lekci jsme probírali "preventivní připosranost" - která je ekvivalentní připosranosti prosté. V dnešní lekci budeme probírat "proaktivní připosranost" která patří do skupiny "finančně výnosných"

Proaktivní připosranost má dva charakteritické rysy. Jednak je téměř vždy spojená s veřejnou (státní) správou a zejména s veřejnými financemi. ( Jak jinak že? ). Druhá vlastnost je že často operuje s logickou konstrukcí "co kdyby" k něčemu došlo, kde pravděpodobnost toho kdyby je směšně nízká - v česku, kde žije 107 lidí je pravděpodobnost "co kdyby" typicky 10-7 a méně.

Oba fenomény mají významné příčinné souvislosti - spojení s veřejnými penězi je jasné - přestože není pravda, že u soukromníků se vůbec nekrade (zejména od jisté velikosti firmy nahoru) - přesto proaktivně připosraní agenti s teplou vodou nemají v soukromé sféře tak snadnou obživu.

Fenomén zanedbatelné pravděpodobnosti "co kdyby" vyžaduje podrobnější rozbor. Představte si modelový příklad "poradce" pro "bezpečnost". Jeho cílem je přijít, šířit kolem sebe odbornickou image, inkasovat značný obolus a ve zdraví odejít. Myslíte si že borec, který tráví ve firmě tři dny a nic o ní neví - bude svou "poradenskou" činnost zaměřovat na závažné průsery, ke kterým dochází každý den ?

Rád uvádím následující příklad "co kdyby" (který jsme skutečně s jistou kulatým razítkem opatřenou osobou řešili). Tedy představte si "co kdyby" zdravotní sestra odebrala pacientovi krev v jinou hodinu než má lékařem nařízeno v chorobopisu. Co kdyby přišla do laboratoře se vzorkem třeba o hodinu později. Co kdyby chtěla toto své selhání utajít. Co kdyby se chtěla domluvit s laborantkami. Co kdyby laborantky napsaly na žádanku ke vzorku falešný čas. Co kdyby tento vzorek měl výrazně jiné hodnoty než vzorek odebraný ve správnou dobu. Co kdyby tyto hodnoty zmátly doktora. Co kdyby doktor pak prudce změnil způsob léčby. Co kdyby byl pacient změnou poškozen ??!!

Teď si rozebereme příklad statisticky - řekněme, že každé co kdyby má (vysokou) pravděpodobnost že nastane - odhadem 10% - tedy pravděpodobnost celého "řetězce nepříznivých následků" je (10%)9 Celková pravděpodbnost je tedy 10-9 (jeden případ z miliardy), což zcela odpovídá realitě, protože tento jev za 60 let našeho pracoviště (kolem 100 000 000 tedy 108 vyšetření ) - zatím ještě nenastal.


A Závěr - z hlediska "agenta s teplou vodou" je toto "neakceptovatelně vysoké riziko" - proto je třeba "ihned přijmout opatření" - které má podobu zahození průpisky, kterou se píše čas příjmu vzorku do laboratoře a co nejrychlejší instalace "automatického pera" které na žádanku "stříká čas" jako inkoustová tiskárna.
Stále vám to nedává smysl ? V okamžiku, kdy personál laboratoře pošlape vlastní zdravý rozum a "aby byl konečně pokoj" uzná, že "toto je zdroj rizika" - příslušný "agent" rychle vytáhne z kapsičky vizitku jemu "spřátelené" firmy, která dané automatické "tiskárno-pero" prodává a - světe div se - "právě mají slevu !!!"

Každé přijaté opatření si vyžaduje kontrolu účinnosti - takže mohu potvrdit 100% účinnost tohoto opatření - za další rok, zmíněný řetězec "co kdyby", opět nenastal - akorát obě "automatická pera" (9000 za kus) leží pokažená v šuplíku a laborantky stále píšou průpiskou - tentokrát však s výčitkami svědomí ze "zanedbání nařízeného postupu".

Doufám, že z uvedeného malinkého příkladu jste vyvodili jak vypadá proaktivní připosranost ve větším měřitku. Zákazem žárovek počínaje přes vyvezení mnoha miliónů balení prošlých léků na "prasečí chřipku" do spalovny až po "činnost policie" která si troufá leda tak na dušné důchodkyně, a na všechno ostatní potřebuje URNU.

Naši věřicí předkové říkali - "když pán bůh dopustí - aj motyka vystrelí" - takže někdy se stane že nějaká nehoda, nebo havárie opravdu přijde. Téměř nikdy to však není "co kdyby" varianta. A navíc boj proti opravdovým nehodám je daleko složitější protože "bezpečnostní opatření" pro nehody, které se opravdu stávají musí mít 2 nutné vlastnosti.
  1. Musí opravdu (!!!) fungovat.
  2. Nesmí práci komplikovat natolik, že je lepší se na danou činnost - "v rámci bezpečnosti" - raději vykašlat.

Takže teorii připosranosti jsme probrali - pokud se živíte její výnosnou "proaktivní" variantou - doporučím vám královské, univerzálně použitelné "Co kdyby" a to "Co kdyby zaútočili UFOni ?" - to je "riziko" jehož pravděpodobnost je zcela srovnatelná s jinými obvykle "řešenými" riziky (>10-7) a přitom tak závažné, ze opravňuje použít naprosto všechna i ta nejdražší (nejvýnosnější) "preventivní opatření" .....

Základy teorie připosranosti 1.

1. července 2014 v 5:33 | Petr
Představte si následující situaci : Kdesi v Ostravě Přívoze je kluziště, které má chlazenou ledovou plochu. V trubkách každého tak velkého chladícího okruhu koluje amoniak alias čpavek - NH3. Za bolševika, kdy byly tyto věci chronicky špatně financované a špatně udržované, se stalo, že trubky s chladivem praskly a do vzduchu uniklo několik desítek kilo čpavku.
Vytvořil se jedovatý mrak, lidi z dálky cítili čpavkový smrad a dokonce jeden nešťastník se čpavku nadýchal a musel být ambulantně ošetřen v nemocnici. Protože před 30 lety, za bolševika, se nějaký chudák nadýchal čpavku a kašlal půl dne v současné době město Ostrava nechává kolem kluziště za velmi dlouhé peníze instalovat poplašná čidla. V několik set metrů vzdálené škole se zpracovávají "krizové plány", a dokonce jsou ve škole vyhrazeny "nouzové úkryty" pro případ úniku čpavku...

Myslíte si, že si dělám srandu ? Vůbec - právě jsem téměř doslova citoval několik dní starou zprávu Ostravské redakce České televize. Ale budu fantazírovat dále - žijeme v době všeobecného zlepšování "bezpečnosti", takže třeba za pár let dostanou plynové masky všichni v domech kolem kluziště, a za dalších pár let třeba i bruslaři budou povinně bruslit v plynové masce "pro případ nehody" že ?

Patrně u nás ročně umírají stovky tisíc lidí na otravu čpavkem z kluziště - rozhodně to bude více než zabije kouření, chlast a autonehody - protože jinak by se přece takové věci nevěnovala taková pozornost že ?
Nebo se jedná o tunel a firma bude "za dlouhé peníze" věšet na sloupy kolem kluziště nějaké předražené krabičky s anténou - napojené na WIFI, EDGE, GPRS, HCHKRDTN, BFLMPSVZ, ŽŠČŘCJ a tak dále ??
Není vyloučeno, že A, B a i další písmena jsou správně všechna najednou, ale v hloubce za těmito akcemi vidím chorobu moderní doby "preventivní připosranost", která prorůstá realitu kolem nás jako rakovina.

Příkladů najdete spoustu - V shopping parku mezi Orsay a Tally Weill - visí na stěně automatický defibrilátor. Co kdyby nějaká puboška - kterým jsou tyto obchody určeny především - dostala "srdeční záchvat" z "krásy nového outfitu"...
Dětská hřiště - nejsou jako za nás - pískoviště a rezavá houpačka - jsou to celé propracované "systémy" gumou obalených konstrukcí na pružné gumové podlaze.
Automobily obsahují všechny třípísmenné zkratky od AAA po ŽŽŽ - což jsou všechno "smart technologie" které mají udržet agresivního a někdy ožralého a zfetovaného bourajícího magora naživu.


A tak dále a tak podobně - v míste kde právě stojíte - otočte se na podpatku o 360 stupňů a sami uvidíte desítky případů "preventivní připosranosti' ve všech možných rozměrech a formách. U fenoménu tak běžného je samozřejmě naprosto relevantní ptát se jak vznikl ? Upřímně řečeno sám nevím, ale mám podezření, že "preventivní připosranost" souvisí se dvěma dalšími fenomény moderní doby - z úpadeu řemesel a přírodních věd vůbec a vlády blbců nad lidmi.

Základním mechanismem "preventivní připosranosti" je totiž "preventivní opatrnost" - která už v definici má "nevíme o věci nic - proto podnikáme bezpečnostní opatrení". Jak funguje čpavkové chlazení ? Jsou tam nejaké nebezpečně vypadající roury a hučí tam kompresor ! A viděl někdo "z měststké rady" vůbec čpavek ? Když si čpavek zadáte do BINGU co na vás vypadne jako první ?"Bezpečnostní list nebezpečné látky" přece !
Takže nějaký mocný (nebo aktivistický) imbecil, který je nejčastěji asolvent školy typu "Univerzita Sládkovičovo" má po 3 minutách na Internetu jasno a je svolný podepsat milionové faktury za monitorování "nebezpečné látky".


Když dělám roboty - vždycky provokuju paní Kubáčovou - Aceton ? To je přece látka tělu vlastní ! Peroxid ?? To samé ! Kyselina chlorovodíková ? Totéž ! Čpavek ? Totéž - stačí očichat bezdomovci kalhoty ! Problém je v tom, že krom převentivní připosranosti je druhým fenoménem - na nic není čas - takže "mlčící většina" musí bez jakýchkoliv informací a vzdělání zaujmout stanovisko ke všemu v rámci "prvního dojmu" - to jest do tří vteřin od obdržení informace - a výsledky vidíme všude kolem sebe.

Jako budoucí - důchodce dement - vzpomínám na časy mládí - dusičnan draselný, a chlorečnan sodný - oba silně třaskavé - byly naše nejoblíbenější soli. U Vroblů na zahradě udělali jsme výbuchem metrový kráter. Oblíbená zábava - střílet po sobě prakem (ti chudší) nebo ze vzduchovky (ti bohatší). Cokoliv se dalo jsme přilepili na kolejnici a nechali "rozlisovat" vlakem. Ptactvo v celém okolí jsme střelbou z praku štěrkem - zcela vyhubili. Buldozeru na stavbě jsme utrhali pásy (dali jsme mu do nich kamení - jestli je rozdrtí jako vlak) atd atd..... A to prosím tehdy byl bolševik, kdy babizny udavačky-estébačky byly za každou záclonou. Obávám se, že pokud by dnešní mládež opustila Facebook a vrhla se na stejná dobrodružství v "reálném světě" - patrně by neměla problém proniknout na obrazovky TV Nova do rubriky "dalši teroristický útok".

Dosti však pláče nad zašlými časy - příště probereme jak připosranci na jedné a gauneři na druhé straně vytvářejí "třaskavou směs" naší současnosti.

Operační program rozvoje kradení.

10. června 2014 v 5:57 | Petr
Bývaly doby kdy server CYKLOTRASY.CZ ukazoval skutečné mapy cyklostezek v ČR, ale ty doby jsou už dávno pryč. Proč ? Patrně došlo k nějakým průserům - a troufám si tvrdit, že tuším jakého typu tyto průsery byly, takže dneska na stejném serveru najdete jenom slovní popis - a to ještě kdoví jestli.

Tedy v roce 2007 jsem absolvoval svoji první "velkou" cyklisitickou výpravu "na těžko" - jedete bez doprovodného vozidla, průměrně 120 km denně, 14 dní v kuse a vše vezete na kole. Pak nastal podzim a na jaře 2008 moje cyklisitické sebevědomí explodovalo - měl jsem naplánováno, že jinak než na kole do práce (45 km denně) jezdit nebudu. Tak jsem jezdil a jezdil a po pár týdnech jsem zjistil, že ráno spím na kole a proberu se až v kopci před Řepištěmi. To samozřejmě není dvakrát bezpečné, a tak jsem přemýšlel - co proti tomu dělat. Tak jsem se rozhodl, že se budu snažit jet pokaždé jinou cestou - čert mi tohle rozhodnutí nakukal. Jezdil jsem tedy cestou - necestou - až jsem všechny možnosti, které se "samy nabízely" vyčerpal.

Pak mě napadl ještě horší nápad - přece jsem "mladý a inteligentní" ;-)) - "vyzkoumám" si další cesty na Internetu - tak jsem hledal na mapách od Seznamu i na mapách od Googlu, až jsem objevil zmíněný neštastný server Cyklotrasy.cz. Ten tehdy fungoval tak, že z nějakých oficiálních zdrojů - patrně z "Ministerstva pro místní rozvoj" stahoval právě dokončené cyklostezky a ihned je zobrazoval na Seznamovském mapovém podkladu. Takže jsem objevil, že "právě byla dokončena cyklostezka Ostrava Hrabová - Stará Bělá" To mě mimořádně zajímalo, protože Hrabová je na jedné a Stará Bělá na druhé straně naší místní "autostrády R56" Takže jsem jel podle mapky - a výsledek se dostavil, po projíždění po křivolaké místy škvárové silničce jsem dorazil k autogenem vyřízlé díře ve svodidlech silnice R56. K okraji svodidel byla nahrubo přivařená lešenářská trubka s šipkou ukazující, že cyklostezka pokračuje na druhé straně.... Jak se dostat přes 4 proudovou rychlostní silnici s hustým provozem tam napsáno nebylo - tak jsem se otočil, jel škvárou zpátky a vzal to přes Vratimov - obvyklou "klimbací trasou".

I na "klimbací trase" je nepříjemný úsek - Paskov - Sviadnov, kde jedete po naprosto rozmlácené krajnici a kolem vás sviští jeden kamion za druhým. Takže jsem zoufale hledal "objízdnou trasu". Ta se objevila v sezóně 2009 a měla vést přes výsypku hlušiny "dolu Paskov". Opět jsem jel podle mapky - jenom bylo nápadné, že cesta je sypána uhleným mourem a najednou za mnou běží veliký "od uhla" naprosto špinavý vlčák. Za vlčákem běží postarší dušný borec v mundůru ochranky a křičí "Stůjte stůjte" - tak jsem udělal veliký "oblouk" po výsypce a s vlčákem pořád za zády jsem mu jel naproti. Když jsem dojel - borec se na mně velice zle obořil - "Co tady děláte !" - "Tady má být oficiální značená cyklostezka !". Pak se borec zamyslel a říkal - "Na tom něco bude - tento týden jste už třetí cyklista, kterého tady honím." A pak se velice omlouval, protože předtím tam jezdili jenom zloději kovů - často taky na kole ....


Zmímněný úsek se v opravdovou cyklostezku proměnil až loni - takže vyjedete z Frýdku a v klidu jedete podél řeky až do Ostravy Kunčic - kde musíte na čtyřproudovou "Frýdeckou" ulici. Jaká byla moje radost, když u odbočky z cyklostezky na Frýdeckou se objevil obrovský billboard "Zde jsme pro vás za peníze EU postavili cyklostezku Hrabová - Slezsko-Ostravský hrad". To už jsem vědel svoje - takže jsem tušil, že to "nebude jen tak" proto jsem ráno ve směru do Ostravy billboard ignoroval, ale odpoledne jsem se vydal od Slezsko-Ostravského hradu podél řeky v tušeném směru nové cyklostezky. Výsledkem byla dvouhodinová anabáze po buldozerem vyježdených dírách hloubky 2-3 metry na "Výsypce popílku Vítkovické elektrárny a.s. člen skupiny ČEZ" - jak říkaly cedule.

Říkal jsem si - k stáru se ze mně stává blondýn, když ani cyklostezku nenajdu. Proto jsem za pár dní vyrazil o 30 minut dříve a jel ráno směrem "od billboardu do Ostravy". Z druhé strany vedla cesta trochu jinudy, ale i tak - po 100 metrech nového asfaltu se za první zatáčkou změnila v naprosto rozježděnou a blátivou buvolí stezku. Asi po 2 km bahna - to jest 3 km před koncem - se začaly boky cestičky prudce zvedat až dosáhly výšky kolem 4 metrů. Najednou se dále jet nedalo protože nahoře na náspu stál bagr a u něho dva borci v oranžových montérkách - "Chlape co tam děláte ?" - "Tady má vést cyklostezka !". Pak se jeden borec podíval na druhého a prohlásil "Laďo on je debil - jede ve výkopu pro kanalizaci a myslí si, že je to cyklostezka !! ".....

Jaké je tedy poučení z dnešní pohádky ? Úřednící EU mají patrně takovou představu, že nejprve se cyklostezka postaví a pak se za ní vyfasují EU dotace. Pohledem do "dokumentace" to tak opravdu je. Naše Slezsko-Ostravská varianta tohoto procesu je patrně poněkud jiná. Cyklostezka se "papírově" postaví. Pak se za ní vyfasují prachy. Ty se rozkradou. Teprve když hrozí kontrola skutečného stavu věcí - tak se cyklostezka, s velikým zpožděním, rychle "nějak udělá". Máte snad pro moje zkušenosti jiné vysvětlení ?

A cyklostezka na Slezsko-Ostravský hrad ? Nevím - letos jsem ještě odvahu "vyzkoušet novou cykostezku" neměl. Jenom zbytky "EU billboardu" tam leží rozřezané - měl totiž hliníkovou konstrukci, tak mu bratři Cigání přes zimu pomohli, aby nepletl ubohé cyklisty....

Je zákon zachování hmoty politicky korektní ?

11. března 2014 v 5:48 | Petr
Jak jste jistě pochopili tak jsem v podstatě šťastný člověk - z mnoha důvodů. Dva navíc jsou, že mám tu čest být spolupracovníkem Prof. Petra Martince - což je geolog - přední český odborník na tzv biomineralizace - tedy kosti, zuby, ulity živočichů, vaječné skořápky, vápenité usazeniny v jizvách a aterosklerotických plátech a - konečně - močové kameny - což je předmět naší spolupráce.
Druhým zdrojem mého neustálého štěstí je život zde - na prochlastaném východě - zejména práce ve zdravotnictví tu je opravdová lahůdka.

Takže můj geniální kolega jednou prohlásil - jdeme na Landek. Když to hledáte na Internetu zjistíte, spostu blábolů o tom jak památné místo to je opředené pověstmi o pokladu, který hlídá černá ženská na černém koni a černý pes s klíčem v hubě. Realita jako obvykle je mnohem zajímavější. Landek je jediné místo na světě, kde máme 1,2 kilometrů dlouhý svah, na kterém jsou zkoumání přístupné veškeré usazeniny z prvohorního Karbonu. Proto se Landek používá jako reference pro datování Karbonských geologických usazenin všude na světe.
Mimochodem je to místo kde jako málo-kde na světě vystupují černouhelné sloje a slojky až na povrch - pro nedovtipné jsem černé uhlí označil šipkami. Zároveň je to místo, kde člověk jeskynní těžil z povrchových slojek černé uhlí už před 30 000 lety. Zároveň je to místo, kde byla z této doby nalezena tzv. Petřkovická Venuše, o které na rozdíl od kolegyně z Věstonic se nikde pořádně nedočtete. (No jo - prochlastaný východ ...)
Mimochodem se divím, že na černé uhlí doposud nepřišli naši etničtí batři a zatím nezahájili ilegální těžbu, asi je to mnohem pracnější než krást měď a železo.

Takže si představte, že jdete s kolegou geologem kolem těch 1,2 km usazenin, které jsou díky vrásnění uloženy svisle o 90 stupňů otočené (jak vidíte i na fotce). A kolega geolog vykládá - oteplilo se moře stouplo o 250 metrů a zalilo zdejší oblast, což poznáte podle toho že usazeniny jsou tenké vrstvičky odpovídající přílivu a odlivu. Ujdete 100 metrů a kolega vykládá - pak se zase ochladilo a zdejší region se stal břehem jezera - což poznáte podle usazenin podstatně tlustších - odpovídajících jarním záplavám. Pak vody klesly ještě více a byla tady poušť. Pak zase stouply a byly tu bažiny - pak moře - pak zase jezero - a takhle asi 6-8 cyklů za celých 56 milionů let co karbon trval.

Na konci už dostáváte z výkladu o neustálém oteplování a ochlazování migrénu - tak se zeptáte - a proč se pořád oteplovalo a ochlazovalo? A pak dostanete realistickou, ale šokující odpověď - "to nikdo neví"....

Upřesnění této odpovědi je ještě zajímavejší - jsou doklady o kolísání hladin kyslíku, CO2, a dalších skleníkových plynů a s tím souvisejícími změnami teploty - ale šokujcíí je, že to vše probíhalo v době kdy do vzniku člověka jakžto oficiálního "hlavního viníka" globálního oteplování - chybělo ještě nejméně 290 milionů let a "fosilní paliva" právě divoce rostla na březích jezer a bažin !!!

S tím souvisí nadpis článku. Vzhledem k teplotě při vzniku Zeměkoule jediná stabilní forma uhlíku v dobách před vznikem života bylo CO2 (viz Venuše), pak vznikl život a matička příroda měla ten šťastný nápad, že už jednobuněčné rozsivky budou mít schránky z uhličitanu vápenatého - čímž vznikly ty megatuny a gigatuny vápencových masivů, které máme všude kolem. Vápencové skály jsou 100% produkt živé přírody a je jich tolik, že část pohyby zemské kůry opět klesla do hloubek a přetavila se sopkami - takhle vznikl třeba mramor.
Nepatrná část CO2 se uložila v mineralizované podobě jako uhlí a ropa a plyn atd... ale to jsou nepatrná promile celkového množství uhlíku.

A teď přichází největší záhada - množství uhlíku na Zěměkouli je od jejího vzniku prakticky konstantní (pokud nepočítáme že nás občas trefí nějaký ten uhlíkatý meteorit). Navíc kolik bylo CO2 ve vzduchu na začátku karbonu kdy nebyly žádné zásoby fosilních paliv ještě vytvořeny ? Více protože nebyly vytvořeny - nebo méně, protože vápenec nebyl ještě součástí sopek ?

Nebudu se přít s pomatenci jestli globální oteplování vůvec existuje, jestli jsme ho způsobili my lidi - uvolňováním CO2 a jestli platí, že tím, že přestaneneme (a upadneme do bídy) se zase ochladí ...
Co mě sere nejvíce je oblíbená věta zelených aktivistů - "produkujeme uhlíkové emise" ! Jak produkujeme ? Vlastní snad Gazprom kosmickou loď a vozí zemní plyn (alias methan) z Uranu ?
Samozřejmě, v době všeobecného lhaní, v celku i v detailech, by přílišné upozorňování na to, že zákon zachování hmoty se týká i množství uhlíku na Zeměkouli mohlo narušit "informační kampaň" a vést lidi k otázce - když na Venuši je na povrchu tlak atmosféry z čistého CO2 jako u nás - tlak vody kilometr pod mořem - kde na Zeměkouli je všechen ten uhlík, který na Venuši tvoří to CO2 ?

Tím by možná začal i na dnešní dobu pasovat Martincův výrok o příčině oteplování - "to nikdo neví".... To by znamenalo konec dotací na soláry, větrníky, emisní povolenky. Desítky tisíc neziskovek by "nedosáhly" na grant. Velký průser - patrně mnohem větší, než nutnost začít OPRAVDU pracovat a vymyslet, jak civilizaci OPRAVDU připravit na možné změny, které přijdou, i kdyby Gazprom obrátil svou raketu a začal CO2 vyvážet zpátky na Uran.

Sociální dávky a řetězec neporozumění.

28. ledna 2014 v 5:37 | Petr
U starších lidí jsem měl často pocit, že rozumí jenom "té svojí" době a nové věci už je míjejí. Když v současností čtu noviny - začínám mít stejný pocit sám ze sebe. Nejstrašnější, je, že "má doba", které rozumím bylo mé mládí za pozdního bolševismu kdy existoval "paragraf o příživnictví", který zajistil, že pouliční ometáci seděli v kriminále a navíc fungovalo relativně poctivé rozpočtové financování zdravotnictví, které připustilo jen zanedbatelné rozkrádání. Abych si situaci ujasnil, píšu tento příspěvek, který bude naplněn otazníky více než odpověďmi.

1. Nečasova vláda chtěla zavést povinnost lidí na podpoře v nezaměstnanosi pracovat. Lépe řečeno formálně se dostavit na nějaké "veřejně prospěšné práce". Pořád si myslím, že to byl omyl, neboť nárok na podporu v nezaměstanosti je jen pár měsíců po propuštění z práce. Ale třeba jsem to nepochopil, třeba Nečas jako tzv. "pravice" měl na mysli Thatcherovské "sociální dávky musí mít charakter žebroty".

2. To zavětřili aktivisti z levice a okamžitě Nečastou inicicativu "udali" Ústavnímu soudu, který vynesl svůj legendární výrok že podpora v nezaměstanosti má charakter pojistného plnění ze sociálního pojištění a jeho výplata nesmí být podmiňována "nucenými" pracemi. Tím se bohužel tato kapitola v česku na dlouho - velmi dlouho uzavřela, přitom pobírači podpor v nezaměstanosti - jsou opravdu z práce vyhození chudáci, zatímco náš "drahý sociální stát" tlačí bota úplně jinde.

3. Slovácí se pustili do téhož, ale poučeni českým debaklem - se zcela jiným právním výkladem. Slováci tvrdí, že nuceni pracovat budou pobírači "Dávky v hmotné nouzi" - což, podle jejich výkladu, je dávka, která je vyplácena těm, kteří všechhy ostatní dávky vycházející ze "sociálního pojištění" již vyčerpali. A ano - asi je to pravda - "dávky v hmotné nouzi" jsou opravdu mnohem blíže Thatcherovské "žebračence" než podpora v nezaměstnanosti. Moderní stát je vyplácí, jenom aby nenechal nikoho hladovět. Takže přeji Slovákům úspěšný souboj s jejich aktivisty a jejich ústavním soudem, ve kterém mají dle mého názoru mnohem lepší šanci.


4. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zakázal používat Ministerstvu práce a sociálních věcí software od firmy Fujitsu. Toto je věc zcela nesrozumitelná a zcela mimo mé chápání, ale po velmi dlouhém přemýšlení jsem to pochopil takto - Drábek a jeho pohrobci tento systém zavedli pomocí (bez pomoci ?) výběrových řízení, která měla nějaké "chybky", pak systém nějakou dobu pracoval a úředníci si na něj zvykli, pak UOHS nakázal z moci úřední systém ze dne na den vypnout a vznikl průser. Chápete to taky tak ? Jenom doufám, že počítačový systém v Temelíně, Dukovanech, chemických fabrikách, rozvodnách, letištích, přehradách nebo na železnici je z tohoto hlediska OK. Nerad bych se dožil příjezdu "úředníka z Prahy" do elektrárny, který by byl následován vypnutím počítačů a atomovým hřibem nad krajinou....

5. Vypnutím software of Fujitsu byla prý dotčena nejvíce výplata "dávek v hmotné nouzi". Takže ti nejchudší jsou ještě chudší. Problém je v tom, že taxikáři si stěžují, že od doby co systém hapruje "nejsou v noci žádná rita". A navíc kolegové z interen hlásí prudký pokles počtu opilých na "nočních ambulancích". I my v laboratořích máme od nového roku celkem klid. Jak je to tedy možné - jak je možné, že problémy ve výplatě dávek "těm nejchudším", kteří dle Slovenské definice - "již všechny možnosti vyčerpali" - se projeví v úpadku taxi-provozu za chlastem a fetem na Stodolní a zpět ?

Prostě tomu nerozumím a informace z různých zdrojů se mi vůbec nespojují dohromady. Skoro to vypadá že úředníci škrtem pera odpojí pro stát vitální počítačový systém, následkem čehož "ti nejchudší" už nemají ani na taxi a chlast. Nebylo by potom lepší - minimálně ze zdravotního hlediska - ten systém znovu nerozjíždět ? A když já sám taky nemám - ani na taxi - ani na chlast - ani na fet - znamená to. že jsem ještě chudší než pobírači "dávek v hmotné nouzi" ? Nevyplývá z toho i pro mně "nějaký nárok" na nějakou dávku ? Fakt nevím ?
Prostě zlatý "paragraf o příživnictví" který definoval věci jednoduše a jasně.

Poznámka při druhém čtení : nedávno, cestou do práce, mladá kočena vykřikovala na celý autobus, jak dokonale "vydrbali se systémem" - ona - pracující v Telefonica O2 - si nahlásila trvalé bydliště "zpět k mamínce" čímž se z jejího nezaměstaného partnera stal "nezaopatřený" pobírač "podpory v hmotné nouzi", "příspěvku na bydlení" , "příspěvku na ošacení", "příspěvku na živobytí" a kdoví čeho ještě, takže jestli máte pocit že cigáni jsou v oblasti sociálních dávek hlavním problémem - tak vás musím uklidnit, že s postupujícím "rozvojem sociálního státu" nejsou. Mimochodem - jsem zvědavý, co s tím udělá budoucí paní ministryně - doposud jen žvanění schopná - paní "Marxová - Engelsová - Leninová - Tominová" ?

Konečné řešení otázky vzdělávání.

7. ledna 2014 v 5:43 | Petr

Již staří Řekové si stěžovali na chování mládeže a na to, že "dobré mravy upadají", myslím že celým mým blogem se táhne totéž. Nicméně v poslední době jsem opravdu vážně přemýšlel o systému vzdělávání nejen v ČR ale na celém vyspělém západě a dospěl jsem k jistým výhledům do budoucna, které se zdají býti dosti šílené.

Tedy civilizovaná Evropa je v současnosti v situaci, že pokud si v Barceloně nebo v Heraklionu dáváte v hospodě kafe můžete si být 100% jisti, že mladík, který vás anglicky obslujuje je vysokoškolsly vzdělaný magistr ekonomie, socilogie, "genderových studií" nebo tak něco. Z toho vyplývá tlak naší i dalších vlád na "praktické vzdělání" - tedy nahnat děcka na učňáky. A zejména v současné době vládnoucí oranžoví gauneři jsou v tom experti - svého času Petra Buzková nechala zrušit víceletá gymnázia, ačkoliv právě tam na drahý anglický soukromý 8letý gympl chodily její děti...

Takže máme společnost přeplněnou nezaměstnatelnými religionisty, a na druhé straně nám chybí svářeči a zámečníci, ale otázka je zdali je to pravda ? Tedy opět se omlouvám za chybějící link, ale před jistou dobou jsem četl článek, že nezaměstnanost mezi absolventy gymnázií je 4.1% u průmyslovek to bylo přes 8%, učiliště s maturitou to bylo skoro 15% a u učilišť bez maturity to bylo přes 25%. Jistě namítnete, že gymnazisti mají malou nezaměstnanost, neb jdou hned na vysokou, nezaměstnanost absolventů vysokých škol však je pouze kolem 2.5%.

Tím se nám obraz chybějících zámečníků trochu kazí. Mnohem realističtější pohled je ten, že kapitánům průmyslu prostě došla jistá sorta lidí - zámečníci dělající "skoro zadarmo" - chlapi těsně, kolem 50, kteří v hrůze z nezaměstanosti budou pilovat, soustružit a svářet klidně i zadarmo, jenom aby nemuseli sedět "doma s protivnou manželkou". Takže manažeři strojírenských firem stojí před dilematem - borec co dělal - a dělal dobře - za 12 000 hrubého odešel do penze a na jeho místo se tlačí , nebo spíše netlačí borec, kterému je 17, chce 25 000, nic neumí, a pokud nepřijmeme jeho platové požadavky, klidně si zůstane sedět na pracáku.

Taková situace samozřejmě není přiliš kompatibilní s "personální konkurencí na globálním trhu" protože tomu borci co dělal skvěle za 12 000 konkuruje bosý Ind s bederní rouškou, vousy a turbanem, který dělá (mnohem / nepatrně) hůře, ale jen za 1000 měsíčně. Tedy co bude - budeme "technologická elita světa" - bez zpětné vazby z výroby, která brzy bude 100% "jinde" ? Nebo skončíme jako rozpadlá ne-civilizace ve stylu germánských říší po zániku Římského impéria ?

Mimochodem to je velice zajímavé - protože za "posledních dnů Říma" kolem roku 476 nebyl ve středomoří nikdo negramotný, o 300 let později za Pipina Krátkého však nebyl v Evropě nikdo gramotný, včetně samotného Pipina (nepočítám-li pár mnichů).
Takže pro případné politiky existuje jediná realistická varinata. Pokud chcete predikovat, co se bude dít - v Evropě nebo v Česku - je čestné prohlásit - nemáme šajnu. Pokud nemáme šajnu - pak je lepší když lidi dělají to co je baví, neb to většinou dělají lépe, pokud je to baví než když je to nebaví. Na druhé straně nechceme všechny státní prachy investovat do "genderových studií" a pak do podpor v nezaměstnanosti. Takže je vhodné dát mládeži jasné najevo "dělej si co chceš, ale my si budeme taky dělat co chceme".

Takže jak by systém měl fungovat :
  1. Každý ať si studuje co chce
  2. Každému poskytneme nejvyšší vzdělání jakého bude schopen - klidně ať mají všichni Ph.D.
  3. Nerozdávejme ovšem "Mickey mouse diplomas" Tedy když někdo chce něco studovat, ať ví, že bude potit krev i nad "genderovými studii"
  4. Školy nechť dostávájí prachy odvozené od platů jejich absolventů - a to i tehdy když pracují mimo obor - "profesionální feministka" bude dělat uklízečku - škola dostane prachy podle toho - produkuješ nezaměstnané - nedostaneš nic.
  5. Lidi ať čekají výplatu podle toho co dělají, ne podle toho jaké diplomy se jim válejí v šuplíku - jsi číšník s Ph.D. a MBA - koho to zajímá ....
  6. Školy ať vybírají, nebo nevybírají školné zcela dle svého uvážení.
  7. Státní správa ať zavede příjímání a povyšování lidí na základě testů - nikoliv za základě diplomů "plzeňského typu" - soukromá sféra ať si dělá co chce....
Samozřejně ten systém má pár zádrhelů jako třeba jak platit právě ty gymply, které produkují budoucí studenty vysokých škol - asi nějakým koeficientem toho, co dostanou patřičné vysoké školy. Nebo jak platit školy, které teprve začínají - asi něco jako nejnižší kvartil průměru škol stejného typu co už absolventy mají - a tak.

Krom toho bych zavel ještě jednu věc, které se ohromně osvědčila za bolševika - povinnou 10 letou školní docházku ale pouze 8 letou základní školu - aby každý byl alespoň jednou "vytržen z klídku" a přechodem na střední školu se musel trošku mentálně i fyzicky "pohnout".

Zbývá otázka k čemu to všechno? Evropa se stává regionem flákačů - tak proč pár flákačů neuchránit flákání jako učitele a studenty ? A druhý aspekt - co bude civilizace dělat s tím podivným spektrem studentů ? Jednak si nemyslím, že lidi by byli blbí - současnou explozi "pseudooborů" má do jisté míry na svědomí právě státní správa ve které platí "je to vůl - ale študovanej !!!" A na druhé straně - za první republiky študáci potili krev nad klasickou latinou - 1500 let mrtvým jazykem - to proto aby se tím naučili učit - cokoliv dalšího více užitečného.
I moje zkušenosti jsou podobné. Příklad : Hyperinteligentní MatFyzák - Kamil Řezáč na návštěvě v laboratoři kladl už po 15 minutách dotazy, které mladé laborantky napadnou tak za rok - pokud vůbec - takže předpokládám, že zasvětit ho do práce v laboratoři by bylo velmi snadné i bez "diplomu v oboru" - jelikož zná milion "oborů kolem" jako je matematika, fyzika, počitače a tak ...

Paradox individuality

17. prosince 2013 v 5:19 | Petr
Když si koupíte jakýkoliv "lifestylový" časopis ať "pro pány" nebo "pro dámy" vždy z jeho stránek přímo teče hypnotizující manipulace - kup si kup si - babička by řekla - "hamty hamty hamty ať mám víc než tamti". Paradox této "hypnózy" je v tom, že na stránky časopisu se nedá napsat - kup si hromadně vyráběné zboží, prodávané 5x dráž jako "značka", protože šéf britsko-číského S.R.O.čka potřebuje novou jachtu. To by fakt nešlo, tak je potřeba ubohost moderního konsumerismu poněkud "navonět" a začít používat hesla "Express our individuality" nebo "Ukaž svůj jedinečný styl".
Já jakožto asociál na okraji společnosti, jsem ovšem s tímto přístupem měl od děcka jistý problém. Ten problém spočívá v charakteru současné společnosti a hlavně výroby. Buďte si jisti, že na cokoliv v obchodě sáhnete (a to i v těch drahých) má po světe desetitisíce až miliony "kopií" nebo vlastně "originálů" - tedy výrobků stejného typu, které sjely z pásu ve stejné fabrice, často i stejný den. Nápadné to bývalo u mobilů Nokia a nyní u výrobků Apple obecně - firma prohlašuje své zboží za "výrobky pro silné individuality" a přitom se akcionářům chlubí miliony - naprosto stejných kusů - které vyrobila a prodala.
Takže idea "individuality", která se dá koupit je jen iluze. Paradoxně, kdyby babina důchodkyně, nebo dokonce já - jsme prohrabali dno skříně a co tam najdeme navlíkli na sebe - patrně budeme více "individuální" než "stajloví guruové", kteří jsou de facto jen hlásné trouby konzumní společnosti. Myslíte si že je to blbost - že vy jste ten správný "nezávislák a individualista" který má jen několikery boty "Martensky" tenisky "Conversky", "značkové" gatě ze "Skejťáckého shoppu" a bundu "Ze závisti".

Jen taková poznámka mimochodem - proklikejte si zejména Dr. Martense - neuvěříte kam může dospět výrobce komisňáků pro Wermacht.
Takže jako obvykle jsem dospěli k témuž - bohatí "individualisti" ("individualistky"), kteří v rámci své "individuality" nemají nic, co by něměly tisíce jiných, hledí přes prsty na chudé stařenky, které často vlastní opravdu unikátní a dnes už nedostupné věci a "individualitu" vůbec neřeší.
Jaké je tedy poučení z dnešní pohádky ? Krom obvyklého konstatování, že vše je naopak a žijeme ve světě všeobjímajícího lhaní v celku i v detailech ? Prostě asi je třeba nebýt jen "prázdný obal" a naopak pokud jste prázdný obal - obléct tento obal do drahého obleku - funguje stejně jen chvíli a na třetí straně - pokud nejste prázdný obal - lidi vás berou i v kostkované košili od Vietnamce.
Trochu smutné je, že prázdné obaly dneska dominují, a na "stajling" seženete poradce, kteří opravdu umí, zatímco "vnitřkem" se většinou zabývají jenom psychiatři, manipulátoři a pomatenci.

Poznámka při druhém čtení : neplýtvejte, prosím, snahou dokázat mi v diskusi, že jste někdy "koupili něco jediněčného" i jachtu Romana Ambramoviče v ceně přes 100 000 000 dolarů jsme v Monaku a Saint Tropez viděli ve více než jenom exempláři. Takže co jste nezdědili po dávných předcích nebo sami nevyrobili v jediném kuse - určítě má někde na světě další kopie.
 
 

Reklama