Filosofování
26. března 2013 v 4:11 | Petr
Můj oblíbený bonmot jsou lesní veverky, které se dělí do dvou skupin, podle chování - jedna hromadí celé léto oříšky na zimu v různých skrýších, druhá skupina se živí tím že jim ty skrýše vykrádá. Je to krásná, praktická ukázka z matematické teorie her - to jest hry na ovce a vlky.
Z hlediska jednotlivce je nejvýhodnější být vlkem - konzumentem. Naopak společnost složená ze samých ovcí - producentů je zcela stabilní a dlouhodobě udržitelná, avšak pro všechny účastníky (relativně) nevýhodná. Společnost unese i jisté množství vlků - konzumentů, ale s rostoucím počtem vlků stává se nestabilní a pokud rychlost vykrádání překročí rychlost hromadění oříšků - společnost se zhroutí.
Už jsem si mnohokrát stěžoval, že Google mě při vyhledávání obšťastňuje stránkami magorů - možná je jeho inteligence větší než jsem si myslel, magorovi servíruje magory ?
Takže jistou dobu mi Google servíroval stránky Američanů, kteří sami sebe odznačují jako "
Preppers", což jsou lidi, připravující se na zhroucení společnosti, v jejich terminologii nazývané poeticky
SHTF Event - neboli Shit Hits The Fan - tedy okamžik kdy "
hovno se trefí do ventïlátoru", nebo méně poetické - popisnější -
WROL alias "
Without
Rule
of
Law" - neboli situace "
bez vlády práva".
Je nutno poznamenat, že "Preppers" jsou lidé velmi různí od typických Američanů, kteří mají barák plný "bouchaček", v lese na kopci mají zakopanou tunu patron a tvrdí že "benzín dostanu kdykoliv, i kdybych se měl na pumpu prostřílet", po opravdu inteligentní lidi, kteří přemýšlejí a nacvičují situtace, jak se obejít bez civilizace.
Mimochodem jestli chcete vědět jak vypadá "SHTF event" v Americkém pojetí - mohu sloužit, co si pamatuju tak nejzajímavější bylo líčení pamětníka hurikánu Katrina, který svůj život na předměstí New Orleans popisoval takto : "Nejprve přišel hurikán a záplavy, pak federální vojska, která nám "pro naši bezpečnost" zabavila zbraně, 2 hodiny po nich přijely černé bandy - po zuby ozbrojené - a ukradly nám všechno" - poučný SHTF ne ?
V Evropě hurikány jen tak nehrozí - zabavovat kapesní a kuchyňské nože není COOL, takže snad jenom ty ozbrojené bandy - otázkou je jak bude vypadat "SHTF" v Evropské verzi ? Jestli to bude nějaká přirodní katastrofa ? Co s tím naděláme ?
Pořád mám takové neblahé tušení, že "SHTF European edition" bude souviset se zhroucením "sociálního státu", protože - proboha ! - není přece do nekonečna možné likvidovat státními regulacemi drobné podnikání, z daní platit korupci a zisk bank a megakorporací a těmito procesy vzniklé nezaměstnané živit z nesplatitelných půjček. To přece opravdu nejde ne ?
Takže ať už jsou vlci v naší společnosti - limuzínou AUDI opatření - majitelé fotovoltaických elektráren - nebo chudáci, kteří nepracují, neb nic neumí, neb ani jejich rodiče nepracovali, neb nic neuměli, neb jejich prarodiče ztratili práci, protože pod knutou "EU regulací" se fabrika přesunula do Číny - jednoho dne prostě nastane okamžik kdy na chlebíček pro jedny i druhé nebude.
Co se v tomto okamžiku stane - vznikne neklid ? Jak bude vypadat ? Vyvolají jej "Ovce" nebo "Vlci".
Představte myšlenkový experiment - po 12 hodinové směně u zmatených, pokaděných stařečků se zdravotní sestry seberou a v rámci nepokojů půjdou "na noční šichtu" demolovat město, aby potom mohly nastoupit "na ranní šichtu" zpět k dementům ? Je to reálné ?
Paranoia a pesimismus mě vedou k představě, že nepokoje zahájí spíše "vlci", protože oni tvoří tu nestabilní frakci společnosti - mají prací nevybitou energii - strach o dosavadní (relativně) pohodlnou existenci a kořistnickou mentalitu typu "já dostanu dávky i kdybych se pro ně měl prostřílet".
Taky ti rozumnější z "preppers" mi dávají za pravdu, protože tvrdí - nejdůležitější během SHTF je spolupráce se sousedy, kteří jsou s vámi "na stejné lodi". Taky si pamatuju na video, kde borec tvrdí - sudé dny jsem pro všechny rubal dřevo liché dny s puškou hlídal čtvrť, zatímco soused rubal dřevo ....
Drobný problém současnosti je "kdo je se mnou na stejné lodi" - je to elegantní soused z vedlejší vilky - uhlazený milionář, který žije z "odkloněných" pěněz za státem financované stavby ? Nebo je to místní "soused - prase", co mu "socialka dava na činži" ? přestože tito lidi jsou mi "geograficky" blízko - nejsem si jist zda právě před nimi nebudu hledat ochranu.
jedno je však jisté - na jedné lodi se mnou jsou chudáci, co v dešti, sněhu, zimě, horku, stojí v 5.40 na zastávce a honí ručičky hodin ať už ta "Desítka" proboha přijede a odveze je do práce, kde je sice psychopatický šéf, ale alespoň tam nefičí a neprší....
Takže až budete zítra v 5.40 stát na zastávce a uvidíte tam "pořád ty samé otrávené ksichty" - jděte do sebe - obejměte chlapa a řekněte mu "sousede, smím prolít slzu dojetí nad tím, že vás mám, na Vaše rameno ?" Taky chlast a pytel jednorázových kalíšků na přípitek by nebyl od věci. Tyhle otrávené ksichty totiž budou jediné ochotné se vás v případě "špatného vývoje událostí" zastat, pokud vy nebudete povýšený idiot a budete ochoten zastat se jich.
Poznámka na závěr - nerad bych byl zatažen do neplodné diskuse o tom, kdo, proč a jak je dlouhodbě nezaměstnaný - uživatel dávek / zneuživatel dávek - protože, "co společnost žádá, to společnost dostane", komunistickou "povinnosti pracovat" neboli mít v občance razítko zaměstnavatele - počínaje a nedávným výrokem Ústavního soudu o tom, že práce porušuje lidská práva konče - a lidi by byli blbí, kdyby nebrali, když se rozdává ....
Jen mimochodem - oficiální výdaje na sociální dávky činí 4000 kč na obyvatele ČR ročně, za podporu fotofoltaiky jsem loni platil ďábelských 666 kč - což je jediný tunel, tak drzý, že vám k němu rovnou chodí účet.
26. února 2013 v 5:04 | Petr
Máme jednoho ctihodného kolegu, který se vyžívá v tom, že na každé biochemické konferenci má přednášku, ve které, jako sopka chrlí nové molekuly, které budeme stanovovat a tím diagnostikovat choroby, lépe, více a rychleji než dnes. Většinou začíná mluvit rychle, a pak přechází do kulomentného drmolení, za hranicí srozumitelnosti. Našel jsem čtyři roky staré zápisky plné jeho "převratných novinek" po kterých od té doby neštěkl ani pes, a už ani neštěkne, protože vývoj letí a tyto věci, které jsme ani nenakousli už jsou pod několika vrstvami "novinek", které nenakousneme v příštích letech.
Poučení ? Ne že bych nabádal být 100 let za opicemi, ale zuřivým sledováním novinek v medicíně se z vás stane lapač šumu a efemérních článků, jejichž smyslem je dopomoci autorům k akademickému titulu, nikoliv o něčem informovat.
Tedy nechci příliš zobecňovat, ale já osobně jsem se dostal do věku, kdy trpím krutým nedostatkem úplně takových "
WOW" nebo česky "
JŮŮŮ" informací, které jsou překvapivé, poučné, logické, myšlenkově vás posunou vpřed. Naposledy jsem byl z nějaké informace "úplně hotový" snad před více než rokem, kdy jsem pochopil jak funguje
diskrétní cosinová transformace, a její sestřenice
Fourierova transformace. To jsou všechno okamžiky, kdy v hromadě hlušiny se zaleskne zlatinka, že bych byl nekdy v "jůůů" stavu hodiny, nebo dokoce dny jako třeba kdysi při četbě
Feynmannových přednášek z fyziky ?
Buď jsou věci, které by byly pro mně zajímavé - pro mně - už moc složité ? Nebo díky Internetu jsme zavaleni tolika blbostmi, že nalézt něco zajímavého je příliš pracné, aby stálo za to se do takových věcí pouštět "
jen tak" ? Nebo
strejda Alzheimer se začíná projevovat zužováním zájmů ?
Opravdu nevím.Nedávno jsem navštívil knihkupectví - co beletrie to afektovaný žvást, místo Sci-Fi trpajzlici lítají na dracích, literatura faktu plná konspiračních teorií a oddělení kdysi nazývané "odborná literatura" plná knh typu "Nebojte se utáhnout kapající kohoutek !".
Asi bude stále těžší živit a bavit hladovějící mozek ? Nechcete alespoň, vy, moji čtenářové, psát nějaký zajímavý blog, který by šel mimo bordel všednodennosti ?
19. února 2013 v 5:48 | Petr
Představme si teď na chvilku, že Matrix je 100% pravda. Proběhla válka se Stroji, kterou jsme prohráli a nyní žijeme ve sdílené
virtuální realitě, aby naše mozky nezahálely, když naše těla poskytují Robotům nějakou užitečnou surovinu (pochybuju, že by to byla energie jak říkali v orig., Matrixu)
Jak by svět v takovém Matrixu vypadal ? Máme příklad virtuálního světa, který je myslím nyní na vymření a to je
Second Life plný tančících avatarů, kteří nedělají nic. Byl by Matrix možný, pokud lidé v něm by nedělali nic ? Byl by Matrix stabilní pokud lidé v něm by nedělali nic ? Jaký by byl vliv nudy na funkce mozku ? Jaký by byl vliv nudy na zločinnost ? Jaký by byl vliv funkcí mozku na funkce těla a produkci oné suroviny, kvůli které by se ta šaškárna provozovala ?
Od těchto otázek by se daly odvodit další ? Byla by v Matrixu demokracie ? Byl by v Matrixu Sociální stát ?
Myslím, že některé otázky dovedu zodpovědět.
Obezita v matrixu by asi nebyla, protože roboti by vám klidně dali iluzi mnoho hodin trvající žranice a přitom vám do (skutečné) výživy odměřili energie jenom poskrovnu.
Nudu by asi stroje nemohly připusit, protože nuda vede dříve nebo později k duševnímu a pak i tělesnému chátrání.
Práce ? Jelikož není lepší způsob jak zahnat nudu a to i u těch, kteří nemají mentálně na to aby se přiměřeně bavili asi by se v Matrixu pracovalo a to hodně. Navíc (virtuálně) dřít jako kůň by bylo velice snadné - vzniklé "virtuální" výrobky by se prostě nechaly nenápadně zmizet.
Sociální stát ? Těžko jednoduché lidi donutit pracovat bez výhrůžky - takže asi klasické : Kdo nepracuje ať nejí !
Demokracie ? Jelikož by reálně vládly stroje mimo virtuální realitu asi by to byla taková ta demokracie "vodcamcaď pocamcaď" jako jsme znali za bolševika. Tedy asi spíše ne ....
Zločinnost ? Prospívá tělesnému rozvoji ? ....
Řekl bych, že Matrixový svět by se asi hodně podobal poslednímu stadiu "reálného socialismu" u nás a to že nežijeme v Matrixu je snad potvrzeno faktem, že i přes výraznou podobnost reálný socialismus zkrachoval ekonomicky - což by se ve světe neomezených virtuálních zdrojů určitě nestalo.
Západní svět je ve slepé uličce, která možná nebude mít nekrvavé východisko. Je otázka, jestli bychom neměli jít co nejrychleji za Centrálním Strojem a na kolenou úpěnlivě prosit o připojení zpět ...
12. února 2013 v 5:22 | Petr
Začneme jenom malým jazykovým okénkem - "bratři anglosasové" používají slovo motyka - "hoe" ve zcela stejném významu jako v češtině, včetně označení osoby "je to motyka". Naopak pokud chceme nadávat ženám můžeme říct "ta suka" - což je rusismus, protože strašlivá ruská nadávka pro ženu "suka" - znamená fena alias samice psa - v angličtině zcela analogicky (ve slušném i neslušném významu "bitch"
Takže teď už si můžete vychutnat obrázek. Nicméně motyka má veliký problém - vznikla v době kamenné, konečný a nejlepší design se objevil někdy za Marie Terezie, a nejlepší výroba byla po I světové válce, kdy Německé zbrojovky zoufale hledaly náhradní výrobní program. Takže nic co by bylo "free", "cool" nebo "in", takže "frikulíni" po celém světě se motyky oprávněně štítí.
Jak chcete pojmout "píár kampaň" ve prospěch motyky ?
"Po celém dni kopání kobzolí
záda už mě tolik nebolí ?"
Nebo jak chcete používat laciné marketingové triky ? Když napíšete "
vyzkoužejte vylepšenou motyku" každý kdo někdy držel motyku v ruce se při spojení slov "
vylepšená motyka" pokřižuje a pomyslí sí "
pánbůh s námi a zlé pryč" Ani obrazově není motyka dvakrát atraktivní - Agáta Hanychová v jehlových lodičkách uprostřed bramborového pole - opírá se o ni ? To ještě tak nějaká domorodka ze
Sahelu jak obrovskou motykou překopává prašnou půdu.
To už taková sekera je v lepší situaci - dá se vyrobit titanová, prodávat jako "outdoor equipment" hned vedle GPS navigací bund z goretexu, inzerovat pomocí mladých mužů v goretexu, pějících kolem ohně, co se po nich sápou polonahé ženy. Atd...
Z obchodního hlediska je to ještě horší - vyrobíte titanovou motyku s GPS navigací a GSM spojením na Facebook a Foursquare a očekáváte, že lidi vám zaplatí 100x tolik a "
budete ve vatě" a místo toho - se vám ti sprosťáci vysmějí. Založíte si motykový "
startup" a budete hledat "
venture kapitalistu" na motyky - všichni budou jenom kroutit hlavou. Prostě smůla - motyka je produkt bez perspektivy, neoddělitelně spojená s nejsprostším slovem moderní doby - "
práce" a plná negativních konotací jako je "
prach", "
bláto", "
špína", "
mozoly" a "
únava". Technologicky uzavřená věc, kde každé "
zlepšení" ve smyslu moderního marketingu je nápadně vidět a je výrazně k horšímu ? Jak dosáhnout aspoň 10 násobného zisku než je obvyklé už od Marie Terezie ? Outsourcovat výrobu do Bangladéše a vyrábět z lisovaného buvolího trusu ? Myslíte že se to ještě před koncem záruky nepozná ? Tak co s takovou věcí, která tu jenom prudí, ukazuje do minulosti a maximálně tak svou existencí zpochybňuje reálný základ marketingem vytvořených iluzí ?
Zakázat !
Co potom ? Budeme jako na vojně - "Keď nemáte kosy - budete kosiť lopatami !" (citát je autentický). Budeme brambory vykopávat iPadem přivázaným k tyči, nebo titanovou sekerou oděni do goretexu ? Není úplně jasné čím ji nahradit, ale než strpět něco tak neuchopitelného a nezmanipulovatelného - raději zakázat - i s rizikem, že brambory shnijou v zemi.
A myslím že motyka není sama - lopatou, a krumpáčem můžeme potom pokračovat....
1. ledna 2013 v 5:55 | Petr
Svým způsobem mám štěstí, protože moje mamá je osoba beze stop jakékoliv morálky, která se v jedné minutě tváří jako skála plná pevných zásad a empatie, a ve vteřině vaší nepozornosti vás podrazí, nejsprostším způsobem, pak se vás snaží zmanipulovat, když na to přijdete tak se naštve, začne vám vyhrožovat, když si z toho nic neděláte, začne rozesílat sprosté dopisy sousedům a zaměstnavateli, a když tito ukážou více slušnosti než ona a dají vám to přečíst tak přileze s prosíkem "
jakože vám už odpustila". A mezitím si ještě otevře "
výnosné podnikání s cigánama", při kterém dostane "
za třicet stříbrných 8 let "....
Takže jedak, aby se ke mně lidi chovali slušně musel jsem dát najevo, že v tom s mamá nejedu, což mě donutilo chovat se ke všem se "starozákonní spravedlností". Navíc povinně musím být chudý jako kostelní myš, aby bylo zjevné, že ani v jejím podnikání nejedu a navíc už od dětství mám ne šestý, ale 7. - 8. - 9. smysl pro jakoukoliv sviňárnu, což mi sice trošku komplikuje vztah k lidem, ženám a v poslední době i kariéru, ale co ?!
Naštěstí tyto mé smysly nebyly vždycky tak dokonale funkční, takže když jsme na jaře 1990 dostali možnost podat druhou přihlášku na vysokou školu - do té doby byla jenom "výška, nebo vojna" - oznámil jsme mamá, že váhám s přihláškou na nějaké elektro, nebo dokonce MatFyz. Během jejího - dva dny trvajícího - hysterického záchvatu se všemi prvky realistického divadla dle Stanislavského - mi však došlo, že jsem špatný syn, který chce maminku "dostat do hrobu" a tak jsem tuto myšlenku opustil. Což hodnotím střídavě jako největší chybu mého života, nebo ne tak úplně špatné rozhodnutí ...
O co jsem přišel - především o prachy a možnost dělat 16 hodin denně, po většinu svého života ty nejzajímavější věci které bych znal, celý život jako jeden robotický den stále "mezi svými" a tím pádem - nevylézt v životě z věže ze slonoviny, nepoznat lidi a možná ani ženy včetně té nynější - nejlepší co existuje ....
Co jsem získal - tím že jsem šel "polodobrovolně" na medicínu tak jsem především získal kontakt se životem, poznal co znamená - Sisyfovská dřina a získal kontakt s přírodou - makromolekulami počínaje, sklerotickými pacienty konče. A pak jsem získal obrovský - obrovský - obrovský, opravdu obrovský náhled na svět a život, který je pro běžného robotika i jiné laiky nepochopitelný, dokud 25 letou holku s rozsevem rakoviny žaludku a nepředstavitelnými bolestmi nevyprovodíte morfinem na onen svět ....
Podtrženo sečteno - velmi citlivě až bolestívě vnímám rozdělování společnosti na stále menší a menší škatulky. Někdo s námi na internetu nesouhlasí - šup s nim do "ignorovaných" a jede se dále. Jsme skupinka co věří, že ufoni přišli z Aldebaranu - vyskytne se mezi námi frakce co připouští, že mohli přijít i ze Siria - už se s nimi nebavíme.... pak Franta zapochybuje jestli nejsou třeba z Titanu - pryč s ním. Specialisti na šroubečky nikdy nekomunikují se specialisty na matičky, a dohromady se nebaví se specialisty na podložky .....
Takže pak máme miniaturní skupinky ve svých věžich ze slonoviny, - staré úředníky EU, mladé úředníky EU, staré úředníky magistrátu města Frýdek-Místek, mladé úředníky magistrátu ..... Pravičáky co chtějí nezaměstnané vystřelit na Mars i s levicí, která soulasí, ale chce na cestu zvýšit sociální dávky atd...
Nejjednodušší jak si udržet iluzi "pevného vlastního názoru" je o něm s nikým nediskutovat. Kam to vede je zjevné prostudujeme-li si historii pozdních velkých říší - Haškovým Švejkem nebo historií Turecka můžeme začít.
Tedy fakt vás nenutím běhat píchat morfin ženské co řve v bolestech přes 3 patra, ale sebrat odvahu a jít se svým názorem i do prostředí, o kterém předem vím, že mi nebude dvakrát přátelsky nakloněno to je věc, která může pomoci vytáhnout společnost ze současného srabu. Jak jste si všimli tak jsem elektro ani MatFyz nakonec nevystudoval a vůči vám všem jsem v mírné opozici už od
legendárního Robotického dne v dubnu 2004 a de facto jsem byl i dříve, ač jsme se neznali, protože prostě takový jsem ....
25. prosince 2012 v 5:06 | Petr
Před 4 lety jsem koupil boty, u kterých výrobce udělal technologickou chybu, spočívající v tom, že vydržely 4 sezóny a ani letos se nerozpadají. To je zjevné ohrožení růstu HDP a je to v příkrém rozporu s obchodní politikou moderních výrobců v moderní době. Když jsem nyní ve vánoční filosofické náladě musím připustit, že ševce, kováře, pekaře, truhláře a další řemeslníky rád používám jako myšlenkový model srovnávající "starou" a "novou" dobu.
Když myslím na boty, nelze prostě pominout mého oblíbeného
Nassima Nicholase Taleba, který dělí novověk na dvě období.
Mediokristán - před globalizací a
Extremistán - nyní. V mediokristkánu platí gaussova křivka, většina lidí osciluje kolem průměrných hodnot, platí pravidla hry, čísla jsou představitelná. V extremistánu je vše naopak - gaussova křivka neplatí, průměrný příjem se skládá z jednoho miliardáře a miliónů hladových chudáků, pravidla neexistují, nebo jsou nepochopitelná, čísla jsou nepřestavitelná, jakože Bill Gates vlastní 62 000 000 000 dolarů.
Takkže když myslím na venovského ševce před příchodem Bati - byl jeden ve svém regionu, věděl kolik lidí nosí boty, kolik jich musí ušít aby doplnil ty, co se rozpadly, věděl kolik přibližne na tom vydělá. A taky věděl, že když bude mimořádně šikovný - navýší své příjmy o pár desítek procent, ale dosáhnout 2x takového zisku už je v konkurenci ševců ze sousedních vesnic nemožné.
Dnes je to opravdu právě naopak - náklady na výrobu bot prostě musíte stlačit téměř k nule a to i za cenu, že vaší dělníci v megatovárně, v Indii hladoví od pondělí do středy, protože jinak vás smete konkurence, jejichž dělníci hladoví až do čtvrtku. Žádná nekvalita není dost nekvalitní, aby se nedaly ušetřit náklady ("
katovat kosty") a vyráběla se ještě větší nekvalita. Žádná lež naopak není dosti velká, aby se nedala využít při "
budování image značky" protože to je jediný způsob jak prodat mnohem dráže než odpovídá vlastnostem výrobku ...
A předpověditelnost budouchosti ? nenechte se vysmát, až se vám podaří donutit dělníky hladovět až do pátku váš obrat rázem vzroste 100 násobně, na kratičkou dobu, dokud vás nezlikviduje firma s dělnictvem, které hladoví až do soboty a šijí boty z pneumatik.
Výsledek z hlediska spotřebitele je dosti tristní - boty za 499 se rozpadají do měsíce, což není žádnou zárukou, že boty za 4999 vydrží alespoň 10x tolik. Absurditou je, že i za tuto cenu celý řetězec produkující boty tak-tak vyžije, ačkoliv venkovský švec by šitím bot této ceny hladce uživil rodinu. Ono totiž všeobecné lhaní, dodavatelům, prodejcům, zákazníkům, akcionářům, berňáku... vyžaduje spoustu poradců a manažerů, takže na kůži, lepidlo, nitě, dělníky ani daně už penníze nezbývají.
Na druhé straně na co si vlastně stěžuju - pradědeček za těžkou práci v továrně, dostal, císařpánovým zlatem kryté, peníze a za ty koupil skutečné boty, ručně ušité, ševcem ve své vesnici. My - za ISO onanii a produkci zbytečných tabulek v Excelu dostáváme nekrytou měnu, za kterou kupujeme "virtuální" boty. Lze se něčemu vůbec divit ?
Rád bych poskytl nějakou radu, ale těžko radit, co má jedinec podniknout, proti megakorporacemi hnanému "vývoji civilizace". Snad pokud znáte místního ševce, nenechte ho zbankrotovat, protože v "Addiasu mají slevu".
V každém případě alespoň opožděně přeji hezký zbytek vánoc a spokojený nový rok.
4. prosince 2012 v 5:18 | Petr
Přestože to vykládám neustále, musím to ještě jednou zopakovat. Společnost se dělí na vlky a ovce. Ovce vytvářejí hodnotu, kterou vlci konzumují. Z hlediska společnosti je nejvýhodnější aby všichni lide byli ovcemi, z hlediska každého jednotlivce je nejvýhodnější být vlkem a konzumovat bez práce. Pokud počet vlků přesáhne určitou mez - společnost se zhroutí.
Tento mechanismus je v nás hluboce zakořeněn, takže trestáme vlky i když tím sami sobě způsbobujeme újmu, pohrdáme jimi, ačkoliv ve skrytu duše bychom taky byli rádi "ve vatě"....
Vezměme ovšem situaci matematicky.
Představte si že si nejaký zaměstnavatel cení vaší práce na 27 000 kč. měsíčně. Zaplatí vám tedy 27 000 tzv. super-hrubé mzdy, ze které vy dostanete 20 000 kč. tzv. hrubé mzdy, z té zaplatíte odvody a zbyde vám 16 000 tzv. čisté mzdy, a za tu si po odečtení DPH koupíte zboží v hodnotě 12 000 kč. Děsivé ? Že 60% odměny za vaší práci skončí v chřtánu "laskavého státu" ?
Z 15 000 které musíte vyrobit, aby vám je stát mohl ukrást platíte přibližně 4500 na tzv. sociální pojištění, což v dnešním světe lží není žádné pojištění, ale tím platíte dnešní důchodce, kteří za bolševika místo práce - vytvářející hodnoty - vytáběli na sklad a "přikrádali" pro vlastní potřebu. Samozřejmě tak úplně nemohli za to že třeba Tesla Pardubice zuřivě vyráběla cívkové magnetofony, které jedněmi vraty šly z fabriky do skladu a druhými vraty ze skladu do spalovny ! Takže "sociální" pojištění mi připadá jako jediný morálně obhajitelný obolus z 15 tisícové státní zlodějiny. Vše ostatní lze zařídit daleko efektivněji na komerční bázi.
Že nelze ? Třeba Armáda - která naposledy vystřelila v roce 1621 na Bílé Hoře ? A dnes je to černá díra na padáky, tanky, pandury, gripeny a hídání Afgánského a Kosovského drogového byznysu ....
Nebo Policie ? Ano tak třeba ještě 500 měsíčně na policajty. A zbytek ?
Proč vůbec dávat tomuto zlodějskému režimu nadpoloviční hodnotu své práce ?
Není lepší se předvést se jako totální trotl, nechat se vyhodit a pak se jít přihlásit na pracák ?
Nejsou pohrdlivě označovaní - socky - paraziti - nefachčenkové ( v čechách mají krásné slovo "netáhlo" ) náhodu praví "revolucionáři", kteří opravdu nechtějí podporovat současné zlo ?
A nejsme my co mrzneme na zastávce cestou do práce náhodou nejenom voli, ale dokonce, ti, kterým budou budoucí generace nadávat, že jsme drželi současný mizerný režim v chodu ?
Poslední poznámka před závěrem - víte jak se liší hrdý dravec od ubohého parazita ?
Prakticky ničím jenom tím že je větší a žere kořist najednou a z venku zatímco parazit je menší a užírá kořist pomalu zevnitř. Takže držme palce parazitům ať co nejrychleji dosáhnou limitu zhroucení společnosti, která si nic jiného nezaslouží.
20. listopadu 2012 v 5:29 | Petr
Blondýny tomu asi nebudou věřit, ale taková těžba uhlí mi připadá složitější než výroba iPhonů.
Na 1 kubík uhlí, který váží 900 kilo musíte odtěžit 10 kubíků hlušiny, která váží 25 tun a odčerpat dalších 10 kubíků - slané - důlní vody, což je dalších 10 tun. Navíc tohle všechno musíte z dolu dostat důlním výtahem a do šachty dolů musíte dostat stovky a stovky tun strojního zařízení, důlních výztuží alias hajcmanů, hrotů sbíječek, výbušnin, součástek atd - což musíte protlačit stejným důním výtahem - v nepřetržitém nebezpečí zaplavení, závalu nebo výbuchu metanu ....
Takže v našem regionu, se těží od roku 1830. Na hornictví je skvělé, že každý si svoji práci najde - začnete házením hlušiny lopatou na pás, přes nošení hajcmanů, sbíjení zbijákem a můžete skončit montáží elektriky, nebo třeba kladením výbušnin.
Problém je v tom, že jsme, pro těžbu, nabrali stovky tisíc lidí, kteří spíš tíhli k té lopatě a po šichtě k flašce. Přidáme - li k tomu, že vyšší mozkové funkce jako je inteligence, se dědí polygenně - tedy děti jsou s jistou odchylkou "průměr rodičů" - bude náš region poznamenán na stovky let. Otec si vypil, ale " v rubání udělal svoje". Ale doba se změnila, takže - syn už si jenom vypije, protože se už tolik netěží a on je od učňáku nezaměstnaný ....
Takže spolu se zbytkem "
nepracující Evropy" budeme muset vyřešit jak zabavit lidi, pro které není práce. Protože pokud to neuděláme nevybitá lidská energie si najde nějakou cestu ven a nedávné
zkušenosti z Británie a Francie dávájí tušit, že tyhle "
výrony" prací nevybité energie nejsou nic dvakrát pěkného.
Jaké máme možnosti - dávat vysoké sociální dávky aby byl klid ?
Přeměnnit se ve "vzdělanostní společnost" ?
Zavést polovojenský režim s okamžitými přísnými tresty ?
Vrhnout síly nezaměstnaných na dobrovolníctví a sociální služby ?
Zabít čas nezaměstnatelných nějakým jiným způsobem ?
Mám obavu, že nic z toho nebude přiliš fungovat. Snad se najde nějaký mix všech možností. Nebo nás třeba zachrání energetická krize, která díky zdražení strojové práce vrátí lidi alespoň do některých výrob. Nebo bohatnoucí Čína obrátí svou výrobu ke spotřebě vlastních obyvatel a my budeme mít o jednoduché práce postaráno ?
Stejně je to trochu divné - dle
Moravcova paradoxu by robotizace jednoduchých prací měla být složitá - možná je to pravda - doly jsme místo robotizace raději zavřeli, zatímco iPhony vymysleli inženýři tak aby je mohli vyrábět roboti a "
konzumovat" idioti - tak nějak to asi bude s uhlím, zábavou a "
vymoženostmi internetového věku"....
23. října 2012 v 4:44 | Petr
Přítelkyně Maruška má záchvaty "touhy po poznání" a tak jednou za čtvrt roku nárazově čte můj blog. Při posledním čtení mě šokovala dotazem, nad kterým jsem se musel hluboko zamyslet.
Cituju nepřesně : "Když kritizuješ ty prohnilé pražské profesory, proč ses nestal jedním z nich a nezměníl systém zevníř ? "
Odmyslím-li si, že bych na to neměl schopnostmi a zejnéna píli - je to otázka hodná dlouhé úvahy.
Je to takový oblíbený asertivní až agresivní argument. Sere tě politika ? Staň se poslancem ! Sere tě korupce ? Staň se soudcem ! Nechutnají ti klobásy ? Staň se řezníkem ! ATD ...
Takže celá otázka se dá snadno odmítnou poukazem na to, že ani kdyby mě naklonovali 1000x tak bych nestačil obsadit všechny pozice a zbavit společnost gaunerů, kteří ji dovedli do současného stavu.
Oázka však zní co kdybych na to měl ? Je vůbec možné první polovinu života se tvářit jako snaživý ŕiťolezec a lézt do zadku těm, které bych se v druhé polovině života snažil zničit ?
Asi by to nešlo - prostě nejsem konformista, který je rád oblíbencem pana profesora a který hromadně publikuje nekonfliktní nepodstatnosti jenom aby měl náplň do akademického životopisu. A pak ten životní obrat v polovině kariéry - včera jsem tě podporoval a dneska tě vyhodím, protože včera jsem nemohl a dneska už můžu ?
Není vlastně takový obrat horší než být gaunerem od začátku ?
Nebýt gaunerem však znamená zůstat stát mimo systém a jenom popichovat zvenčí ? Tedy došel jsem tam, kde jsem dojít musel ?
Je zvláštní, že dva největší čeští biochemici MUDr. Nejedlý z Kladna a můj šéf MUDr. Buryška z Ostravy - asi řešili ve vztahu k bolševikovi to samé. Proto ač zakladatelé oboru a nejchytřejší ve své generaci - každá učebnice o nich píše - tak nakonec zemřeli jako prostí doktoři mimo Prahu - bez akademického titulu před jménem - bez akademického titulu za jménem (obligátní MUDr. nepočítám).
A mladá (nyní už střední) generace nás - jejich žáků - hanba mluvit - včetně mně. Buď poštěkáváme zvenku - bez pozitivního účinku na celou situaci, nebo jsme splynuli se systémem, protože reformovat jej se ukázalo být po 30 letech kariéry uvnitř - psychologicky neprůchodné !
Smutné a poučné, proto i učebnice pro managery - oligofreniky - tvrdí: reformy organizací zevnitř jsou složité až nemožné. Zejména jsou nemožné když "kdo chce s vlky býti musí s nimi výti". Konec konců k tomu vlastně společné vytí slouží.
14. srpna 2012 v 4:05 | Petr
Každé náboženství musí mít zcela nesmyslnou komponentu - budhisti mají své nirvány, křesťani mají neposkvrněné početí a otce i syna i ducha svatého, muslimové mají taky něco (jenom si teď nevzpomínám co), no a Marxismus-Leninismus měl taky své nesmysly, které se tvářily jako dialektická filosofie, jestli se nepletu tak kravina č. 1 se skrývala pod heslem "jednota a boj protikladů" a blbina č. 2 se jmenovala "přeměna kvantity v kvalitu"
Smysl "nesmyslné komponenty" v každé víře je v tom, že ji nelze rozumem pochopit, a proto pokud u vás rozum převládá - nejste schopni tuto kravinu inkorporovat do své mysli a tím jste rozeznatelní jako "ti co víru nepřijali". Proto i ne-náboženské systémy, které vyžadují víru zúčastněných mají nesmyslné komponenty (napadá mně Armáda, ISO 9000, korporátní sféra atd.) Prostě spoléhat se, že zaměstnanec se podřídí na základě rozumu je dnes už nemoderní, protože rozum může dojít k závěru že daný "systém víry" je hovadina a co pak s takovým kolečkem v soustrojí '?
Nicméne je legrační a trochu škodlivé, když si lidé neuvědomí, smysl nesmyslné komponenty a jednají na jejím základě jakoby to byla skutečná informace.
Příklad: četl jsem článek (mladého) redaktora Mladé Fronty, že dnešní blondýna s iPhonem má více informací než kosmonauti Apolla 11 - klasický příklad mylné "proměny kvantity v kvalitu" Takže si jenom myšlenkovým experimentem posadíme Armstronga, Aldrina a Collinse do "Mekáče" s iPhonem a blondýnu do Apolla 11 - víte co bude za týden ? Komonauti se budou pokoušet psát pro iPhone první jednoduché prográmky a mrtvola blondýny bude znetvořená vzduchoprázdnem v rozbitém Apollu někde na Měsíci. Myslíte, že se pletu ?
Tím se dostáváme k meritu věci - umí neměcky ten který zná 500 slovíček nazpaměť, nebo ten, který jich má 500 000 "na flashce" v aktovce ? Tím se taky dostáváme ke řadě nepříjemných problémů, které dnešní doba příliš nevnímá
- Od doby ručně psaných pergamenových kodexů se lidská schopnost vstřebat informace zvětšila jenom nepatrně.
- Naopak množstvi informací k dispozici explozivně roste
- Na základě "klesajícího marginálního užitku" je však většina z těchto informací blbosti.
- Informace "v iPhonu" nejsou přímo přístupné naší mysli a tím s nimi nemůžeme pracovat a na jejich základě nic užitečného vymyslet.
- To že mám informace v iPhonu vzbuzuje falešný pocit, že tím jsou mi "kdykoliv dostupné".
- Odtud možná pramení pocit generálního a všeobjímajícího blbismu, kdy mládež nejenom, že neví jak vysoká byla tráva v bitvě u Platají, ale už pomalu ani neumí malou násobilku a jiné věci, které jsou zásadně užitečné.
Shrnuto jednoduše, návod jak zapálit oheň - uložený ve vybitém iPhonu - nezahřeje. Proto není pravda, že učení se základním informacím zpaměti už dnes nemá smysl, jednak tim dostáváme do hlavy "datový fundament" o který nás připraví až Alzheimerova choroba, ne to, že jsme zapoměli nabíječku. A navíc čím je člověk vzdělanější tím je pravděpodobnější, že si najde práci i ve dnešní nepracující společnosti a navíc - čím jste vzdělanější, tím je vnitřně těžší chovat se jako hovado....
Jenom aby nevznikla mýlka stran definice vzdělání - to jsou data v hlavě a schopnost pracovat s nimi nikoliv zarámovaný diplom z plzeňských práv, nebo z "
Univerzity Ústí nad Labem" Neboli inženýr roku 2012 je průmyslovák roku 1988 - bohužel....