close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Filosofování

"Ne" tohle dělat nebudeme !

3. prosince 2013 v 5:38 | Petr
Jeden z mých nejoblíbenějších filmů je "Nepřítel před branami", protože líčí realisticky Sovětskou obranu Stalingradu. Jedna puška je na dva vojáky, takže polovina vojska jde do útoku neozrojená a má si opatřit zbraň od mrtvoly na bojišti. Vpředu dokonale opevněný a vyzbrojený Wermacht a SS s kulomety, za zády agenti NKVD se samopaly střílejí vlastní vojáky - opozdilce, považované za zrádce SSSR. Předčasným vrcholem filmu je příjezd Nikity Chruščova, který je povolán, protože obrana Stalingradu skomírá. Dosavadnímu veliteli operace dá pistoli s jedinou kulkou - Chruščov odejde z místnosti - zazní rána. Chruščov se ptá shromážděných nižších velitelů - "Co navrhujete k řešení zoufalé sitace na frontě ?" Z řady vstoupí mladý oficír a prohlásí - "postřílíme i generálovy děti".....

Dnes se tedy budeme bavi o "proaktivních" idiotech v korporátní sféře a o katastrofálním nedostatku slova "NE" v našem světe.
Tedy "Proaktivní" je pojem, ze kterého mi jde mráz po zádech, ale v principu je to neškodná záležitost, která znamená něco jako "předvídavý" tedy "proaktivní" je člověk, který reaguje na věci ještě dříve než se stanou, místo aby byl "ve vleku událostí".
Jenomže nic není tak jednoduché neboli - "ďábel se skrývá v detailech". Tedy můj bývalý šéf byl super - proaktivní, protože byl tak vzdělaný a inteligentní, že předvídal - a velmi přesně - v letech a desetiletích, tam kde my jsme předvídali jenom ve dnech a týdnech. Právě proto, že viděl léta dopředu mohl nutné změny realizovat tak nenápadně, že mnohých jsme si sotva všimli.

Představme si ovšem situaci z jiného soudku - jste někde blízko dna kariérní pyramidy v megakorporaci. O předmětu činnosti megakorporace víte prdlajs. Vaše schopnost předvídat je kvůli tomu nulová, ale od svých šéfů, které chcete na jejich místech co nejdříve vystřídat, neustále slyšíte - "musíš být proaktivní". Aby byla situace ještě horší v "bázi pyramidy" s vámi sedí celé patro manažírků, kteří jsou na tom jako vy - mladí, nezkušení, (hyper) ambiciózní.

Co budete dělat ? Budete sedět a jako Buddha Mlčenlivý, sbírat intenzivně informace a učit se, abyste věděl "vo co go" ? Jak vaši šéfové rozeznají, kdo sedí jako Buddha, protože se připravuje být proaktivní, a kdo sedí jako Buddha, protože "na to nemá" ?
Takže klidnou prací se nikam nedostanete, proto je tu druhá možnost - na konci porady se šéf formálně ptá "má ještě nekdo nějaký návrh ?" a vy vyskočíte a vykřiknete: "postřílíme i generálovy děti". Je to sice k ničemu, ale alespoň vás bylo slyšet.
Teď vzniká otázka - pomůže to nebo ne ? Jelikož stále platí "zákon klesajícího marginálního užitku" - návrhy na změny přednesené v začátcích existence megakorporace - před 60 lety - měly výrazný zlepšující vliv, po 30 letech byly změny stále alespoň neutrální, ale od jisté doby je 99,99% změn k hošímu. Do které kategorie tedy dle prosté pravděpodobnosti spadá váš návrh ?

Vzhledem k předchozímu odstavci by právě v tomto okamžiku měl váš nadřízený bez mrknutí oka a s úsměvem prohlásit "děkuji, ale NE, tohle dělat nebudeme". Problém pyramidy v megakorporaci je že on je jenom o jedno "nepatrné" patro nad vámi a taky má své ambice a taky musí svým šéfům předvést, že je "dostatečně proaktivní". A co teprve, kdyby se jeho "proaktivní" šéfové dozvěděli, že je "méně proaktivní" než jeho mladí podřízení. Takže nadšené prohlásí - sláva - rozeberme tento nápad podrobněji - a výsledek se dostaví - generálovy děti jsou zastřeleny....

Aby věc byla ještě horší - můj šéf, který viděl destítky let dopředu, mohl celý rok sedět jako Buddha Mlčenlivý a jednou ročně - 3.ledna na ranní poradě prohlásil - "letos se budeme ubírat tímto směrem ..." Pokud jste v situaci, že vidíte dopředu jen týden nebo měsíc - musíte své "erupce proaktivity" předvádět daleko častěji. To má vedlejší efekt v tom, že nutných změn je více a tudíž toho pokaženého je ještě více.
Aby věc byla úplně nejhorší - vámi a vašimi kolegy realizované změny mají negativní účinky, které místo odvolání těchto změn - což by byla známka selhání "proaktivity" musíte zahnat dalšími změnami, které mají zase další negativní účinky. Pokud totiž pronesete prosté - "promiňte spletl jsem se" ostatní po vás začnou žádat abyste ze svého omylu "proaktivně" vyvodil závěry - a šel od válu.

Takže jak je v dnešní moderní době zvykem - "proaktivně řízené" megakorporace se vyznačují tím, že se zmítají v chaosu neustálých reforem, které probíhají zmateně, nesynchronizovaně v náhodných směrech a celkově připomínají Brownův pohyb prachu na hladině vody. Taková megakorporace má tendenci nakonec jít ke dnu. Pak jsou špatně řízené megakorporace, kde se toto neděje a přesto tyto firmy mají tendencí jít ke dnu. A pak jsou "dobře řízené" firmy, které poznáte pole toho, že se toho neděje moc, ale něco přece jenom ano, a navíc smyslu každé změny (téměř) ihned rozumíte.

Aby byla situace zcela katastrofální - "proaktivní" vysocí manažeři, když zjistí že megakorporace zmítaná neustálými reformami má tendenci jít ke dnu - začnou přemýšlet jak tomu "poraktivně" zabránit. A víte k čemu (většinou) dojdou - "je třeba být ještě proaktivnější". V jejich podání má pojem "proaktivnější" dvě formy. Formu "extenzivní" kdy najmou další patro "proaktivních" mladých manažírků, nebo formu "intenzivní" kdy dosavadní manažírky je třeba dolačit k tomu aby jejich "erupce proaktivity" neprobíhaly ve dnech a týdnech, ale nehlépe v hodinách a minutách. Tím jsou "bludné kruhy pozitivní zpětné vazby" uzavřeny a osud megakorporace je zpečetěn.

Kolega pesimista D-fens mylně předpokládá, že tyto procesy jsou způsobeny zlobou a charakterovými vadami konkrétních jedinců a jejich hromadný výskyt v megakorporaci nazývá "zazmrdování". Velice bych s nim nesouhlasil - tyto procesy jsou neodvratné jako jednoduchá fyzika - tlak plynu nebo šíření tepla - avšak jejich následky mohou být hrozivé, přestože každý chtěl jenom "ukojit" své kariérní ambice.

Na druhé straně otec moderního managementu Frederick Winslow Taylor prolašoval - "i změna k horšímu přechodně zvýší pracovní výkon". Když jsem já býval šéfem tak jsem ve shodě s ním a s Josefem Švejkem prohlašoval "I zmatené rozkazy vás dovedou do první linie". Takže možná hudruju a přitom ty věci do sebe nádherně zapadají. Díky "diminishing marginal utility" nelze dělat změny k lepšímu, proto místo nich děláme spoustu drobných změn k horšímu, které mají přechodný pozitivní efekt. Ale i s tím moje "bájesloví" počítá, protože můj druhý nejoblíbenější citát ze Švejka zní "Co císařpán činí - dobře činí".

Na třetí straně nelze nepoznamenat, že mnohého bychom byli ušetřeni a mnoho sil a peněz by se dalo investovat do něčeho užitečného, kdyby se v dnešní společnosti alespoň občas místo "proaktivních idiotů" vyskytl opravdový šéf, který by řekl, "Promyslel jsem to, ale NE - tohle dělat nebudeme..." Jenomže to se nestane, protože takový člověk by byl ihned napadán, že je "pasivní", nebo (nadávka moderní doby) - "reaktivní", nebo "konzervativní" a hlavně že je málo "proaktivní". Proto slovo "NE" považuju za nejíce chybějící komoditu současnosti - vzácnější než Diamanty, Zlato, Plutonium, nebo Helium-3.

Poznámka při druhém čtení : Vzhledem k tomu, že mám mladou ženu a vysokou hypotéku - rád bych čtenáře svého blogu, kteří vyrábějí "zpravodajské svodky" pro mé zaměstnavatele - upozornil "Vaše organizace jsem tím nemyslel" - čistě jenom "pro případ nedorozumění".

Teorie chybějící věty.

12. listopadu 2013 v 5:08 | Petr
Jistě jste pochopili, že v relativně vysokém věku mě postihla ta nehoda, že mám extrémně mladou manželku. Než jsem si ji vzal - jsem s ní téměř 3 roky chodil. Protože ještě studuje -mohu, už pár let, sledovat její boj se současným školstvím. Aby toho nebylo málo tak sem tam chodím suplovat chemii pro zdravotní laboranty na střední zdravontí školu, dělal jsem vedoucího bezpočtu bakalářských i magisterských prací - takže si myslím, že mám se školstvím po roce 2000 jisté zkušenosti.

Musím poznamenat, že se považuju za nejšťastnější a nejvzdělanější generaci, kterou porevoluční stát nosil, protože základní a střední školu (kde ještě nedominovala politická témata) jsem absolvoval za bolševika, ale vysokou školu jsem absolvoval už za demokracie - v době kdy ultra-ortodoxní bolševičtí hajzli byli už vyhození, ale ještě tam vládla tradiční "pracovní etika" nikoliv současný "demokratický bordel". Takže "za nás" nebyly ještě dotace "na studenta" a proto se žádný docent ani profesor netřásl hrůzou, když nás měl vyhodit. Taky jsme měli klasický výběr - buď jediná (!!!) přihláška na vysokou, nebo vojna - takže jsme se nehlásili na 30 škol a neobjížděli celé jaro přijímačky - stylem "třeba někde prolezu."
Navíc začátkem 90 let. nebyl ještě internet, takže jsme se všechno učili pěkně zpaměti, aby to v hlavě zůstalo, takže mám bohatý fundament informací. Nyní když hlava stárne tak internet přišel, takže není problém cokoliv si osvěžit, prohloubit, nebo dokonce se do něčeho hluboce zahloubat.
Takže vezu brzy ráno Marušku na zkoušku z anatomie a ta si opakuje cévy na ruce. Protože jsem to kdysi taky studoval a mám to dodnes celkem detailně ve své vizuální paměti - tak se snažím představit si, co ona čte ze skript. Čiste pro neznalé na straně malíku jde do ruky arteria ulnaris a na straně palce arteria radialis - ty jsou navzájem spojeny dvěma oblouky - arcus palmaris profundus - z něho jdou větvičky na zadní stranu prstů a arcus palmaris superficialis - z něho jdou větvičky na dlaňovou stranu prstů.
Jenomže v Maruščiných skriptech nějak není "na plnou hubu" řečeno, že se oba oblouky vždy vlévají do tepny na druhé straně a tím - zcela logická struktura tepen na ruce se mění v chaos, který se nedá naučit.
protože vidím, že do zkoušky má 30 minut a v tomto plave tak se pouštím do záchrany tonoucí manželky: "víš jak je to na ruce - do ruky jdou dvě tepny, které jsou dvěma oblouky spojeny a z nich jdou větvičky do prstů které jsou udělány tak, že do každého prstu jdou 4 větévky".
Ptám se : "Víš proč to tak je ?" - Maruška neví - tak si odpovídám sám : každé místo na ruce je krví zásobeno minimálně ze 2 ale častěji ze 4 míst - stejné je to na noze a i na všech 4 nohách zvířat. Smysl této věci je v tom, že když zvířátku padne na tlapku veliký balvan a pohmoždí tepnu - packa mu neuhnije, protože každé místo je zásobováno krví a kyslíkem ještě z druhé tepny"

Jasné ? Je to jasné vám - mým čtenářům - amatérům ? Maruška sedí jak přimrazená a s pohnutím mi sděluje "konečně jsem to pochopila, ale proč to tam není napsáno jak si to právě vysvětlil ? "
Co mám chudeře říci ? Že staří anatomové tyhle souvislosti považovali za natolik jasné a natolik elementární, že je ani nenapsali do skript. A že dnešní trotli, kteří opisují skripta z Wikipedie to proto neměli odkud opsat ?

Na tento problém jsem narazil tolikrát, že jsem z tohno udělal další "Kubáčův zákon" - "V každé kapitole moderních učebnic chybí jedna věta, která objasňuje celý smysl".

Další přiklady
- složitě se popisuje ošetřování pacientů po operaci štítné žlázy aniž by bylo řečeno, že štítnice je nejprokrvenejší tkáň v těle (500x větší průtok na gram hmoty než mozkem, který je č. 2) a krvácení z ní je tudíž strašlivé, a že navíc toto krvácení může utlačit krkavice, které vedou krev do mozku a průdušnici, která vede vzduch do plic....
- nikde není řádně rozdělen systém receptorů pro adrenalin a noradrenalin
- nikde není popsáno proč autoimunitní choroby vznikají většinou proti tkáním, které mají v těle nějakou speciální funkci (čím je daná tkáň specializovanějšíl, tím je jí v organismu méně, tím se s ní imunita méně setkává a tím je pravděpodobnější, že ji "omylem" bude považovat za "cizí" a bude proti ní útočit.....) atd. atd. atd.

Všude je moře neuspořádaných fakt a mezi nimi nejsou ani naznačeny souvislosti. Přitom dneska všichni říkají - fakta má Google - pryč s fakty. Tedy by se měly "učit souvislosti" ? No ale když vám vysvětlují jak fenomen A souvisí s fenomenem B - musíte o obou alespoň náznakově tušit ne ?

Dokonce budu ještě odvážnější a budu spekulovat dále - je známo, že počítačům dělá obrovské problémy jednoduché usuzování které umí už 2 leté dítě - když šlápnu do kaluže - promoknou mi botičky a budou mě zebat nožičky..... Google je taky jenom serverová farma ? Mnoho lidí používá Google jako svůj záložní (nebo už hlavní) mozek ? Tudíž i oni budou mít obrovské množství informací o fenomenu A i B ale budou mít problémy s elementárním vztahy mezi nimi ?
Prostě "když prší - je mokrý chodník" vám Google neřekne a pokud bude internet jediným zdrojem výuky tak tato informace možná časem zcela vymizí z povědomí jako ty balvanem rozdrcené tlapy ?

Asi se budu opakovat, ale musím napsat historku na závěr - po smrti mého šéfa a učitele - byl jsem přijat na jeho místo a poslouchal jsem jak 20 leté kolegyně zuřivě diskutují na provozní schůzi - přitom jsem to pochopil - Buryško Buryško - ty absolvente latinského gymnázia ses celý život snažil nedat najevo, že my - vychovaní za bolševika - jsme dokonale nevzdělaní trotli. A mně nezbývá než nedávat současné mladé generaci najevo že vývoj "kvality" vzdělání pokročil, a že moje generace se vymřením starých profesorů změnila "z trotlů na vzdělance", a nesmíme urážet mládež tím, že je budeme považovat za nevzdělané trotly, kterými, díky současnému školství, bohužel jsou....

Kam to může dojít ? Skončíme maturitou z dojení koz jako v Africe ? Nebo ani to ne, protože jsme v Evropské Unii a dojení smrdí prací (a kozami) ? Budeme postup dojení hledat na Googlu ? Nevím ale opakuju své oblíbené "co společnost žádá, to společnost dostane".

Poznámka při druhém čtení : Nedávno jsem psal recenzi na skripta pro biochemiky - bakaláře. Krom faktických chyb, které byly asi jenom 3 jsem napsal 2 stránky "Kubáčových vět" objasňujících smysl. Z toho jsem usoudil, že pátrání po smyslu věcí je asi jen moje vlastní chyba. Ale fakt to naštve, když čtete 5 stran o syntéze močoviny z amoniaku, a nedočtete se, že to organismus dělá proto, že močovina je minimálně 100 000x méně toxická než amoniak (tedy je to forma likvidace nebezpečného metabolického odpadu). A že to dělají jenom suchozemští živočichové, protože přechodem na souš přišli o možnost vylučovat amoniak žábrami rovnou do vody - jako ryby. Kdybyste se dočetli i tento detail - bylo by to na orgasmus, nebo na pořad o přírodě v televizi ZOOM - a to uznáte, bych od současného školství chtěl příliš....

Stát žvanivých intelektuálů ?

27. října 2013 v 4:38 | Petr
Masaryk prohlásil, že státy se udržují těmi idejemi, kterými vznikly. Měl naprostou pravdu, protože po "sametu" Československá federativní republika vznikla na ideji nechuti ke komunismu. Federace ale moc dlouho nevydržela, protože 1.1.1993 vznikla samostatná Česká republika spolu se Slovenskem na troskách původní federace na ideji, že "vexlácko-STBácko-bolševická" klika kolem Klause a Mečiara potřebovala "mít klid ke kradení".

Tedy už 20 let žijeme ve státě založeném zloději pro zloděje, a možná se teskně díváme do minulosti, kdy jsme byli silní a slavní. Což v našem případě je první republika, která byla nejbohatší nástupnický stát bývalého Rakouska-Uherska a 7 nejbohatší stát na světě před Německem a Francií.

Vtip je v tom, že za 95 let, které uběhly od vzniku První republiky poněkud zamlžilo realitu a tak zejména dnešní "generace Y" a její "intelektuální elita" - tito mnohočetní religionisti, sociologové a aktivisti mají naivní představu, že první repbulika byla ještě více "cool" než současná repulika. Masaryk chodil každý pátek k Čapkům, kde v podkroví jejich vily popíjel kávičku paní Olgy Scheinpflugové a přitom neškodně plkali o "nápravě věcí obecných" - krom toho, že tehdy nebyl iPhone ani Facebook - úplně živě vidím, jak si dneska nejrůznější žvaniví intelektuálové představují, že jsou téměř stejní jako tehdejší "pátečníci".


Jelikož jsem měl už za bolševika to štěstí dostat se k pár - tehdy zakázaným - knížkám o politickém zřízení první republiky - vydaných přímo za první republiky - rád bych tu představu bohatého, COOL státu, plného moudroprdných intelektuálů, poněkud rozbil.

Masaryk : Dovolím si poznamenat, že tento člověk vysoko ční nad kýmkoliv, kdo si dnes osobuje právo mluvit do společenského dění. Řekl bych, že Masaryk svou vnitřní integritou překonává Havla i "katolickou buznu" rozdílem několika řádů. Proč mám důvod si toto myslet. Masaryk se velmi lišil od dnešních intelektuálů v tom, že neříkal "co se říkat má". Neváhal vzbudit proti sobě zuřivý odpor celé společnosti, když rozbil "zlaté tele" naší historie - padělky Rukopisu Zelenohorského a Královedvorského strhal a označil jako padělky. Neváhal hájit žida Hilsnera proti celé republice v připadu údajné rituální vraždy Anny Hrůzové v roce 1899. Neváhal použít vojsko a krvavým způsobem potlačit komunistickou Maďarskou a Slovenskou republiku rad. Tedy žádný stařík co u Čapků neškodně blábolí obehrané morality, ale člověk, který má předem jasně vyřešené kudy mají vést jaké hranice, nejen geografické a neváhá udeřit, aby tudy skutečně vedly.

Demokracie : možná máme naivní přestavu o idyle prvorepbulikové politiky. Dovolil bych si jenom připomenout malý poznatek - kandidátí na poslance, v okamžiku své nominace na kandidátní listinu automaticky odevzdávali předsedovi strany svou, vlastnoručně podepsanou, rezignaci na poslanecký mandát - jenom bez vyplněného datumu. Pokud se poslanec stranickému sekretariátu znelíbíl - šéf strany doplnil datum a doručil rezignaci předsedovi sněmovny. Myslím že Vít Bárta se svými obálkami je naivní amatér. Tento postup vypadá značně nechutně, ale dnešní "přeběhlíci", poslanec Tluchoř, Šnajdr a ten třetí, nebo bývalá strana "Lidem" vypadají snad chutněji ?

Pořádek : Předseda vlády Karel Kramář tak tak přežil atentát v roce 1919. Ministr financí Alois Rašín v roce 1923 takové štěstí neměl (zastřelil ho komunista Josef Šoupal a pak že bolševici jsou jen neškodní dědci). Zbraně s hlavní delší než 180 milimetrů byly volně ke koupi.
Politická i společenská sféra byla plná skandálů. Nicméně byli jsme právní stát - s vymahatelným právem. Policie i četnictvo mělo autoritu - pokud nějakému lumpovi zkřivili vlas na hlavě - byli za to pochváleni - ne vyhozeni ze služby, jako dneska.
Navíc platilo "jak si kdo ustele tak si lehne" a ostatní přísloví zdůrazňující zpětnou vazbu našeho konání. Tedy ne žádné "integrace menšin" kdy "sociální stát", místo lidí, produkuje nevychovaná, a nezvladatelná zvířátka a doufá že pumpováním dalších peněz do jejich kapes je třeba řádění přestane bavit....

Globálně - kdyby existoval stroj času tak naši předkové by asi na "hvězdy" současné společnosti koukali jako na UFOny a dorozumění s nimi by asi bylo nemožné, navzdory stejnému jazyku. Jen si to představte jak Klaus vysvětluje svoji teorii "špinavých peněz", Zeman vysvětluje vztah ke komunistům, nebo nedej bože kdokoliv vysvětluje princip vztahu (současného) státu k Romské národnostní menšině !!

Mazec ne ?

Problém vysokého prahu aneb proč je Východ v prdeli !

27. srpna 2013 v 7:57 | Petr
Především se musíme zorientovat geograficky - zeměkoule je rozdělena na východní a západní polokouli poněkud asymetricky. Východní polokoule jednoznačně začíná východně od Folmavy a končí někde západně od Shanghaie. Proč tomu tak je - probereme.

Když jsem jezdil na kole po východní Evropě a Balkáně - všiml jsem si zajímavé věci. Čím dále na východ "od západu" tím se nabídka zboží zužuje. A paradoxně čím je nabídka zboží na trhu užší - tím přísněji místní autority hlídají import toho, co v místě není.

Na jedné straně máte Singapore, Čínu, Indii, Koreu a Japonsko, kde seženete prakticky cokoliv, co Geek žádá. Na druhé straně máte Česko, Ukrajinu, Rusko, Srbsko a mnohé další, kde i ve velkých městech seženete - Coca Colu, Sardinky v plechovce (prodavač se omlouvá, že je rezavá, protože má malý obrat), lacinou samohonku a patrony do pušky (pokud máte kontakty). Ale už třeba náhradní pneumatika pro kolo - je natolik "high tech" že v Srbsku, Ukrajině i Bulharsku je to obrovký - prakticky neřešitelný problém a to i ve velých městech.
Proč je to důležité ? Představte si, že si chcete "něco vyzkoušet" - třeba jako jsem si já chtěl vyzkoušet měřit spetkra světelných zdrojů. Takže jsem před objektiv foťáku v mobilu dal oloupané CD jako mřížku a nafotil jsem nějaké fotky, které jsem v grafickém editoru "oměřil" a zjistil vlnové délky světelných zdrojů. Osobně jsem tímto skončil, ale představte si, že bych neskončil a chtěl bych pokračovat dále a postavit si amatérský spektroskop lepší kvality. Co bych potřeboval - optiku - alias čocky, o jejichž (ne)dostupnosti jsem už jednou psal. A pak bych potřeboval rytou mřížku. Takže jako Američan bych napsal do Edmund optics a nechal si za 17 dolarů poslat balík 15 mřížek - v setu připraveném pro experimenty ve školní třídě.

Říkáte - co mi chybí dneska - proč v době Internetu nenapíšu do Edmund Optics ?
Proč neprosím Američany na kolenou aby mi poslali balík do jakési obskurní krajiny, která ani není v americkém školním atlase ? Proč nezápasím s bankou aby mi převedla prachy na jejich účet. (Zkušenost s posíláním 83 Euro do Finska přes Českou Spořitelnu - člena Erste Group. mi úplně stačila a dodnes jsem rád, že nevolali policajty ). Proč potom nezápasím s českou poštou a s celní správou, která nechá balík rozbitý a roztrhaný tři měsíce ležet někde v Praze na legendární "Poště 120" ?

OK - tohle není příliš kompatibilní s ideou "zkusit si "projekt" přes víkend" takže jinak - zadám objednávku do Optických dílen ČSAV v Turnově - tam vyplní mé sny. Jenom s problémem, že za 17 dolarů "na zkoušku" to nebude.

Takže když máte nějakou ideu a potřebujete velice rychle vyrobit prototyp této ideje - můžete rovnou počítat s tím, že pokud vám nebudou stačit PET flašky, plech z konzervy, samohonka a patrony - budete mít problémy.

Jasně - Rusáci, Ukrajinci, Srbové i naši státní úředníci se budou krutě bránít - my přece máme bohaté vládou sponzorované "rozvojové programy".... Můžete si požádat o grant .... Předložte projekt na předtištěném formuláří + bílou naditou obálku a my rozhodneme ....

Nicméně - žádal Edison o grant ? Žádali o grant Bratři Wrightové, Alexaner Fleming, Linus Torwalds, Sergej Brinn ? Začíná převratná technologie tím, že zasednu k Wordu a píšu žádost o prachy od EU i s výpočtem výše úplatku ?
Takže pokud nemáme podmínky jak začít v malém - nebude nikdo začínat ani ve velkém a budeme i nadále země montoven, nezaměstnaných = nezaměstnatelných a podvodníků s EU dotacemi.

Konec konců, proč by se mládež smolila s holografickými mřížkami, když Edmund Optics je tak daleko, ale Coca Cola, sardinky a samohonka jsou v každé večerce ....

Dodatečná poznámka při druhém čtení: Už loni jsem psal o zákazu některých chemikálií z pera EU - letos to dostává konkrétní obrysy a 30% peroxid - tak šikovný pro leptání plošných spojů už od 1.1.2014 nekoupíte, stejně tak jako brzy nekoupíte suchý líh pro trempíky a mnoho dalších. Nebudu se rozčilovat - jenom zopakuju název svého tehdejšího článku - "S prázdným břichem směle proti terorismu".

Proč nám chybí Edmond Halley ?

13. srpna 2013 v 5:23 | Petr
Nebudu tady vypisovat základní faktografii, kterou si všichni přečtěte zde. Edmond Halley je "ten chlap co se po něm jmenuje ta kometa", takže by se mohlo zdát, že to byl jeden z mnoha astronomů, kteří přišli, něco (nepodstatného) objevili a pak umřeli. Dovolil bych si oponovat a dokonce tvrdit, že kdybychom dnes měli 1 Edmonda Halleyho na milión obyvatel zdaleka bychom nebyli v takových sračkách, ve kterých jsme (a teprve budeme).

Tedy čím tento člověk byl tak zvláštní ? Byl geniální ? Asi ano, ale vzhledem k tomu, že to byl mladší kolega sira Isaaca Newtona, tak tohle nebyl ten klíčový aspekt. Klíčový aspekt byla praktičnost a snaha věci dokázat.

Jak tedy objevil "svou kometu" - prostě v historických záznamech našel zmínky o kometách, které se pohybovaly tak, že to vzbuzovalo podezření že to není více komet, ale jedna periodicky se vracející. Tak najal celou školní třídu počtářů, kteří tenkrát existovali jako profese jako dneska třeba účetní. Z těcho počtářů vytvořil "živý počítač" na kterém, za několik měsíců, numerickou metodou spočetl oběžnou dráhu "své komety". Technologie jak to udělal je přesně stejná jakou dnes počítače počítají oběžné dráhy těles v reálném čase. To jest máte souřadnice a rychlost komety v určitém čase, z těch vyplývají přitažlivé síly k velkým tělesům sluneční soustavy (většinou se počítá alespoň se Sluncem a Jupiterem). Přitažlivé síly vám změní rychlosti a ty vám určí polohu v následujícím okamžiku (sekundě, minutě) - a tenhle výpočet opakujete stále dokola ....

Pak experimentoval s potápěčskými zvony, z čehož si odnesl popraskané ušní bubínky, no a pak patrně to nejdůležitější - v letech 1680 - 1687 všemožně podporoval, utěšoval, konejšil ego a kdoví co ještě siru Isaacu Newtonovi, který v té době psal svá Philosophiae Naturalis Pricipia Mathematica - což je dodnes platné kompletní shrnutí celé tehdejší fyziky, a patrně nejdůležitejší vědecká kniha všech dob...

Takže proč tak pláču po člověku, který byl "jenom šikovný" a "nic tak převratného neobjevil". Protože dneska skoro každý" kdo má do prdele díru" a nějaký ten akademický titul se tlačí do pozice "organizátora vědy". Potíž je v tom, že na této pozici místo najmutí třídy matematiků, kteří dokáží s věcmi pohnout sedí v kanceláří a rozesílá maily typu "vaší excelovou tabulku vám posíláme zpět k opravě chyby v plánu na rok 2014 - řádek 89 sloupec 17". Takže pokud takovýto "organizátor" náhodou narazí na osobu s genialitou Newtona - spíše ji dotlačí k drogám a alkoholismu než k tomu "vydat ze sebe to nejlepší".

V tom asi je ten problém, že svět má od Newtonových dob 20x tolik obyvatel (tehdy jen kolem 300 miliónů), a místo aby (logicky) měl 20x tolik géniů jeho formátu, má pouze 2000x tolik prázdných bublin - často ještě "svým významným postavením" nafouknutých....

Tvrdá realita měkkých dovedností

28. května 2013 v 5:33 | Petr
Dnes žijeme v té nejohleduplnější možné době. Takže když je někdo líný, jak veš, ještě blbější a jeho psychice dominuje neukojitelné ego velikosti galaxie - řekneme o takovém člověku, že má "soft skills". Soft skills by se daly přeložit jako "měkké schopnosti" - což bych já - přízemí idiot - hodnotil skoro jako krycí název pro "neumí nic". Dokonce jsou mezí námi podvraceči, kteří osoby s převahou "soft skills" označují velice sprostě jako "zmrdy".

Takže je čas rozebrat co to znamená mít "soft skills" a co to znamená pro Geeka přežít mezi lidmi se "soft skills". Tedy z definice je to něco jako ve starém bolševickém vtipu " vzdělaný policajt je ten, který zná někoho, kdo umí telefonovat "
Tedy "soft skiller" neumí nic, ale dovede si řešení všech problémů "vykomunikovat". Možná vás už napadlo jestli to není další z variací na mou oblíbenou hru na ovce a vlky a jestli vlastníci "soft skills" - vlastně nejsou ten "vlčí" - destabilizující element - zatímco ti, kteří jsou vlastníci "hard skills" - tedy opravdu něco umí nejsou vlastně vykořisťované ovce ??

Nebudeme se pouštět na nebezpečné pomezí matematiky a filosofování - v každém případě - ačkoliv není jasné, zdali vlastníci Soft skills jsou zmrdi z definice pana D-fense nebo ne - jednu vlastnost s nimi mají společnou a to snahu shlukovat se a sdružovat mezi sebou. Tudíž se zhusta stává že ten kdo (optimistickým pohledem) má nejvíce "soft skills" - se stává šéfem a z titulu této funkce určuje pravidla hry. Pak se není příliš čemu divit, že i lidi z profesí kde bez "hard skills" nelze existovat smysl toho - něco umět - zpochybňují.

Cituji kousek z výše uvdedeného linku doslova :
Možná si říkáte "sakra, vždyť někdo musí rozumět technice", ale není to doopravdy tak. Mnohem důležitější než být zašlapaný introvert, který je v reálně velké firmě, natož v podnikání absolutně nepoužitelný je lepší být někdo, kdo svoje znalosti s radostí sdílí s ostatními.
Aníž bych chtěl překrucovat - člověk, který něco umí je "zašlapaný introvert - absolutně nepoužitelný", zatímco prázdné měchuřiny - "své znalosti s radostí sdílí s ostatními".... Chápu správně ?

Pokud je situace taková - pak je otázka, proč ještě "hard skills" existují ? Osobně si tento paradox, že lidi pracují proti svému prospěchu, vysvětluji jako atavismus z minulosti. Schopnost lidstva přežít totiž tak dlouho závisela na schopnosti "něco umět", že naše psychika se zatím nepřizpůsobila faktu, že "něco umět" dnes znamená být považován za "zašlapaného introverta k ničemu nepoužitelného", což je jenom povrchní ospravedlnění toho, že takového člověka vlastníci "soft skills" využívají / zneužívají a místo "děkuji" mu servírují nelichotivá epiteta...

Přiklad z živočišné říše - je marné odnaučovat psa vrtět ocasem - má to vrozené a ať jej bijete sebevíce - vrtí stále. Stejně lidé se nejsou schopni zbavit - dnes už zbytečného - citu pro smysluplnost práce a vlastní existence. To znamená že jako vlastník "Soft skills" vždy nějakého "užitečného idiota", pro své záměry najdete.

Vzhledem k tomu, že jste dočetli až sem tipuju však druhou možnost - prostě jste v situaci, kdy litujete, že jste se něco naučili - což se stalo poukázkou pro vaši lehkou šikanu. Zažil jsem to taky - tak dlouho jsem dával najevo heslo "já jsem Ferda Mravenec - práce všeho druhu" až jsem se dostal do situace, kdy jako šéfovi v laboratoři mi volali řemeslníci, že na opravu kohoutků se jim chodit nechce, že je venku zima a oni stejně vědí, že si to umím spravit sám...

To byla jedna z kapek, která vedla k dramatické změně směru mé kariéry před 4 roky, je však otázkou co dělat, abyste se do takové situace nedostali.
Soukromě bych radil řídit se mým oblíbeným heslem "co společnost žádá, to společnost dostane". Máte mezi sebou "negociující idioty" - staňte se jedním z nich ! Když je průser, který umíte vyřešit - velmi opatrně si promyslete jak na to, ale nehněte ani brvou. Na venek dělejte to, co dělají ostatní - obviňujte z průseru někoho, kdo se nemůže bránit, zmatěně lítejte, vyvíjejte jinou horečnou a neúčelnou činnost, telefonujte a mailujte na všechny strany. Choďte na schůzky a "mítingy" vyrábějte prezentace - konec konců papír snese všechno, Excel a PowerPoint ještě více.... atd ..... Mimikry jsou požadavkem č. 1

Až situace vygraduje k neřešitelnosti - hlavně se sami do ničeho nevrhejte - začněte udělovat smysluplné rady - až rozkazy - vedoucí k řešení - ty uděláš toto - ty uděláš toto. Majitelé Soft skills to samozřejně nebudou chtít udělat - neb to umenšuje jejich ego - a pokud to neudělají - a průser dopadne špatně - vaše rekace musí být rezolutní - neposlechl`s - tvůj problém....

Že vám tento přístup je cizí ? Někomu něco přikazovat ? Pak musíte připustit že jediná druhá možnost je pozice "zašlapaného introverta - absolutně nepoužitelného". Vaše dosavadní ( a mylná ! ) představa, že dosáhnete kompromisu a korporátní hajzlíci vás nechají někde "stranou a v klidu" dělat, co umíte nejlépe - je stejně naivní - jako představa vejce stojícího na ostří břitvy.

Smutné, ale pochybuju, že vymyslíte něco lepšího. Variantu "být stejně blbý jako oni" - vám raději nenavrhuju, protože současný model společnosti pomalu končí a není nic horšího než "být generálem co bojuje v minulé válce". Navíc v nejisté budoucnosti bude možná obsah naší hlavy našim jediným majetkem - naplnit za těcho okolností hlavu jenom technologií podrazů - mi nepřipadá příliš produktivní.

Státní podpora vědy ?

14. května 2013 v 4:12 | Petr
12. dubna 1961 vyletěl Gagarin, což byl - po Sputniku a debaklu vlastního kosmického programu - pro Američany další šok. Pak se skoro rok nedělo nic podstatného - akorát Američani poslali několik lidí do vysoké stratosféry - čemuž říkali "kosmický let" ale boševik to správněji označoval za "balistický skok" protože přitom nedosáhli ani 1. kosmické rychlosti a neobletěli Zeměkouli jako Gagarin.
Teprve 20. února 1962 - tedy 10 měsíců po Rusácích se jim povedlo poslat Johna Glenna na 3 oblety kolem Zeměkoule, což je opravdový, jednoznačný a nikým nezpochybnitelný kosmický let ...

A pak 12. září 1962 to vypuklo, když John Fitzgerald Kennedy, pronesl svoji legendární řeč "přistaneme na Měsíci před koncem tohoto desetiletí - ne proto, že to je snadné, ale proto, že to je těžké ...." Tohle a vyhnání Rusáků z Kuby - byly jasné známky Kennedyho geniality. Taky podle toho tak dopadl - za rok - 22. listopadu 1963 dostal kulku do hlavy....

Proč bylo přistání na Měsíci tak geniální ? Skoro nikdy se vám totiž nepodaří zaobalit zbrojení, vědu, výzkum, státní podporu moderních techonologií, budování infrastruktury, a vytváření investičních, výrobních a exportních příležitostí do jedné akce a zabalit ji do jednoho obalu za jedny prachy, které pohledem dnešlka byly vlastně velmi malé a od té doby se mnohokrát vrátily....
Takže představme si, že ode dnešla za rok vystoupí Miloš Zeman v televizi a pronese něco podobného. Né že by Česká republika měla poslat Agátu Hanychovou na Měsíc, ale něco co rezonuje s dneškem, třeba: "Ode dneška do 10 let, vypracujeme technologii, jak veškerý uhlík z domácích odpadů převedeme zpátky na uhlovodíková paliva, ne proto, že to je snadné, ale proto, že to je těžké" (a zajistí to republice prachy za export technologií na 50 let dopředu).

Mimochodem dovedete si to představit, jak to ten prochlastaný gauner vůbec vyslovuje ?
Co by se stalo potom ? Mediální smršť na téma - vládá plýtvá penězi daňových poplatníků. Vláda financuje sporné projekty. Vysocí funkcionářu univerzit by křičeli - "místo, aby nám přidali na granty, tak tohle..." Atd, atd. - už jenom z té představy jak by to komentovala blondýna ve zprávách TV NOVA dostávám migrénu.

Hlavní problém jakéhokoliv projektu tohoto typu, je, že nestačí jednou ročně dodat "výkaz čerpání grantu", ale prostě pokud vaše firma nedodá raketový motor, který táhne a nevybuchuje tak se nikam neletí... Tudíž za 10 let buď máte šlápoty v Mare Tranquility, nebo ne - můžete komunikovat, vykazovat, sepisovat, mailovat, intrikovat, podplácet, vytvářet PowerPointové prezentace až do úmoru, ale bez raketového motoru - Agáta podpatky do regolitu neotiskne i kdyby se všichni po....

Pak je tu ještě druhý průser - na "čerpání" dotací na stavbu nějaké silnice si najmete P.O. BOX. na Bahamách a chlapy z Ukrajiny a jde se, ale pokud dostanete zakázku na "přistávací modul" - musíte tomu prostě rozumět, takže to nemůže dělat bratranec mistopředsedy ODS - absolvent ekonomické školy plzeňského typu, nebo jiná "tlačenka".

Nemluvě o tom, že kdyby se projekt typu mé fantazijní "recyklace smetí" povedl - víte kolika mezinárodním korporacím by to zkřížilo pravidelné čtvrtletní finanční bilance pro akcionáře ?
Navíc pouštět se do nějaké high-tech technologie samostatně ? Imperiální politika Ruska, USA, a EU by nás určitě dotlačila do pozice Venezuely, nebo Iránu.
A to vůbec nemluvím o atmosféře uvnitř naší společnosti, která je taková, že program vlády postavit v každém okrese ptačí krmítko - by buď zkrachoval, kvůli podezření z korupce, nebo by zkrachoval řetězem arbitráží po promarněných, zmatených výběrových řízeních, nebo by každé krmítko stálo alespoň 100 mega....

Takže je vám jasné, že tato forma státní podpory vědy - zaměřená na užitečné výsledky - nikdy nebude. Vykazovat počty lidí s Ph.D. a počty publikací v "impaktovaných časopisech" je prostě mnohem snazší a tak nějak to nikomu neškodí a je to naší holubičí povaze tak nějak bližší, přestože mezi systémem "vykazování grantů" a prostým pálením peněz v kotli, není z hlediska výsledku signifikantní rozdíl.

Nepatrná (finanční) poznámka na závěr - ve Francii se staví prototyp termojadrné elektrárny jménem ITER, který je s cenou 10 miliard Euro - druhým nejdražším mezinárodním projektem po Mezinárodní kosmické stanici. Kdybychom snížili sociální výdaje ČR o 5,7% a toto snížení nerozkradli - mohli bychom během 10 let postavit náš ITER za naše prachy.
Pravděpodobně by tímto získané technologie bohatě uhradily ten 5,7% pokles, který dnes prožerou nemakačenkové, "neziskovky" a kmotři ODS.

Sport smrdí !

7. května 2013 v 5:09 | Petr
Na jedné straně bych se nerad řadil po bok Ladislava Jakla - vlastníka cementového mozku a bývalého poradce Václava Klause, který prohlásil, že cyklisti svými smradlavými zapocenými těly znečišťují vzduch více než auta, ale přesto musím důrazně prohlásit a trvat na výroku "Sport smrdí" a to skoro všemi představitelnými způsoby.

1. Profesionálové - už když vezmeme cyklisty - celý tým (US Postal) jede proto aby jeden (Lance Armstrong) vyhrál - je to soutěž nebo gladiátorské klání v pelotonu my versus oni ? A co takhle rakovina z dopingu - metla cyklistů ?
A co další sporty ? Co takhle plavci, kteří jsou oficiálně všichni těžcí astmatici neboť beta-2-stimulanty - proti astmatu - zázračně zlepšují výkon při plavání a jejich použití bez diagnosy astmatu je považováno za doping - chudáčci nemocní ! A to jsme ani neprobrali sporty nesporty - kde doping dominuje nade vším - jako je těžká atletika, nebo ty úžasné čínské a ruské 11 leté moderní gymnastky, které vlastní rodiče lámou do pravého úhlu, aby s medailí donesly do rodné vísky i nějaké ty prachy. Antičtí sportovci by se patrně nestačili divit.

Samostatný odstavec si zaslouží fotbal. Je známo, že Las Vegas de facto založil New Yorský mafián Bejamin Siegel známý jako Bugsy Bugs v roce 1946 - protože potřeboval hazard jako byznys s nejasnými finančními toky - určený pro praní špinavých peněz. Založit u nás něco podobného - by asi vzbudilo příliš pozornosti. Takže naši mafiáni si vybrali jinou "lidovou zábavu" s obtížně sledovatelnými finančními toky - fotbal. OK takže vedení je mafie. Hráči - znám pár inteligentích, co hrají "třetí divizi" ale jak jdeme vzhůru potřeba aby hráči do věcí neviděli roste tak, že v první lize jsou vyselektovány pouze osoby s inteligencí oligofreniků - vyjádření hráčů po zápasech o tom jasně svědčí.
Poslední a nejdůležitější - diváci - alias fanoušci - zde v regionu Baníku - obzvlášť výživná chuťovka - zejména když vám v noci přivezou bezvědomého ožralu v Baníkovské šále, co z něko vypadávají boxery, tonfy a nože a když zabráníte aby se udusil vlastními zvratky - jako známka "terapeutického úspěchu" začne to pomatené hovado napadat sestřičku - a proč to všechno děláte - abyste s ním měli problémy i příště - aby vás neřešila lékařská komora za "neposkytnutí péče", ke kterému by došlo kdybyste použili princip "kdo chce kam pomozme mu tam"....
Mimochodem Baník Ostrava se prý zachráníl před sestupem do druhé ligy - veliká škoda - po masivní chlastačce "na žal" mohl být tak půl roku pokoj, než si agresivní alkoholici najdou důvod oslavovat i "druhou ligu" ...
2. Amatéři - dobře profesionální sport je naprosto mrtvá záležitost a pokud jej chcete zlikvidovat, prostě hromadně vypněte televizi a zejména nekupujte nic co je na reklamách kolem stadiónu. Co takhle "zdravý" amatérský sport ?
Nebudu popisovat kulturisticko-dopingové zkušenosti mého gymnaziálního spolužáka - typu - bral jsem Stenolon - měl jsem neustále "ohromnou náladu" - mezi každými dvěma chlupy mi vyrostly tři další - s minimálním trénigem jsem zvedal 100 kilo - pak mi praskla achilovka - krev jsem močil ještě rok ...
Ale co takhle jiné příznaky amatérské "sportovní etiky" - proč se značka outdoorového oblečení jmenuje ENVY - tedy "závist"? Proč se opravdoví "bikeří" dívají opovržlivě na mé kolo, které má blatníky zvonek a světlo ? Najedou oni po svých "trecích" aspoň polovinu toho co já najedu do práce ( 45kilometrů denně 6 měsíců v roce) ?

Dosti řečnických otázek - na rozdíl od od Miroslava Tyrše, který slovo sport ani nepoužíval - je to dnes příznak moderní doby - imidžová a zejména marketingová záležitost, kde pohyb je to poslední, co akorát "kazí byznys", protože zbytečně připomíná 'konzumentům" realitu.

Nicméně si nemohu odpustit rýpavou historku na závěr - byl jsem na akci sdružení "Děti Fitness" - soutěži dětí v různých aerobikově-tanečních disciplínách.
A. Děti cvičily. Rodiče trenéři a všichni ostatní - dospělí - však po chodbách hulili takovým způsobem, že nakonec celá tělocvična smrděla jak hospoda na nádraží. Děti Fitness nám tím asi chtějí demonstrovat jak vážně myslí své heslo "sportem proti drogám", které tam do úmoru opakovali ...
B. Devítileté holčičky tančící - disco dance - zmalované jako prostitutky, s nalepenými umělými řasami ? Je nutné v době lidskoprávního hájení ( a tedy nepostižitelnosti a nedohledatelnosti) sexuálních deviantů ty děti takto ohrožovat ?
C. Ano je to nutné ! Dcera, která dopadla jako sedlák u Chlumce mi vysvětlovala - prohráli jsme protože je nás málo a nemáme lesklé kostýmy. Když jsem se ptal proč, tak se mi dostalo poučení - když je tanečnic moc, jsou zmalované jako prostitutky a mají kostýmy jako prostitutky - tak nejsou tak vidět chyby. Porota je složena z žen, které mládí taky prožily zmalované jako prostitutky ( a dožily se dospělosti ) - takže kruh je uzavřen, jenom já si brblám v rohu ....
Sport
Jinými slovy - musím zopakovat, co opakuju pořád - "co společnost žádá, to společnost dostane" a nerad, ale přidávám k tomu - Sport (amatérský, profesionální, všechny disciplíny) nesmírně smrdí - a zapoceným tričkem to není .....

Zmatek kolem sociálních výdajů ?

30. dubna 2013 v 4:55 | Petr
Před krizí byly otázky kolem příjemců "sociálních peněz" od státu natolik tabu, že se o nich vůbec nediskutovalo a to nikde - krom srazů skinheadů v hospodách 5. cenové skupiny.
Nyní je zle a nelze nevidět, že dnešní situace je postavená na hlavu více než před zhroucením C. a K. starého Rakouska. Přesto "veřejná diskuse" o státu a jeho sociální politice nese všechny znaky mimoběžné diskuse - kdy každý obhajuje tu svoji pravdu, která může ale nemusí mít s realitou styčné body, ale rozhodně nemá styčné body s výkladem nikoho jiného.

Příklad 1. - TV Nova a další bulvár miluje pojem "zneužívání sociálních dávek". Blondýny z Ministerstva práce a sociálních věcí si mohou jehlové lodičky prošoupat jak tvrdí, že "zneužívání" u nás neexistuje, protože neoprávněně vyplacených dávek bylo loni jenom 0,0001% a z toho bylo 99,99999% zase vráceno OK ? Principiálně ani já nemám problém uvěřit, že jediná zneužitá dávka byla "hmotná nouze" pro nějakého alkoholika, co ji prochlastali jeho kámoši, protože on sám se uchlastal už o měsíc dříve....
Co když ale u nás jsou lidi, kteří v rámci obrácení společnosti naruby a narušení zpětných vazeb - už od kolébky jsou vedeni a vedou svůj život tak aby se z nich nakonec stali "oprávnění pobírači" sociálních dávek ? Proč společnost, která produkuje 60% "vysokoškoláků" taky produkuje nevyučené ? Proč společnost toleruje lidi, co nic neumí, a ještě je "kvůli toho" dotuje ?
Znáte ten vtip - jak Pepíček uvidí v první třídě na obědě poprvé lžičku - tak ji přinese ukázat domů a tatínek jej seřve "zahoď to proboha - vždyť je to semínko od lopaty" ? Je tento přísup "něco jako zneužívání" ? Je to chyba toho jedince co se bojí "semínka od lopaty" nebo je to chyba "nastavení pravidel" ve společnosti ?

Příklad 2. kdo vlastně zneužívá a koho ? Máme tady variantu A - ženská má každých 18 měsíců dítě a je trvale na mateřské až do klimakteria ve 45 letech. Protože ke konci této kariéry má už staré vaječníky - má na svém kontě taky několik děťátek s těžkými vrozenými vadami, které jsou někde v ústavu - její mateřská a dětské přídavky živí celou čvrť.
No a pak máme Variantu B - uhlazený seladon přijede v "Audině" na "Národní výbor" v Ústí nad Labem (město použito jen jako příklad) - úředníci mu lacino prodají nejhorší barabiznu, kterou on obratem prohlásí za "sociální ubytovnu" kde nasadí nájemné 15 000 za měsíc. "Sociální případy", které se tam chtějí ubytovat na to nemají - čímž jim "vznikne nárok" na příspěvěk na bydlení. Vyřídí si příspěvek na bydlení, který jde rovnou z konta ministerstva na konto "pana podnikatele" a ten se pak v rámci "optimalizace finančních toků" dělí s úřednictvem, co mu prodalo tu barabiznu. Severní Moravu obchází fámy, že tento způsob podnikání zvolilo pro své - díky drahotě, mizernému stavu a mizerným službám - nepronajmutelné byty - bývalé OKD dnes RPG byty - fáma nebo mazec jako hrom ?
A opět sugestivní otázky - je varianta A "zenužívání" něčeho ? Kde společnost vestavěla do této varianty nějakou "zpětnou vazbu" nebo nějakou "brzdu" ? - stejné otázky kupodivu platí i pro variantu B.

Zmatek kolem pojmu sociální výdaje. Pravice tvrdí, že stát vydá na sociální výdaje 440 miliard, a levice se brání, že sociální dávky přijdou stát jen na 40 miliard. Obě strany mají kupodivu pravdu. Viz zde :

Výdaje v roce :20102009
Dávky důchodového pojištění331,6337,8
Dávky nemocenského pojištění26,022,8
z toho: nemocenské18,214,9
Podpory v nezaměstnanosti15,113,4
Příspěvek na péči18,719,6
Dávky pomoci v hmotné nouzi3,13,9
v tom: příspěvek na živobytí2,32,9
doplatek na bydlení0,50,7
mimořádná okamžitá pomoc0,30,3
Dávky zdravotně postiženým2,51,8
Dávky státní sociální podpory41,140,8
z toho: rodičovský příspěvek28,627,7
přídavek na dítě4,73,9
příspěvek na bydlení2,33,5

Takže můžeme dramaticky diskutovat o doplatcích na bydlení, ale je to jenom kapka v moři - takže když gauneři se soukromými ubytovnami provozují svůj špinavý byznys - není to ani tak finanční problém - jako problém, obyvatel ubytovem - v pasti ...

Všeobecná lež zvaná pojistné : Všimněte si v tabulce Důchodové pojištění, Nemocenské pojištění, Zdravotní pojištění - Můžete přijít na úřad domluvit se, že český systém důchodového "pojištění" ve vás nebudí důvěru a ža raději uzavřete "pojistnou smlouvu" s Německem ? Nemůžete ? Proč to nejde ? Domlouval s vámi vůbec někdo pojistnou smlouvu ? Mohli jste si vybrat pojistné podmínky ? Nemohli ? Žeby pojištění nebylo pojištění, ale daň ?
Za Rakouska a první republiky se tolik nehlalo a pojem "důchodová daň" byl běžný. Nebudu plýtvat vašim časem kladením stejných otázek o "sociálním pojištění" a "zdravotním pojištění". Jenom si dovolím srovnat "povinné pojištění" jako je třeba zdravotní s "povinně smluvním" pojištěním jako je třeba povinné ručení za škodu způsobenou autem.
Proč by se němělo lhát když se jedná jenom o slovíčka ? Loňský výrok Ústavního soudu, že "výplata při pojistné události" nesmí být podmiňována účastí na veřejně prospěšných pracech - alias zákaz zaměstnat lidi "na podpoře" mluví sama za sebe.
Když teda platíme to "sociální pojištění" kde jsou další náležitosti běžné u pojistky ? Třeba "horní limit pojistného plnění" - to by bylo křiku, kdyby stát prohlásil, že vám na podpoře v nezaměstnanosti a dalších výdajích z kategorie sociálního pojištění zaplatí "královsky" třeba maximálně 1000 násobek toho, co jste zaplatili vy ! Bylo by to označeno za nemorální a protiprávní - jsem si tím 100% jist, protože aktivisti by poukazovali na "chudáky", co žádné "pojistné" nikdy neodvedli a tedy jejich "horní limit" by byl 1000 x 0 = 0 !!!

Pokračovat bych mohl velice dlouho, ale jako příklad by to stačilo. Na samotný závěr jenom jedno číslo - Česká republika vydá na sociální výdaje průměrně 3670 korun na obvyvatele za měsíc. Je to málo nebo mnoho ? V každém případě Vlastimil Tlustý - neblaze proslulý "destruktor" vlády ODS z roku 2009 - chtěl tuhle sumu vyplácet všem rovnou. Tím chtěl dosáhnout, toho že všichni by byli oficiálně "sociálně zajištění" - a prací by si mohli už jenom výrazně přilepšit. Tento systém neprošel přes levici neboť to byla příliš jednoduchá a příliš jasná pravidla - předem daná - a tudíž málo prostoru pro podvodníky, lenochy a přechodné zvyšování dávek před volbami....

Třetí zánik Occidentu.

16. dubna 2013 v 2:01 | Petr
Úplně to vidím - jak dva Texasští farmáři ve stetsonech si podávájí ruku jako že je dohodnuto a obchod je uzavřen. A protože jim od mládí tloukli do hlavy, že "protestantský" bůh nesnáší podvody, co je Fair-Play a systém Win-Win - je jasné, že obchod bude úspěšný a oba vydělají.

Stejně tak vidím - systém Ukrajina, Rusko a dále na Balkán a na Východ - nejprve zjistíme, že žádný z našich bratranců, ani jejich bratranců kýžené zboží nemá a ani jej nemá kde ukrást, pak s tebou dlouho smlouváme, pak ti vyhrožujeme, pak se pokusíme ukrást ti zboži bez placení, pak se pokusíme ti nezplatit, když nic z toho nevyjde, velmi neradi zaplatíme - nejlépe ještě ne celou sumu a pak se ještě pokusíme ukrást ti "naše" peníze, když si je odnášíš pryč.

To jedno je "occident" alias západ - alias "občanská" společnost, kde platí pravidla daná z vnějšku pro všechny stejně - to druhé je - Rusáci prominou - "Orient" - kmenová společnost - kde pravidla neplatí a pokud některá platí - rozhodně nevznikla veřejnou diskusí v parlamentu.

Naše současná situace nám dává zkreslenou perspektivu, že "občanská" společnost alias Occident - je "normální" všude přítomná a vždy rozšířená, běžná a pokud ji některé společnosti ještě nemají - jsou to chudáčci, kde "naše vojska" doposud tento systém nepřinesla "na hrotu bodáku".
Neandrtálec
Nemůže být větší omyl - Když jdeme do minulosti - jakkoliv hluboko jdeme - vždy narazíme na kmenové zřízení. Měli Turci občanskou společnost ? Peršani ? Neandrtálci ? Nebo extrémní přiklad - gorily nebo dokonce dinosauři ?

Ergo - máme tady východní systém - z našeho hlediska nevýkonný a podrazácký, ale existující od začátků mnohobuněčné existence života a pak tady máme západní - chtělo by se říci - anglo-sasské Fair-Play často spojené s občanskou společností, které - jestli mně paměť neklame existovalo v historii této planety jenom třikrát a dvakrát z toho zaniklo převálcováno kmenovým systémem.
  1. Staré Řecko - jmenovitě Athény mezi lety 621 - 336 před naším letopočtem - tedy jestli počítám dobře 286 let demokracie, občanské společnosti a occidentu.
  2. Starověký Řím a jeho demokratické období - 287 - 45. před naším letopočtem - tedy 242 let.
  3. Součastnost, která nejasno kdy začala, ale buďmě optimisti, řekněme že zárodky dnešního occidentu vznikly spolu s "Magnou chartou libertatum" tj. 1215 nebo se založemím Švýcarské konfederace 1291 jako prvního "občanského státu". To je skoro 800 let, když ale nebudeme takoví optimisti tak od "Deklarace nezávislosti" USA v roce 1776 nás dělí kolik že ? 237 let ?
OK takže máme před sebou ještě 5 let occidentu jako v Římě nebo 49 let occidentu jako v Athénách než se potřetí v historii propadneme do bordelu orientu ? Nasvědčuje něco tomu že by se to mělo nastat, nebo se to už děje ?

A vůbec - pojďme probrat příčiny - proč žádná demokracie doposud nevydržela více než 300 let. Naprosto nejsem historik, ale mechanismus si představuju tak - obchodování typu Win-WIn - na kterých vydělají obě strany + svobodnější systém s důrazem na individuální práci a zodpovědnost - vedou k daleko rychlejšímu ekonomickému růstu a nahromadění bohatství - to vzniká v době v době kdy ještě demokracie není, ale už ledy tají - což v kontextu současnosti bylo někdy po "Magně chartě" - všude byl ještě 300 let feudalismus jako řemen ale už tady bylo schopné měšťanstvo, cechy, manufaktury, Italské městské státy a jejich přístavy a banky - renesanční vzestup vzdělanosti - a ukázka síly individua - protože můžete mít otroků, kteří vás pod bičem obdivují - kolik chcete, ale pak dáte "drzounům", co se vás nebojí - Kolumbovi a Magellanovi - prachy na několik lodí - a nestačíte se divit.

Proč tedy starověké demokracie nevydržely - vyčerpaly zdroj bohatství, který je poháněl ? Obyvatelstvo zlenivělo luxusem ? Nebo kmenové despocie převzaly výdobytky jejich systému a tím se odkryly výhody kmenové despocie ? Výhoda despocie je v tom, že nic z toho na čem stojí občanská společnost není v kmenovém zřízení potřeba - nepotřebujete svobodu, nepotřebujete individuality, nepotřebujete inteligenci, nepotřebujete zodpovědnost, nepotřebujete čest- stačí jen - elitní královská garda, dozorci, řetězy, biče, strach a pravidlo "zabij všechny z jiného kmene", protože pravidlo "cizinec není našinec" je osvědčené už od dob dravých ryb v kambrijském moři.

Ne, že by se v Evropě už řezala hrdla, ale odvrhování zodpovědnosti, inteligence, individuality a principu Win-Win - prostě nelze nevidět. Takže jenom drobný dotaz venkovana "Quo usque tandem ? "
 
 

Reklama