close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

ČSKB

Kočička... pejsek... česko...

12. května 2015 v 5:01 | Petr
Omlouvám se za dva zdravotnické příspěvky ve dvou týdnech, ale dospěl jsem k prozření, které je silnější než já.
Tedy : je tomu rok, co jsem byl zvolen do výboru České společnosti klinické biochemie, překvapivě vysokým počtem hlasů, neboť jsem jako své volební porovolání řekl na plnou hubu, co si 99% biochemiků i ostatních zdravotníků mysli, ale bojí se to řící a to : "Kapitáni zdravotnictví by měli viset - za zmatek, který od pádu bolševika způsobili".

Jelikož nejsem Gottwald, Stalin ani Hitler - tak jsem samozřejmě neměl v úmyslu nikoho dopravdy věšet - stačilo jenom bojovat proti nesmyslům a zvrhlostem, kterými je současné zdravotnictví přeplněné na 300%. Potíž je v tom, že jako Alenka v říši divů padám králičí norou stále hlouběji do marasmu našeho "laskavého státu" a nestačím se divit. Tedy první velice studená sprcha byla už loni, když jsem zjistil, že v české státní zprávě a v českém zdravotictví jsou lidi, kteří "škodí bezplatně". To znamená, že dělají ostatním naschvály aniž by z toho sami cokoliv materiálního měli. Možná vám to připadá jako banalita, ale když někdo škodí pro peníze - ještě vždy se dá najít model, jak chamtivce uspokojit. Pokud obstrukcemi a "výrobou chaosu" řeší vlastní - nejasný - patrně psychologický - problém - co si s takovým člověkem počít ?

Ke druhému prozření jsem dospěl minulý týden, kdy jsme na výboru ČSKB probírali "ideový návrh" Ministerstva zdravotnictví na novelizaci zákonů o vzdělávání lékařů a nelékařských zdravotnických pracovníků ( tedy vlastně sester ). Kouzlo tohoto návrhu je už v textu, který svým jazykem připomíná vojenské rozkazy z dob bolševika "nařízení - k plánování - provedení - předání - velení".... Krom svérázného slohu je zajímavý i obsah, který připomíná automatické texty schizofreniků : "Sestry nejsou..." - "přeškolíme Ukrajinky..." - "nebo taky nepřeškolíme...." - "Sestry nebudou..." - "Sestry jsou přepracované..." - "Sestry jsou stresované..." - "Sestry se přejídají..." -" Sestry jsou tlusté..." - "Sestry kouří..." - "Sestry se dopují práškama..." - "Sestry by měly mít nárok na rehabilitaci zdarma..." - "Kde seženeme sestry ???" - "Zrušíme vyšší odborné školy....!!!", "Ze zdravotních asistentek uděláme sestry mimořádným nařízením ministerstva...."- A tak dále - prostě proud "volných asociací" a myšlenek, které se vzděláváním mohou, ale nemusí mít něco společného.


Tak jsem na tento návrh koukal jako puk a snažil jsem se představit, jak z takové "hňahňaniny" vznikne zákon. Až mi to pražskými kolegy bylo náležitě vysvěleno : Na Ministerstvo zdravotnictví jsou navěšeny stovky a stovky lobbistů a aktivistů nejrůznějšího druhu. Takže paní "Magistra - Ph.D."která se "věnuje kouření" chce mít v zákoně kouření. Paní "docentka CSc." tam chce mít obezitu, jiná zase dělala "vědeckou práci na stres" atd. Za každou nesmyslnou větou stojí nějaká "můra" nebo "netopýr" který trvá na tom, že právě tohle se musí v zákoně explicitně objevit, protože přece "kouření sester" je důležité pro jejich vzdělávání ( a taky pro její docenturu ) nebo ne ?

Pokud bych chtěl do zákona dostat větu : "Ostatně myslím, že Kartágo musí být zničeno" - věřte, že pokud bych založil na toto "téma" občanské sdružení, které by hlasitě křičelo a otravovalo ministerské úředníky - klidně by tato věta pronikla do kteréhokoliv zákona bych chtěl.

Výsledek ? Pokud předlohy zákonů vznikají takto - divíte se jejich kvalitě ? Divíte se, že podle zpazgřených zákonů se stát pomalu sune do bahna ? Zdravý rozum velí, že poté co každý napíše do předlohy cokoliv, jenom aby si přihrál korunu do kapsy / ukojil své ego / bojoval za "svatou věc" - že potom musí následovat proškrtání a ponechání jen smysluplných pasáží - ale to je omyl. Kterou "smrtelně důležitou" věc byste taky chtěli ze zákona vyhodit ? "Kouření", "stres", "obezitu", "Sestry z Ukrajiny" ??? Takže v zákoně je nakonec tolik věcí až smysl - i použitelnost - zmizí.....

Nepochybuju, že stený princip funguje v celé státní správě - s tím rozdílem, že ve zdravotnictví dominují v legislativě kraviny - vnesené tam z představy "boje za všeobecné blaho" - zato na takovém Ministerstvu pro místní rozvoj - určitě budou dominovat - špičkovými právníky sestavené - neškodně se tvářící - avšak miliardové kradení umožňující - větičky....

Podtrženo sečteno - našel legislativa není systémová v žádném směru - je to suma lobby prosazených zmatených opatření. Termitiště, ve kterém žádný termit nemá mozek a jejich náhodným hemžením stavba vzniká. Pokud chcete "s někým jednat" o změnách - není s kým, protože každý přilepil jenom "své nepatrné smítko" a o katastrofálním stavu celku nemá ( ani nechce mít ) nejmenší šajn. Jasné ?

Podtrženo sečteno - protlačit do zákonů nesmysly - snadné - odstranit nesmysly - téměř nemožné. Výsledkem je to, co jsem tušil už dávno - o budoucnosti česka, i o svém působení v ČSKB - neboli - "s humbukem tam a za 4 roky - s ostudou zpátky". Ach jo.

Hlasování nohama

5. května 2015 v 5:35 | Petr
Můj blog stejně čtou jen dědci a báby v mém (a starším) věku. Nicméně, kdyby sem náhodou zabloudil nějaký mlaďoch, nepamatující bolševika (třeba paní Kubáčová), je nutno zmínit tu zvláštní atmosféru zahnívající spolednosti 80. let 20. století. V čem ta situace byla pozoruhodná - ve škole nás neustále učili, že "žijeme v nejlepším možném světě" - "táboru socialismu a míru" - a přitom doma a v okolí se člověk stále setkával se šeptandou typu "Karel už do školy nepřijde - utekl s rodiči do Západního Německa".... Dětský mozek z toho byl zmatený - každý měsíc někdo ze známých "utíkal na západ" a přitom nidko "ze západu" neutíkal k nám snad krom Deana Reeda, který byl ale jenom jeden za celé RVHP.

Dokonce ani Dean Reed se tak úplně nepočítá - protože ten se občas volně vracel do U.S.A. a pak zase volně vracel zpátky do D.D.R. ;-) Zatímco moře lékařek - kolegyň mojí máti, které "zdrhly na západ" se už nikdy nevrátily - a dokonce jsem s bratrem - kojencem v kočáru a s máti objíděl sídliště a vozil tašky plné potravin pro různé "nepohyblivé maminky", zanechané zde v Česku. Přitom za námi docela často chodili "divní pánové v šedivých bundách" a moji máti si sem tam z dálky fotili.... ;-)) Není divu, že můj mozek to prostě nepobral, a že i přes rodičovskou výchovu typu "o tom s nikým nemluv", jsem už na základce udělal veliký průser, když jsem se v jedné z prvních hodin "občanské nauky" ptal "soudružky učitelky" - ortodoxní bolševické svině : "A myslí pan prezident vážně, to co říká, nebo mu taky přikázali říkat něco jiného ???"

ERGO - může vám kdololiv, vykládat cokoliv, když někdo zanechá v Česku veškerý majetek a dokonce rodiče a "hlasuje nohama" útěkem do Rakouska - patrně se mu v tehdejším Česku tak úplně nelíbilo.....
ERGO DNESKA - mohou vám "kapitáni našeho zdravotnictví" a vůbec "kapitání celé společnosti" vykládat cokoliv - o blížícím se "ráji na zemi" - pokud narazíte na článek jako je TENTO, který se jmenuje příznačně "Zdravotní sestry nejsou a už ani nebudou" - zapnete zkušenost z dětství a "myslíte si své". Pro ty, co nemají čas číst - jádrem článku jsou dvě čísla - v roce 1997 v době končícího systému "středoškolského vzdělávání sester" šlo ze škol do zdravotnictví 5174 sester. To ovšem byly ty staré "nekvalitní" sestry, které ani neuměly "pracovat dle normy ISO" - dneska máme sestry "podstatně lepší" - "kvalitní" - vysokoškolsky vzdělané, kterých podle stejného článku šlo v roce 2014 do praxe 581 - tedy 9x méně než v minulosti a asi 5x méně než naše zdravotnictví potřebuje, aby se udrželo alespoň v současné (ne)funkčnosti....


Dědci mého věku nadávají, že mládež je blbá, a praxi ve zdravotnictví nezvládá, ale realita bude ta, že mládež, na rozdíl od "placených optimistů", ještě nezahodila poslední zbytky inteligence a chová se racionálně.

Před rokem 1997 sestra absolvovala 4 roky zdravky s vědomím, že po maturitě jde dělat a tudíž se musí to, co bude potřebovat - opravdu na škole naučit. Dneska - je střední škola zdravotní - instituce produkující - "zdravotnické asistenty" - kterí mají pravomoce prakticky stejné jako různí "nepřizpůsobivi" a "dlouhodobě nezaměstaní", které pracák vyhnal z gauče - udělat si 3 měsíce dlouhý "ošetřovatelský kurs". Proto zdravotní škola je 4 roky dlouhá flákárna, bez nutnosti něco si zapamatovat, protože po zdravotní škole - stejně "musíte na vysokou".

Podtrženo sečteno - na střední zdravotní škole "se nic nenaučíte" a na vysoké škole pak "to samé ještě jenou opakujete" - celý systém je "rozbředlý" a roztahaný na spoustu let, kdy na různých stupních škol pro samé flákání se studium a praxe nakonec úplně vypařily. Dokonce, pokud se sestra nespokojí s titulem Bc. a jde studovat "Magisterský stupeň" - trvá to 5 let - tedy jsme dosáhli pozoruhodného úspěchu - vzdělávání "nepoužitelných sester" trvá jen o rok méně než příprava "průměrných" doktorů. Mládež to ví - hlasuje nohama - a prostě na zdravotnické školy ani nejde.

OK Takže "kapitáni zdravotnictví" systém posrali - a co teď - pokud se něco zkazilo - mělo by se to napravit. Pozoruhodné je, že současný systém nefunguje - ač jeho tvůrci tvrdí opak - a ještě pozoruhodnější je, že unisono tvrdí, že náprava není možná kvůli nějakým hodinám "praxe" nařízených EU, která stejně u současných sester - bakalářek stojí za ******* .

Takže jsme o 30 roků starší, než za Jakeše a Bilaka, ale stále žijeme v "nejlepším možném světě" - "táboru sociálního státu a míru". Jeden rozdíl tu přece jemom je - za tento blog mě sice několikrát chtěli vyhodit z práce, ale (zatím !!) ani jednou nepřišla můra z "uličního výboru KSČ" - buzerovat moje rodiče - jako když jsem v roce 1983 udělal ten průser s "panem prezidentem".

Poznámka při druhém čtení - před týdnem jsem přes ČSKB dostal návrhy Ministerstva zdravotnictví na reformu vzdělávání lékařů i sester - neskutečné čtení někde mezi Švejkem a filmem Brazil Terry Gilliama. Jazyk tohoto výplodu je ovšem jen menšinou problému, protože faktický obsah se dá shrnout větou : Akční plán do roku 2020 - pro zkurvení toho, co ještě zůstalo funkční. Paní Kubáčová - profesí zdravotní sestra - se na začáku smála a na konci čtení tohoto paskvilu jen zaraženě mumlala: "nehoráznost".

Paradox předstírání poctivosti.

10. března 2015 v 5:45 | Petr
Nerad chválím praotce všech tunelářů - Václava Klause - ale on to byl, kdo měl jedinou (byť nesprávnou ) ideu, co se zdravotnictvím, kterou se mu navíc podařilo prosadit. V tom vyniká nad generacemi "reformátorů zdravotnictví", po něm, kteří měli mnoho řečí a skutek nikde. Tou ideou byl "bodový systém", který on sám zdůvodňoval jako "přechodné účetní opatření" aby se zjistilo kolik čeho se ve zdravotnictví vlastně dělá. Problém každého "přechodného" opatření v česku je, že je opatřením definitivním a speciálně bodový systém ve zdravotnictví dnes už více škodí, než pomáhá.

Nezasvěceným se pokusím objastnit věc příkladem. Představte si že máte dva e-shopy, které oba nabízejí stejné boty. Jeden E shop má pod obrázkem nápis - "kozačky kožené, dámské, jehlové, erotické" cena 1399,-. Druhý má pod stejnými kozačkami tabulku na několik stran s rozpisem :

Kůže vepřová 0,25 m2 á 250 kč62,50
Kůže hovězí 0,75 m2 á 550 kč
412,50
Nitě polyesterové 10 m á 30 kč300,00
Stehy 2500 kusů á 0,10 hal250,00
Zip 50 cm 2 kusy á 100 kč200,00
Podrážky gumové 2 kusy á 100 kč200,00
Podpatek plastový 12 cm 2 kusy á 120 kč240,00
Cvočky kovové 10 kusů á 5 kč50,00
Cena celkem1715 kč

Otázka je - ve kterém Eshopu byste si koupili zmíněné boty ? Ani cenový rozdíl samozřejmě není náhodný - i ve zdravotnictví je to tak, že pokud třeba operaci slepáku "rozkouskujeme" na jednotlivé detaily - jejich součet je nakonec mnohem dražší než celková cena - ve světě obvyklá a právnickou hantýrkou - takzvaně "ve shodě s dobrými mravy".

Takže "bodový systém" vede k plýtvání a ke způsobům práce, které naopak vedou k "rozporu s dobrými mravy" - jakože pacientovi který je na prahu smrti ještě - rychle avšak zbytečně - vyšetříme tamto nebo operujeme onamto , protože jemu to stejně nemůže pomoci ani uškodit, ale "je za to hodně bodů".

Jiná věc je, že do "bodového systému" se zakouslo spousta lobby a jsme svědky více než paradoxních situací - laboratoř dostane za mikroskopické vyšetření moči asi 20 bodů, protože to umí a seká moče "jako když slípka snáší vejce". Urolog, když ve své ordinaci vyšetřuje moč - protože to tak moc neumí a ani to tak často nedělá - dostane za to 200 bodů "aby nebyl škodný". Proč ? Protože proto !!

Ještě pozoruhodnější je situace s praktickými lékaři, kteří dostávají "kapitační platbu" za to že mají pacienta v kartotéce a starají se o jeho základní zdravotní potřeby. Krom toho však mají "zvláštní výkony za body" navíc. Takže co si myslíte že dělá jejich lobby ? Okupuje ministerstvo zdravotnictví a vymýšlí proč "v zájmu kvality" je třeba právě toto a toto a ještě toto i ono platit body !

Podtrženo sečteno - až půjdete do špitálu - chcete být vyléčeni pomocí 5 injekcí a jedné malé operace nebo pomocí 50 injekcí a 4 velkých operací ? A teď samozřejmě otázka pro blondýny : ke které variantě léčení svádí platba, za každou blbost, pomocí "bodového systému" ???

OK takže je to jasné - bodový systém je špatný - je třeba jej zlikvidovat. Problémeček je, že žijeme v česku, kde 75% úředníků na ministerstvu zdravotnictví, v pojišťovnách, ve špitálech a vůbec všech zdravotnických ouřadů se zabývá právě "péčí o body". To by ještě nebylo tak strašné, ale bodový systém má nezanedbatelný korupční potenciál - vy nám proplatíte "výkony 91397" vykázané za rok 2014 - zato náš majitel bude štědře sponzorovat vaši politickou stranu v roce 2015 .....

Problémeček je navíc i v tom, že v současnosti se předstírá poctivost a tím se jediná motivace hýbat věcmi ve zdravotnictví - korupce - velice oslabila. Výsledkem je že ministerstvo i všichni organizátoři zdravotnictví "jednou na volnoběh" a čekají "až se to přežene". Problém č. 2 je však ve starém filosofickém principu : "nevstoupíš dvakrát do jedné řeky" - takže až se to přežene - bude už systém zdravotnictví v takovém stupni rozkladu, že pohodlné cesty kradení "přes body", které kdysi tak krásně fungovaly - už nebudou možné, protože "kde nic není, ani čert nebere" ....

Poznámka při druhém čtení : Patrně se ptáte čím platby za body nahradit ? Samozřejmě platbami za "celé kozačky" neboli - platbami "za diagnózu" - což znamená celkovou platbou za "vyřešený případ" - což navíc v česku už funguje, ale protože jsme ve zlodějistánu - nefunguje to zdaleka tak, jak by zdravý rozum velel.

Sebeobrana buzerovaných.

13. ledna 2015 v 5:16 | Petr
Panoidní bludy mě vedou k představě, že lídři našeho státu .... společnosti .... zdravotnictví .... podporují - v rámcí hesla "rozděl a panuj" nevraživost mezi lidmi .... doktory .... biochemiky....
Naštěstí u nás na prochlastaném východě nedostoupil společenský marasmus takového stupně, aby jediné, co o sobě kolegové řeknou byly zlovolné pomluvy a dokonce se - v přátelském duchu - setkáváme na tzv. "Městském semináři" - což je dneska spíše už jenom drbárna, která má své jméno podle toho že už 37 let k těmto setkáním dochází v laboratoři "Městské nemocnice Ostrava".

Jelikož tato setkání probíhají obvykle ve čtvrtek kdy pracuju pro "jiného zaměstnavatele" - jsem účastníkem tohoto setkání zřídka - nicméně když Pán Bůh dopustí aj motyka vystrelí. Takže před Vánocemi jsem se s kolegy konečně setkal - a jako tradičně od mého zvolení za funkcionáře Společnosti klinické biochemie - se na mě sesypali s otázkami "z tohoto světa" které dle jejich (naprosto oprávněného) názoru nedocházejí sluchu Společnosti klinické biochemie.

Hezké bylo, že jsem vyslechl - vskutku desítky veselých / tragických historek z průběhu laboratorních akreditací, a pokud bych si vedl seznam tak bych mohl krásně udělat tabulku akreditačních auditorů / odborných posuzovatelů, kde by vlevo bylo jméno a vpravo popis od relativně korektního - "byrokrat odtržený od reality", po lapidární - "idiot". Kariéra "akreditačního auditora" má totiž až orgazmatickou přitažlivost pro "osoby jistého typu" - stále totiž platí "kdo neumí - učí", nebo pro danou situaci výstižnější : "kdo výrobu nezvládá - výrobu kontroluje".

Pak ovšem - jako vždy - nastala smutná část semináře - neb jsem se ptal "co jste udělali na svoji obranu proti byrokratické šikaně" ?? Smutné je, že odpověď byla - jako vždy - "Proboha co máme dělat, vždyť bychom - jeho vysokoblahorodí - slovutného pana auditora akorát naštvali a příště to měli ještě horší" ? Tedy nezbývá než zopakovat zcela elementární poučku : "každý si k vám dovolí - kolik mu sami dovolíte". Nicméně krom obecné rady, vykrystalizoval v průběhu semináře tento postup sebeobraby proti byrokratické šikaně:
 1. Před auditem ve vaší laboratoř vám akreditační firma navrhne složení akreditační komise - vyptejte se na pověst členů komise a u největšího byrokrata / idiota - napište akreditátorům že "tuto osobu si nepřejete neb její pověst nazaručuje korektní průběh posuzování"....
 2. Pokud budou požadavky auditora během posuzování mimo hranice zdravého rozumu - vyžadujte aby vám akreditační auditor zdůvodnil své požadavky na základě textu ISO 15189. POZOR berte v potaz že akreditační auditoři nejsou zastánci zdravého rozumu - takže se nenechte opít rohlíkem - ani frázemi o "obecných zásadách" - donuťre je, aby postupovali dle vlastních pravidel "co je psáno - to je dáno". Příklad : v současnosti je mezi akreditačními auditory velice oblíbené buzerovat laboratoře kvůli "metrologické kalibraci pokojových teploměrů" protože u většiny přístrojů je napsáno, že pracují od 15 do 30 stupňů a co kdyby personál zmatený vadným teploměrem nepoznal, že místnost je přetopená nad 30 ( nebo mrazivá pod 15) ??!! Takže vyžadujte z ISO 15189 ostavec, který konkrétně mluví o metrolgoické kalibraci pokojových teploměrů .....
 3. POZOR - auditoři firmy ČIA se s oblibou odvolávají na vnitřní předpisy firmy ČIA - berte to tak, že ani katolíci nevedou disputace na základě Jehovistické či Mormonské bible ERGO materiály firmy ČIA mají (pokud vůbec) platnost pouze na půdě firmy ČIA - nikoliv na vašem pracovišti. Žádejte tedy opravdu vysvětlení na základě oficiálního textu ISO 15189.
 4. Pokud se nedohodnete (vysoce pravděpodobně) - trvejte na tom, aby váš oponentní názor byl zapsán do oficiálního zápisu z posuzování. Doporučuju větu typu : "Auditor / odborný posuzovatel nebyl schopen doložit důvod svých námitek na základě textu ISO 15189".....
 5. O nekorektním průběhu auditu nám napište na výbor ČSKB - my na schůzích rádi (neradi) probereme něco jiného, než kongresovou turistiku a pletichy v mezinárodních biochemických organizacích. A když už nic - pokud nějaké jméno bude ve stížnostech figurovat nápadně často - možná pronikne i do zápisu z jednání což je pro budoucí oběti takového auditora neocenitelná informace.
 6. Jméno auditora s pochybnými metodami / byrokratickými požadavky - si nenechávejte pro sebe a neoficiálně, avšak kolegiálně informujte spolupracovníky v regionu, aby i oni mohli dle bodu 1 "vyřadit ze stáda problematické kusy".

Dovoluju si upozornit, že zejména body 1 a 6 mají kritickou důležitost, protože i byrokratům v akreditačních firmách časem dojde že platit veškerá školení a plat někomu kdo stále "sedí na střídačce" je nesmysl - a na základě Darwinistického "přežití nejlépe přizpůsobených" bude takový auditor brzy vyřazen.

Nemáte odvahu na tento postup ? Plně si uvědomuji, že "žijeme v Česku" kde Voltairovské - "nesouhlasím s vašimi názory, ale do smrti budu hájit vaše právo je říkat" - nikdy neplatilo. Tutíž neočekávejte žádné slitování od systému, kde akreditační auditoři běžně skrývají deficity vlastního ega za požadavky norem ISO. Na druhé straně opakuju opět - "každý si dovolí, co mu sami dovolíte" - takže pokud jste na svoji obranu neudělali vůbec nic - neplačte potom na mém rameně, "abych to nějak zařídil, ale hlavně Vás nikde nejmenoval".....

Blud českého managementu

2. prosince 2014 v 5:42 | Petr
V dobách kdy "kreativci" ve vedení českého zdravotnictví ještě totálně nezničili postgraduální vzdělávací systém - jsem dostal na vybranou - buď budu po absolvování medicíny 6 let dělat 2 atestace podle komunistického zákona z roku 1966 "O zdraví lidu" nebo budu 5 let dělat jednu atestaci dle "směrnice EU". Obě atestace měly mít stejnou právní váhu - tak jsem si vybral starší a pracnější variantu - a dobře jsem udělal, protože ti, co atestovali dle směrnice EU mají dodnes mírné problémy, "podle které varianty" to bylo a tak. Zatímco zdravotniční úředníci při shlédnutí mého atestačního diplomu sklapnou podpatky - při shlédnutí EU diplomu - musí předkladatel většinou ještě dokládat absolvovanou praxi - nebo jiné byrokratické nepříjemnosti. Prostě jak říkali staří latiníci : "už starý Řím - neuznával vlastní měnu - platil v mědi, ale daně žádal ve zlatě - a proto padl .... "

Nicméně díky studiu dle "zákona o zdraví lidu" se dodnes znám s mnoha staršími kolegy - chemiky - kteří se na zkoušky připravovali na stejných kursech chemie jako já. Takže jsem nedávno s některými z nich seděl v hospodě - a dostal jsem kartáč jako hrom. Proč prý předsednictvo ČSKB nezveřejňuje "výživnější" zápisy z jednání - klidně i s drobnými návody jak "vydrbat se systémem" byrokracie našeho zdravotnictví. Proč prý se ČSKB nechová jako aktivista - bojujíci za biochemiky.

Tak jsem odpověděl asi takto: "Vaše požadavky se mi zdají příliš radikální, ČSKB se nemůže chovat jako naštvaný borec středních let - neb by prohospodařilo i poslední zbytky kreditu, které ještě má."

Při té příležitosti jsem se dostal do úzkých - jak kolegům popsat "celkovou atmosféru" odborné společnosti potažmo vedeni zdravotnictví. Vykládal jsem něco o tom že je katastrofální nedostatek lidí, kteří mají tendenci systém zjednodušovat a katastrofální přebytek lidí, kteří mají tendenci systém komplikovat. Vládne totiž blud, že návod (na cokoliv) na 200 stranách je 2x lepší než návod na 100 stranách. A taky vládne blud, že lidi jsou blbí, nesamostatní, nezodpovědní a běda pokud je nějaký úředníček pustí z dozoru. Pak jsem musel připustit že moc nad lidmi má nezanedbatelný "orgazmatický" potenciál. A že moje hypotéza, že každý nesmysl ve zdravotnictví je zdrojem nějakého kradení - nebyla přesná. Existují totiž nesmysly, které jsou zaměřeny čistě na to, aby nějaká osoba měla zámínku ukájet své EGO tím, že buzeruje ostaní....


Tak jsem přemýšlel čím to je, že úřednicvo ( a profesorstvo ) ve slonovinových věžích bojuje ( s realitou ) papírem, a každé "vylepšení" systému vzniké po "krachu bodového systému" v roce 1998 znamená byrokracii a de facto zhoršení schopnosti zdravotnictví pružně a úsporně léčit lidi.

Pak mi bleskla hlavou myšlenka, že zdravotniční manažeři asi neznají "základy výrokové logiky" - jako nikdo v české republice. Takže v manažerských příručkách se píše "opravdu účinná opatření nebývají populární". Jak tedy poznáme že "to děláme dobře" ? To se pozná podle toho, že to "není populární"......

Odtud je jen skok k hrubé logické chybě typu : "účinná opatření jsou nepopulární" vlastně znamená, že "nepopulární opatření jsou účinná" ???

Poboha ne !!! Tohle je logická chyba jako hrom - když prší je mokrý chodník - ALE -
- když je mokrý choník - neznamená to že prší - stále je tu možnost, že mohl projel kropicí vůz. Pokud je nějaká vyhláška, nařízení, norma, zákon - extrémně nepopulární - stále ještě jsou dvě možnosti.
 1. lidi mručí, že jim účinné opatření narušilo zavedené pohodlíčko a bahníčko
 2. lidi se zoufale chytají za hlavu, protože "takovou hovadinu ještě neviděli"
Jak obě možnosti od sebe rozeznat ? To je právě to "umění managerské vědy", které odlišuje šéfy s pověstí - "přísný ale spravedlivý" - od šéfů s pověstí - "idiot".

Takže vážební kolegové - nebuďte smutní, že jste se zde nedočetli "alternativní zápis" ze včerejšího jednání výboru ČSKB, stále ještě máte možnost být přísní, avšak spravedliví - a zbloudilým ovcím, které bojují s realitou papírem přátelsky imputovat myšlenku, že pokud realita je v rozporu s písemnými směrnicemi - stále je tu možnost, že "mohl projet kropicí vůz" a chyba - může být na papíře - nikoliv v realitě samotné.

Okovy biochemiků opět praskají !!

9. září 2014 v 5:31 | Petr
Máme po prázdninách a je čas pustit se opět do práce - takže aby hned od začátku školního roku byla nějaká sranda, napsal jsem už v polovině srpna dopis řediteli Asociace Českých a Moravských nemocnic. V tom dopise jsem popsal celý "systém" akreditací laboratoří a problémy a neoprávněné zisky / náklady, které tento systém s sebou nese. Přitom jako základ celého dopisu jsem použil tuto odpověď Ministerstva zdravotnictví na můj dotaz - jestli řádění / podnikání "neziskové" a obecně "prospěšné" firmy ČIA ve zdravotnictví - není náhodou více než si náš zdravotní systém může dovolit.

Je otázkou proč jsem psal "nějaké asociaci' - tohle sdružení středních a menších nemocnic je totiž významný hráč na zdravotnickém poli. Jenom pro méně informované zrekapituluji : Platby ve zdravotnictví určuje pro každý rok tzv. "úhradová vyhláška" na které se musí shodnout zástupci zdravotních pojišťoven, zástupci poskytovatelů zdravoní péče a Ministerstvo zdravotnictví.

Jistě tušíte, že AČMN není ani zdravotní pojišťovna ani Ministerstvo - tedy je to zástupce "poskytovatelů" tedy v tomto případě nemocnic. Nyní si prosím sedněte a přečtetě odpověď ředitele asociace MUDr. Fialy :


To koukáte jak sůvy na drát že ! Pro lidi, ve zdravotnickém systému neorientované, se pokusím shrnout, co jsme vlastně četli : Došlo k tzv. "nedohodě" účastníků "dohodovacího řízení". V takovém případě má poslední slovo a definitivní text vyhlášky určuje Ministerstvo zdravotnictví. JENOMŽE v oblasti "laboratorních akreditací" došlo k dohodě - to jest ani zástupci nemocnic ani zástupci pojišťoven už v "úhradové vyhlášce" pro rok 2015 paragrafy o žebráckých platbách pro laboratoře, které se nedají "dobrovolně" akreditovat - nechtějí .....

Tedy dvě strany ze tří už "akreditátory" ve zdravotnictví nechtějí. Zbývá názor Ministerstva, který je dle dopisu, který mi poslali - liberální, ale naladěný taky spíše proti těmto "finančním únikům" ??!!

Dva jsou proti - třetí váhá - takže se zdá, že zdravý rozum a poctivost pro tuto chvíli vitězí ? Pokud ano - a příští rok už žádné zmínky o akreditacích v "úhradové vyhlášce" nebudou - budu současného ministra zdravotnictví už navždy nazývat "Prorokem a Osvoboditelem biochemiků" !!!

Předtím než vstanete a začnete jástat - dovolil bych si připodotknout jenom několik nepatrných poznámeček :
 1. Chamtiví gauneři spojení s "Temnou stranou Síly" určitě nespí a mají na Ministerstvu zdravotnictví své - velmi silné - páky.
 2. Zmizení "akreditátorů" z úhradové vyhlášky může být jen dočasná událost sezóny 2015, až příslušné obecně "prospěšné" firmy zjistí jaký to má vliv na jejich zisk - udělají možné nemožné, aby se navrátily "staré zlaté časy".
 3. Nezanedbatelným problémem takového návratu je touha po moci a mstivost institucí, které jsou "držitelem kulatého razítka" - takže stále trvá důvod k obezřetnosti.
 4. Likvidace "výnosného paragrafu" z úhradové vyhlášky neznamená konec laboratorních akreditací - je to pouze návrat do roku 2003 - do období skutečně dobrovolných akreditací....
Kromě pár vyhrůžek mým zaměstnavatelům ze strany jistých osob v konfliktu zájmů - zatím jde vše až obdivuhodně snadno - což mi naznačuje, že problémy teprve přijdou. Nicméně se velice těším na to jak budou muset "akreditátoři" změnit rétoriku - ze současného nenápadného vyhrožování - na upřímné a pravdivé přesvědčování biochemické veřejnosti o smysluplnosti svých služeb - to bude taková prča, že si to snad pojedu na nějaké školení poslechnout.....

Poznámka při druhém čtení - firma ČIA konečně vydala výroční zprávu - loni nově akreditovala 65 zdravotnických laboratoří - což při obvyklých cenách této firmy stálo naše zdravotnictví přibližně 16 miliónů korun. 186 již akreditovaných laboratoří se muselo "reakreditovat" nebo absolvovat "dozorový audit" což stálo přibližně dalších 19 miliónů korun - jenom na poplatcích této "obecně prospěšné" firmě. Celkem tedy 35 miliónů ! Celkový obrat této firmy činil 91 miliónů - jenom abychom měli "měřítko". Není nad výhodné soukromé podnikání s veřejnými penězi.

Zdravá soudružská sebekritika !

15. července 2014 v 5:00 | Petr
Nejprve si probereme pár zkratek :
IFCC - je International Federation of Clinical Chemistry - mezinárodní organizace klinických biochemiků existující od roku 1952.

ECCCC - bylo European Communities Confederation of Clinical Chemistry - ani to nedovedu přeložit, ale kdysi na přednášce nám bylo vysvětlováno, že to bylo sdružení všech biochemických učených společností v Evropské unii.

FESCC - bylo Forum of European Societies of Clinical Chemistry - tedy totéž co ECCCC ?

Pak došlo v roce 2007 následující rovnici.
ECCCC + FESCC = EFCCLM

EFCCLM - je průnik obou organizací - tedy oficiální název European Federation of Clinical Chemistry and Laboratory Medicine. Protože ta zkratka je strašná - tak byla zkrácena jenom na EFLM, jiné zdroje ovšem uvádějí EFCC takže nevím - ale i tak je to paralelní organizace vzniklá v Evropské unii - k témuž účelu, k čemu celosvětově slouží IFCC.

Myslíte si že tímto sloučením ECCCC zaniklo ? Jste blázni nebo nežijete v Evropské unii ? ECCCC pod zkrácenou zkratkou EC4 (protože tam byly 4 céčka tedy správně by se mělo psát EC4) funguje dodnes jako European Register of Specialist in Laboratory Medicine. Zkratka sice nesedí - se skutečným názvem - ale úřednictvo sedí - stále na svém místě - a to je podstatné.

ILAC - International Laboratory Accreditation Cooperation. Je třeba název nějak vysvětlovat ?

Patrně si už připadáte jako v písničce Ivana Mládka "Zkratky" - nebo se smrtelně nudíte. Je tedy čas přejít k meritu věci, který má dnes dva body :

1. Smysl výše uvedených organizací : Hlupák z venkova by si myslel, že "mezinárodní klinická biochemie" je příliš "přeorganizovaná". Naivka by dokonce myslel : "žijeme v globálním světě - nestačí jenom jedno - celosvětové - IFCC ?" Ale to rozhodně nestačí, protože tam mají silný hlas "Američani" a navíc, každá z těchto zkratek má své "Comities", "Executive boards" a "Working groups", kde sedí moře funkcionářů. Každá pořádá pravidelná setkání v atraktivních destinacích světa a Evropy, kam se lítá letadlem atd. Takže můj názor, že tyto organizace jsou řadovému biochemikovi ( a tím spíše pacientovi ) platné jako mrtvole zimník ( nebo ještě méně ) - jsou hrubě zkreslené a nepravdivé !!! Zejména když uvážíme, že prachy za jejich provoz by se nějakou cestou mohly dostat až k pacientům žejo !!

2. Smysl tohoto článku : Moji čtenářové jistě tuší, že jsem nepřítelem ISO norem ve zdravotnictví, protože to je příliš nebezpečný obor, na to abychom jej osídlili mechanicky konajícími robotickými existencemi. Nicméně se dalo čekat, že se střetnu s "přáteli ISO norem". Což se taky stalo - jistý významný biochemik volal mým zaměstnavatelům, ať mě okamžitě vyhodí. Když se to nestalo, žádá alespoň, abych zde uvedl "vyrovnaný názor". Jiná ctihodná akreditační instituce mě žádá abych ISO nedestruoval a nedehonestoval, ale pomohl jej zreformovat (zní to skoro jako rozhovor Jakeš - Havel o budoucnosti socialismu v prosinci 1989 ;-))). Jiní zase tvrdí, že "Kubáč je mluvčím lenochů, kteří nechtějí dělat ISO" atd. atd.


Protože jsem velmi dobře poučen z dob, kdy jsem pozdní dětství prožíval za pozdního bolševika - tedy plním, co se ode mně očekává - proto nyní "dobrovolně přistupuji ke zdravé soudružské sebekritice" a sypu si popel na hlavu :

Vážení čtenářové - v rámci "rovnováhy informací" - PROSÍM - PROSÍM - PROSÍM - proklikejte si odkazy shora uvedených slovutných organizací a prostudujte si podrobně jejich stanoviska k zavádění, zdokonalování, prohlubování, rozšiřování, prodlužování a zvyšování úrovně laboratoří pomocí ISO norem.

A potom si buďtě vědomi že:
 1. Mé názory jsou hluboce nesprávné a mluví ze mě jehom hořkost zanedbaného biochemika periferního významu.
 2. Pokud nebudeme mít nejvíce akreditovaných laboratoří v celé Evropě ( více než Británie a Německo dohromady ) - je riziko, že se opět vrátí hrozba vymření české populace na smrtící následky laboratorních chyb - kterou už jsme jednou zažehnali - zavedením ISO akreditací po roce 2003 ;-)))
 3. Pokud nebudeme "nejvíce devótní" členové biochemických mezinárodních organizací na celém světě - České republice bude hrozit "mezinárodní izolace" a pokles mezi zaostalé země třetího světa - jako jsou třeba USA a Japonsko, kterým ISO 15189 taky příliš žíly netrhá.
 4. Z mezinárodní izolace Česka bude vyplývat značný úbytek prima pozvánek na prima mezinárodní zasedání - v atraktivních destinacích světa a Evropy, kam se lítá letadlem....
 5. Kdyby "přátelé ISO norem" před 10 lety poskytli tolik sluchu svým oponentům, kolik nyní žádají ode mně - patrně by proběhla diskuse odoborné veřejnosti o "smyslu ISO nesmyslu" a nebyli bychom ve srabu, ve kterém nyní jsme !
Takže prosím, berte na vědomí - Kubáč je člověk jako vy, který je zcela přesvědčen že ISO ve zdravotnictví je zlo !! a nebojí se tento názor říci na plnou hubu. V rámci tohoto přesvědčení, proti jeho další existenci udělá, co mu svědomí dovolí. Kubáč není instituce typu BBC aby za každou řádku hany musel napsat řádku chvály ISO norem v rámci "vyrovnanosti zpravodajství". Kubáč se nebojí kritiky, ale totéž očekává od svých oponentů. Kubáč prohlašuje, že nikdy nebude telefonovat šéfům svých oponentů a žádat jejich vyhození, kvůli nedostatku argumentů ve sporu o ISO mormy. Kubáč předpokládá, že jeho čtenářové nejsou smažky s mozkem vymytým směrnicemi - a proto předpokládá, že každý si dovede, ze zkušenosti, udělat názor - kdy mám pravdu a kdy jsem mimo....

Poznámka při druhém čtení : pro znalce množinové matematiky - "EFCCLM" není vlastně průnik, ale sjednocení obou podmnožin.... Vidíte - zase jsem vás chtěl zákeřně uvést v omyl.

Okovy biochemiků praskají !!

27. května 2014 v 5:13 | Petr
Pod zkratkou ČSKB se skrývají dvě organizace - nepochybmě velmi úctyhodný Český Svaz Kolečkového Bruslení a - díky aktivitám svých minulých vedení - daleko méně úctyhodná Česká Společnost Klinické Biochemie. Paní Kubáčová prohlásila, že se jí v mém blogu špatně orientuje, a že jestli články o biochemických gaunerech nevytřídím do zvláštní rubriky - tak nebude nic .... Takže aby "něco bylo" ode dneška jsem zavedl rubriku ČSKB, což v mém případě je ta druhá - méně ctihodná společnost.

Nyní k meritu věci: Kdysi byl na velmi krátkou dobu ministrem zdravotnictví doktor Kubinyi, což je člověk, který ač svůj původ odvozuje od maďarské šlechty tak to je "selfmademan" z chudých poměrů někde ze Žiliny. Tento člověk když se stal ministrem zdravotnictví - jako první co udělal - odvolal šéfa IKEMU - čímž proti sobě vzbudil vlnu nevole, která jej nakonec smetla.

Asi čtyři měsíce po tomto odvolání jsem měl v IKEMu přednášku o acidobazické rovnováze a při té příležitosti mě šéf tamější laboratoře (se kterým jsem tehdy byl ještě zadobře) prováděl zdravotnickým zařízením. Po exkurzi jsem mu řekl "ty se divíš, že vám Kubinyi odvolal ředitele ? Já bych to udělal okamžitě taky". Dojem "příliš tlustě namazaného krajíce" je totiž v tomto zdravotnickém zařízení tak všudypřítomný, až to člověka z chudého a prochlastaného východu dostane do kolen. Příklad : V době mé exkurze se tam konal kardiologický kongres a proto "v předsálí" koronorografického sálu, kde se pacientům s infarktem "čistí" věnčité tepny - se na rožní točilo prase.....

Mimochodem - k otázce oprávněnosti akcí MUDr. Kubinyiho - aféry kolem "generálního dodavatele" pro IKEM - firmy "Kardioport", kterou pravděpodobně vlastní známý pražský "politický podnikatel, automobilista a bývalý vrchní číšník" - Roman Janoušek mu daly zcela za pravdu. Přesně jak vždy prohlašoval můj hyperinteligentní bývalý šéf - "až se podaří zreformovat pražský zdravotnický bordel - zbytek republiky se do 14 dnů, bez problémů, přidá"....

Takže když letos nastoupil ministr Němeček, který je původem z Bohumína - bylo jasné jakou optikou bude "pražskou realitu" vnímat. Takže jsem bedlivě sledoval jeho vysoupení - a vskutku - nejprve odvolal šéfa SUKLu a dosadil na jeho místo "vrchního lékárníka" z našeho špitálu. Pak v jedné diskusi na ČT24 prohlásil, že "desítky milionů promrhané bez efektu" jsou podle něj moc. On v daném okamžiku mluvil o pseudo "konkurenčním boji" mezi zdravotními pojišťovnami.
V té době jsem měl rozepsaný svůj první článek o ČSKB. Tak jsem drze otevřel mail a napsal jsem mu otázku "jaký je váš názor na desítky milionů, které ze zdravotnictví "odkloní" firmy ČIA a NASKL ?" A celý článek, spolu s několika dalšími odkazy jsem přiložil přílohou....

Samozřejmě jsem neočekával odpověď, protože je jasné, že každé "narušení zavedeného toku (veřejných) peněz" je Pražany vnímáno velice bolestivě, proto jsem si myslel, že můj dotaz ani nepronikne "sekretariátem", ale světe div se před týdnem se nebesa otevřela a přišel mi dopis - odpověď na můj drzý dotaz.Omlouvám se za rozsáhlý naskenovaný text - poslal jsem jej i "výboru ČSKB" ale tam se obávám, že nebude přijat s velikým potleskem, a mám jisté pochybnosti, že vůbec pronikne do oficiálního zápisu. Jelikož je to můj soukromý majetek - proč bych jej nemohl vystavit zde že ?

Zejména upozorňuju na některé pozoruhodné myšlenky, které si dovolím odcitovat doslova :
 • Využití normy ČSN EN ISO 15189 je principiálně dobrovolné, neexistuje žádné nařízení, ani směrnice EU, které by tuto povinnost ukládaly. Je věcí jednotlivých členských zemí EU, jaký systém kvality a bezpečí budou od poskytovatelů zdravotních služeb požadovat
 • V souvislosti s Vaším podnětem Ministerstvo zdravotnictví zváží v návaznosti na dohodovací řízení formulaci textu úhradové vyhlášky pro rok 2015.
Co z toho tedy vyplývá ? Pokud by se naplnila poslední věta a ČIA i NASKL by opravdu vyletěly z "úhradové vyhlášky" - pak by se teprve ukázalo do jak moc je "dobrovolnost" akreditací skutečně dobrovloná. A navíc - peklo si biochemici dělají sami !!! - když jako ustrašené ovce - nechají "jisté lidi" sedět desítky let na "výnosné židli" odborné společnosti, která "navrhuje pravidla". A když nevyžadují, aby jimi volení zástupci skládali ze své činnosti účty a obhajovali zájmy svých voličů.
A pak ještě druhý závěr - Ministerstvo patrně není dvakrát nadšeno z "finančních toků" do kapes pofidérních kontrolorů "kvality".

Je vám jasné, že vidlák z venkova dostal "dopis ze zámku" a má naivní přestavu, že nyní "nastanou nové časy" - je mi jasné, že nenastanou, protože až toto zveřejním tak "hoši co spolu mluví" udělají možné - nemožné, aby výše všech jejich výplat zůstala zachována. Nicméně tento dopis naznačuje, že letos je ta sezóna, kdy se lumpům nedaří - a proto je čas něco dělat, než se lumpi otřepou a podle pravidel hrající, a tudíž slabší, část společnosti - zase prohraje .....

Proč zdravotnictví brzy zařve.

29. dubna 2014 v 5:24 | Petr
Zkušenost mi říká, že první dojmy jsou vždy velice silné, a díky (prozatímní) nepřítomnosti manipulace mého vědomí okolím i velice přesné, proto dnešní příspěvěk v principu není určen ke čtení veřejnosti, ale jse souhrnem poznámek pro mně. Důvod proč jej nenapíšu doma na papírek je, protože papírky vždy ztratím a navíc kdybych jej nezveřejnil - nemohl bych za pár let vnucovat všem link na tuto stránku s poznámkou "já jsem vám to přece říkal".

Tedy o co jde - vidlák z prochlastaného východu se vydal "Pendolínem do Prahy" na první zasedání České společnosti klinické biochemie, kam zázrakem pronikl poté, co odhodil zásady dobrého vychování a na plnou hubu prohlásil - císař je nahý. Vždy, když sedlák pronikne na císařský dvůr je to pro něj zážitek měnící život - stejně tak i pro mně.

1. Všeobecná fakultní nemocnice : Šok začíná, ještě než k "zasedání" došlo - věděl jsem že součástí VFN je "Faustův dům" kde Johanes Doktor Faust obcoval s ďáblem, co jsem netušil, že Všeobecná fakultní nemocnice je zdravotnické zařízení z roku 1790 a jisté znaky 18 století si nese s sebou dodnes. Křivolaké chodby - praskliny ve zdech tajemná zákoutí mezi metrovými zdmi - mnoho lidí u nás doma - "pyskuje" nad stavební nekvalitou špitálů na ostravsku - to by teda koukali, kdyby zjistili, že díra kterou čert Fausta unesl - tam stále ještě je (a nejenom ona).

2. Zdravotnický personál : Opakovaně zdůrazňuju , že pražská nezaměstanost pod 2% je z pohledu východňára neuvěřitelně vidět - všichni mladí, perspektivní, dělají něco výnosného - mimo státní zdravotnictví - takže v Praze vidíte nevídané - zdravotní sestra které je asi tak 100+ dušná s otoky kotníků - organizuje provoz na ambulanci, kde - ne marodi - ale ona sama vypadá, že je na tom zdravotně nejhůře. Skutečně - tlak na místa, platy a pracovní výkon je na ostravsku takový, že šedovlasou zdravotní sestru jsem naposledy viděl jako dítě za bolševika a pak opět minulý týden v Praze.


3. Kozel zahradníkem = vidlák pokladníkem : Pak nastalo zasedání "učené společnosti" - a stalo se nevídané - já, který si raději píšu poznámky na blog, abych je vůbec někdy našel - jsem se stal "pokladníkem České společnosti klinické biochemie" - opravdu si kolegové vybrali dobře - až dojde k nějaké revizi účetnictví - pokud se moje povaha nezmění - patrně nebudu schopen dohledat ani prachy, ani papíry k nim. Prostě není náhoda, že mám i ve středním věku holý zadek - a to prosím jsem nikdy nekrad úmyslně !

4. Nerozumím jazyku tvého kmene : Po "volbách" nastalo "jednání". A skutečně byl jsem z toho jelen - neboť jednotlivá slova není problém pochopit, ale celek často nedával mnoho smyslu. Fragment diskuse: "naše stanovisko jsme vyjádřili písemně" - "tak nám jej zopakute ústně" - "to můžeme udělat jenom písemně" - "a co si tedy o té věci myslíte" - "promiňte, ale ústní stanovisko mohu formulovat jedině písemně"..... po jisté době máte pocit, že slyšíte Felixe Holzmanna a jeho "Včera dnes a zítra"

5. Pod lampou se lépe hledá : některé požadavky na výbor ČSKB jsou nepochopitelné - Všeobecná zdravotní pojišťovna vyhrožuje odborné společnosti, aby zjednala nápravu v otázce - primitivních přístoječků, které si pořizují praktičtí lékaři do svých ordinací k měření některých vyšetření jako je cukr, krevní srážlivost, CRP atd.... Nejenom že Odborná společnost biochemická nemá žádnou pravomoc nad obvoďáky, ale ona dokonce nemá vůbec žádnou donucovací pravomoc. Nicméně VZP zjevně vůbec nevadí že tlačí ČSKB mimo rámec jejich pravomocí - koneckonců nějaký úředník má v šanonu napsané, že cukr je bbbiiio--cchchemické vyšetření - tak ať si v tom laboratorní krysy udělají pořádek..... Opět jsem vzpomínal na Felixe Holzmanna - tentokrát na "Aluminiový klíček".

6. Komu tě nahlásíme : pak se řeší další bod - gynekologové "od Apolináře" si stěžují že jejich kolegové "v terénu" dělají hrubé chyby v preventivním vyšetřování těhotenské cukrovky (ve skutečnosti na to často úplně kašlou) - diskuse se vede, co proti tomu dělat - vydáme odborné stanovisko - a pošleme jej na Gynekologickou společnost - ale známky na dopis je škoda - tak je raději rovnou nahlásíme na VZP, nebo na Ministerstvo ?, nebo na Lékařskou komoru ? (potichu čekám, kdy konečně padne mnou tak oblíbený návrh na podání trestního oznámení ;-) ale to naštěstí nepadne - místo toho se vymyslí nejméně škodlivá varianta - zveřejnit článek někde na Internetu, ať si maminy samy dávají bacha.

7. Ať tak anebo tak - všechno je naopak : ČSKB má 240 lékařů biochemiků, ale "vyrovnaná potřeba" by byla kolem 400. Vidlák z venova si myslí - proč nic nedělají k nápravě situace a místo toho se jen do nekonečna hádají o "nepodkročitelných minimech" což je výraz v "úředničině" pro nařízení - kolik biochemiků má v jak velké laboratoři pracovat. Za chvíli se to objasní poněkud zvláštím způsobem. My biochemici jsme prý ještě svatí, když rozpor mezi skutečným a "vyhláškou požadovaným" počtem lidí činí necelých 100%. Jiné odbornosti jako Imunologové, Mikrobiologové, a další mají tento rozpor násobně větší a dokonce je prý výhodné - nemít (skoro) žádné odborníky - protože pak se nemusíte smolit s výukou, praxemi, atestacemi, a jenom udělujete "výjimky" pro provozování laboratoře bez příslušného experta. Naopak - pokud experta vyškolíte - patřičná laboratoř, která jej má, je navždy "za vodou" - a nadále vás o nic nemusí poníženě žádat.... Motivací tedy není aby expertů bylo co nejvíce, ale naopak co nejméně. Jelikož jsem jeden z těch 240 nešťastníků co mají "licenci na laboratoř" - neměl bych se nakonec bát ? ;-)))) ;-((((

Poznámka při druhém čtení - je pozoruhodné jak "úředničina" a Orwellowský newspeak jsou si blízko - "nepodkročitelné minimum" - je počet pracovníků které nikdy nemůžeme sehnat - přesně ve stylu "válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla"...

8. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej : Hlava mi jde kolem čím dále tím více, ale protože jsem mezitím - jako pokladník - převzal první fragmenty z finančního výkaznictví - jedna věc je na první pohled jasná - refoma ČSKB "zdola" bude obtížná, protože to jediné co dnes má smysl - peníze - mají kupodivu opačný tok - nemám ještě detailní čísla, ale hrubým odhadem - členské příspěvky tvoří méně než 1/3 příjmů ČSKB. Vedení ČSKB tedy členskou základnu k ničenu nepotřebuje - potřebuje sponzorující firmy - přesně podle toho zatím vypadala komunikace s "prostým lidem".

9. Z boží vůle král - hlava pomazaná : Během celého jednání nikdo nezapochybuje ani na setinu vteřiny nad hlubším smyslem věcí, nebo nad důsledky svých činů. Všichni (krom mně) přece jsou profesoři klinické biochemie - správné řešení je tedy již z definice vždy, to co plyne jejich úst. A kdyby náhodou naše řešení nebylo z nejlepších - my jsme přece šéfové odborné společnosti a navíc jednáme "ve vyšším zájmu".

Kritizoval jsem naše šéfy, že překračují své pravomoci, ale netušil jsem, že toto je běžný modus operandi - všech centrálních institucí našeho zdravotnictví - ne-li celého našeho státu - (viz např. případ Nagyová-Nečasová). Když vidím tento "zavedený systém" - nelze nevzpomenout na Miroslava Mamulu - tajemníka Ostravského KSČ za bolševika, který bez ohledu na právo, pravomoce, vzdělání i realitu samotnou - určoval vše - od čtvrtletní těžby uhlí, po čtvrtletní srážky sněhu na Lysé hoře. Nařizoval dokonce i "Mamulovské" pracovní soboty, protože "tak to ma byt a tak je to spravne soudruzi" ....

Jak jsem mohl vůbec "jednání s institucemi" typu VZP označovat za práskačství - když je to zcela přirozená věc, kterou máme léta úspěšně zavedenou. Že "instituce" nejsou na výši našeho oboru - viz. zmatený dopis z bodu 5. a naše "hlášení" zkreslí nepředvídatelným způsobem - vždy ale ve svůj prospěch = v neprospěch všech ostatních - nevadí oni i my přece vždy jednají "z veřejného zájmu" a to je svaté samo o sobě !!!

Prostě bahňačka - kdokoliv kdykoliv komukoliv může nařízovat cokoliv - nebo ho kdekoliv kdykoliv komukoliv nahlásit - nebo si alespoň myslí, že tuto pravomoc má. Po první "seanci" si připadám jako magor, který na zasedání politbyra SSSR přišel řešit principy demokracie a právního státu.

Poznámka při třetím čtení : včera jsem dostal návrh zápisu ze zmíněné schůze - buď už profesor Alzheimer zahlodal v mém mozku, nebo mě unesli UFOni a drželi na své lodi, nebo má Matrix poruchu, nebo jsem zabloudil na úplně jinou schůzi - v zápise poznávám tak 5% toho, co si pamatuju - ale to není důvod k paranoii - forma a styl jednání se mi zdály daleko příznačnější než konkrétní obsah, který dneska je a zítra není....

Volby do ČSKB 4. - Jak to dopadlo

1. dubna 2014 v 5:20 | Petr
Každá telenovela musí mít nějaké dramatické zvraty a štastný konec, proto pro čtenáře svého blogu, kteří nejsou z biochemické veřejnosti (a případně by byli zvědaví), píšu poslední díl telenovely o začátku boje hloupého Honzy s gaunery.

Nejprve ze široka - kdysi jsem četl o soutěži o optimalizaci vyhledávání kdy soutěžící měli dosáhnout toho aby nesmyslná fráze "nigritude ultramarine" skočila v Googlu jako č. 1. To mě velmi zaujalo, tak jsem si vymyslel vlastní frázi "kravičátko nejlepšinaté" a to se taky umístilo při vyhledávání Googlem na pozici č.1. Pak jsem si vymyslel robotické čidlo, které jsem nazval "Trávoměr" a při jeho zadání do Googlu vyskakuje můj blog taky jako č. 1. Pak se dlouho nedělo nic až jsem byl dotlačen kandidovat do Biochemické odborné společnosti, a světe div se při zadání fráze "Volby do ČSKB" taky vyskakuje můj blog jako č. 1.

Je mi 100% jasné, že moji protikandidáti vědí, že se v počítačích povrchně orientuju, a tak si jistě myslí, že to jsou nějaké "černé čachy" - pro které existuje dokonce anglický termín "black hat SEO optimisation". Realita je bohužel mnohem prozaičtější - v mém věku mě "drátečky a hardware" zajímají více než nějaký hacking na internetu a články o "Volbách do ČSKB" vyskakují jako první, protože ČSKB až doposud byla zapáchající stoka se stojatou vodou - tudíž oficiální 100% cenzurované stránky - nemají zdaleka takový "page rank" - jako výplody vidláka, co má drzou hubu.


Takže výsledek - s jistou neskromností se dovolím prohlásit za vítěze voleb do ČSKB ročník 2014. Sice jsem skončil druhý, ale dovolím si podotknout, že jsem startoval z poslední pozice a v I. kole voleb jsem měl pouhých 24 hlasů. Tudíž mi přibylo 217 hlasů, čímž jsem téměř vyrovnal dosavadní rekord kolegyně Vávrové z voleb 2010, které přibylo 227 hlasů. Na mé straně je tedy titul "Skokan roku". Kandidát za mnou - "jeho magnificence" - jako viník současné mizérie naopak dosal ve druhém kole pouze 225 hlasů - tudíž mu oproti prvnímu kolu přibylo pouze 29 hlasů - což je naprosto rekordní "Propadák roku" - zcela nevídaný - od dob, co se volební výsledky zpracovávají na PC a jsou ke stažení na Internetu. Tím je doufám touha biochemické veřejnosti po změně směru naší branže dostatečně přesvědčivě vyjádřena - i když kdoví, jestli v Praze není "jasnou zprávou" už jenom obsílka s modrým pruhem od JUDr. Bradáčové.

V každém případě, je hezké vědět že, drzé hubě vidláka z Frydku věří o 16 lidí více než nesčetnými funkcemi a komisemi podepřené autoritě slovutného rektora Karlovy Univerzity. Je až děsivé si pomyslet, co to vypovídá o stavu společnosti a jejích elit, ale pro dnešek se na tyto úvahy můžeme vykašlat a hlavně :

Lidi !! Moc a moc Vám děkuju za důvěru !!!

Doufám že ji nezklamu, i když krom mně a "pana profesora" jsou tam už jenom jedinci, kteří nemají daleko k tomu, aby oslavili 20 let ve výboru ČSKB a úpadek naší profese jen dlouhodobě pasivně pozorují (nebo vůbec nevidí). Nicméně jsem neustále odhodlán do soukolí biochemického gaunerismu a konfliktů zájmů - sypat písek - jak jen budu moci. Snad budu mít možnost se s kolegy domluvit na "korekci kursu" a pokud tato možnost nenastane - můžete mít alespoň tu jistotu, že každé hlasování ve prospěch lumpáren typu "odklánění peněz" nebude "7:0" jako doposud, ale alespoň "6:1" ;-))

Máhatma Ghándí prohlašoval - Nejpve vás ignorují, pak se vám smějí, pak proti vám bojují - pak zvítězíte. Já jsem někde blízko konce stádia "pak se vám smějí", ale jsem rád, že cítím jak ledy povolují a biochemická veřejnost se bojí stále méně a méně prohlásit "císař je nahý". Možná se dokonce blíží okamžik kdy nějaká oficiální autorita prohlásí "Tohle dělat nebudeme" - což bych považoval za vítězství své koncepce - "mysli a nekraď" - a důvod ke stáhnutí se zpět do klidu své robotické dílny. V oblasti biochemie za - již minulého - vedení totiž bylo slovo NE - velmi přísně zakázáno a všeobecně trestáno, protože to znamenalo, že "výplata od ČIA je ohrožena". Snad je můj hladký průnik do výboru ČSKB více, než jen odraz všeobecné frustrace z těchto fenomenů.

Na závěr dvě rady pro biochemiky:
1. Uložte si můj blog do záložek, protože předpokládám, že někteří "kolegové" budou mít eminentní snahu vymazat mě z přístupu k jakémukoliv oficiálnímu komunikačnímu médiu.
2. Až vašemu pracovišti bude páchána nějaká nepravost - nebojte se to nejprve sdělit "nejlepšímu z nás" - panu rektorovi na adresu tomas.zima(zavináč)lf1.cuni.cz - čistě jenom, aby měl zpětnou vazbu - k čemu jeho "vláda" vedla. Odtamtud se ovšem odpovědi - tím méně (pro vás) pozitivní - patrně nedočkáte - proto dejte do kopie mně petr.kubac(zavináč)mnof.cz, abych vás alespoň politoval a pokusil se věc pořádně rozvířit.

Ještě jenou - díky za důvěru a nashledanou v lepších časech ....


Poznámka při druhém čtení - ačkoliv by si mnozí přáli opak - tento článek NENÍ APRÍL!!
 
 

Reklama